Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
desmodus
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 28 wrz 2020, 15:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino z jabłek mojej babci!
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 5 razy

Post autor: desmodus »

Dzień dobry!
Czcigodni, nosze się z zamiarem kupna swojej pierwszej kolumny, interesuje mnie głownie produkcja spirytusu do nalewek a od czasu do czasu przepędzenie zacieru zbożowego lub nastawu owocowego.
Mam do dyspozycji budżet w wysokości ok 2 tysięcy PLN, na Allegro rzuciła mi się w oczy poniższa kolumna:

http://archi.inosak.org/db/item9553974403_1.html

Wydaję się że ma wszystko, co potrzebne do szczęścia dla takiego neofity jak ja :)

Na oku mam też sprzęt z "Destylatorów Miedzianych" w takiej konfiguracji:

Kolumna Basic LM/VM (OVM)

Co Wy na to? A może warto ustawić się w kolejce i zamówić coś od polecanej firmy aAbratek? Masa wątpliwości...
Z góry dziękuję za opinie i sugestie :read:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: jakis1234 »

A dlaczego się uparłeś na OVM? Generalnie OLM uważa się za łatwiejszy w obsłudze i dlaczego kolumna miedziana?
Poczytaj na ten temat, miedź jest trudniejsza w utrzymaniu w czystości, ale może wypowiedzą się doświadczeni koledzy.
I możesz skontaktować się z kolegami zajmującymi się produkcją, na pewno doradzą.
Pozdrawiam z opolskiego.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus.
Co do pierwszego linku, nie znam tego sprzętu i nie mam zdania. Natomiast z kolumną "Basic" zabawiałem kilka lat. Niestety, przedstawiona propozycja to tzw "golas" i wymaga doinwestowania. Moim zdaniem, dodatkowo powinieneś mieć - regulator mocy, ocieplenie kega i kolumny, termometry (keg, 10półka, pod ovm) zawór precyzyjny LM, spust kega, dodatkowy wlew, sprężynki pryzmatyczne jako wypełnienie. Poczytaj o miedzi, gdyż jak @jakis1234 słusznie zauważył o miedź trzeba dbać. To nastręcza pewnych, dodatkowych obowiązków i niewielkich wydatków. Co do kolumny, nie miałem żadnych problemów. Sprzęt prosty i niezawodny jest.
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 wrz 2020, 17:50 przez użytkownik usunięty, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: .Gacek »

A mi się podoba ten sprzęt z pierwszego linku.
Jest dobrze wyposażony jak za te pieniądze.
Co do utrzymania sprzętu w higienie to nie jest jakaś straszna kara aby przelać co kilka procesów kolumnę kwaskiem cytrynowym. Albo można jeszcze inaczej, po procesie zamknąć zawory i zwiększyć moc aby zalać kolumnę. Sama się wyczyści w wodzie odwarowej, przecież jest kwaśna...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: radius »

.Gacek pisze: po procesie zamknąć zawory i zwiększyć moc aby zalać kolumnę. Sama się wyczyści w wodzie odwarowej, przecież jest kwaśna...
Potwierdzam w całej rozciągłości :D
https://alkohole-domowe.com/forum/post1 ... ml#p111173
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: wawaldek11 »

Teoretycznie nie podzielam Waszego entuzjazmu jeśli chodzi o czyszczenie kolumny Cu wodą odwarową przez zalanie. Woda odwarowa tak! W kąpieli. Ale kolumnę zalewają skropliny alko lub samej wody. Czyżby razem z wodą odparowywałyby kwaśne składniki dundru?
Ostatnio zmieniony wtorek, 29 wrz 2020, 18:14 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
desmodus
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 28 wrz 2020, 15:53
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: wino z jabłek mojej babci!
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 5 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: desmodus »

