Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: kolaska »

Cześć,

Mam piękną kolumnę z buforem od Inoxstill z SKN Bolecki v3. Wszystko ma dziać się automatycznie z wyjątkiem regulacji przepływu wody chłodzącej i zaworu iglicowego na odbiorze. Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej ? jakie temperatury mam obserwować w celu ustawienia tego poziomu ?
No i najważniejsze pytanie, jak postępować z zaworem iglicowym ? Ma być na początku zamknięty czy otwarty ? kiedy go ewentualnie otwierać a kiedy zamykać ?

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Ostatnio zmieniony piątek, 8 paź 2021, 16:38 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

Napisz najpierw o jaki zawór chodzi. Masz LM i OLM, czy tylko zawór w głowicy?
Co do wody, to najlepiej jak ma około 65*C na wyjściu, pod warunkiem że masz obniżony odbiór (OLM).
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: rastro »

Przepływ wody powinien być taki żeby całą para ulegała skropleniu... temperatura wody wyjściowej pewnie między 55-65C najlepiej najwyższa jaka jest możliwa z zapasem na wahania mocy grzałki.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
@kiwitom co za różnica, z którego zaworu się korzysta?
Jeśli zaraz po stabilizacji, podpałke z LM odbierasz, woda na wyjściu musi mieć niższą temperaturę? :scratch:
Czy właściciel sprzętu, otrzymał instrukcje obsługi?

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

Cześć, przepraszam, nie opisałem sprzętu. Keg 50l, bufor, OLM, głowica puszkowa. Zawór iglicowy jest na OLM. jest jeszcze odbiór na głowicy ale to chyba do pogonów. Brak instrukcji obsługi.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

defacto pisze:@kiwitom co za różnica, z którego zaworu się korzysta?
Tak na logikę wydaje mi się, że przy OLM powinno się utrzymywać wyższe temperatury wody chłodzącej z tego powodu, żeby przedgon po skropleniu miał wyższą temperaturę, a tym samym szybciej ponownie zamienił się w parę nie docierając do OLN-a i nie zanieczyszczając go. Czyli żeby jak najmocniej zagęścić przedgony ponad OLM. Mając tylko zawór w głowicy, nie ma to tak wielkiego znaczenia, bo LM i tak będzie zanieczyszczony przedgonami.
Nie wiem, może się mylę, jeżeli tak to proszę mnie poprawić.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: nemeto »

Ja oscyluje w granicach 55-57 stopni. 65 stopni na wodzie jest już poza moją granicą bezpieczeństwa. Przy takiej temperaturze głowica już mi przepuszcza (ufo) tj. nie mam fontanny, ale ewidentnie opary czuć nosem, a i husteczka higieniczna lekko włożona w złącze pod mycie robi się wilgotna (wolno, ale jednak - przy moich widełkach jest sucha). Druga rzecz to jak zostało wcześniej wspomniane wahania prądu - większy skok napięcia i mamy opary w powietrzu. Trzecia rzecz to woda - spadek ciśnienia lub co gorsza brak wody i masz to samo. Wydaje mi się, że przy moich przyjętych 55-57 mam wystarczająco dużo czasu (a przynajmniej więcej niż przy 65 stopniach) na reakcję i działanie.
Dla mnie bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, tym bardziej, że dostałem oparami z głowicy (pompka od oczka wodnego w obiegu zamkniętym się wyłączyła - od tamtej pory tylko sieć wodociągowa).

użytkownik usunięty
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: użytkownik usunięty »

Tak na logikę wydaje mi się, że przy OLM powinno się utrzymywać wyższe temperatury wody chłodzącej z tego powodu, żeby przedgon po skropleniu miał wyższą temperaturę, a tym samym szybciej ponownie zamienił się w parę nie docierając do OLN-a i nie zanieczyszczając go.
Po to właśnie wymyślony jest ten OLM, żeby frakcje lżejsze - przedgony pozostały w tym buforze- pułapce nad oob do momentu, póki operator ich nie odbierze poprzez zawór LM. Wydaje mi się, że jeśli nawet schłodzisz relux, wędrujące pary z kotła, nie pozwolą im(przedgonom) zejść w dół kolumny, poniżej oob. To proste - żeby się o tym przekonać, trzeba wykonać test.

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

Dzięki za odpowiedzi,
przyjmuję więc, że woda na wyjściu z chłodnicy powinna mieć około 55-60 stopni.
A co z zaworem iglicowym na OLM, czy na początku procesu powinien być zamknięty czy lekko otwarty ?

