Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05

Post autor: pioterwar »

Witam Serdecznie,
Planuje w mojej knajpce podawać domowej roboty gruszkówkę.
Zastanawiam się nad przepisem i wykorzystaniem koncentratu gruszkowego. Zależy mi aby gruszkówka byla trochę mętna.
No i też musi być na szybko do zrobienia - leżakowanie max 2- 3 dni
Chciałbym ażeby miała ok 30%
Bedę wdzieczny za podpowiedzi.
Pozdrawiam

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: kondon »

Domowej roboty z koncentratu? Chyba idea "domowości" jest troszkę inna...
W 2-3 dni to sobie cytrynówkę zrób: https://www.bimber.info/forum/viewtopic.php?t=2128

użytkownik usunięty
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
pioterwar pisze:Witam Serdecznie,
Planuje w mojej knajpce podawać domowej roboty gruszkówkę.
Chcesz podawać alkohol bez akcyzy?
Czy raczej miałby to być kupny spirytus połączony z koncentratem owocowym w odpowiedniej proporcji :scratch:

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: rastro »

Tak czy inaczej, w knajpie nie można podawać nalewki, do kieliszka musi być polane z flaszki z akcyzą, a nie z gąsiorka z pod lady.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: pioterwar »

Oczywiście akcyza jest. Tak - miałby to być kupny spirytus rozrobiony w odpowiednich proporcjach. Mogę taki oficjalnie sprzedawać. To jest po prostu "drink" w nomenklaturze rozliczeniowej. Wiele knajp ma takie swoje autorskie "nalewki" Mi zależy by to była właśnie gruszkówka.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 mar 2021, 14:35 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: użytkownik usunięty »

To fakt :hmm:
Zaiste ciekawe jest, co autor miał na myśli :scratch:

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: rastro »

pioterwar pisze:Oczywiście akcyza jest. Tak - miałby to być kupny spirytus rozrobiony w odpowiednich proporcjach. Mogę taki oficjalnie sprzedawać. To jest po prostu "drink" w nomenklaturze rozliczeniowej. Wiele knajp ma takie swoje autorskie "nalewki" Mi zależy by to była właśnie gruszkówka.
Drink, to się polewa z butelki z banderolą i dodaje pozostałe składniki czy tam na odwrót. Myślę że w barze średnio będzie interesowało służbę celno-skarbową że masz butelki po spirytusie albo nawet fakturę na niego ;). Generalnie klient musi widzieć że alkohol pochodzi z legalnego źródła a znakiem tego jest banderola na flaszce.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 mar 2021, 17:58 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: pioterwar »

Tak nie jest i post oraz moje zapytanie nie dotyczyło porad w tej kwestii. Dotyczyło prośby o podpowiedź jak zrobić taką nalewkę. Mieszanie sobie alkoholi to nie produkcja.
Ostatnio zmieniony sobota, 20 mar 2021, 19:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: rastro »

A więc tak, starzy wyjadacze powiedzą że się nie da bo nalewka to nalewka i trochę cierpliwości wymaga... ale nalewka to też napój alkoholowy i jego wytwarzanie podlega pod stosowną ustawę o wytwarzaniu napojów alkoholowych. Zapewne dlatego ta "nalewka" dostaje miano drinka żeby dało się zgodnie z prawem rozliczyć sprzedaż, ale to takie trochę śliskie, bo jednak drink a nalewka to nieco inne produkty.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: pioterwar »

Wróćmy proszę do meritum- czyli jaki proponowany przepis?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: radius »

A proszę bardzo :D
https://allegro.pl/oferta/sok-z-gruszki ... 9476538670 - 500ml
spirytus 96% - 300 ml
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: rozrywek »

Przepis. Ale to ma być słodkie czy wytrawne?
Ja bym polecał slodsze.
Sok alko i cukier. Obliczone na moc ok 45 procent.
A akcyzy bym nie bagatelizował.

Życzliwych nie brakuje.
Chyba że to ominiesz miejąc slużbową flaszkę np Lubelskiej Gruszkówki. Do której bedziesz swój trunek wlewał.

Kilo gruszek pokrojonych 150 gram cukru.
Po tygodniu zlewasz dolewasz spirytu 70% Do uzykania tych 40-45%.
To musisz obliczyć.