jakis1234 pisze:A dlaczego się uparłeś na OVM? Generalnie OLM uważa się za łatwiejszy w obsłudze i dlaczego kolumna miedziana?
Poczytaj na ten temat, miedź jest trudniejsza w utrzymaniu w czystości, ale może wypowiedzą się doświadczeni koledzy.
I możesz skontaktować się z kolegami zajmującymi się produkcją, na pewno doradzą.
Kolumnę typu OVM polecił mi kiedyś, dawno temu, znajomy student który w akademiku wyczyniał cuda ;). Czy się uparłem? W morzu różnych opinii dot. systemów i rodzaju komponentów, musiałem się na coś zdecydować :)
defacto pisze:Serwus.
Co do pierwszego linku, nie znam tego sprzętu i nie mam zdania. Natomiast z kolumną "Basic" zabawiałem kilka lat. Niestety, przedstawiona propozycja to tzw "golas" i wymaga doinwestowania. Moim zdaniem, dodatkowo powinieneś mieć - regulator mocy, ocieplenie kega i kolumny, termometry (keg, 10półka, pod ovm) zawór precyzyjny LM, spust kega, dodatkowy wlew, sprężynki pryzmatyczne jako wypełnienie. Poczytaj o miedzi, gdyż jak @jakis1234 słusznie zauważył o miedź trzeba dbać. To nastręcza pewnych, dodatkowych obowiązków i niewielkich wydatków. Co do kolumny, nie miałem żadnych problemów. Sprzęt prosty i niezawodny jest.
W podanym linku do kolumny "Basic", w konfiguracji są ujęte elementy o których wspominasz, cena wyszła cos powyżej 2,1k PLN. Dzięki za opinię użytkownika - na takich mi zależało.
.Gacek pisze:A mi się podoba ten sprzęt z pierwszego linku.
Jest dobrze wyposażony jak za te pieniądze.
Co do utrzymania sprzętu w higienie to nie jest jakaś straszna kara aby przelać co kilka procesów kolumnę kwaskiem cytrynowym. Albo można jeszcze inaczej, po procesie zamknąć zawory i zwiększyć moc aby zalać kolumnę. Sama się wyczyści w wodzie odwarowej, przecież jest kwaśna...
Właśnie tak mi się wydawało - za te pieniądze to całkiem konkretny sprzęt, a co do higieny to nie nastręcza mi to jakiegoś problemu :) Nie wyobrażam sobie, żebym nie utrzymywał w czystości jakiegokolwiek "sprzętu", którym produkuje coś do spożycia 8-)

Serdeczne dzięki wszystkim, którzy pochylili się nad moimi rozterkami!

ProxymityTM
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2021, 10:20
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: ProxymityTM »

Hej,

Po czasie do tematu dodam od siebie parę uwag odnośnie kolumny miedzianej OVM - tego typu tematy są zawsze aktualne.
Mam od kilku lat Basic z paroma dodatkami. Działała dobrze z wypełnieniem zmywakowym, zatem polecam. Jestem nastawiony na produkcję spirytusu, trunki smakowe tak ale na bazie spirytusu a nie z kolumny. Trochę ją w międzyczasie rozbudowałem, przedłużyłem, zasypałem sprężynkami nierdzewnymi. Dalej działa dobrze. W sumie to wyszło ok 3k pln.
Czytając forum i używając sprzęt, po czasie, mam takie spostrzeżenie, że jeśli ktoś może sobie pozwolić to zakup gotowych rozwiązań i nie odkrywanie ciepłej wody to jest najlepsze wyjście. Nie zastanawiasz się dlaczego nie wyszło, a eksperymentujesz bo chcesz a nie bo ciągle musisz. O moim wyborze zdecydowała lektura tego forum i pozytywne opinie o kolumnach wytworzonych z miedzi.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: rozrywek »

Żadna kobieta nie da ci tego co mogą dać ci klocki Lego.

O sprzęt trzeba dbać. Czyścić regularnie.
Z tą wodą odwarową bym uważał. To nie jest dobra metoda a tylko połowiczna.
Miedź jest super.
Słowo klucz....alembik.
Widział ktoś alembik stalowy?
Ja nie.
Miedź jest naszym przyjacielem. A do przyjaciół nie odwracasz się plecami.

Zbawienne właściwości miedzi też wymagają naszej uwagi.

O czym najczęściej zapominamy?
O chłodnicy. A tam właśnie zbiera się najwięcej syfków.
Dlatego nie poświęcajmy naszej uwagi kolumnie, a chłodnicy.
Tutaj najczęsciej jest ten pogrzebany pies.
Zadbajmy o całość sprzętu a odda nam dobroć.. Gwaranuję.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Na wstępie chciałbym się przywitać ze wszystkimi, a więc dzień dobry. Forum czytam od pewnego czasu, po dłuższym zastanowieniu zdecydowałem się na kolumnę z miedzi. Miałem już zakładać nowy temat i zapytać o sprzęt od "Dobrydestylator", ale właśnie zauważyłem, że już taki temat jest. Interesuje mnie ta opcja: https://allegro.pl/oferta/destylator-mi ... 1152781905
+ dodatkowe łącze triclamp przy głowicy. Pisałem do sprzedawcy odnośnie dokładniejszych wymiarów i wypełnienia, oto co odpisał:
"Długość kolumny - 120 cm
Latarka - 10 cm
Głowica - 50 cm
Sprężynki - pryzmatyczne nierdzewne od deptana.pl"

