Ma ktoś przepis na sherry?

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Niedawno kolega @jakis1234 uświadomił mnie, że sherry to nie to samo co cherry. Człek stary, a taki niedouczony ;) . Jako, że chciałbym ortodoksyjnie dojrzewać whisky w beczkach wg starego przepisu, więc postanowiłem zrobić to po bożemu. Sherry wzmacniana jest brandy do mocy +/- 20%. Wiem, że prawdziwe sherry wytwarzają tylko w kilku prowincjach Hiszpanii, ale robią je również Anglicy z innych odmian winorośli. Powinno się użyć do niego winogron jasnych, ale czy będzie dużym błędem, jeżeli zrobiłbym wino i brandy z ciemnych winogron? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: Doody »

Możesz zrobić białe wino z ciemnych winogron. Wystarczy wytłoczyć sok przed fermentacją.
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: rastro »

Samo winogrono to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia dojrzewania tegoż wina, obawiam się, że w warunkach amatorskich jest to niemożliwe ze względu na skalę jak i nasz swojski klimat jakże odległy od tego panującego w Hiszpanii.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: jakis1234 »

Kiwitom, rastro ma rację, nie dasz rady w naszych warunkach i z naszych winogron uzyskać autentycznego sherry.
Jeżeli to ma być ortodoks, to niestety, ale trzeba kupić oryginalne. Też tak chciałem zrobić, ale cena trochę mnie odstraszyła.
Możesz zrobić wino i je wzmocnić, ale to już nie będzie to samo.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: rastro »

Samo wzmocnienie to jedno, ale te beczki w stosach, odpowiednie przelewanie, nawet jeżeli pogodzimy się z mikro litrażem, to wciąż będziemy mieli problem z nabyciem i przechowywaniem tylu beczek ;) A największy problem to wyhodowanie kożucha drożdżowego, które zapewne nie będzie możliwe w naszym klimacie. Nalanie do beczki (nawet takiej z dębu amerykańskiego) wzmocnionego białego wina niestety nie uczyni z niego sherry.

Myślę że dali byśmy radę zrobić jakieś swojskie Porto, ale niestety sherry jest moim zdaniem dla nas nieosiągalne.
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 wrz 2022, 22:34 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: kiwitom23 »

No to kicha... :cry: , wiadomo że autentycznego sherry nie ma szans zrobić w warunkach domowych, ale myślałem o czymś możliwie zbliżonym do oryginału. Chyba podejmę jednak próbę, co mi zależy, akurat winogrona mam gratis. Przelewań oczywiście nie mam szans zrobić, kożucha pewnie też nie, ale co szkodzi spróbować. Tak na marginesie to zastanawia mnie też kożuch drożdżowy, niby jest hodowany w beczkach, gdzie dojrzewa już wzmocniony brandy trunek, więc jak to jest możliwe, że drożdże się namnażają przy takim %? :scratch:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: kwik44 »

Na białym tłumaczyłem kiedyś tekst jak przygotowuje się beczki "po sherry" ;) Może ci się przyda.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: gary1966 »

https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: kwik44 »

No, ale sensowniej jest w takiej beczce finiszować whisky niż dojrzewać. Mniej dębiny będzie.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 972
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 213 razy
Kontakt:
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: manowar »

Sherry może nie, ale u Cieślaka są przepisy na namiastki madery, porto i malagi dostosowane do naszych warunków...
http://uwm.edu.pl/kpichsr/ftp/wino.pdf str. 154 - 156
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

Autor tematu
kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Ma ktoś przepis na sherry?

Post autor: kiwitom23 »

O dziękuję bardzo, to na pewno się przyda!
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”