Sterownik SKN Bolecki

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:

Post autor: bolecki »

Skoro 2x2 kupuje się bez problemu to pewnie podobnie jest z 2x3. Nawet jeśli, to koszt zamówienia specjalnie takiej grzałki spektakularny nie będzie. U mnie problem jest też taki że trzeci obwód by się nie zmieścił.
Możesz też ustawić sterownik tak aby obydwa wyjścia działały razem, w tedy podpinasz co chcesz i może działać w trybie 3f.
Ostatnio zmieniony niedziela, 4 kwie 2021, 10:54 przez bolecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
alembiki

aakk
1150
Posty: 1166
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: aakk »

Grzałki 2x3kW 400V są do kupienia i nie kosztują specjalnie drogo. Sam z nich korzystam, jedyny minus taki że są dużo dłuższe w porównaniu do innych.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Nowacky »

@aakk nie chodziło mi że droższe tylko mniej spotykane:) bardziej mi chodziło o to że gdy jest taka możliwość lepiej obciążenie rozłożyć na 3 fazy niż na 2, nie każdy ma w domu nowa instalacje, ale @bolecki wyjaśnił już że da się z 3F korzystać jedncześnie.
Awatar użytkownika

KS2507
400
Posty: 416
Rejestracja: środa, 3 paź 2012, 18:47
Krótko o sobie: Konstruktor fajnych maszynek
Ulubiony Alkohol: Czysty.
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 67 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: KS2507 »

Nowacky pisze:@aakk nie chodziło mi że droższe tylko mniej spotykane:) bardziej mi chodziło o to że gdy jest taka możliwość lepiej obciążenie rozłożyć na 3 fazy niż na 2, nie każdy ma w domu nowa instalacje, ale @bolecki wyjaśnił już że da się z 3F korzystać jedncześnie.
Grzałkę 3x2000W jak i grzałkę 2x3000W podłącza się pod 3 fazy.
Destylatory kolumny rektyfikacyjne 96.6%
INOXSTILL.PL

https://allegro.pl/uzytkownik/inoxstill?order=m
https://www.youtube.com/channel/UCrw1QktBqnANXCuz_nOQBxw
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

:mrgreen: To może tu
Bolecki pisze: Myślałem jeszcze dodać softa aby panel + inna część wykonawcza kontrolował nastaw. Ale jak rozpytałem to jest sporo głosów że panel nie ma czasu wisieć na ścianie, tak że chyba osobne urządzonko... Kilka dych droższe za to z własnym ekranem.


Ale dla tych co będą prowadzić wszystko w jednym kociołku by było git ale najpierw przydałby się soft do zacierania i chłodzenia . Może warto odkopać stary soft dla piwowarów :mrgreen:
Pewnie wiele osób będzie zmieniać V3 na V5 jak w moim przypadku i co wtedy zrobić ze starym ?
Można by go wykorzystać do tych celów aczkolwiek wolałbym wszystko w jednym sterowniku.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Myślisz o piwowarstwie?. Słabe na to wzięcie.
V3 z tego co wiem są całkiem całkiem poszukiwane. Najlepiej sprzedać.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

O zacieraniu zboża mąki itd., fermentacji i destylacji za sprawą jednego kociołka i sterownika
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Napisz jakie byś widział interwały czasowe, może to jakoś wspólnie z cukrówkami ożenię. Przy czym bardziej możliwe że to będzie osobne urządzonko. No i co z grzaniem, bo z tych piwnych tematów wynikało że jeśli nawet pilnowało się przyrostu temperatury to tylko przypalenie było mniejsze. Dochodziło do niego przy wyższych temperaturach, jak grzałka musiała bardziej śmigać.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

Tu pracujemy na zbiornikach z płaszczem i mieszadłami przypalać się nie powinno. Coś postaram się sklecić .
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

1. Rozgrzewanie - zmienne:
- mieszadło tak/nie
- moc rozgrzewania [kW] – nom 12kw,
- zakończenie rozgrzewania, gdy temperatura w kotle wynosi zadaną temperaturę[oC] – nom. 80oC.

Wsypujemy słody

2. Etap 1 – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- utrzymanie temperatury zadanej 80
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1-5 min
- częstotliwość mieszadła 30s przerwa 10 min
- czas zacierania [min] – nom 60 min. ( Liczony od momentu uzyskania temperatury zadanej.


3. Etap 2 – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- utrzymanie temperatury zadanej 90
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1-5 min
- częstotliwość mieszadła 30s przerwa 10 min
- czas zacierania [min] – nom 60 min. ( Liczony od momentu uzyskania temperatury zadanej.

4. Etap3 – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- utrzymanie temperatury zadanej 95
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1-5 min
- częstotliwość mieszadła 30s przerwa 10 min
- czas zacierania [min] – nom 60 min. ( Liczony od momentu uzyskania temperatury zadanej.

