WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...

Autor tematu
Pery321
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 17:45

Post autor: Pery321 »

witas super odpowiedź. Dziękuję za tak szczegółowe wytłumaczenie. A tak jeszcze napomknę piłem juz to ze znajomymi nikogo głową nie bolała każdemu smakowało;)
koncentraty wina

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć :ok:
Pery321 pisze:.. piłem juz to ze znajomymi nikogo głową nie bolała każdemu smakowało;)
Musisz sie przygotować na różne odpowiedzi, nie tylko pozytywne i chwalące. Po za tym, nikt nie napisał, że nie możesz tego pić. Jesteś dorosły i wiesz co robić. Wszystko jest dla ludzi.
Ale wydaje mi się, że im czystszy alkohol tym lżej dla twojej wątroby :read:.
Pozdrawiam.

Autor tematu
Pery321
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 17:45
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: Pery321 »

defacto pisałem juz ze to jest po pierwszym gotowaniu nie po 2 czy 3 . Oglądałem wyniki ludzi na różnych forach, i maja wyniki 10 razy gorsze wiec myślę ze jak na lajka jest bardzo dobrze. I tu kolega wyżej napisał te śladowe ilości sa nie szkodliwe nawet w sanepidzie powiedzieli ze nie ma tam nic szkodliwego i można spożywać ;)

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
Rozumiem. Temat znasz. Dlatego raz jeszcze napiszę - niemasz się czego wstydzić. Przyznaję, miałem pewne obawy- co do cukru ale okazalo się, że wszystko jest tak, jak powino być.
Zachęcam do dłuższej stabilizacji kolumny podczas procesu i przegotowania tej surówki :ok:

Autor tematu
Pery321
5
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 17:45
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: Pery321 »

Defacto okej, dzięki za podpowiedzi miłego dnia życzę trzymaj sie ;)

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję. Nie ma za co :ok: Pozdrawiam

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Podbije ten temat ponieważ moje pytanie jest związane z badaniami.

1. Widzę że pokazujecie wyniki badań z WSSE. Wysyłacie próbki do badań? Zastanawiam się sam nad tym ale fakt podawania pełnych danych osobowych na wniosku trochę mnie zniechęca. Czy za jakiś czas nie pojawi się kontrola albo inne problemy tego typu. Oficjalnie w końcu odcinają głowy za psocenie :/

2. Zrobiłem już paręnaście litrów bimberku ~82 procent z cukrówek i nastawów owocowych na pot still. Rozcieńczam do około 40 z wodą filtrowana. Najczęściej robię przepalanke. Po spożyciu efekty kacowe dużo mniejsze niż po czystej sklepowej. Natomiast zauważyłem że strasznie SUSZY po tym moim bimbrze. Ostatnio nawet zauważyłem że jak wieczorem popiję ( kultura około 0.3-0.4l na głowę) to cały kolejny dzień pieką mnie oczy. Spotkaliście się z czymś takim ? Sam bimber w smaku jest dość ostry mimo że ma koło 40 procent. Aparatura to klasyczny pot still. Za garem mam około 50cm miedzianej rury fi 35 zasypanej miedzianymi sprężynkami. Chłodnica również miedziana. Przed 2 destylacja zawsze zalewam wszystko roztworem kwasu cytrynowego i oxi w celu wyczyszczenia miedzi. Potem wszystko w miarę dokładnie przepłukuje woda. Gar 5l wsadu Destylacja dwukrotna (pierwsza z odlaniem 60g przedgonu) przy drugiej odlewam mniej więcej 260g jako przedgon i gonię do 70 procent - reszta do 30 w pogoń i do następnej 1 destylacji. Pędzenie moim zdaniem powolne - przy drugiej jeden gar spokojnie sobie kapie 5-6h od momentu postawienia na gaz. Pomiędzy destylacjami filtracja węglem.

