Destylacja SKN Bolecki

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.

Autor tematu
JPrzyczyna
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2020, 11:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: JPrzyczyna »

bolecki pisze:Szansa jest na wszystko co uzasadni poświęcenie na to czasu. Natomiast to o co konkretnie pytasz, to powiem szczerze że
nie wiem. Na pewno musiał bym to przestudiować.
Serwus,
Czy jest uzasadnionym poświęcenie czasu na rozbudowanie sterownika, aby przyciągnąć po swój produkt hobbystów i amatorów smakówek, nie wiem. Rynek na pewno się będzie rozwijał w tym kierunku. Można rozeznać u producentów czy dużo osób się interesuje kolumnami półkowymi.
Mogę powiedzieć jak jest u mnie. Spirytusu z cukru mam zapotrzebowanie może 5l rocznie, reszta to zabawa ze smakówkami - owoce i zboża. Zakupiłem sterownik v5 raczej z ciekawości, żeby też mieć doświadczenie jak to pracuje i po kilku użyciach widzę rzeczy, które mogły by zmienić sterownik jako element o szerokim zastosowaniu, którego bym nie demontował przy smakówkach.
Ja stosuję dwa sposoby destylacji smakówek:
- tryb pot-still lub alembik- zawór LM otwarty na full przez cały proces, a steruję procesem poprzez kontrole mocą grzałek. I tu np. powolny odbiór przedgonu na małej mocy, potem ogień max 2kW i jak temperatura/moc destylatu zaczyna słabnąć, zmniejszamy grzanie, a tym samym podnosimy moc destylatu,
-sposób opisany przez Lesgo - stabilizacja, odbiór kropelkowy przedgony przez LM, otwarcie zaworu na full i znów jak zaczyna lecieć słabszy destylat przymykamy zawór LM trzymając np. 92C przez cały proces trzymając na grzałkach np. 2kW.

Pierwsza metoda daje bardziej aromatyczny destylat, a druga szybszy do konsumpcji.

Przy obecnym sterowniku nie ma możliwości zautomatyzowanie elektrozaworu na LM, dopowiem, że przy smakówkach nie używam/używamy OVM. Oczywiście biorę pod uwagę, że nie da się zautomatyzować całkowicie procesu jak przy cukrówkach, ponieważ nie mamy tu dwóch wyjść (LM i OVM), ale po podjęciu decyzji, że odebraliśmy przedgon można by było puścić sterownik do pilnowania temperatur czyli procentu urobku.

Proszę przemyśleć temat, ludzi mojego pokroju tj. nie ukierunkowanych na spirytus, gotowych zapłacić pieniądze, żeby nie musieć sterczeć przy sprzęcie tylko do pilnowania temperatur, a mających poukładane w głowie co chcą osiągnąć przy destylacji -mam nadzieję, że będzie coraz więcej, a może jest już sporo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwie 2021, 00:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Czy amatorzy smakówek będą chcieli wejść w SKNa to raczej nie sądzę, natomiast mógł bym zaryzykować twierdzenie że cukrówki mogły by to zrobić na zasadzie odwrotnej niż u Ciebie.
Gdzieś za miesiąc/dwa mógł bym mieć chwilę żeby nieco temat ruszyć, do tego czasu trzeba by podyskutować i temat ustalić. Tylko teraz tak, trzeba by zebrać kilka osób bo znając życie potem się okaże że ktoś by chciał nieco inaczej, itp. O ile będzie czas na poprawki, o tyle nie będzie go na przebudowę. Zastanawiałem się też czy nie pokusić się o jakąś elektroniczną papugę skoro tutaj celem jest określona moc.

