Problem z zalewaniem kolumny

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
krzysiek0823
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 17 sie 2022, 13:17

Post autor: krzysiek0823 »

Do tej pory byłem obserwatorem tego forum, teraz chciałbym wszystkich serdecznie powitać i poprosić o poradę. Mam keg 50l. 20cm miedzi, 100cm z zasypem ze sprężynek, OLM, latarka z czujnikiem zalania kolumny chłodnica. Wymiary dopasowane do wys. pomieszczenia. Średnica 60,3.Termometry w kegu ,na rurze oraz w chłodnicy. Wszystko sterowane sknv5. Można powiedzieć, że do pewnego czasu wszystko hulało w miarę dobrze do momentu kiedy przerobiłem keg. Zamiast oryginalnego gwintu wspawałem SMS63,5. Od tamtego czasu po rozgrzaniu następuje zalanie kolumny pierwsze od góry, natomiast nie dochodzi do kolejnych zalań od dołu co dobrze zwilżało sprężynki. Grzałki mam2 x 2kw i przy zalewaniu pracują pełną mocą. Otwór natomiast w kegu został zwiększony ze średnicy fi 34 do fi 60,3. moje pytanie jest co zrobić aby zalewanie wróciło. Czy do tej średnicy trzeba zwiększyć moc i ewentualnie jak ją obliczyć. Serdecznie dziękuję i proszę o podpowiedź. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony środa, 17 sie 2022, 22:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Problem z zalewaniem kolumny

Post autor: lesgo58 »

krzysiek0823 pisze: Zamiast oryginalnego gwintu wspawałem SMS63,5. Od tamtego czasu po rozgrzaniu następuje zalanie kolumny pierwsze od góry, natomiast nie dochodzi do kolejnych zalań od dołu co dobrze zwilżało sprężynki...
Trudno się domyśleć w czym rzecz.
Piszesz że po zmianie połączenia kolumny z kegem tez zalewa, to w czym problem?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

użytkownik usunięty
Re: Problem z zalewaniem kolumny

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
@krzysiek0823- jak to rozumieć? Bo..
Gdy obserwuję proces zalewania na swoim sprzęcie, objawia się to tym, że temperatura na wysokości 10 półki teoretycznej, gwałtownie idzie w górę a po ok. 90s, zalanie widać we wzierniku.
Czyli obecnie u ciebie, nie obserwujesz skoku temperatury na 10 półce tylko zalewa najpierw pod głowicą?
Awatar użytkownika

Tomik 2006
100
Posty: 114
Rejestracja: środa, 24 lut 2021, 14:11
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Mój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Problem z zalewaniem kolumny

Post autor: Tomik 2006 »

Kolega myli zalanie od góry z powrotem flegmy na wypelnienie a co do zalania od dołu to proponuję przesypac wypelnienie sprawdzić podparcia większe wyjście z kotła napewno nie ma wpływu na problem . Brak zalania może objawić się też niskim % nastawu/zacieru .
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 sie 2022, 15:07 przez Tomik 2006, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”