Skąd może pojawiać się taka ostrość bimbru ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 sty 2023, 07:12 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
Suszy, bo mało wody pijesz. Dodatkowo, alkohol cię odwadnia.
Ostry smak alkoholu postrzegałbym w zanieczyszczeniach, w które Twój destylat obfituje. Więc dodałbym 3cią destylację. Daruj sobie oxi. Do czyszczenia, roztwór kwasku cytrynowego w zupełności wystarczy.
Nie rozumiem także, po co tyle miedzi w tym zestawie?

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: HeniekStarr »

Ad1. Wyślij na dane somsiada, co ma Passata w TDi i go nie lubisz. A poważnie to masz prawo sprawdzić akcyzowany wyrób, nabyty legalnie w sklepie, bo słyszałeś, że czeski spiryt trafił do obrotu i ludzie ślepną.

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Po za tym, zastanawia mnie tabelka kol.@Pery321. Konkretnie zawartość alkoholu etylowego -
96.11%± 0.68 i tabelka z wynikami kol. @jpiwek. Ten sam alkohol-
96.27%± 4.28
Skąd tak duże rozbieżności? :problem:

witas
30
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2021, 14:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: witas »

modemik pisze: Zastanawiam się sam nad tym ale fakt podawania pełnych danych osobowych na wniosku trochę mnie zniechęca. Czy za jakiś czas nie pojawi się kontrola albo inne problemy tego typu. Oficjalnie w końcu odcinają głowy za psocenie :/
Widziałem ten ich formularz zgłoszeniowy. Życzą sobie podać numer pesel, a według mnie to jest zbyteczne.
HeniekStarr pisze: A poważnie to masz prawo sprawdzić akcyzowany wyrób, nabyty legalnie w sklepie, bo słyszałeś, że czeski spiryt trafił do obrotu i ludzie ślepną.
Zgadza się. To, że dajesz próbkę do analizy nie oznacza, że sam ją wydestylowałeś.
Są przecież pasjonaci, co to kupują wszelakie alkohole i badają je pod względem zawartości różnych substancji. Widocznie znajdują w tych liczbach zainteresowanie.
defacto pisze:Po za tym, zastanawia mnie tabelka kol.@Pery321. Konkretnie zawartość alkoholu etylowego -
96.11%± 0.68 i tabelka z wynikami kol. @jpiwek. Ten sam alkohol-
96.27%± 4.28
Skąd tak duże rozbieżności? :problem:
Chodzi ci o zawartość alkoholu czy może o błąd pomiaru? Rzeczywiście rozbieżne. Obydwa pochodzą z WSSE Katowice? Wynik kol. Perry321 zawiera kolumnę zakres pomiarowy a wynik kol. jpiwek ma kolumnę z dopuszczalnym stężeniem. Może jeden z nich badanie robił dawno temu a drugi niedawno? Może próbki były badana na różnych aparatach?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: rozrywek »

modemik pisze: Pomiędzy destylacjami filtracja węglem.

Skąd może pojawiać się taka ostrość bimbru ?
Nie szkoda węgla? Surówkę węglem traktować. Można, ale wungiel do wywalenia potem.
Ostrość, wynika nie tylko z źle odebranego przedgonu.
Ale również z nastawu, napisz więcej o nastawie, wtedy się poradzi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 sty 2023, 23:55 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

@witas
Sama moc tych spirytusów, różni się b. nieznacznie- 0.16% to tyle co nic. Natomiast, chodzi mi o liczby podkreślone. Tu rozbieżność jest zajebista. Z czego ona wynika?
@jpiwek, znasz datę badania twojej próbki i na jakim aparacie, przeprowadzone było w/w badanie?

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

@rozrywek

Co do węgla im mniejsze stężenie tym lepiej działa wegiel. Traktowanie 82 procentowego bimberku po 2 destylacji wydaje się bez sensu z uwagi na moc. Stąd pewien kompromis że robię po 1. Zwykle przez jeden zasyp kolumny filtracyjnej przepuszczam 10l surówki czyli tyle ile mam po rozcieńczeniu 1 destylacji z 25l nastawu. Węgiel potem wywalam - czego się nie robi żeby uzyskać czysty trunek.

