Brandy do 100 zł do drinków

Tu możecie pisać posty, które mają wymiar bardziej filozoficzny niż teoretyczny na temat alkoholu wytwarzanego w domu...

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: Lich555 »

Witam.
Nie wiem czy to odpowiedni dział do takich tematów. Jeśli nie to z góry przepraszam.
Zamierzam rozpocząć swoją amatorską przygodę ze światem drinków. Szukam uniwersalnej brandy do 100 zł (no, ewentualnie 150 jeśli miałoby to dużo zmienić) do drinków. Polecicie którąś? Czy Metaxa bądź Stock 84 będą odpowiednie?
promocja
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: kiwitom23 »

Co to za dziwne pytanie? W zależności jaki drink chcesz zrobić, to do niego dobierasz odpowiednie składniki. Nie ma alkoholu na tyle uniwersalnego, żeby zastąpił wszystko. Jeżeli w przepisie masz jako składnik tylko "brandy" bez uściślenia jakie to brandy, to oznacza że możesz użyć dowolne. A tak na marginesie Metaxa i Stock 84, to dwa różne światy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
Lich555
50
Posty: 70
Rejestracja: piątek, 28 gru 2018, 07:51
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: Lich555 »

W drinku mam napisane "brandy". Pytam ponieważ miałem styczność z rumami z niskiej półki, które w aromacie były identyczne jak czysta wódka, a w smaku wcale tak dużo się nie różniły. Dlatego chciałem zapytać Was o radę, która z tych tańszych brandy ma dobry stosunek jakości do ceny, w której faktycznie można wyczuć fajne smaki, niekoniecznie do picia solo.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 sty 2022, 11:22 przez Lich555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: kiwitom23 »

W takim razie na Twoim miejscu kupiłbym coś ze "średniej" półki. Metaxy nie dawaj, bo to nie jest brandy w pełnym tego słowa znaczeniu.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: chprzemo »

Brandy Stocka jest całkiem fajna, w tej cenie naprawdę dobry trunek do picia (koneser powie, ze bredzę ale mi smakuje).

Choć osobiście uważam, ze tego typu alko pije się w temp. Pokojowej sam bez dodatków ewentualnie z lodem. Przynajmniej ja mam takie zboczenie, ze nie zabarwiam niczym bo to kastracja wszystkich smaków:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: wawaldek11 »

Ja na Twoim miejscu kupiłbym trzy - tanią, średnią i z górnej półki. Bo to jedyna możliwość aby sprawdzić przydatność brandy do drinków. Robisz trzy identyczne driny i w ślepym teście ocenisz. A trzy flaszeczki szybko pójdą :) Pamiętam, że czasem jak chcieliśmy uszlachetnić drina dając droższe składniki, to efekt był odwrotny do zakładanego. Kiedyś w czasie ME2012 liznąłem w pubie drina o nazwie Gwizdek Sędziego - łycha, brandy woda z bąbelkami i może coś jeszcze - smakował, bo go pamiętam do dziś. A dziś moim ulubionym jest śliwowica z mirindą i lodem. Czyli brandy i mirinda :ok:
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: rozrywek »

chprzemo pisze: Choć osobiście uważam, ze tego typu alko pije się w temp. Pokojowej sam bez dodatków ewentualnie z lodem. Przynajmniej ja mam takie zboczenie, ze nie zabarwiam niczym bo to kastracja wszystkich smaków:)
Takie zboczenie jest jak najbardziej na miejscu. :ok:
Niektórzy nawet nazywają to profanacją. Zabijaniem smaku trunku.
Sam wychlałem w życiu tysiące drinków whisky z colą, tylko że tej whisky ze średniej półki, w życiu bym nie zmieszał trunku który lubię (kosztuje 25 funtów za 0,7) z colą.


Także kolego, szukaj średniej półki, bo z tej wysokiej to zwyczajnie trunku do drinka szkoda.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: Kamal »

Pliska z biedronki z nią możesz spróbować, zmieścisz się w budżecie ;).
K.
Ostatnio zmieniony sobota, 15 sty 2022, 19:15 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: manowar »

A ja bym najpierw przemyślał co za drink i jakie ma składniki. Czy brandy się wybije czy zostanie przykryta. Ponieważ przewijają mi się jakieś koniaki przez łapki to robiłem klasyczny drink - brandy aleksander - raz na Martelu VS raz na najtańszym biedronkowym Napoleonie (nie pijalnym BTW) - wielkiej różnicy nie ma... bo likier kawowy / czekoladowy maskuje.
Do zabaw szukałbym raczej budżetowo jednak - może nie po całkowitej taniości, ale bez szaleństw.
- tak jak Kamal - Pliska XO fajna butelka i okolice 70 PLN
- ararat 3*/5* / jakiś inne gruzińskie
- stock 84
- torres 5/10 - niewielka różnica w cenie
- metaxa 5*/7*

Dobrej brandy, tak jak dobrej whisky, szkoda mieszać.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: chprzemo »

Pliska XO od zwykłej różni się butelką, kolorem i ma odrobinę delikatniejszy smak- jak dla mnie nie warta 2 x większej kasy, zwłaszcza do drinków.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: Doody »

Trochę poza tematem, odnośnie Pliskiej, kiedyś na białym forum zakupiliśmy flaszkę 46-cio - letniej brandy Pliska i rozlaliśmy do buteleczek po 50g, tak aby każdy za niewielkie pieniądze mógł jej spróbować. Pliska wydestylowana w 1969 roku i zabutelkowana 2015 roku. Jeszcze mam z 10g na dnie tej małej buteleczki :D Zapach i ułożenie trunku - rewelacja.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 sty 2022, 09:20 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: manowar »

No to 21 starka przy pierwszym podejściu nie powaliła na kolana. Dobra żytnia wódka i tyle. Dopiero jak postało 1/3 w butelce, złapała tlenu to się rozwinęła w naprawdę świetny trunek. Ale to offtop.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: Wojtek5 »

ja bym nie szalał do drinków z alkoholem i tak nikt tego nie zauważy po za tym co na to wyda kasę i to zrobi (chyba, że masz lub Twoi goście mają wyczulone w tej kwestii kubki smakowe). Trzymałbym się może nie najtańszej, ale średniej półki marketowo dyskontowej, a za to co kupiłbym jeden, to kupiłbym dwie różne buteleczki. Jak się nie znasz to zobacz co mają w gazetkach w Twojej okolicy i daj w google. Jakiś pogląd będzie.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

Albertgonzo
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: Albertgonzo »

Generalnie jakikolwiek vsop bedzie spoko.
Osobiscie uwazam, iz spiritus na glukozie plus essence brandy albo Napoleon still spirit flavouring jest lepszy do drinkow. Domowy spiritus dobrze zrobiony = no hangover oraz mniej szkody na watrobie

CrawfordPL
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 6 lip 2022, 14:14
Re: Brandy do 100 zł do drinków

Post autor: CrawfordPL »

A wątrobie będzie lżej niby czemu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bimbrownia”