5. Chłodzenie - zmienne:
- samoistne / wymuszone ( elektrozawór wody)
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1-5 min
- koniec chłodzenia gdy temperatura w kotle osiągnie daną wartość 65 stopni

6. Etap4 – zmienne:
- moc grzania [kW] – nom. 2 kW,
- utrzymanie temperatury zadanej 65
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1-5 min
- częstotliwość mieszadła 30s przerwa 10 min
- czas zacierania [min] – nom 60 min. ( Liczony od momentu uzyskania temperatury zadanej.

7. Chłodzenie - zmienne:
- samoistne / wymuszone ( elektrozawór wody)
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1-5 min
- koniec chłodzenia gdy temperatura w kotle osiągnie daną wartość 35 stopni

Koniec

Fermentacja - zmienne:
- grzanie/chłodzenie/ grzanie i chlodzenie
- moc grzania 0-12 kw
- temperatura fermentacji 0- 30 stopni
- mieszadło tak/nie
- opóźnienie mieszadła 1- 5 min
- częstotliwość mieszadła 1-60s przerwa 1-180 min
- koniec na życzenie

Wydaje mi się, że wystarczy 1 czujnik temp ten co normalnie w kotle , elektrozawór wody , i dodatkowe wyjście na mieszadło

Nie bardzo mi to wyszło :scratch: i pewnie bez zrozumienia dlatego kilka zdań wyjaśnień :

Sterownik grzeje wodę w kotle z mocą roboczą np 12 kw po osiągnięciu temperatury zadanej klikamy dalej
Uruchamia się mieszadło, wsypujemy śrutę , temperatura spada o kilka stopni i sterownik podgrzewa do temperatury ustawionej w etapie 1 np. 90 stopni . Mieszadło będzie uruchamiane zawsze w czasie pracy grzałki z opóźnieniem po jej odłączeniu a także podczas chłodzenia też z opóźnieniem. Po osiągnięciu temperatury zacierania, zaczna się liczyć czas postoju od 1 do 180 min, w tym czasie działa także mieszadło z częstotliwością 1-60s / co 1-60 min bez względu czy grzałka chodzi czy nie.

Kolejne etap jest zależny od temperatury jeśli ma się odbywać w wyższej temperaturze sterownik podgrzewa zacier i reszta jak w etapie1 . Natomiast jeśli temperatura zacierania jest niższa niż w pierwszym sterownik przechodzi w opcję chłodzenia . Tu do wyboru samoistne/wymuszone za pomocą np wody w płaszczu) podczas chłodzenia mieszadło pracuje cały czas ewentualnie z częstotliwością jeśli chłodzenie samoistne.
Gdy osiągniemy ustaloną temperaturę sterownik przechodzi w etap 2, 3 ,4.....
Koniec

Fermentacja :
Tu ustalamy czym możemy sterować
Chłodzenie/grzanie/chłodzenie i grzanie .
Ustawiamy zadaną temperaturę a sterownik w zależności od potrzeby chłodzi albo podgrzewa.
Podczas podgrzewania i chłodzenia wymuszonego mieszadło chodzi cały czas a w czasie histezy z częstotliwością 1-60 s przerwa 1-180min.

Każda pomoc się liczy więc pomóżcie poprawić proces żeby miał ręce i nogi. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 kwie 2021, 16:43 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 4 razy.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: przegab »

Twoja propozycja procesu jest dla ziarna niesłodowanego. Dla słodów trzeba zacząć od niższych temperatur. Warto by zostawić możliwość/opcje zacierania jak przy piwie, z rozgrzewaniem zacieru i ze wszystkimi przerwami.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

Tak zgadzam się ale nie chciałem konstruktora od razu męczyć piwowarstwem bo już taki sterownik był i upadł zanim zacząłem warzyć. :hmm:
Temperaturę ustawiamy jaka nam się podoba wszystko w opcjach . Muszę poszukać jak to było w SKN-SPZ10 (sterownik piwowarski) może da się tylko zmodyfikować .
Ciekawe czemu soft nie poszedł na moim sknv3 jak budowałem Hermesa i poszedłem w craftbeerpi3.
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 kwie 2021, 10:27 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: przegab »

To proponuję by na początek choć była opcja zacierania słodu/ziarna do wyboru w menu i w zależności od tego dalszy przebieg procesu a w krokach gdzie trzeba zadać enzymy niech sterownik o to monituje na wyświetlaczu.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

bolecki pisze:No i co z grzaniem, bo z tych piwnych tematów wynikało że jeśli nawet pilnowało się przyrostu temperatury to tylko przypalenie było mniejsze. Dochodziło do niego przy wyższych temperaturach, jak grzałka musiała bardziej śmigać.
Nie wiem co z tym było ale wszyscy gotują na grzałkach ULWD i jakoś nie przypala .