Właśnie wody akurat pije bardzo dużo nie tylko przy spożyciu. Przy wódce tego efektu suchości nie zauważyłem przy bimbrze owszem.

Nastawy na cukrze na drożdżach browin Xtreme 9kg cukru teoretycznie 21 procent w nastawie. Ewentualnie nastawy na przetworach owocowych na drożdżach winnych bayanus. Trzymam je w temp otoczenia około 19-20 stopni. Fermentuje zgodnie z instrukcją. Klaruje grawitacyjnie. Mniej więcej po miesiącu od początku fermentacji destyluje nastawy jeśli widzę że klarowanie słabe stosuje Duo klar.

Jednym słowem trzeba wysłać bimberek do badania i wyjdzie co w nim jest

Po co tyle miedzi ... Zależało mi by zrobić w miarę sprawnie działający deflegmator. Chyba ilość miedzi nie przeszkadza a może jedynie pomoc.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

mod: nie cytujemy całych postów i nie uprawiamy polityki
Ostatnio zmieniony wtorek, 31 sty 2023, 23:56 przez Qba, łącznie zmieniany 2 razy.

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć
modemik pisze: Nastawy na cukrze na drożdżach browin Xtreme 9kg cukru teoretycznie 21 procent w nastawie.
Przyda Ci się cukromierz i staraj się stosować mniejsze ilości cukru- 22°Blg.
modemik pisze:Sam bimber w smaku jest dość ostry mimo że ma koło 40 procent....
Skąd może pojawiać się taka ostrość bimbru ?
Kolego, im wyższe stężenie cukru w nastawie, tym gorsze warunki pracy drożdży i niestety gorszy produkt końcowy. Następnym razem, popełnij nastaw z mniejszą ilością cukru np.22l/6kg i przekonaj się sam :)

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Prawdę mówiąc to używałem tych drożdży bo wyczytałem bardzo dobre opinie na ich temat co wysokoprocentowych cukrowek. No i wiadomo większe stężenie więcej alko z 25l - a roboty tyle samo. Następnym razem spróbuję zrobić na minimalna ilość cukru z przepisu i zobaczę jaka będzie różnica. A z ciekawości wyśle próbki na badania. Ciekawe co pokażą


[mod: nie cytujemy całych postów]
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 lut 2023, 13:20 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Witajcie.

W końcu udało mi się zrobić parę próbek do testów. W załączeniu wyniki prób chromatograficznych.
Aparatura: pot stil z deflegmatorem
Próbki były z następujących roztworów:

1. Nastaw na kompotach drożdże winne bayanuss po 1 destylacji
2. Nastaw na cukrze 9kg +19l wody xdrozdze xpure po 1 destylacji
3. Pogony (odbiór z 2 destylacji od 70 procent do 20 procent) po 1 destylacji
4. Pkt2. lekko rozcieńczony po przefiltrowaniu przez węgiel
5. Pkt 4 po 2 destylacji
6. Pkt 1 po 2 destylacji

Wedle norm wszystko jest niby ok. Zastanawia mnie fakt że po drugiej destylacji wszędzie wzrosła liczba zanieczyszczeń. Domyślam się że to kwestia tylko zwiększenia procentów w roztworze (odjęcie wody zapewne z częścią zanieczyszczeń).

