Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?


Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: grzechum79 »

Witam, koledzy posiadam takowy sprzęt i mam pytanie odnośnie bufora, a dokładnie jego budowy. Czy powinienem coś zmienić, bo z tego co wiem to nie posiada on podgrzewaczy. Ogólnie jestem zielony w temacie. Jest sens coś kombinować by poprawić jakoś destylatu? Czy sobie darować?
c8069d4ddd596b1f8bf85ced14829e5f.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 15 mar 2023, 08:03 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3835
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Doody »

Od kogo jest ten sprzęt? Wygląda jak od Frantzmastera z Dąbrowy ;) , choć on się już wycofał z produkcji.
Pozdrawiam
Darek
online
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: zask »

Bufor z "wąsami" przelewowymi? Powinieneś je widzieć przez wizjer. Jak są, to nie trzeba podgrzewaczy i ładnie będzie działać przez cały proces.
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Marian_jl »

Doody pisze:Od kogo jest ten sprzęt? ...
A czy od tego zależy twoja opinia ? Jeśli od polecanego gościa to OK a jak od kogoś innego to już będzie jazda po gościu że kasę wtopił ?
Pytanie jest o bufor a co za sprzęt to widać .

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Pako23 »

Jeśli nie masz w nim podgrzewaczy to warto dać "wąsy" jak napisał @zask by wymusić cyrkuację inaczej ten bufor może ( i pewnie będzie) stwarzać problemy w postaci wystrzałów jago zawartości w kolumnę:)
online
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: zask »

I po co pianę bijesz? Wiem że nie do mnie to kierowałeś ale wypowiem się za kolegę. Jeżeli sprzęt jest od któregoś z polecanych producentów to zazwyczaj z góry wiadomo jakie rozwiązania stosuje. Jeżeli jest od kogoś innego to trzeba go rozłożyć na czynniki pierwsze aby można było się wypowiedzieć. Nikt nie napisał że jest coś źle, bo sam autor za wiele nie napisał.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3835
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Doody »

Marian_jl pisze: A czy od tego zależy twoja opinia ? Jeśli od polecanego gościa to OK a jak od kogoś innego to już będzie jazda po gościu że kasę wtopił ?
Pytanie jest o bufor a co za sprzęt to widać .
Pytam się grzecznie od kogo jest sprzęt i nie wyrażam żadnej opinii więc zluzuj majty...
Pozdrawiam
Darek

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: boxer1981228 »

Marian_jl pisze: A czy od tego zależy twoja opinia ? Jeśli od polecanego gościa to OK a jak od kogoś innego to już będzie jazda po gościu że kasę wtopił ?
A ty co adwokat? Pytanie było całkowicie na miejscu bo sprzęt wygląda jak od franza a ten wypuścił na rynek bufory, które się przegrzewają. Jeżeli kolega by potwierdził że to sprzęt franza to diagnoza była by szybka i wiadomo co by trzeba zmienić w buforze.
Ostatnio zmieniony środa, 15 mar 2023, 18:17 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Kasko »

Trochę za mało danych. Autor nie pisze nic jak proces prowadzi,czy raz destyluje czy 2,5. Jaki nastaw,zacier. Nie jest powiedziane, że to wina sprzętu. Równie dobrze może zbyt krótko stabilizuje, odbiera przedgony albo i pogony łapie.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Pako23 »

Ale po co Ci jakieś dane odnośnie procesu? Autorowi chodzi o coś innego, a mianowicie o jego budowę.
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Kasko »

Przecież pyta wyraźnie-jest sens kombinować żeby poprawić jakość destylatu? A skąd wie,że to nie jego wina tylko sprzętu?! Równie dobrze módl doczepić się np.wypelnienia. Po czym dostrzegł, że to bufor mu psuje urobek? Bo z tego co wie nie ma podgrzewaczy. Odnoszę wrażenie, że sam nie wie dokładnie co tam jest.

