prędkość odbioru na aabratku

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
baltic80
100
Posty: 136
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2012, 16:10
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: baltic80 »

cześć,
po dyskusji na forum postanowiłem zakupić coś lepszego niż sprzęt z alledrogo i padło na:
http://ak-spaw.pl/produkt/destylator-aabratek-50l-3/

super sprzęt bardzo fajnie wykonany i genialnie ocieplony. Po 24h od zakończenia - na kotle temperatura na poziomie 50 stopni - szok.

Zastanawia mnie natomiast prędkość odbioru. teoretycznie powinno się uzyskać 1,5l/h. W moim wypadku prędkość ta to 1l/h a minimalne przyspieszenie powoduje skok temperatury na 10 półce.

Wsad:
- cukrówka w proporcji 30l wody + 10kg cukru + Alcotec Turbo 48 Classic
- wsad do kega 43l wyklarowanego nastawu
- grzanie 2,5kW + 1,5kW, po zalaniu kolumny schodzę na 2,5kW. grzałki pomierzyłem mają deklarowaną moc
- stabilizacja ok 30 minut
- odbiór 200ml kropelkowo
- po ok godzinie ustawiam odbiór właściwy

Temperatura na końcu chłodnicy ok 60 stopni (nie jestem w stanie wyregulować wyższej na kranie który mam - myślę nad zakupem zaworka precyzyjnego)

1. Jak mogę poprawić prędkość odbioru?
2. Czy ma ktoś może informację/zestawienie wpływu wzrostu temperatury (o 0,1-1, 2, 3 stopnia) na 10 półce na procent alkoholu oraz jego jakość?
promocja
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: prędkość odbioru na aabratku

Post autor: lesgo58 »

Po pierwsze poczytaj ten temat:
https://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie pytania.
A tak pokrótce.
Mierzyłeś wydajność kolumny? Jeśli nie - to zmierz. Będziesz pewny z jaką prędkością rozpocząć odbiór. Przy założeniu że grzejesz z mocą 2,5 kW to prawdopodobnie będzie to ok. 25ml/min.
Sprawa druga to ruchy termometru na tzw. "10 półce". Gdy po stabilizacji i odbiorze przedgonów zaczynasz odbiór gonu to normalnym jest, że na termometrze delikatnie wzrośnie temperatura. Jak dużo to zależy od tego jak nisko w kolumnie jest termometr. Im niżej tym wzrost będzie większy. Tym nie należy się przejmować. W ciągu kilku minut temperatura powinna się ustabilizować na nowej temperaturze. W tym momencie będzie to dla Ciebie tzw. temp. dnia.
Jesli dobrze sprawdziłeś wydajność i obliczyłeś RR to dopiero po jakimś czasie i odbiorze sporej ilości alkoholu temperatura ponownie zacznie rosnąć. Gdy uroście np. o 0,2- 0,3 Dopiero w tym momencie redukujesz odbiór.
Resztę znajdziesz pod linkiem co Ci wyżej podałem.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: prędkość odbioru na aabratku

Post autor: wolan »

I jak masz jakiś watomierz do gniazdka to sprawdź sobie "faktyczną" moc grzałki. Może się okazać, że masz spadki napięcia i np grzałka 2500W w rzeczywistości grzeje mocą 2100W.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
baltic80
100
Posty: 136
Rejestracja: niedziela, 15 sty 2012, 16:10
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: prędkość odbioru na aabratku

Post autor: baltic80 »

lesgo58 pisze:normalnym jest, że na termometrze delikatnie wzrośnie temperatura. Jak dużo to zależy od tego jak nisko w kolumnie jest termometr. Im niżej tym wzrost będzie większy. Tym nie należy się przejmować. W ciągu kilku minut temperatura powinna się ustabilizować na nowej temperaturze. W tym momencie będzie to dla Ciebie tzw. temp. dnia.
Cóż, tej informacji mi brakowało. Cały proces starałem się utrzymać temperaturę, którą uzyskałem jeszcze przed odbiorem przedgonów.

Kolejny proces wyglądał tak, że stabilizacja trwajaca 30 minut dała temperaturę 79,4, odebrałem przedgon kropelkowo. Nastawiłem odbiór na poziomie 1,5l/h. Temperatura podskoczyła o 0,3 stopnia do 79,7. Przy takim tempie odbioru oscyluje na 79,7/8. Rozumiem, że tak jest ok i wrost po odbiorze przedgonów jest zjawiskiem normalnym. Dziękuję
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 452 razy
Re: prędkość odbioru na aabratku

Post autor: jakis1234 »

Tak, wszystko w porządku. Twoja temperatura dnia, to właśnie ta temperatura, która się ustali już przy odbiorze gonu.
Czekam nawet kilkanaście minut odbierając już gon i dopiero wtedy zapisuję sobie jakie mam temperatury.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: prędkość odbioru na aabratku

Post autor: AAmatorek »

A ja mam takie szybkie pytanko, czy jeżeli zastosowałbym ratio zamiast 1:5 np 1:10 ( zwolnić odbiór jeszcze o połowę) to czy urobek będzie czystszy/gorszy/bez znaczenia? Oczywiście wiadomo, że nie możemy dopuścić do zalania w trakcie procesu bo to zdestabilizuje kolumnę
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 gru 2021, 14:45 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: prędkość odbioru na aabratku

Post autor: nemeto »

Teoretycznie czystszy, ale raczej nakład czasu i energii nie jest współmierny do poprawy jakości. Mam destylat który został poddany pełnej czterokrotnej rekcie. Jakaś minimalna różnica jest (na finiszu), ale czy to tylko moje złudzenie - nie wiem. Raczej na pewno gdybym nie wiedział który jest który, nie rozpoznał bym tego "czystszego".
Zresztą u mnie RR to 1/6.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 gru 2021, 18:46 przez nemeto, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”