Ciekawe jestem waszych opinii na temat wyników. Do spożycia przeznaczam to co po 2 destylacji.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 kwie 2023, 11:24 przez modemik, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: AAmatorek »

Tak z czystej ciekawości zapytam - ile zapłaciłeś za tyle próbek?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 kwie 2023, 10:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: wolan »

@AAmatorek zobacz na, stronie sanepidu masz cennik
https://www.gov.pl/web/wsse-katowice/badania-alkoholu
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: jakis1234 »

I mają taki fajny plakat :)
2013-PLAKAT-METANOL-B2[2]+A3[2].jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 kwie 2023, 22:38 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: AAmatorek »

Ale nie ma wersji po ukraińsku, a to rzadkość.
Mod.
Nie cytuj posta poprzednika.
Ostatnio zmieniony wtorek, 18 kwie 2023, 09:02 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: rastro »

jakis1234 pisze:I mają taki fajny plakat :)
Mają też taką ulotkę informacyjną, ale muszę powiedzieć że przesadzają, jakiś czas temu do Łódzkiego szpitala trafiła babka co miała z siedem promili metanolu we krwi... żeby to osiągnąć musiała wypić znacznie więcej niż to zalecane 30ml żeby zejść z tego świata. No ale ona zapewne spożywała go razem z zalecaną odtrutką ;)
Ostatnio zmieniony środa, 19 kwie 2023, 07:50 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Ja robiłem poza sanepidem. Próbka 50 zł brutto.

Czy ktoś może ma jakies porównanie czy te wyniki uzyskane na pot still dają radę czy też nie ?. Ostatnio coraz częściej mam okazję kosztować domowej roboty bimberki które mam wrażenie w smaku są dużo przyjemniejsze a robione albo szybko albo tylko raz destylowane. Zaczynam sam się irytować że poświęcam produkcji dużo czasu uwagi i zaangażowania a efekt smakowy jakby ucieka. Jakim cudem bimber po 2 destylacjach i węglu mający 85 procent po rozcieńczeniu z wodą wypada smakowo gorzej od bimbru raz destylowanego na szybko bez zwracania uwagi szczególnej na dzielenie frakcji o mocy końcowej około 40 procent ?;)

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
modemik pisze:(...) Ostatnio coraz częściej mam okazję kosztować domowej roboty bimberki które mam wrażenie w smaku są dużo przyjemniejsze a robione albo szybko albo tylko raz destylowane.
Może to wina sprzętu, nie operatora?

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Szybkowar 5l plus deflegmator z rury miedzianej wypełniony sprężynkami miedzianymi ok 45 cm nad garem, potem chłodnica miedziana domowej roboty i miedziana papuga. Regularnie myte kwaskiem cytrynowym z oxi. Pędzę wolno, odlewam przedgony i pogony od 70% podczas 2 destylacji odlewam do kolejnego gotowania. Nie wiem skąd jeszcze bierze się zapach mojego bimbru oraz dość ostry smak.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 maja 2023, 19:51 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: użytkownik usunięty »

Może zbyt mocny i nie wyklarowany wsad?
Może zbyt dużo Cu?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Zbyt dużo miedzi daje ostry destylat :shock:
To moje gotowane w alembiku powinny palić niczym ogień piekielny :hahaha:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Co do mocy wsadu fakt robiłem 19l wody i 9kg cukru co dawac powinno kolo 21 procent. Najnowsze nastawy które mam zrobiłem na 21l wody i 7 kg cukru i sprawdzę czy przegoniony destylat będzie się różnił.

Klaruje grawitacyjnie ale zwykle nastaw moim zdaniem jest przyzwoicie wyklarowany. Stoi zwykle około miesiąca od zakończenia fermentacji.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: HeniekStarr »

Te 9 kg sypałeś partiami czy na raz? Jakie drożdże radziły sobie z takim BLG startowym? Czy na pewno przerabiały cały cukier? Taki stosunek cukru do wody daje teoretycznie ponad 22%. Wierzysz w cuda?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: prolog1975 »

modemik pisze:Nie wiem skąd jeszcze bierze się zapach mojego bimbru oraz dość ostry smak.
Kiepski surowiec, kiepski nastaw, kiepski sprzęt do tego surowca.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: rosjan »