Ja mogę to przetestować na stole, jednak konkretne testy musiał by się odbyć u Was. Pozostaje jeszcze kwestia wynagrodzenia.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Autor tematu
JPrzyczyna
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2020, 11:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: JPrzyczyna »

Serwus,
bolecki pisze:Czy amatorzy smakówek będą chcieli wejść w SKNa to raczej nie sądzę, natomiast mógł bym zaryzykować twierdzenie że cukrówki mogły by to zrobić na zasadzie odwrotnej niż u Ciebie.
Hmmm ... może jacyś wielcy koneserzy bimbrowych posmaków będą chcieli destylować buraka jak mogą rektyfikować na kolumnie, ale to na pewno nisza.
bolecki pisze:Ja mogę to przetestować na stole, jednak konkretne testy musiał by się odbyć u Was. Pozostaje jeszcze kwestia wynagrodzenia.
Cóż, miło, że pytasz o takie kwestie już na samym początku tematu i od razu powiem, że z mojej strony jest to inicjatywa prospołeczna - jeżeli wprowadzić moje propozycje będę miał bardzie użyteczny sterownik :D

A na poważnie, popatrz jaki jest rynek sterowników opierających się na sterowaniu mocą z jednym lub dwoma termometrami - np. Pamel PRD2U. Jego działanie w pełni pokrywa tryb pracy alembika, o którym pisałem. Powiesz - Pamel, a SKN to inna cena i klientela. Tak, ale Ty rozwijając swój produkt podnosisz jego wielofunkcyjność, poprawiasz atrakcyjność. Wszyscy wiemy, że z SKN spirytus wychodzi rewelacyjny. W zasadzie jakie zmiany jeszcze będziesz wprowadzać w dalszej perspektywie? Elektrozawór na spuście bufora? Dalsze modyfikacje i rozwój rektyfikacji to skłon w stronę purystów (którym bardzo wiele zawdzięczamy w tym hobby).

Dodam taką anegdotkę, kolega posiada full automat, nie ma o tym bladego pojęcia. Wie o sprzęcie tyle, gdzie wlać, gdzie wyleci i co nacisnąć. Na pytanie czy kiedykolwiek próbował robić coś na tym sprzęcie poza cukrem odpowiedział - "niby się da, ale producent pisał, że to skomplikowane". Może jakby sterownik miał opcje destylacji, to producent sprzętu pięknie by to opisali w broszurce, a wręcz by się tym chwalili, że w trybie automatycznym można też zrobić Whisky, Rum, a w sumie co się klientowi zamarzy.
bolecki pisze:Zastanawiałem się też czy nie pokusić się o jakąś elektroniczną papugę skoro tutaj celem jest określona moc
Moc jest funkcją temperatury w głowicy - wykres "rybka destylacyjna". Żadna elektroniczna papuga nie jest konieczna.
bolecki pisze:Gdzieś za miesiąc/dwa mógł bym mieć chwilę żeby nieco temat ruszyć, do tego czasu trzeba by podyskutować i temat ustalić. Tylko teraz tak, trzeba by zebrać kilka osób bo znając życie potem się okaże że ktoś by chciał nieco inaczej, itp. O ile będzie czas na poprawki, o tyle nie będzie go na przebudowę.
Jeżeli jest taka możliwość to proszę moderatora na wydzielenie osobnego tematu - "Destylacja - SKN"

Dzięki za zainteresowanie i mam nadzieję, że inni amatorzy smakówek, też zabiorą głos w temacie, ponieważ nie jestem w stanie uwierzyć, że jestem pierwszą i jedyną osobą, która dostrzegła potencjał użycia sterownika SKN do destylacji prostej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwie 2021, 00:15 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Papuga i rybka, no tak, już mi się kombinatoryka włączyła.
Za darmo umarło, tak jak napisałeś jest zazwyczaj- dopisz funkcję, daj innym, byle bym ja też to miał. Od czasu do czasu trafi się jednak ktoś z "większymi" chęciami i w tedy pozostali ojcowie sukcesu są poszkodowani. Powiem Ci że najczęściej robię tak, że rozdaje graty niezbędne do takiej zabawy, zazwyczaj to jakieś prototypy itp. tylko to też jest kilka osób, a nie kilkadziesiąt. Możemy się w takim razie umówić tak że te kilka osób które bedą miały ochotę poświecić swój czas na wadliwe rozwiązanie dostaną ode mnie jakiś towar, tak aby nie ponosiły kosztów.

