ManiekIronman

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy
Awatar użytkownika

Autor tematu
ManiekIronman
50
Posty: 92
Rejestracja: środa, 7 gru 2022, 11:03
Krótko o sobie: Cieszę się życiem i staram się otaczać ludźmi pozytywnymi z pasjami i odrobiną szaleństwa.
Ulubiony Alkohol: Nalewka własnej produkcji - Dereniówka, Malinówka, Czarna Porzeczka, ...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: ManiekIronman »

Witam wszystkich smakoszy własnych trunków.

Lubię sporty : rower, narty, snowbord, siłownię, żagle, spacery po okolicznych lasach i Bieszczadach.
Z zawodu jestem informatykiem i zajmuję się usługami dla własnego biura rachunkowego oraz zaprzyjaźnionych firm przy programach do fakturowania, księgowości, itp.
Od jakiegoś czasu bawię się produkcją nalewek - odziedziczyłem tą pasję po ojcu, który wina i nalewki robił przez lata. Niestety jest teraz niepełnosprawny i musiałem zająć się filtracją tego co wcześniej wyprodukował. A było tego ze 30 słojów i 10 butli wina.
Nalewki były różne - lepsze i gorsze, owocowe i ziołowe. I załapałem bakcyla. Niektóre eksperymentalnie zacząłem mieszać np. arcydzięgielówkę (bardzo mocną, gorzką i korzenną) z wiśniówką (za słodką i słabą) - wyszedł super trunek.

Nadszedł czas na własne nalewki.
Poprosiłem znajomego - wyprodukował mi trochę litrów bimberku. Niestety nie najwyższych lotów. Ale zrobiłem pierwsze eksperymentalne swoje nalewki.
Potem pożyczyłem sprzęt do bimbrowania - zrobiłem swój pierwszy bimberek. Wykorzystałem wina ojca. Tu również się zawiodłem - sprzęt za niewielkie pieniądze i na taborecie gazowym - max 90% - więc zlewałem do osobnych butli - najmocniejszy, słabszy i jeszcze słabszy. A potem powtórna filtracja.
I zrobiłem pierwsze swoje całkowicie własne nalewki : malinówka, gruszkówka, śliwowica, borówkówka, czereśniówka, wiśniówka, agrestówka, porzeczkówka, arbuzówka, ... - stoją jeszcze w słojach - ale po pierwszej degustacji wydają się niezłe.

Teraz myślę o zakupie własnego sprzętu do bimbrowania - zależy mi na wysokim procencie i niezawodności i tu proszę o pomoc szanownych forumowiczów.
Z tego co poczytałem na forum to potrzebuję :
głowica aabratek
zbiornik 50 - 60 litrów izolowany
bufor stabilizująco-wzmacniający
katalizator miedziany
kolumna izolowana wypełniona sprężynkami pryzmatycznymi
odbiór boczny OLM
2 grzałki
dokładny termometr z sondami
regulator mocy

Na Allegro czy OLX jest wiele różnych urządzeń (tanich za 1300 zł nie chcę) - kolega kupił takiego aabratka - ale on uważa, że jak przepuści to co wyprodukuje przez filtr węglowy to załatwia sprawę.

Moją uwagę przykuł taki model : Destylator Aabratek 60L BUFOR OLM
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/

Czy mój typ aabratka jest godny polecenia - czy jakieś inne modele będą lepsze, tańsze, łatwiejsze w rozbudowie ?
W przyszłości chciałbym rozbudować sprzęt o automat - sterownik.
Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Nalewki to jest to co gumisie lubią najbardziej

użytkownik usunięty
Re: ManiekIronman

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
Gratuluję wyboru, ale musisz też zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia, gdzie będziesz z "nią" pracował. :) Sprzęt z linku jest naprawdę dobrej jakości, ale swoje gabaryty posiada :ok: Jeśli masz przestrzeń, środki- bierz ten towar. Pozdrawiam.
Ps. Mam podobną blondynkę, nieco wyższą nawet. Do zaworu LM tylko z taboretu :)
Opłaciło się.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: HeniekStarr »

Dokup regulator mocy, w zestawie masz grzałkę 2x2kW, przy tej średnicy kolumny możesz odbierać z większą mocą niż 2 kW.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: Doody »