Cześć,
Mam mały kłopot. Pracuję na kolumnie z wypełnieniem i do produkcji wódki zawartość alkoholu metylowego nie może przekroczyć 10 g / hektolitr ( czystego 100% alkoholu). U mnie jest 13 g/hektolitr. Czy odbieranie kropelkowe z głowicy przez cały proces coś zmieni? Albo czy istnieje jakiś inny, prosty sposób na zmniejszenie zawartości metylu w otrzymanym spirytusie?
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: kleryk88 »

jak odbierasz z olm to z głowicy powinno cały czas kapać zależy jeszcze jaka masz głowice (jakie wielkie jeziorko)

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: rosjan »

Jest to UFO od Akasa
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: rozrywek »

modemik pisze:Co do mocy wsadu fakt robiłem 19l wody i 9kg cukru co dawac powinno kolo 21 procent.
No brawo, brawissimo.
32Blg plus chujowe drożdże, to czego oczekujesz? Ambrozjii z Olimpu? Przepraszam za brzydkie słowo, ale czasem tak trzeba.
modemik pisze: nastawy które mam zrobiłem na 21l wody i 7 kg cukru i sprawdzę czy przegoniony destylat będzie się różnił.
Już trochę lepiej, przynajmniej Blg spadło do ok 25, ale i tak zdecydowanie za dużo.
modemik pisze: Klaruje grawitacyjnie ale zwykle nastaw moim zdaniem jest przyzwoicie wyklarowany. Stoi zwykle około miesiąca od zakończenia fermentacji.
To się chwali, ale zapytam: czy ty czasem nie Zostawiłeś nastawu do klarowania, nie zlewając znad osadu?

A potem jeszcze do gara wlewałeś do ostatniej kropelki, przy okazji zaciągając osad??? To po co klarować.
modemik pisze:Szybkowar 5l plus deflegmator z rury miedzianej wypełniony sprężynkami miedzianymi ok 45 cm nad garem, potem chłodnica miedziana domowej roboty i miedziana papuga. Regularnie myte kwaskiem cytrynowym z oxi. Pędzę wolno, odlewam przedgony i pogony od 70% podczas 2 destylacji odlewam do kolejnego gotowania. Nie wiem skąd jeszcze bierze się zapach mojego bimbru oraz dość ostry smak.
bo przy tym nie ma się nawet jak rozpędzić.

To że regularnie myte, bardzo dobrze, chwali się.

Teraz zrozum i przeczytaj uważnie.
Opierdziel dostałeś, zresztą kol@prolog1975 napisał:
prolog1975 pisze:
modemik pisze:Nie wiem skąd jeszcze bierze się zapach mojego bimbru oraz dość ostry smak.
Kiepski surowiec, kiepski nastaw, kiepski sprzęt do tego surowca.
Wszystko jasne?

Starą Dacią to nawet Shumacher wyścigu nie wygra, nie ma bata.

Do konkretów:
Dobry nastaw na poziomie 20Blg MAX!!!
Zlewasz znad osadu i klarujesz,
Zlewasz jeszcze raz i klarujesz.
Zmieniasz drożdże, bo to co użyłeś to turbodebile.
Tak, turbodebile.

Dalej:
Z tym szybkowarem to się zbytnio nie rozpędzisz.
Rozumiem że warunki lokalowe nie pozwalają na więcej, ale też się da coś uzyskać. Ale właśnie dlatego jest podział frakcji. Który wątpię aby był poprawny.

Nie wspominasz o właściwym tempie odbioru. A to akurat arcyważny aspekt.

Zalatywać bimberkiem będzie zawsze, tego na Ps nie unikniesz, ale delikatnie, a nie walić jak Jamajczykowi spod beretu.
Czyli zaczynasz od początku rozumiem? Od nastawu? A potem dopiero proces.
Na kolumnie można zaciągnąć jeśli się zagapisz sekundę, a w trybie Ps niechcianych frakcji jest w ciul.

Napisałeś że grzejesz wolno, ale jak wolno? Co rozumiesz przez tempo odbioru? Jakie jest?