Masz swoją wizję, zastanów się jak dodać jej rozsądnej funkcjonalności- żeby starczyło szerszemu gronu, niech się inni wypowiedzą (równie dobrze możesz założyć temat, nie ma co dwóch postów wydzielać) i coś się ulepi. Będę tylko doglądał i chamsko mówiąc przyjdę na gotowe- za dużo mam roboty, plus to że poruszał bym się w śród Was jak ślepy po urwisku.

Aktualnie mam ogarnięty dodatkowy zawór do bufora i stabilizację wody (+/-2st na hydroforze). Czekam na kolejne wersje graty do ich testów. Z buforem to akurat wtrąciłem się w inny wątek. Myślałem jeszcze dodać softa aby panel + inna część wykonawcza kontrolował nastaw. Ale jak rozpytałem to jest sporo głosów że panel nie ma czasu wisieć na ścianie, tak że chyba osobne urządzonko... Kilka dych droższe za to z własnym ekranem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwie 2021, 00:49 przez bolecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: przegab »

@bolecki, gdybyś potrzebował tablic do rybki, to do pobrania są w tym wątku.
https://alkohole-domowe.com/forum/viewt ... 35#p207835

Stosuję je w swoim sterowniku.
Minusem tego sposobu pomiaru % jest duża niedokładność na krańcach.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Liczyłeś ją sam, czy przepisane z tabel?. Na szybko patrząc to różnica do innych tabel na tej stronie jest 1%
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: przegab »

Wartości przepisane z tabel gdzieś tu na forum publikowanych. Brakujące do pełnej tablicy co 0,1 stopnia wyaproksymowane.

Autor tematu
JPrzyczyna
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2020, 11:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: JPrzyczyna »

bolecki pisze:

Masz swoją wizję, zastanów się jak dodać jej rozsądnej funkcjonalności- żeby starczyło szerszemu gronu, niech się inni wypowiedzą
Serwus,
Moja propozycja jak miało by to wyglądać. Dla grzania 4kW podaję również wartości nominalne.

Tryb - alembik – odbieramy cały czas przy LM otwartym na 100%. Manewrujemy jedynie mocą grzania oraz naczyniami do odbierania destylatu. W tym trybie pracy mogą pracować wszystkie destylatory pot still – tz. wieszaki, destylatory proste, z odstojnikami, bez odstojników.

1. Rozgrzewanie - zmienne:
- moc rozgrzewania [kW] – nom. 4kW,
- zakończenie rozgrzewania, gdy temperatura głowicy wynosi zadaną temperaturę [oC] – nom. 70oC.

2. Przedgon – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 1,2kW,
- czas odbiory przedgonu[min] – nom. 30 min.

3. Postój (wymiana naczynia) -OPCJA– zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 600W,
- przejście do następnego etapu po wciśnięciu „DALEJ”.

4. Odbiór serca – zmienne:
- minimalna moc grzania [kW] – nom. 1 kW,
- maksymalna moc grzania [kW] – nom. 2,5 kW,
- zadany procent destylatu (temperatura w głowicy) [%] – nom. 60%

Gdy minimalna moc grzania zostanie osiągnięta przechodzimy dalszego etapu.

5. Postój (wymiana naczynia) -OPCJA– zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 600W
- przejście do następnego etapu po wciśnięciu „DALEJ”,

6. Pogon – zmienne:
- moc odpędu pogonów [kW] – nom. 2kW,
- temp. w kegu kończąca proces [oC] – nom. 98 oC.


Tryb - kolumna jako pot-still – manewrujemy stopniem otwarcia EZ LM oraz naczyniami do odbierania destylatu. Moc grzania przy rozgrzewaniu ustawiona, aby nie przypalić zacieru lub nastawu. W czasie odbioru serca moc ma stałą wartość. UWAGA używamy jedynie wyjścia odbiory LM.

1. Rozgrzewanie - zmienne:
- moc rozgrzewania [kW] – nom 4kW,
- zakończenie rozgrzewania, gdy temperatura głowicy wynosi zadaną temperaturę[oC] – nom. 70oC.