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

No właśnie, czyli dobrze zrozumiałem intencję. Mnie nic nie przecieka, nawet raz miałem ustawione 75*C na wyjściu i nic złego się nie działo, tyle że obawiałem się o plastikowe rury odpływowe. Ale zawsze ustawiam te 65 +/- 5*C i jest git.
kolaska pisze:Cześć, przepraszam, nie opisałem sprzętu. Keg 50l, bufor, OLM, głowica puszkowa. Zawór iglicowy jest na OLM. jest jeszcze odbiór na głowicy ale to chyba do pogonów. Brak instrukcji obsługi.
No to kolego, masz prawie to samo co ja. Zaworem z głowicy odbierasz PRZEDgony, POgony zostają w buforze. Dzięki buforowi, możesz pogonami się nie przejmować, czyli grzać i odbierać do 99*C.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: nemeto »

kiwitom23 pisze:No właśnie, czyli dobrze zrozumiałem intencję. Mnie nic nie przecieka, nawet raz miałem ustawione 75*C na wyjściu i nic złego się nie działo
Z całym szacunkiem ale nie jestem sobie w stanie wyobrazić, że przy 75 stopniach na wyjściu wody nie czułeś już "aromatów" z kolumny.
Źle mnie zrozumiałeś, nic mi nie przecieka - raczej poprawne określenie to skrapla się. Tak jak na początku rekty czuć w powietrzu lżejsze frakcje. A tak z ciekawości: jak jeszcze eksperymentowałem z temperaturą wody i oscylowałem w okolicach 65, to po paru procesach ta chusteczka która robiła się wilgotna miała zabarwienie żółte :mrgreen:
Ostatnio zmieniony piątek, 8 paź 2021, 21:38 przez nemeto, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

Naprawdę nie czułem żadnych "aromatów", nawet w instrukcji użytkowania kolumny mam zalecenie, żeby temperaturę wody wyjściowej trzymać na poziomie 65*C.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

użytkownik usunięty
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: użytkownik usunięty »

A co z zaworem iglicowym na OLM, czy na początku procesu powinien być zamknięty czy lekko otwarty ?
Na początku procesu zalewasz i stabilizujesz kolumnę. Więc wszystkie zawory na off.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: jakis1234 »

Myślę, że to zależy od sprzętu. U mnie (aabratek) optymalna temperatura wody na wyjściu to 55-60 stopni. Powyżej opary już można poczuć, a powyżej 65 zaczyna kapać z głowicy. Tyle, że aby utrzymać te 60 stopni, to ja mam przepływ wody minimalny (chłodzenie podłączone do kranu). Pęcherzyki powietrza powolutku się przesuwają.
Z obliczeń mi wyszło, że zużywam 30 litrów wody na godzinę pracy kolumny. A jak woda leci u Was?
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

"Na początku procesu zalewasz i stabilizujesz kolumnę. Więc wszystkie zawory na off."

Kiedy otwieram ? po stabilizacji ? Jak bardzo ? jeden pełny obrót ? Jak już zacznie lecieć serce to ustawić na jakieś 14 ml/min ?

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: nemeto »

U mnie w uwagi na niższą temperaturę wychodzi 50-60 l/h (dawno to mierzyłem). O skraplające się i zanieczyszczające odbiór z OLM przedgony się nie martwię - różnica między 10 półką a głowicą (termometr nad OLM, a pod latarką) w ostatniej rekcie 2,5 o/z bufor to 0,27-0,3 stopnia (termo skalibrowane pod 10 półkę). Co dla mnie jest wartością mieszcząca się w normie.
Ostatnio zmieniony piątek, 8 paź 2021, 23:18 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Balibar
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 22 sie 2021, 16:11
Krótko o sobie: Jestem elektrykiem...
Ulubiony Alkohol: Dobre i Bardzo Dobre
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: Balibar »