A jak nie to sok cukier. Spiryt.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Domin_Kielon
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 10 gru 2019, 23:36
Podziękował: 4 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: Domin_Kielon »

A Panowie to z tych co numery do urzędu skarbowego i celnego to na pamięć znają czy z życzliwości o tych sprawach wspominają?

Jak się trafi na ciula, to i się przyczepią o rzeczy legalne - patrz aktualny stan, w którym nic nie jest prawnie zabronione, a jednak jest. :)

Odpowiadając na pytanie autora - z mojego doświadczenia najlepiej sok NFC mieszać ze spirytusem. Kiedyś wymodziłem nalewkę z gruszek - tragedia. "kupny" sok sprawdza się najlepiej.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: wawaldek11 »

Pioter, i na co się zdecydowałeś? Jaki koncentrat bierzesz pod uwagę?
Robiłem kiedyś z soku tłoczonego od Maurera i wyszła kiepska - bez aromatu prawie. Ale to zły sok musiał być :mrgreen:
Może warto zastanowić się nad wolnoobrotową wyciskarką? Kupujesz pachnące gruchy, ciśniesz i mieszasz :ok:
Pozdrawiam,
Waldek

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: rastro »

Domin_Kielon pisze:A Panowie to z tych co numery do urzędu skarbowego i celnego to na pamięć znają czy z życzliwości o tych sprawach wspominają?
A po co znać te numery? To jest zwykła troska o przedsiębiorcę, bo cofną koncesję (to chyba formalnie nazywa się zezwolenie na sprzedaż alkoholu) to będzie płacz, a jak podciągną pod jakiś paragraf to może być nawet gorzej. Ale urzędnik, ma w poważaniu tłumaczenie że barman nie wiedział bo pracodawca powinien go przeszkolić to jedno, a drugie to nieznajomość prawa nie zwalania z odpowiedzialności.
Domin_Kielon pisze: Jak się trafi na ciula, to i się przyczepią o rzeczy legalne - patrz aktualny stan, w którym nic nie jest prawnie zabronione, a jednak jest. :)
Jako klient chciał bym żebym dostał towar z legalnego źródła, nie ważne co to jest, w przypadku spożywki naprawdę można sobie narobić problemów ze zdrowiem - nie dotyczy to tylko alkoholu - ja wiem że 90% takiego lewego towaru nie jest szkodliwe, ale jednak ryzyko istnieje.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: pioterwar »

Panowie, co Wy z tymi problemami prawnymi. Nie ma żadnego problemu- to nie jest produkcja alkoholu. Koncesje na alkohol mam. A sprzedaż legalnie kupionego alkoholu doprawionego według mojego widzimisię jest całkowicie legalna. Ten wątek skończmy zatem proszę.
Co do receptury- są do kupienia koncentraty naturalne gruszkowe. Na ich bazie spróbuję dopieszczając miodem cynamonem i cytryną. Zobaczymy co wyjdzie.

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: pioterwar »

radius pisze:A proszę bardzo :D
https://allegro.pl/oferta/sok-z-gruszki ... 9476538670 - 500ml
spirytus 96% - 300 ml
Tez tak myślę - Ale czy to się nie rozwarstwi?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 mar 2021, 15:08 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

poko
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 26 cze 2021, 17:36
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: poko »

pioterwar pisze:
radius pisze:A proszę bardzo :D
https://allegro.pl/oferta/sok-z-gruszki ... 9476538670 - 500ml
spirytus 96% - 300 ml
Tez tak myślę - Ale czy to się nie rozwarstwi?
pioterwar i na czym finalnie stanąłeś? Ja robię gruchę, ale tradycyjnym sposobem i jest super, ale czasu trzeba dużo. Też szukam jakiś przepis na "szybką nalewka gruszkową"...
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: manowar »

Dwie gruszki pokroić w ósemki - zalać litrem alkoholu - ok 45%. Potrzymać żeby nabrało ładnego złotego koloru - 2-3 tygodnie w cieple. Zlać - na gruszki nasypać niewielką ilość cukru - poczekać aż się rozpuści - połączyć. Pić po tym jak się przegryzie.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
pioterwar
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 19 mar 2021, 18:05
Re: Gruszkówka z wykorzystaniem koncentratu jak zrobić ?

Post autor: pioterwar »

W końcu jeszcze finalnie nie zrobiłem... bo z powodu braku kucharzy nie jestem w stanie lokalu otworzyć... Pandemia wywiała wszystkich..
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 cze 2021, 16:43 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”