Witaj Mańku i powodzenia :ok:
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: ManiekIronman

Post autor: JanOkowita »

:klaszcze: :poklon;
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
ManiekIronman
50
Posty: 92
Rejestracja: środa, 7 gru 2022, 11:03
Krótko o sobie: Cieszę się życiem i staram się otaczać ludźmi pozytywnymi z pasjami i odrobiną szaleństwa.
Ulubiony Alkohol: Nalewka własnej produkcji - Dereniówka, Malinówka, Czarna Porzeczka, ...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: ManiekIronman »

defacto pisze:Cześć.
Gratuluję wyboru, ale musisz też zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia, gdzie będziesz z "nią" pracował. :) Sprzęt z linku jest naprawdę dobrej jakości, ale swoje gabaryty posiada :ok: Jeśli masz przestrzeń, środki- bierz ten towar. Pozdrawiam.
Ps. Mam podobną blondynkę, nieco wyższą nawet. Do zaworu LM tylko z taboretu :)
Opłaciło się.
"Do zaworu LM tylko z taboretu" - o tym nie pomyślałem. Zazwyczaj będę pracował w domku letniskowym całorocznym - wysokość - 2.55 m - w zimowe weckendy.
A wiosną, czy jesienią w ogródku za domem.

I dokupię regulator mocy.

Nie wiem tylko co to jest - Port w głowicy - czy dokupić ? W przyszłości chciałbym mieć automat - Sterownik SKNv5
Nalewki to jest to co gumisie lubią najbardziej
Awatar użytkownika

Autor tematu
ManiekIronman
50
Posty: 92
Rejestracja: środa, 7 gru 2022, 11:03
Krótko o sobie: Cieszę się życiem i staram się otaczać ludźmi pozytywnymi z pasjami i odrobiną szaleństwa.
Ulubiony Alkohol: Nalewka własnej produkcji - Dereniówka, Malinówka, Czarna Porzeczka, ...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: ManiekIronman »

JanOkowita pisze::klaszcze: :poklon;
Cześć. Dzięki za zaproszenie.
Ze sklepu na pewno będę korzystał wielokrotnie. Widzę tam dużo fajnych rzeczy, które będą mi potrzebne w przyszłości.
Ale w twoim sklepie widzę również : Kompletna kolumna - DE 50 Manual (zbiornik 60l).
Czy jest lepsza od tej o której myślę ? Widzę że nieco droższa.
Tak jak pisałem wcześniej zależy mi super czystości i bardzo wysokim procencie.

I takie pytanie laika. O filtr węglowy - podobno najlepiej się sprawdza gdy wymieszamy bimberek 90% - 96% z wodą (dobrej jakości) w odpowiednich proporcjach i dopiero wtedy przepuszczamy przez filtr węglowy.
Nalewki to jest to co gumisie lubią najbardziej

użytkownik usunięty
Re: ManiekIronman

Post autor: użytkownik usunięty »

Port w głowicy? - jako pomiar i podgląd temperatury par, podczas rektyfikacji. Również w trybie PS - podczas destylacji prostej.

wawaldek11
2500
Posty: 2917
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: wawaldek11 »

Witaj na pokładzie :)
Jeśli chodzi o sprzęt, to najlepiej podzwoń do forumowych producentów - po rozmowie poznasz, ze zależy im na zadowoleniu kupującego. I wszelkie porady, rozwiązywanie problemów w cenie. A przy kupnie na portalach może być różnie.
https://alkohole-domowe.com/forum/produ ... producenci
https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... ci#p247051
Sam mam kawałki sprzętów od Akasa i Kuli - jestem naprawdę zadowolony :ok: Czyli dzwoń i przedstaw swoje oczekiwania.
Pozdrawiam,
Waldek

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: HeniekStarr »

ManiekIronman pisze:
JanOkowita pisze::klaszcze: :poklon;