Pytanie do doświadczonych użytkowników, czy taki zestaw nada się na dłuższą metę? O sobie mogę powiedzieć, że na razie nie mam praktycznie żadnego doświadczenia z destylacją, interesują mnie głównie cukrówki, ale też zamierzam dosyć często robić destylaty zbożowe, zbiornik minimum 50l. Zdecydowałem się na miedź z dwóch powodów: 1 bo to miedź, a nie jakaś tam nierdzewka ;) , a 2 to ograniczenie pomieszczenia, w którym będę przeprowadzał destylacje. Mam tam 217cm wysokości i przy aabratku z KO ciężko byłoby uzyskać zadowalający efekt na zbiorniku 50l, w miedzi odpada mi minimum 20cm na katalizator. Jeżeli jestem w błędzie to proszę o porady. Nie wiem, czy użytkownik desmodus jeszcze tu zagląda, jeśli tak to czy kupiłeś ten sprzęt i jak się on sprawuje? Może ktoś jeszcze z forum ma sprzęt od tego sprzedawcy? Z góry dziękuję za wszelkie porady.
PS do admina: nie mogę zarchiwizować linka, pojawia się błąd.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

defacto pisze: popularnego aabratka można z powodzeniem skrócić, przykręcając głowicę bezpośrednio do katalizatora. W ten sposób otrzymujesz krótki zestaw do owoców i zbóż.

tak, zdaję sobie z tego sprawę, ale
defacto pisze:Gdy rozłożysz ten krótki zestaw i dołożysz np. 120cm rury z wypełnieniem,
wtedy robi się już najczęściej około 230cm.
defacto pisze: w tej cenie, no może z niewielkim "haczykiem" złożysz coś naprawdę sensownego. Spawany zbiornik
no właśnie, ale to są dodatkowe koszty, koszty koszty. 2,5 tys. to maks, jaki mogę przeznaczyć na sprzęt, tego wcześniej nie dodałem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: jakis1234 »

1 bo to miedź, a nie jakaś tam nierdzewka ;) , a 2 to ograniczenie pomieszczenia, w którym będę przeprowadzał destylacje. Mam tam 217cm wysokości i przy aabratku z KO ciężko byłoby uzyskać zadowalający efekt na zbiorniku 50l, w miedzi odpada mi minimum 20cm na katalizator.
Witaj na forum :)
O wyższości miedzi na KO i na odwrót toczyła się cała dyskusja. Są zwolennicy i przeciwnicy jednego i drugiego rozwiązania, w każdym razie miedź wcale nie jest lepsza niż KO ( nie jakaś tam nierdzewka, tylko porządna), a trudniejsza w utrzymaniu w czystości.
Ale to trochę dyskusja o wyższości świąt...
Przy cukrówkach generalnie nie potrzebujesz miedzi. Wiem, że niektórzy koledzy twierdzą inaczej, ale sam zrobiłem sobie testy i przy procesie 2,5 nie zauważyłem różnicy. Tutaj najważniejsza jest ilość półek, a przy danej wysokości kolumny ilość półek zależy od jakości sprężynek, a nie od tego z czego jest zrobiona kolumna.
Natomiast przy smakówkach pracujesz i tak na krótkiej (ewentualnie w miarę pustej) rurze, więc nie będzie problemu z umieszczeniem sprężynek z miedzi.
Wybór należy do Ciebie.
Nie będę się wypowiadał o budowie tego sprzętu, nie jestem producentem i nie znam się na szczegółach, ale jeden opis trochę mnie rozbawił:
Do odbioru spirytusu służy osobna, dedykowana chłodnica boczna (tzw. OVM - obniżony boczny odbiór).
Dzięki tej chłodnicy, nie zanieczyszczamy spirytusu przedgonami..
Ciekawe w jaki sposób chłodnica OVM zapobiega przedgonom? Wyłapuje je jakoś?
OVM daje najczystszy produkt końcowy, jest przy tym łatwy do kontroli i regulacji
To też ciekawe biorąc pod uwagę, że OLM jest łatwiejszy w obsłudze i nie wymaga dodatkowej chłodnicy.
Papuga to miły dodatek, ale przy cukrówkach zbędny.
Myślę, że osoby znające się lepiej na sprzęcie będą mogły więcej powiedzieć.
Sam jestem ciekawy opinii o tym wynalazku.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: rastro »

