Oczyszczanie Bentonitem v2

Co można przed procesem destylacji aby uzyskać czysty destylat już po.
Awatar użytkownika

Autor tematu
waher
10
Posty: 14
Rejestracja: wtorek, 15 maja 2018, 21:02
Krótko o sobie: Poczekamy, zobaczymy
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego

Post autor: waher »

Ahoj Braci,
Metodą prób i błędów doszedłem do moim zdaniem idealnego środka czyszczącego nastawy cukrowe i z soków owocowych przeznaczone na spirytus. Kolorowych nie robię, nie wiem czy nie będzie za mocne.

Posiadam fermentator 25l z kranikiem, także całość wywodu dotyczy 25l nastawu.
Potrzebne rzeczy:
-Młynek, ja używam młynek ręczny, żarnowy, renomowanej firmy DomGos, z epoki późnego komunizmu, dostępny na rynku za cenę od 40 do 80zł.
-Bentonit, czyli najtańszy żwirek dla kota. Musi być podłej jakości, bo nie może zawierać talku i innych dodatków. Ubolewam że pozamykali Tesco, bo tam był najczystszy bentonit w cenie około 7zł za 5L. Natknąłem się na podobny w Carrefour ostatnio, w innych sklepach nie widziałem.
-Węgiel aktywny kokosowy, ja używam 800g Browin za około 25zł. Gradacja taka by się zmieściło w młynku, czyli miałki.
1. Bentonit należy zmielić tak, aby wyszła czubata łyżka stołowa gotowego proszku.
2. Wsypać do młynka dwie stołowe łyżki węgla i przysypać z wierzchu bentonitem. Popukać by się wymieszało.
3. Zmielić ze dwa razy całość, na pyłek.
4. Wsypać do słoika od 0,5 do 1l, zalać wodą z filtra lub przestudzoną przegotowaną wodą (Nie zamykać z początku bo węgiel puszcza gaz i może denko wywalić w kosmos ).
5. Trzymać w lodówce i mieszać przez np. potrząsanie gdy tylko nadarzy się okazja. Nie rzadziej niż co 8h.
6. Po minimum 24h powinna się po zmieszaniu utworzyć lekko galaretowata zawiesina, która po jakimś czasie opada na dno.
7. Nastaw należy zlać znad osadu, odgazować przez energiczne mieszanie i sprawdzić czy dalej pracuje. Jeżeli nie pracuje, wlać zawiesinę, wcześniej energicznie potrząsając słoikiem i wymieszać też dosyć żwawo nastaw.
8. Po 6h nastaw powinien być już na tyle czysty, by nadać się do kotła, po dobie będzie bardzo czysty.

Miałem nastaw w kolorze mokrego gipsu szpachlowego, konsystencji gęstej. Po powyższym sposobie, zmienił kolor na słomkowy, a przeźroczystość oceniam na bardzo wysoką.

Im chłodniejszy nastaw, tym lepszy efekt czyszczenia. Jak ktoś ma balkon, tudzież podwórko, warto wychłodzić nastaw i dodać do niego ów mieszankę. Efekt będzie szybszy i mocniejszy niż przy tradycyjnym wymrażaniu.

Koszt materiałów to 32zł za kilka lat czyszczenia. W tej cenie jest 6 superklarów klarów. Węgla wystarczy na około 20 porcji. Bentonitu myślę że spokojnie powyżej 100.
promocja
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Oczyszczanie Bentonitem v2

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Czy dodatek węgla jest konieczny? Próbowałeś bez niego? Bentonit sam z siebie działa.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Oczyszczanie Bentonitem v2

Post autor: Kòpôcz »

A ja za to z tanim bentonitem mam złe doświadczenia. Zawierał duże ilości piasku, którego młynek nie rozdrabniał. Z troski o trwałość fermentorów odpuściłem sobie (testowałem Lidl, Carrefour i Kaufland). Po opadnięciu na dno piasek stanowił ok. 30%.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie nastawu przed destylacją”