Ja na aabratku pracuje na około 65°C. Nie czuć żadnego zapachu no chyba ze przy zalewaniu poleci trochę bokiem to smród nie miłosierny trzeba pilnować. Zużycie wody w granicach 30-40l/h
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: nemeto »

kolaska pisze:
Kiedy otwieram ? po stabilizacji ? Jak bardzo ? jeden pełny obrót ? Jak już zacznie lecieć serce to ustawić na jakieś 14 ml/min ?
Na te pytania znajdziesz odpowiedź na forum tj. jak prowadzić proces, jak zmierzyć wydajność aby wyliczyć odbiór pod obrany RR. Tutaj nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie ile obrotu. Zaworki maja mikroluzy i nie zawsze ilość cieczy z np. 2 pełnych obrotów jest taka sama. Ja z uwagi na lenistwo i brak cierpliwości do używania stopera i mezurki co proces dokreciłem pod OLM rotametr. Mierzone raz, pozaznaczane markerem poziomy odbioru (oringi na tych zewnętrznych szpilkach potrafiły się "niechcący" przesuwać) i mam teraz spokojną głowę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 paź 2021, 13:48 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

kiwitom23 pisze: No to kolego, masz prawie to samo co ja. Zaworem z głowicy odbierasz PRZEDgony, POgony zostają w buforze. Dzięki buforowi, możesz pogonami się nie przejmować, czyli grzać i odbierać do 99*C.
Skoro sprzęt podobny to może podpowiedz; z jakiegoś powodu nie mam odbioru przedgonów tzn. na Boleckim widzę, że niby są obierane ale zawór na głowicy nie puszcza ani kropli.

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska

użytkownik usunięty
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: użytkownik usunięty »

Bo może jest zakręcony?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

kolaska pisze:Skoro sprzęt podobny to może podpowiedz; z jakiegoś powodu nie mam odbioru przedgonów tzn. na Boleckim widzę, że niby są obierane ale zawór na głowicy nie puszcza ani kropli.

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Masz automat? Czyli elektrozawory? Ja mam kocioł z płaszczem 60l, bufor, kolumna z latarką, OLM i głowica UFO. Mam zaworki precyzyjne, jeden w głowicy, a drugi jako OLM (obniżony odbiór), sterowanie Bolecki i 6 termometrów, z tym że Boleckim mogę sterować tylko mocą grzania, więc to nie jest automat. Przy tym zestawie robię tak.
1. Grzeję pełną mocą u mnie 4kW, aż do zalania kolumny (jak zobaczę w latarce bulgoczący płyn) - bufor otwarty
2. Zmniejszam grzanie do około 2,5kW i stabilizuję od godziny do półtora
3. Po około 20 minutach stabilizacji otwieram zaworek w głowicy i albo
a) spuszczam całe jeziorko otwierając zawór na maksa, a później ponownie go zamykam. Po następnych 20 minutach robię to samo, a po następnych otwieram go żeby kapało tak 1, 2 kropelki na sekundę i zostawiam go otwartego do końca procesu i zamykam bufor
b) zostawiam go otwartego, tak żeby leciało 3, 4 krople na sekundę i po stabilizacji kolumny przykręcam na 1, 2 kropelki na sekundę i zostawiam go otwartego do końca procesu i zamykam bufor
Tym właśnie zaworem z głowicy odbieram przedgony.
4. Spuszczam przez OLM około 100ml jako przedgon, tak żeby go przepłukać, a następnie zaczynam odbierać serce
5. Jadę do około 84-85*C w buforze, pogonami wcale się nie przejmuję bo zostają w buforze.
Napisz czy pomogło
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

defacto: To jest elektrozawór sterowany przez Boleckiego. Sam nie mam możliwości jego otwarcia.

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

kiwitom23 pisze: Napisz czy pomogło
Cześć, mam automat z elektrozaworami. Kocioł 50l bez płaszcza, bufor, latarka, OLM, głowica puszkowa. Sterowane Boleckim przy czym termometry tylko 3 (keg, 10 półka, głowica) plus czujnik zalania.
W boleckim mam ustawione grzanie 4kW i zalewanie przy 3kW, potem stabilizacja i odbieranie przedgonów ale tu elektrozawór się nie otwiera lub otwiera ale nie ma co podać (skłaniam się ku temu, że to zawór się nie otwiera bo nie słychać charakterystycznego kliknięcia).
Potem leci odbiór i mam wrażenie, że nawet po odebraniu dużej porcji (2,5 - 3l) nadal czuję niepożądane zapachy.
Pogony też nie lecą mimo, że Bolecki wyświetla ich odbiór.
Grzanie mam do 99 C w kotle.