jakis1234 pisze: Ciekawe w jaki sposób chłodnica OVM zapobiega przedgonom? Wyłapuje je jakoś?
No jak to jak przedgony są lekkie szybkie... nie zawracają sobie głowy żeby iść bokiem prą z uporem maniaka do głowicy ;)
Ale to jest dokładnie to samo co z OLM... zakładamy że w czasie rozruchu kolumny, stabilizacji itp. większość frakcji lekkich trafia ponad punkt odbioru. Częściowo to jest prawda, ale proces jest o wiele bardziej skomplikowany i nieporządane frakcje są obecne również w niższych partiach kolumny, choćby z powodu że śladowe ich ilości wydostają się z kotła w czasie trwania całego procesu.
Ostatnio zmieniony piątek, 29 paź 2021, 13:14 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
mancy pisze: Mam tam 217cm wysokości i przy aabratku z KO ciężko byłoby uzyskać .
Nikt Ci nie zabroni korzystać z kolumny Cu ale muszę kolegę z błędu wyprowadzić, gdyż popularnego aabratka KO można z powodzeniem skrócić, przykręcając głowicę bezpośrednio do katalizatora. W ten sposób otrzymujesz krótki zestaw do owoców i zbóż. Gdy rozłożysz ten krótki zestaw i dołożysz np. 120cm rury z wypełnieniem, dokręcając na szczycie głowicę, uzyskasz sprzęt do koncentratu 96%. Sądzę, że w tej cenie, no może z niewielkim "haczykiem" złożysz coś naprawdę sensownego. Spawany zbiornik, pozwoli zaoszczędzić na wysokości. Pozdrawiam
Ps. W stalowej kolumnie, funkcję katalizatora, pełnią sprężynki miedziane tuż nad zbiornikiem lub buforem i nie musisz posiadać kolumny z miedzi, żeby oczyścić pary ze związków siarki, powstalych podczas fermentacji. Jako fan miedzi muszę cię poinformować, że zdecydowanie lepiej czyścić jest miedziane sprężynki katalizatora, niż całą kolumnę. Ale zgodnie z klasykiem - specem nie jestem i proponuję poczytać więcej o wadach i zaletach obu tych metali.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: jakis1234 »

rastro pisze:
jakis1234 pisze: Ciekawe w jaki sposób chłodnica OVM zapobiega przedgonom? Wyłapuje je jakoś?
No jak to jak przedgony są lekkie szybkie... nie zawracają sobie głowy żeby iść bokiem prą z uporem maniaka do głowicy ;)
Ale to jest dokładnie to samo co z OLM... zakładamy że w czasie rozruchu kolumny, stabilizacji itp. większość frakcji lekkich trafia ponad punkt odbioru..
To jasne i dlatego to OVM czy też OLM pozwala je rozdzielić, ale nie chłodnica OVM ;)
Mimo wszystko opis tej kolumny jest rzeczowy i solidny, strona internetowa też fajnie przygotowana.
To jakiś nowy producent?
I może ktoś dobrze znający się na budowie sprzętu wypowie się co o tym sądzi.
Pozdrawiam z opolskiego.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Opis tej kolumny jest trochę "marketingowy" pod publiczkę, ale mimo wszystko sprzęt wydaje mi się dosyć rozsądnie zbudowany, jak na moje niedoświadczone oko. Odnośnie wyższości miedzi nad KO to zdaję sobie sprawę z plusów i minusów jednego i drugiego metalu, zostaje miedź. Jest jeszcze sprzęt od Pana Zygmunta, ale jego Thor kosztuje około 500 zł więcej, a dla mnie to już ma spore znaczenie

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

No dobra, po przeczytaniu połowy tego forum, zastanowieniu ostatecznie zamówiłem ten destylator w wersji aabratek, zbiornik 50l i dodatkowo złącze na TC przy głowicy. Jak przyjdzie - a ma być najwcześniej za dwa tygodnie - to porobię zdjęcia, może ktoś się wypowie jeszcze na temat tego sprzętu. Potem dam znać jak to urabia towar.