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: grzechum79 »

Tak sprzęt jest o Franzmastera, nie widzę by miał jakieś wąsy. Zakupiłem go już kilka lat temu, i tak jak piszecie producent zrezygnował z dalszej produkcji. Jeśli moglibyście mi polecić kogoś znającego się na rzeczy, kto zmodernizuje mój bufor to będę wdzieczny.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 mar 2023, 06:23 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: zask »

Skaczemy do siebie a sam autor naj mniej aktywny w swoim temacie :)

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: grzechum79 »

Panowie proces prowadzę według wytycznych Franza. Z tym że dłużej stabilizuje. A mianowicie : rozgrzania na mocy 4 kw, potem zmniejszam na 2,4 kw stabilizuje przez 1,5 godziny, potem odbiera przedgony 300 ml z prędkością około 3 kropelki na sekundę i drugie 300 ml z prędkością ok 4 kropli na sekunde. Potem odbieram serce z olm z prędkością 25ml na minutę. Pilnuję 10 półki, jak temperatura wzrośnie o 0,2 stopnia kończę proces. Dodam że po odbiorze tych 600 ml przedgony do końca procesy z głowicy odbieram jeszcze krople na sekundę. Taką instrukcję prowadzenia procesu otrzymałem od Franza, z tym że on mówił by stabilizować 0.5 godziny a ja Stabilizuje dłużej. Puszczam tylko raz.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Pako23 »

@ kasko ja tam skupiłem się na pierwszej części jego posta , a to że napisał o poprawie jakości nawet nie przyswoiłem do wiadomości , tzn nie podszedłem do tego w ten sposób że bufor mu psuje jakość, zobaczymy może autor coś napisze i okaże się że jednak z prowadzeniem procesu coś nie tak.

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: grzechum79 »

Panowie to nie tak że coś mi psuje jakość, pytem czy podgrzewacze / wąsy sprawia że jakość będzie lepsza. Jeśli tak to bardzo chętnie zlece komuś modernizację mojego bufora.
Ps. Nie mogę brać aktywnego udziału w dyskusji ponieważ muszę czekać na akceptację moich postów przez moderatora, a to trochę trwa.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 mar 2023, 06:31 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Marian_jl
150
Posty: 193
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2015, 18:00
Krótko o sobie: Piję okazyjnie ..a że okazje się trafiają codziennie , tak bywa
Ulubiony Alkohol: Próbuję wszystkiego , może trafię na to ulubione.
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Marian_jl »

Doody pisze:..Pytam się grzecznie od kogo jest sprzęt i nie wyrażam żadnej opinii więc zluzuj majty...
Spoko , grzeczne pytanie i grzeczna odpowiedź : majty to mi sie napinaja jak widze zdrową dupę :)
boxer1981228 pisze: A ty co adwokat? Pytanie było całkowicie na miejscu bo sprzęt wygląda jak od franza a ten wypuścił na rynek bufory, które się przegrzewają....
No byłem akurat ciekawy opinii . Mam Bufor od Franza kupiony w 2016 roku wtedy jeszcze nie było wymogu połączenia z kegiem i u mnie się on sprawdza.
Bufor ma za zadanie zgromadzić alkohol który odparuje wtedy gdy zbiornik będzie juz ubogi w pary alkoholu.

Bufor nie ma podgrzewaczy , jest dobrze ocieplony , proces odbywa się w obiekcie gdzie jest temp.ok.25 st. C
i powoduje że proces od początku do końca jest stabilny ( do 100 st. C w kegu ) .Temperatura na 10 półce jest taka sama cały czas a proces kończę gdy przestaje pracować bufor.

aakk
1150
Posty: 1163
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: aakk »

@up
Przy jakich parametrach ? Moc grzania i prędkość odbioru.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: grzechum79 »

