Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
skootii
50
Posty: 50
Rejestracja: niedziela, 23 gru 2018, 09:01
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: skootii »

Witam,

Mam dylemat jak zrobić chłodnice do głowicy Thor. Mam trojnik 54 oraz 50cm rury miedzianej z których chce zrobić chłodnice.

Pierwszy pomysł to pomysł użytkownika masterpaw2 (zdjęcie w zalaczniku)

Drugi pomysł to rura karbowana dn10. Lecz mam dylemat czy zamówić gotowca o parametrach:

https://www.karbowane.pl/chlodnica-skra ... p-150.html

Kod: Zaznacz cały

Chłodnica wykonana z 2,5 metra rurki DN 10. Długość całkowita 400 mm, średnica zewnętrzna 40 mm.Zakończona nakrętkami 3/8"
Czy skręcić dłuższa z rurki dn10.

Wysłane z iPhone za pomocą TapatalkObrazekr
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 09:10 przez skootii, łącznie zmieniany 2 razy.
alembiki
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: Kòpôcz »

Z tego, co pamiętam, to to rozwiązanie zastosowane przez @Masterpawa chyba nie było zbyt wydajne (dużo wody brało), ale moja pamięć już stara, więc możglem coś pomieszać.
Karbowane.pl to pewniak - zrobią Ci chłodnicę o dowolnej długości. Chyba lepszego rozwiązania niż karbowanka od nich nie znajdziesz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: T-rex »

Mi się wydaje ze najlepiej zrobisz jak kupisz karbowana i sam sobie wkręcisz w ten sposób co w załączniku. U mnie w thorze 76 oba ramiona są w podobnej temperaturze.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Woda
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 7 lis 2018, 13:50
Krótko o sobie: Coś tam nieraz mi wyjdzie :)
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Kontakt:
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: Woda »

Cały czas przymierzam się do rozbudowy pionowej rury 54 o ramiona thora. Sądzicie, że chłodnica, która obecnie w pionie daje radę, po przełożeniu w ramiona thora, także da radę skroplić wszystko ?
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: Kòpôcz »

Nie mam takich doświadczeń, ale w innym wątku Zygmunt wykazywał, że ta sama chłodnica w różnych ustawieniach (Bokakob, Thor) pracuje dokładnie tak samo (operował bodaj litrażem pobieranej wody).
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: bgdancu »

W ,, chłodnicach spiralnych z rurek miedzianych " Juliusz wrzucił zdjęcie maszynki go gięcia , na której wyginał spiralę z fi 9 . Ja do swojego Thora 54 będę wyginał z 10 . Niestety za pierwszym razem wyszło tylko częściowo. Ale już wiem co i jak ! Jak będę miał nowy materiał i wszystko pójdzie dobrze to wrzucę foto . Spiralę nawijałem na rurkę fi 25 , miedziana wyżarzona i wypełniona śrutem do piaskowania
Awatar użytkownika

Satori
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwie 2020, 19:45
Podziękował: 12 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: Satori »

Mam thora 54mm z chłodnicą z karbowanki, zmieściłem ok 380 cm karbowanki DN10, bardzo wydajnie chłodzi polecam :)
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: bgdancu »

Karbowana rura to też dobry pomysł na skraplacz . Ma dobry stosunek powierzchni do długości. Jest plastyczna i łatwo ją formować.
W moim aabratku z KO nigdy nie nagrzewa się bardziej niż do połowy.
Przy minimalnym przepływie wody!
Dobrze natomiast że każdy kto sam buduje, robi z tego co ma. Można wtedy porównać różne rozwiązania , czy użyte materiały
Do budowy mojego Thora będę chciał użyć samą miedź. Jeziorko będzie tylko z KO a mufy do łączenia chłodnicy z mosiądzu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 paź 2021, 23:41 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bgdancu
20
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 29 mar 2015, 16:34
Podziękował: 35 razy
Re: Chłodnica do Miedzianego Thor’a 54mm

Post autor: bgdancu »

Zdjęcia z postępu w budowie
I link, żeby nie dublować zagadnień
https://alkohole-domowe.com/forum/thor- ... ml#p257506
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”