Tu jest instrukcja starego sterownika może czas go reaktywować i wprowadzić więcej opcji
http://bolecki.pl/pl/produkt/skn-spz10_ ... owarski-32
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 kwie 2021, 10:46 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

No to już mamy trzeci wątek z SKNem. Da się go dokleić tu? https://alkohole-domowe.com/forum/post2 ... kn#p236121

Ja sobie tak myślę. Fermentację bym zrobił jako całkowicie osobny tryb pracy. To trwa długo i można by połączyć z tymi co ogarniają grunwald. Z tego co mi wychodzi dobrze by było to napowietrzyć w początkowym etapie (kilka dni)- drożdże lepiej startują, potem chyba im to przeszkadza- bezpośrednio po wyłączeniu powietrza widać było że zwalniają.
Zrobił bym to tak że panel był by kolejnym urządzeniem (np kwestia dręczących resetu/zmian ustawień). Natomiast można by wybrać jedną z dwóch jednostek wykonawczych- SKNv5 jeśli było by to zacieranie i potrzebna większa moc grzałek lub jakiś mniejszy odpowiednik jeśli miało by to służyć tylko do fermentacji (pompka/grzałka/zawór wody- to wiele mocy nie potrzebuje, wystarczy prosta płyteczka bez radiatorów).

Punkty 1-4 wypadało by ujednolicić w kwestii ustawień i zasady pracy, zrobić max np 15 cykli i starczy. W tedy będzie można zrobić pauzy przy rozgrzewaniu. Co ma dać ilośc zacierań z pkt 2?. Włączenie/ wyłączenie mieszadła?.

Jak się bawiłem w piwo nie wszyscy mieli odpowiednie grzałki, tam gradient mógł być przydatny, pytanie czy tutaj się w to bawić i na jakie przewalenie temperatury można sobie pozwolić. To ma decydujący wpływ na to czy sterowanie będzie proste jak budowa cepa (np podacie tylko moc z jaką będa pracować grzałki), czy bardziej sprytne, ale z magicznymi parametrami do ustawiania.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

Fakt jest tam sporo niejasności do ogarnięcia
Usunąłem to te zacierania w punkcie 2 a chodziło mi ogólnie ile można max etapów zrobić. Co do mieszadła to pewnie niepotrzebna opcja a chodziło mi o to, że nie wszyscy mają mieszadła i chłodnice w zestawie i machają kijem od szczotki
Teraz dopiero przeczytałem instrukcje od sterownika i trochę mi przejaśniło . Nie było złe rozwiązanie tylko tam wszystkie zacierania idą do coraz wyższych temperatur a przy zbożu odwrotnie bo trzeba skleikować dać jakieś enzymy i schłodzić do kolejnego etapu zacierania i dodać kolejne rzeczy.

Co do samej fermentacji fakt tylko by się sprawdziło u tych co wszystko w jednym .
Jeśli chodzi o moce podczas procesu zacierania to max ile wyciągnie panel wykonawczy czyli nawet 12kw na 400v podczas rozgrzewania i niewiele mniej podczas kolejnego etapu oczywiście z możliwością regulacji żeby nie przeciągało.

W sterowniku fermentacji :
pompka/grzałka/zawór wody/ mieszadło :mrgreen:
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 kwie 2021, 16:08 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Do czego pompka?
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

Może być zamiast elektrozaworu przy ewentualnym obiegu zamkniętym wody chłodzącej :D
Awatar użytkownika

bolecki
200
Posty: 217
Rejestracja: wtorek, 4 mar 2014, 17:51
Krótko o sobie: Dobry diler nie bierze.
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Kontakt:
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: bolecki »

Proponuje się ograniczyć do trzech wyjść, w tedy będzie się dało wykorzystać część wykonawczą SKNa.
Kierownik tartaku pod szyldem bolecki.pl
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Sterownik SKN Bolecki

Post autor: Lord Pagon »

Wydaje mi się , że nikomu nie będzie się chciało odkręcać części wykonawczej z kotła skoro fermentacja w beczce. A dla tych co w tym samym kociołku to część wykonawcza ok .
Mam zamiar przetestować do tego celu :


Termostat temperatury STC-1000 230V + sonda
Zasilanie 220V / 230V AC
Dokładność pomiaru ±1°C
Zakres temperatury pomiaru -50 +110°C
Sonda hermetyczna, cylinder ze stali nierdzewnej Ø4mm x 20mm, typ NTC
Długość czujnika 100cm
Pobór mocy <3W
Przekaźniki 10A / 240V AC.

Skoro obsługuje moją lodówkę do fermentacji piwa to może się sprawdzić w beczce z wężownicą , grzałką akwarystyczną i elektrozaworem . Fakt typowa chińszczyzna wymagająca obudowy a zmiana ustawień to masakra. Plus taki iż po restarcie zasilania działa dalej z tymi ustawieniami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 kwie 2021, 08:12 przez Lord Pagon, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”