2. Stabilizacja – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- czas stabilizacji [min] – nom 20 min.

3. Przedgon – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- czas odbiory przedgonu[min] – nom. 30 min,
- stopień otwarcia EZ LM [%] – nom 30%.

4. Postój (wymiana naczynia) -OPCJA– zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- przejście do następnego etapu po wciśnięciu „DALEJ”.

W tym etapie otwarcie EZ LM =0% jak przy stabilizacji.

5. Odbiór serca – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- zadany procent destylatu (temperatura w głowicy) [%] – nom. 60%
- zakres otwarcia EZ LM [od % do %] – nom od 10% do 100%

Warunki przejścia do kolejnego etapu jest osiągnięcie minimalnego % otwarcia EZ LM.

6. Postój (wymiana naczynia) -OPCJA– zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- stopień otwarcia EZ LM [%] – są osoby wyciskające jeszcze kropelki spirytusu – nom. 0%
- przejście do następnego etapu po wciśnięciu „DALEJ”,

7. Pogon – zmienne:
- moc odpędu pogonów [kW] – nom. 2 kW,
- stopień otwarcia EZ LM [%] – nom 100%,
- temp. w kegu kończąca proces [oC] – nom. 98oC.

Pozostają kwestie:
- w trybie alembik - reakcji grzania na temperatury w głowicy,
- w trybie kolumny jako pot-still – reakcji zamykania i otwierania EZ LM na temperaturę w głowicy.

Proszę o uwagi.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 kwie 2021, 14:17 przez JPrzyczyna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: radius »

JPrzyczyna pisze:Proszę o uwagi.
Rzadziej używaj "enterów" :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Nie jestem przekonany do funkcji podmiany naczynia, przynajmniej w takiej formie, albo nie rozumiem Twojego założenia.
- Jeśli chodzi o samo przełożenie wężyka, to szkoda tracić czas na pstrykanie po sterowniku żeby przestało kapać.
- Jeśli chodzi o to że chcesz uzyskać konkretną ilość danego towaru, to proponuje powiesić CZK, który po osiągnięciu odpowiedniego poziomu zamknie przepływ. Ster poczeka aż przyjdziesz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

Autor tematu
JPrzyczyna
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2020, 11:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: JPrzyczyna »

bolecki pisze:Nie jestem przekonany do funkcji podmiany naczynia, przynajmniej w takiej formie, albo nie rozumiem Twojego założenia.
Destylacja to nie rektyfikacja. Tu nie ma cackania się w trzy miejsca po przecinku. Tyle teorii ;)
Dlaczego podmieniamy naczynie ? A dlatego, że mamy tylko jedna wyjście z kolumny, destylatora pot-still czy alembika. Całość odbieramy jednym wyjście, ale nie chcemy łączyć przedgony, serca i pogonu. Co by nie robić przy destylacji trzeba dzielić frakcje, wąchać i się zastanawiać, to nie spirytus z cukru. Nie ma powtarzalności, nie wspomnę już o różnicach kiedy destylujemy różne nastawy czy zaciery. Mamy różne ilości przedgonu. Nie zrobimy tu pełnego automatu.
Dlatego po odebraniu przedgonu zaproponowałem postój z wciśnięciem guzika "dalej". Siedzę, przespałem koniec etapu przedgon, destylator nie poszedł na żywioł i do naczynie z przedgonem leje mi serce. Czeka sobie spokojnie. Przychodzę, wącham - wciskam "dalej" i lecimy z sercem. Sterownik teraz pilnuje mi koncertu z czego by nie był - jabłka, gruszki czy orkisz.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: wieku »

Panowie czy posiadając ten sterownik, będę mógł z prowadzić proces (rektyfikacji) automatycznie posiadając kolumnę półkowa z OLM ? Czy do kolumn półkowych się nie nadaje ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: kondon »

Ile półek? Masz możliwość montażu termometru na jednej z nich?
Pełny automat raczej będzie ciężko, ale pilnować odbioru powinno dać radę.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: wieku »

Nie mam możliwości sprawdzenia temp. na półkach. Ilość półek 6 szt. Czyli darować sobie i lepiej kupić tylko termometr i robić to ręcznie jak do tej pory ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 17 kwie 2021, 18:03 przez wieku, łącznie zmieniany 1 raz.
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

Bolecki pisze: Myślałem jeszcze dodać softa aby panel + inna część wykonawcza kontrolował nastaw. Ale jak rozpytałem to jest sporo głosów że panel nie ma czasu wisieć na ścianie, tak że chyba osobne urządzonko... Kilka dych droższe za to z własnym ekranem.