Wyżej jest mój post w którym opisałem proces.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: prolog1975 »

grzechum79 pisze:Panowie to nie tak że coś mi psuje jakość, pytem czy podgrzewacze / wąsy sprawia że jakość będzie lepsza.
Nic nie rób wydasz kasę stracisz czas a jakość się nie zmieni. Kolumna pracuje stabilnie to nic nie zmieniaj. Jak sama nazwa wskazuje ,, bufor stabilizująco wzmacniający'" ma za zadanie wzmocnić ciecz podawaną na kolumnę i stabilizować pracę kolumny gdy w baniaku brakuje %. Za jakość to odpowiada wysokość zasypu od punktu pomiaru do odbioru przy założeniu że proces prowadzisz książkowo. Teraz można, poczytać że bufor nie jest taki super. Może to wynikać stąd że ktoś miał kiedyś 150 cm zasypu do odbioru, redukował prędkość by utrzymać stabilna 10 półkę zaś frakcje ciężkie były rozwodnione w dużej objętości zbiornika. A z buforem nie redukujemy aż tak prędkości. Zasypu też nam ubyło do doboru minimum te 30 cm. I bufor gromadzi wzmacnia pogodny oddaje pary na kolumnę a prędkość odbioru? Mam bufor to ogień. Z buforem czy bez w badaniach nie miałem problemów z pogonem. Ale na języku czułem, że coś nie teges i te 30cm zasypu robiło robotę. Schowałem bufor do kotła kolumna wysoka jak dawniej jakość dla mnie super. Prędkość na koniec jak by bufora nie było to kicha. Po roku takiej zabawy i wzroście cen prądu znów mam bufor na kotle jakość trochę gorszą ale zmieniłem surowiec i jestem zadowolony z jakości. Sory że przynudziłem Ci w temacie, podsumowując jest stabilnie nic nie zmieniaj poza surowcem do wytworzenia dobroci puszczasz tylko raz może kiedyś zrób 2 razy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 mar 2023, 11:31 przez prolog1975, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

zask
200
Posty: 222
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: zask »

Miałem pierwszej generacji bufor od Franza dla kega 100l. Sprawiał problemy dlatego konieczna była jego modernizacja. Po zdjęciu widzę że masz na kegu 50l więc mniejszy bufor objętościowo. Nie ma wystrzałów z bufora pod koniec procesu to nie przerabiaj. Napisałeś że stabilnie do końca to aby poprawić jakość to jak np @plrolog1975 napisał potraktuj pierwszy raz jako surówkę i puść to kolejny raz lub lepiej metodą 2.5
"Będzie pan zadowolony" :)

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Pako23 »

Marian_jl pisze:kat? Pytanie było całkowicie na miejscu bo sprzęt wygląda jak od franza a ten wypuścił na rynek bufory, które się przegrzewają....
No byłem akurat ciekawy opinii . Mam Bufor od Franza kupiony w 2016 roku wtedy jeszcze nie było wymogu połączenia z kegiem i u mnie się on sprawdza.
.[/quote]

Też nabyłem mniej więcej w tym czasie kolumnę od franza i miałem problemy z tym buforem , po rozmowie z Akasem nastala jasność dlaczego tak się dzieje, po prostu zła konstrukcja tego bufora, dlatego teraz już konstruktorzy odchodzą od takiego bufora . Oczywiście nie tylko franz robił takie bufory.
Kolega jeśli ma możliwość to niech dołoży wąsy przynajmniej będzie cyrkulacja dobra bo w takim buforze tej cyrkulacji prawie nie ma.

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: grzechum79 »

Co oznacza to że zmieniłeś surowiec? Bo nie bardzo wiem, i gdzie mogę zbadać destylat pod kątem pogonów?

Autor tematu
grzechum79
30
Posty: 35
Rejestracja: wtorek, 6 mar 2018, 16:05
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: grzechum79 »

I jeszcze jedno pytanie, jeśli bym się zdecydował na dołożenie wąsów to do kogo się uśmiechnąć by mi to przerobił.

Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor wzmacniająco-stabilizujący w zakupionym destylatorze - czy jest ok?

Post autor: Pako23 »

Najlepiej do polecanych tutaj producentów . Np Akas, aakk, wolan, kula, Tomek . Ale jak nie masz problemów z buforem to możesz nie robić tego . V
Zmiana surowca znaczy zmień cukier na ; skrobię , zboże , owoce ,glukozę itp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”