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

Cześć, być może sprawa się wyjaśniła - Bolecki ma funkcję "test wejść/wyjść". Zrobiłem ten test i zawór od przedgonów otworzył się dopiero przy wartości ponad 210; wg ustawień ma się otworzyć do wartości 150 więc się nie otwierał. Co ciekawe to musiało być jakieś "zawieszenie" zaworu bo po tym otwarciu zaczął się otwierać przy wartości 121 czyli tak jakby się już odwiesił. Puszczam proces kolejny raz, zobaczymy czy będzie OK.
Inną dziwną rzeczą jest to, że system ma ustawione przejście do pogonów przy temp w kotle 99 C a przechodzi przy 98 C, czy to problem czy nie ?

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

No i pogotowałem. Zawory działały teraz bez zarzutu. Zastanawiam sie teraz nad metodą 2,5. Wg tej metody mam rozcieńczyć surówkę do 55% i odebrać przedgony. Żeby uzyskać taki roztwór muszę dodać do surówki w ilości 14l (nie mam tyle ale teoretyzujemy) 11 382 ml wody - celem jest uzyskanie minimalnej zalecanej przez producenta ilości wsadu czyli 25l. Teraz odbieram 0,5l przedgonu i rozcieńczam roztwór do mocy 20 %, aby uzyskać ten efekt muszę dolać 42 457 ml wody co z pozostałym w kotle płynem dałoby 66 174 ml czyli nie zmieści się w kotle. Tak metoda sprawdziłaby sie dla tego kotła przy 9,5 l (także jeszcze nie mam) surówki ale rozrobienie jej do 55 % dałoby tylko 16,5 l (do 20 % - 45l), czy przy takim wsadzie do 50l kotła nie spalę grzałek ?

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

Teoretycznie wysokość montażu grzałek nie ma znaczenia dla samego procesu, o ile oczywiście są stale zalane płynem. Raczej więc wysokość ich montażu ma znaczenie dla ilości minimalnego wsadu w kotle.

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

Kolego na automatach się nie znam, więc nie pomogę. Zadzwoń, albo napisz do Boleckiego on się tutaj udziela na forum. Nie miałeś żadnej instrukcji obsługi? Co do metody 2,5 to możesz rozcieńczyć do 55%, a potem po prostu dolać wody do kotła żeby zapełnić go w 90% nie patrząc na procent wsadu.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

użytkownik usunięty
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: użytkownik usunięty »

Zaryzykuje, co mi tam :D
Ktoś tę metodę wymyślił i jeśli chcemy trzymać się zasad, nie można do gotowej surówki o mocy 55% wlać wody tyle na ile mu kociol pozwoli, gdyż nie może to być stężenie np 28% czy 35%. Do finałowego procesu ma być max 20%. Tak? No więc sądzę, że musiałby odebrać przedgon z 55% wsadu, w ilości minimalnej-zalecanej czyli 25l. Następnie spóscić jej nieco z kotła na tyle, żeby po rozmieszaniu z wodą do mocy ok. 20%, poziom wsadu w kotle "max" uzyskać - 45l. Sądzę, że tej 55% surówki musiałbyś odlać ok. 8.5L i pozostawić 16.5L co po dolaniu 30L świeżej wody, mogłoby dać ok.20% stężenie wsadu w kotle. Jeśli gdzieś zbłądziłem, proszę o wskazanie poprawnej drogi.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: jakis1234 »

Wysoko masz te grzałki, skoro trzeba aż 25 litrów. W moim 50 litrowym kegu 12 litrów już przykrywa grzałki, a 15 litrów pozwala spokojnie ściągnąć przedgony.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

jakis1234: grzałki są raczej nisko, min 25 l wsadu to zalecenie producenta ale myślę, że może być lekko przesadzone.
defacto: idąc Twoim tokiem rozumowania po odebraniu przedgonów przy 55 %, resztę najlepiej byłoby podzielić na dwie części (znać połowę pozostałego wsadu z kotła), obie części rozcieńczyć do wymaganego % i zrobić dwa gotowania. Muszę tylko uzbierać przynajmniej 14 l surówki :)

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 paź 2021, 07:50 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: HeniekStarr »