I takie pytanie laika. O filtr węglowy - podobno najlepiej się sprawdza gdy wymieszamy bimberek 90% - 96% z wodą (dobrej jakości) w odpowiednich proporcjach i dopiero wtedy przepuszczamy przez filtr węglowy.
Używając sprzętu, obojętnie, czy tego który sobie upatrzyłeś, czy od któregokolwiek z forumowych producentów, filtr węglowy jest ZBĘDNY. Wystarczy zrobić prawidłowo nastaw, nie przesadzić z chytrości z BLG, dopilnować temperatury podczas fermentacji, porządnie ustabilizować kolumnę, uczciwie odciąć przedgon i jedyny węgiel, jaki Ci będzie potrzebny, to ten w najbliższej elektrowni, żeby dostarczyła Ci kWh.

użytkownik usunięty
Re: ManiekIronman

Post autor: użytkownik usunięty »

expressis verbis
@HeniekStarr :ok:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2588
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: jakis1234 »

defacto pisze:expressis verbis
@HeniekStarr :ok:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. ;)
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: ManiekIronman

Post autor: JanOkowita »

Uprzejmie informuję, że klaskanie i ukłon były wyłącznie uznaniem za decyzję o rozpoczęciu przygody z własnym hobby. I nie szukajcie dziury tam gdzie jej nie ma.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2588
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: jakis1234 »

JanOkowita pisze:Uprzejmie informuję, że klaskanie i ukłon były wyłącznie uznaniem za decyzję o rozpoczęciu przygody z własnym hobby. I nie szukajcie dziury tam gdzie jej nie ma.
A o czym piszesz? Nie zauważyłem szukania dziury w czymkolwiek.
Ostatnio zmieniony sobota, 10 gru 2022, 18:37 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: kiwitom23 »

ManiekIronman pisze:Moją uwagę przykuł taki model : Destylator Aabratek 60L BUFOR OLM
https://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-60l/
Mam od Adama sprzęt i bardzo sobie chwalę, śmiga już 2 lata i jestem mega zadowolony, więc z czystym sercem mogę tylko polecić. Zadzwoń do niego i przedstaw co chcesz robić, a on Ci na pewno dobrze doradzi, tak było w moim przypadku. Na pewno nie naciąga, bo mi wybił z głowy kilka pomysłów, mimo że one zwiększyły by wartość zamówienia. Naprawdę spoko gościu.

Automatykę bym sobie odpuścił, proces na dobrym sprzęcie i tak odbywa się automatycznie. Ja po stabilizacji i spuszczeniu przedgonów, schodzę do piwnicy co 2, 3 godziny, a to tylko dlatego żeby sprawdzić, czy jakiś wężyk nie pierdyknął, co mi się raz zdarzyło. Sam proces leci sobie sam bez mojej ingerencji, więc automatyka to wg mnie pieniądze wywalone w błoto.

Daj sobie też spokój z filtrami węglowymi, jakbyś robił to na kance po mleku i ognisku, to może by się przydał, ale na takim sprzęcie i przy metodzie 2,5 kolegi @lesgo z rurki leci ambrozja.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
ManiekIronman
50
Posty: 92
Rejestracja: środa, 7 gru 2022, 11:03
Krótko o sobie: Cieszę się życiem i staram się otaczać ludźmi pozytywnymi z pasjami i odrobiną szaleństwa.
Ulubiony Alkohol: Nalewka własnej produkcji - Dereniówka, Malinówka, Czarna Porzeczka, ...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 42 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: ManiekIronman

Post autor: ManiekIronman »

witam ponownie
Dzięki wszystkim za przywitanie i odpowiedzi.
Doszkalam się teoretycznie - poczytałem dużo postów na forum, pogadałem z kilkoma osobami.

I teraz chodzi mi głowie taki sprzęt z psocimy.pl czy też szamet.pl
https://psocimy.pl/katalog-produktow/64 ... forem.html
Oparty na kegu izolowanym 60l - 2 grzałki 2 i 2,5kW 230V + bufor + katalizator + kolumna 100cm + moduł olm + głowica aabratek na złączach SMS + średnicy 63,5

Dodatkowo ze strony termometrwifi.pl - termometr wifi wraz ze sterownikiem i 4 sondy temperatury + sterowanie 3 elektrozaworami - woda, LM, OLM
https://termometrwifi.pl/strona-glowna/ ... yjnej.html
Praca sprzętu : ręczna lub automatyczna.

Napiszcie co o tym sądzicie
Nalewki to jest to co gumisie lubią najbardziej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”