I jeszcze jedno. Wspominasz ze nie warto się starać.
Otóż warto.
Warto coś zrobić dobrze i mieć z tego satysfakcję. A nie podać flaszkę na stół i odkręcając wszyscy głowy odwracają.

Bimberek, ma swoisty smak j zapach. Dobrze zrobiony i tuningowany jest naprawdę spoko.

Pozdrawiam serdecznie.
Rozrywek.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: kleryk88 »

rosjan pisze:Jest to UFO od Akasa
Więc domyślam się że jeżeli ufo to jeziorko jest dosyć duże więc musisz zrzutowo w trakcie procesu odbierać przedgon

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

"No brawo, brawissimo.
32Blg plus chujowe drożdże, to czego oczekujesz? Ambrozjii z Olimpu? Przepraszam za brzydkie słowo, ale czasem tak trzeba."

Nie ma za co przepraszać - szukam dobrych rozwiązań. Korzystałem z drożdży Browin X-pure, na których taki jest przepis z maksymalną ilością cukru i sugerowałem się tym, że skoro producent tak sugeruje to nie w tym nic zdrożnego. Czemu uważasz, że te drożdże są złe? Zaproponuj lepsze/odpowiedniejsze proszę!

"Już trochę lepiej, przynajmniej Blg spadło do ok 25, ale i tak zdecydowanie za dużo."
Dla tych drożdży przepis minimalny jest na 6 kg cukru, ja zrobiłem na 7kg. Czy to nadal za dużo ? Proszę zasugeruj lepsze drożdże - rozumiem, że na dużo mniejszej zawartości cukru.

"To się chwali, ale zapytam: czy ty czasem nie Zostawiłeś nastawu do klarowania, nie zlewając znad osadu?"

Do tej pory nie zlewałem nastawów cukrowych znad osadu, klarowałem bez zlewania. Kolejne zrobię zgodnie z sugestią zlewając z nad osadu drożdżowego do klarowania.

"A potem jeszcze do gara wlewałeś do ostatniej kropelki, przy okazji zaciągając osad??? To po co klarować."

Zlewałem do gara tak, żeby dna nie zaciągnąć drożdży. Tutaj myślę, że nie ma problemu.

"Do konkretów:
Dobry nastaw na poziomie 20Blg MAX!!!
Zlewasz znad osadu i klarujesz,
Zlewasz jeszcze raz i klarujesz.
Zmieniasz drożdże, bo to co użyłeś to turbodebile.
Tak, turbodebile. "

Dzięki wielkie za te uwagi, natomiast proszę byś coś więcej powiedział o odpowiednich drożdżach do cukrówek. Z tego co się już naczytałem spora część drożdży sugeruje dużo większe BLG początkowe i zwykle są na 6-8 kg cukru (25l nastawu końcowego). Może inny sposób przygotowania nastawu rozwiąże mój problem!

"Dalej:
Z tym szybkowarem to się zbytnio nie rozpędzisz.
Rozumiem że warunki lokalowe nie pozwalają na więcej, ale też się da coś uzyskać. Ale właśnie dlatego jest podział frakcji. Który wątpię aby był poprawny."

Podział przy 1 destylacji z 5 litrów w garze: pierwsze 50ml odpad, odpęd do około 20 procent
Podział przy 2 destylacji z 5 litrów w garze: 3 słoiczki po 100 ml pierwszego odbioru do testów, reszta do serca do 70% na papudze, reszta w pogony do odpędu przy okazji kolejnego nastawu. Zwykle 1 sloiczek ostatni trafiał do serca (zadowalający zapach i smak) a dwa pierwsze do odpadu.

"Nie wspominasz o właściwym tempie odbioru. A to akurat arcyważny aspekt."

