Ile lutu kupić ? kolumna miedź fi 54, 1.5 m wysokości

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
Marcel_7
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 18 sty 2021, 03:54

Post autor: Marcel_7 »

Siema, przeszukałem trochę forum a propos lutowania twardego i miękkiego, już mniej więcej wiem co i jak, ale mam parę pytań.
Na początek: mam do zlutowania 3 połączenia tri-clamp z miedzią fi 54, 5 połączeń miedź-miedź fi 54 + jakieś parę lutów miedź miedź (głównie rurka fi10).
A więc pytania:
1a) Lutować wszystko lutem miękkim Sn97Cu3 + topnik czy lepiej zainwestować w lut twardy i połączenie k/o - Cu lutować twardym Ag5P + topnik ?
1b) Do lutowania miedź miedź używać tylko pasty bezołowiowej czy użyć lepiej topnika HS amasan ?
Z przeczytanych informacji i opinii wnioskuję że do lutowania twardego ten topnik HS amasan jest bardzo dobry. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.
2) A przede wszystkim: ile mi potrzeba tego lutu ? Czy np. gdybym chciał wszystko lutować miękkim to czy 250 gram mi wystarczy ?
koncentraty wina

TheNitche
10
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 12 lut 2021, 20:42
Podziękował: 4 razy
Re: Ile lutu kupić ? kolumna miedź fi 54, 1.5 m wysokości

Post autor: TheNitche »

Witam. Sam jestem na etapie lutować czy nie lutować, twardym czy miękkim podpinam się pod temat, a jeśli już dokonałeś tego jakże trudnego wyboru ;-) proszę daj znać jak poszło i czy wszystko jest jak być powinno no i oczywiście jaki lut wybrałeś :) bo sam nie wiem czy się pchać w lut twardy palnik z gazem to koszt 400zł plus luty za 50 zł - masakra .
pozdrawiam.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ile lutu kupić ? kolumna miedź fi 54, 1.5 m wysokości

Post autor: MalyJack »

Lutuj na miękko. Pasta i lut bezołowiowy. Zwykły palnik. Dotocz tylko pierścionki pod triclampa z blachy mosiężnej 3- mm, bo z KO będzie kłopotliwe.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Ile lutu kupić ? kolumna miedź fi 54, 1.5 m wysokości

Post autor: Kòpôcz »

Jeśli tri clamp z kołnierzem, a nie rowkiem, to poradzi sobie najpierw pobielająć dużą lutownicą SS. Do tego polecam topnik TS-81. Jeśli rura 54, to najlepiej zapytać Kleryk88 czy i kiedy będzie następna partia złączy TC z brązu. Ze swojego doświadczenia powiem, że je też warto najpierw pobielić, ale jest to dużo przyjemniejsze od pobielania SS.
Ostatnio zmieniony środa, 25 sie 2021, 11:56 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 324
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Re: Ile lutu kupić ? kolumna miedź fi 54, 1.5 m wysokości

Post autor: MalyJack »

A qrcze, zapomniałem o Kleryk88. Oczywiście złączki pełne z brązu jak najbardziej.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Ile lutu kupić ? kolumna miedź fi 54, 1.5 m wysokości

Post autor: freek »

Spokojnie lutuj na miękko bo połączenie wytrzyma taką wysokość, lut bez ołowiu plus pasta. Jak masz clampy z ko to też spokojnie polutujesz tylko dobrze przeleć papierem drobnym potem pobiel lutownicą i lutuj dobrze dogrzewając elementy, ale żeby też nie przegrzać. Zobaczysz o co chodzi przy robocie. Ja takim palnikiem za 15zł polutowałem swoją 54-kę, więc do roboty. :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”