Ale dla tych co będą prowadzić wszystko w jednym kociołku by było git ale najpierw przydałby się soft do zacierania i chłodzenia . Może warto odkopać stary soft dla piwowarów :mrgreen:
Pewnie wiele osób będzie zmieniać V3 na V5 jak w moim przypadku i co wtedy zrobić ze starym ?
Można by go wykorzystać do tych celów aczkolwiek wolałbym wszystko w jednym sterowniku.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: kondon »

Przy 6 półkach ciężko o idealny spirytus.
Bez temperatury poniżej olm ciężko dobrze odbierać. Bo według czego będziesz to robił?
Bez termometru na "10 półce" SKN nie będzie działał.
Jeśli chcesz coś ulepszyć, to załóż nowy temat, opisz sprzęt i się pomyśli.

wieku
250
Posty: 272
Rejestracja: piątek, 7 sty 2011, 17:11
Lokalizacja: ZkiW
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: wieku »

Posiadam bufor, 6 półek + OLM i nie narzekałem na słabą jakość spirytusu przy metodzie 2.5 :)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
http://allegro.pl/show_item.php?item=1465742803
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

O SKN są dwa wątki, zostawmy ten do tego do czego został stworzony.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: kondon »

Sugeruję zmienić tytuł i posprzątać.

Skoro jesteś zadowolony, to możesz sobie dorobić pierścień z portem temperatury i z niego zrobić 10 półkę. Albo dokupić wyższe szkło i w nie wrzucić sprężynki - będzie normalna 10.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: cumel »

Chciałbym tylko przypomnieć że moje 13 półek masz za miedzą i jak trzeba to mogę testować. Obecnie v3 tym steruje. Trzeba będzie coś zmodyfikować to tnę i spawam :D

Autor tematu
JPrzyczyna
5
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2020, 11:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Destylacja SKN Bolecki

Post autor: JPrzyczyna »

Witam,
W ubiegłym tygodniu testowałem następującą metodę destylacji na SKN v5. Usuwamy całe wypełnienie z kolumny. Chłodnicę zamontowaną na OVM przełożyłem na wyjście VM – przy tej konfiguracji otrzymamy system CCVM. Sondę pomiaru temperatury na 10tej półce przełożyłem do głowicy – w ten sposób procesem sterujemy mierząc temperaturę wyjścia par do chłodnicy. Po rozgrzaniu i stabilizacji, przedgon odebrałem EZ z LM dzieląc frakcje czekając, aż zacznie lecieć ambrozja. Dalej przy odbiorze serca konieczne jest ustawienie moto-zaworu VM na zakres 10%-100% oraz „wklepanie z palca” temperatury dnia na 92oC (oczywiście jak kto preferuje). Dalej, proces leci już automatycznie. Warunki końcowe procesu ustawiamy wg preferencji. Całość szła na mocy 2,4 kW.

Wynikiem jest produkt o mocy 85% pięknie pachnący żytem.

Były już prowadzone dyskusje nad wyższością LM nad VM. Ja stosuję co mam. Żeby całość odbierać z LM, konieczny byłby drugi EZ wpięty do LM i oszukać sterownik, że odbieramy OLM. Opisana przeze mnie procedura jest obejściem jak zaprzęgnąć SKN do destylacji. Popełniłem zasadniczy błąd tj. zamontowałem bufor bez wypełnienia, a do dolnej części kolumny włożyłem 2 zmywaki. To tłumaczy wysoki % destylatu.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”