Tempo odbioru bardzo powolne. Z uwagi, że to pot still to z chłodnicy kapie w tępie około 1 kropli na sekundę.
Przykładowo: odpęd gara przy 1 destylacji wraz z rozgrzaniem nastawu to u mnie 4-5h
Przy drugiej destylacji 1 gar praktycznie 8-10 godzin. Tempo naprawdę powolne wynikające z tego, że jednego gara po pracy o 17 moge nastawić i około 22 zakończyć - 1 destylacja. Przy drugiej destylacji na sobotę zostawiam sobie jeden gar powolnego kapania.

"I jeszcze jedno. Wspominasz ze nie warto się starać.
Otóż warto.
Warto coś zrobić dobrze i mieć z tego satysfakcję. A nie podać flaszkę na stół i odkręcając wszyscy głowy odwracają."

Jasne, po prostu testowałem bimber od znajomych, którzy gonią raz potem na wegiel bez podziału frakcji i jakimś cudem smakuje lepiej niż mój. Frustrujące wiedząc ile ja poświęcam na cały proces czasu i uwagi.

Dziekuję bardzo za mocne i rzeczowe odpowiedzi !!! Proszę o sugestię w sprawie drożdży

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: HeniekStarr »

Drożdże Black Label na przykład. Poszukaj i zapytaj kolegi SinyNos. Ma czasem w ofercie. W porównaniu do innych drożdży typu vodka( gdzie BL mają adnotację "turbo")- mniej przedgonu. Nie capi przedgon tak mocno. Dajesz ciut mniej gram drożdży na litr nastawu niż w przepisie na opakowaniu. Spokojna praca. Mało gęstwy na koniec. Naprawdę godne polecenia.
Tylko na litość boską - BLG nastawu w okolicy 22 max. Zrób, przetestuj, przestań walić 9 kg cukru i się dziwić, że kumplom po jednym razie i węglu wychodzi. Widać nie są chytrzy i nie wierzą we wszystko, co wydrukowane( na opakowaniu Turbo Mega Grom Pińcet procent w 3 dni drożdży na przykład).
Ostatnio zmieniony środa, 24 maja 2023, 18:26 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: rozrywek »

modemik pisze:
Nie ma za co przepraszać - szukam dobrych rozwiązań. Korzystałem z drożdży Browin X-pure, na których taki jest przepis z maksymalną ilością cukru i sugerowałem się tym, że skoro producent tak sugeruje to nie w tym nic zdrożnego. Czemu uważasz, że te drożdże są złe? Zaproponuj lepsze/odpowiedniejsze proszę! końcowego)
Np: Moscva Style.


modemik pisze: Dla tych drożdży przepis minimalny jest na 6 kg cukru, ja zrobiłem na 7kg. Czy to nadal za dużo ? Proszę zasugeruj lepsze drożdże - rozumiem, że na dużo mniejszej zawartości cukru.końcowego)
Jak wyżej. A poniżej mój post i twoja odpowiedź:

"To się chwali, ale zapytam: czy ty czasem nie Zostawiłeś nastawu do klarowania, nie zlewając znad osadu?"


modemik pisze: Do tej pory nie zlewałem nastawów cukrowych znad osadu, klarowałem bez zlewania. Kolejne zrobię zgodnie z sugestią zlewając z nad osadu drożdżowego do klarowania.końcowego)
Zgadłem, a jak. Teraz wiesz co robić.
Tutaj mój post.
"A potem jeszcze do gara wlewałeś do ostatniej kropelki, przy okazji zaciągając osad??? To po co klarować."

To już wiesz jak to robić.
modemik pisze: Zlewałem do gara tak, żeby dna nie zaciągnąć drożdży. Tutaj myślę, że nie ma problemu.
końcowego)
I tu właśnie błąd. Zlewasz znad osadu u wtedy zaczynasz klarowanie właściwe, to cukrówka, tutaj trzeba się przyłożyć. Zdradzę trik, postaw fermentor krzywo, wtedy osad zbierze ci się w jednym tylko miejscu, przelewając trzymaj balon osadem do dołu, to nie zaciągniesz nic.
modemik pisze: Dzięki wielkie za te uwagi, natomiast proszę byś coś więcej powiedział o odpowiednich drożdżach do cukrówek. Z tego co się już naczytałem spora część drożdży sugeruje dużo większe BLG początkowe i zwykle są na 6-8 kg cukru (25l nastawu końcowego)
To chłyt małketingowy, najniższa wartość jest poprawna, czyli 6kg dopełnione do 25L. Daje optymalne Blg.