Zalecenia producenta są po to, żeby po odparowaniu alkoholu z wsadu grzałki pozostały zakryte.
W mojej instrukcji było napisane,jaka przybliżona ilość wody spełni ten warunek. Ale i tak zmierzyłem, wlewając dwie damy wody i resztę 250 ml menzurką.
defacto dobrze Ci radzi, albo zlać przez odpływ kega, albo zlewarować od góry.
Twój pomysł na podzielenie na dwa wsady równie dobry, jeżeli już będziesz znał dokładną ilość płynu, potrzebną do zakrycia grzałek.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Zjechaliśmy na boczny tor. Ale nic mi do tego, to Twój temat :D
Muszę tylko uzbierać przynajmniej 14 l surówki :)
Oczywiście, że możesz przygotowaną surówkę 55% podzielić na dwie równe części tylko żeby to osiągnąć, musisz jej uzbierać nieco więcej niż 14L. Na upartego 14l gotowego wsadu 55% możesz śmiało rozrabiać w kotle, dolewając ok. 32l wody. To będzie 1 proces. Wtedy stężenie do finałowej rektyfikacji nie osiągnie zakładanych 20% ale to tylko lepiej gdyż 17% wsad również mocny jest. Uważam, że żeby mieć tej 55% surówki na dwa grzania musisz podwoić jej ilość. Widzilabym to tak. Szykujesz 30l surówki 55%. Wlewasz ją do kotła, rozgrzewasz wsad, zalewasz kolumnę i stabilizujesz ją. Zaczynasz odbiór przedgonu w odpowiedniej Ilości. Zakręcasz LM. Następnie wyłączasz prąd i kończysz proces. W kotle masz gotowy, 55% półprodukt do dwóch finałowych procesów, który tylko wystarczy wystudzić i zlać do innego zbiornika. Oczywiście całej surówki nie musisz zlewać, wystarczy połowa a do drugiej połowy, dolewasz wody w ilości ∼32l, co da Ci stężenie ∼18%- wsad do pełnej rektyfikacji nr2
Dalej, to już znasz ;)
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: jakis1234 »

grzałki są raczej nisko, min 25 l wsadu to zalecenie producenta
Skoro tak, to zmierz ile faktycznie potrzebujesz litrów do zakrycia grzałek. Przy 55% odbierasz tylko przedgony, a więc niewiele płynu.
Robię tak, że wlewam do kega 16 litrów 55%, odbieram przedgony i dolewam 30 litrów wody, to daje około 45 litrów 20%.
Nie muszę czekać na wystudzenie i odbierać z kotła.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: nemeto »

Pamiętaj też, że nie tylko ilość przedgonów uszczupla ilość płynu w kegu - pamiętaj o alko w kolumnie :)

bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: bat4c »

Ja metodę 2,5 dzielę jeszcze inaczej. Zbieram 25,2 l surówki, dodaję do tego 20 l wody.Mam keg 50l więc mieści mi się to wszystko. Wychodzi coś koło 55%. Gotuję i odbieram przedgon. Po odebraniu przedgonu wyłączam grzanie na parę godzin, coby wsad się schłodził. Potem odlewam z kega 28,8 l wsadu i dolewam do pełna wody. Wychodzi poniżej 20%. I rektyfikuję to. Te 28.8 l dzielę na pół, czyli na 2 rektyfikację. W sumie wychodzi, że mam 1 gotowanie 55% wsadu i 3 gotowania wsadu poniżej 20%. Wydaje mi się to najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, bo za każdym razem mam zapełniony do pełna keg i zachowane tajniki metody 2,5. Minus jest taki, że długo zbiera się te 25,2 l surówki.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2587
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: jakis1234 »

I długo się czeka, aż wsad ostygnie i będzie go można odlać.
Pozdrawiam z opolskiego.

bat4c
30
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 9 lut 2019, 01:56
Ulubiony Alkohol: bimber dobrej jakości
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 8 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: bat4c »

jakis1234 pisze:I długo się czeka, aż wsad ostygnie i będzie go można odlać.
Ja mam spust na dole kega to swego czasu czekałem około 2 godziny ( było gorące, ale dało się to zlać w szklane damy i bardzo nie parowało). Teraz robię to inaczej. Wieczorem lub późną nocą zaczynam, po odebraniu przedgonu wyłączam, idę spać i od rana zlewam, uzupełniam wodą i ponownie rektyfikuję.

Autor tematu
kolaska
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 21 paź 2016, 17:23
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kolaska »

Jak na razie najlepiej wygląda metoda Jakis1234 - wystarczy 9,5 l surówki i nic nie trzeba dzielić !

Pozdrawiam,
Paweł Kolaska
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: kiwitom23 »

No i zużycie energii jest spore.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Post autor: Góral bagienny »

Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”