Zbytnio koncentrujesz się na samych drożdżach, one wszystkiego nie załatwią za ciebie.

Nastaw się na odpowiedni proces, od początku do końca.
Od nastawu do kieliszka, czyli nastaw, klarowanie, podział frakcji.

Tu ci coś podpowiem, podział frakcji wymaga jednego: wyciągnięcie jedynie serca. Reszta do następnego gotowania. Ale o tym pogadamy potem.

Ps: naucz się cytować aby to było widoczne, czyli robisz to tak:



quote="rozrywek"]bla bla dupa jasio [/quote

To jest cytat, wykasowałem pierwszy i ostatni nawias, abyś wiedział jak to wygląda, a teraz w wersji widocznej tak, z nawiasami, następnie kliknij podgląd i od razu będziesz widział czy Ci weszło, ok?

rozrywek pisze:bla bla dupa jasio
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

modemik
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 7 kwie 2021, 18:08
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: modemik »

Dziękuję Ci bardzo rozrywek za tak wyczerpująca odpowiedź i wszelkie rady !. Czasem mam wrażenie że w tych czasach mamy w cholerę trudniej z odsiewem informacji. Info jest mnóstwo ale w sporej większości to szum informacyjny. Teraz miliony opinii poradników rodzajów drożdży aparatur i nie wiadomo co wybrać i co jest dobre akurat dla tego co się chce robić i jaka się ma aparature. O tych drożdżach które używałem naczytałem się sporo dobrych opinii i filmików na YouTube.
rozrywek pisze: Np. moscva style
Na pewno się zaopatrze. Póki co mam jeszcze parę tych co używałem. Wystestuje to co mi zostało na minimalnej ilości cukru.

rozrywek pisze: I tu właśnie błąd. Zlewasz znad osadu u wtedy zaczynasz klarowanie właściwe, to cukrówka, tutaj trzeba się przyłożyć. Zdradzę trik, postaw fermentor krzywo, wtedy osad zbierze ci się w jednym tylko miejscu, przelewając trzymaj balon osadem do dołu, to nie zaciągniesz nic.
Fajny patent na pewno wytestuje :)

rozrywek pisze: Tu ci coś podpowiem, podział frakcji wymaga jednego: wyciągnięcie jedynie serca. Reszta do następnego gotowania. Ale o tym pogadamy potem.
Rozdział na frakcje co to zasady jest mi znany. Praktyka może wychodzić różnie. Przy 2 destylacji pierwsze co kapie odlewam do 3 słoiczków po 100ml. Po tej operacji czyli kolejne 350ml wydaje mi się już na tyle czyste zapachowo i na język że zakładam że to serce, odbiór z mojej aparatury przy tych nastawach miał około 86 procent. Prowadzę go aż do 70 procent (około 1-5 - 2l). Resztę do ponownego gotowania. (Do 20 procent wykąpie jeszcze może pół litra). Może jednak powinienem wcześniej obcinać żeby było mniej pogonow.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: WYNIKI Badania destylatu, Czy to można bezpiecznie wypić?

Post autor: AAmatorek »

Moskva- 1 paczka przerobi 10 kg w 46 l (10kg cukru 40 l wody) w tydzień. Nic nie zlewaj, bo i tak nic tam nie ma na dnie po tygodniu. Zamieszaj tym dobrze po 10 dniach, a 12-14 dnia przerób (będzie wszystko na dnie)
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 maja 2023, 08:42 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”