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: marcin_l »

mancy pisze:No dobra, po przeczytaniu połowy tego forum, zastanowieniu ostatecznie zamówiłem ten destylator w wersji aabratek, zbiornik 50l i dodatkowo złącze na TC przy głowicy.
Daj linka do tego co kupiłeś :)

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Dzisiaj dotarło do mnie urządzenie stąd:
https://www.olx.pl/d/oferta/destylator- ... b93e129dec.
Więc tak jak obiecałem, przedstawiam Wam to, co zamówiłem. Na razie na szybko wypakowałem wszystko z kartonu. Przesyłka dobrze zabezpieczona, na pierwszy rzut oka nic się nie uszkodziło. Kilka zdjęć poglądowych poniżej. Moje pierwsze spostrzeżenia:
1. Ogólne wrażenie raczej dobre.
2. Termometry bardzo czułe, ale chyba niezbyt dobrze skalibrowane. Dwa umieszczone na tabliczce leżały cały czas obok siebie, a ciągle pokazywały nieznacznie różne temperatury. No i zasilane z baterii.
3. Dziwnie "popaćkana" kolumna od środka, na szybko potarłem palcem, nic nie schodzi. Co to może być?
4. Niechlujne luty przy OVM i papudze
5. Fajna sprawa z folią aluminiową na ociepleniu zbiornika - sama pianka raczej szybko by się zabrudziła.
6. Wewnątrz zbiornika widoczne drobne ryski na dnie, oby nie przywierało nic do niego.
7. Sprężynki - tu mam mieszane opinie. Ktoś na tym forum napisał, że są "od długopisu" i że zmywaki byłyby lepsze, ogólnie badziew. Na "białym" forum kilku użytkowników je ma i sobie chwali. Zamierzam się im dokładniej przyjrzeć przy przemywaniu, na razie nie wyciągałem jeszcze z paczki.

Na razie tyle, proszę o opinie, wskazanie ewentualnych wad konstrukcyjnych itp. Nie wiem, czy zatrzymać ten sprzęt. Mi się wizualnie podoba, ale nie mam żadnego doświadczenia. Pewnie dopiero pod koniec przyszłego tygodnia przepuszczę pierwszą cukrówkę, to będę wiedział więcej. Napiszę co i jak.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: jakis1234 »

Nie jestem producentem, więc się nie wypowiem co do jakości, ale jedna rzecz - ta kolumna wygląda jak używana. Gdybym nie wiedział, że kupiłeś nową, to bym sądził, że używaną.
Na zdjęciach z aukcji wyglądała zdecydowanie ładniej.
Ostatnio zmieniony piątek, 19 lis 2021, 09:51 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: Erazer »

Wydaje mi się, że rurka powrotu z głowicy na kolumnę powinna być dokładnie na środku i powinna być ostro zakończona - może się nie znam na sprzęcie, ale tak to właśnie wygląda w mojej głowicy.
Sprężynki wydają mi się kiepskiej jakości, faktycznie trochę przypominają te od długopisów.
Ostatnio zmieniony piątek, 19 lis 2021, 15:02 przez Erazer, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Chyba masz rację, popatrzyłem na schematy budowy głowicy i rzeczywiście rurka powrotu powinna być na środku. Spróbuję ją lekko podgiąć, powinno się udać

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Jeszcze sprzęt nie rozgrzany a już że coś źle jest albo nie tak...ech ;/

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Poskładałem sprzęt do kupy, przepuściłem na razie tylko wodę, wszystko szczelne. Odnośnie plam we wnętrzu kolumny, to napisałem pytanie do producenta i wysłałem mu zdjęcia. Oddzwonił, kazał umyć w płynie do mycia naczyń i zeszło, więc chyba jestem przewrażliwiony. Ogólnie cała odsłonięta miedź była brudna, po myciu w płynie do mycia naczyń już prezentuje się lepiej. W kwestii głowicy, to powrót można bardzo lekko odgiąć, wszystko jest w końcu miedzi. Musiało się przekrzywić jak rozpakowywałem, podgiąłem na środek. Ogólnie póki co sprzęt sprawia dobrze wrażenie. W przyszły weekend zamierzam przedestylować pierwszy nastaw i zobaczymy wtedy jak to się spisuje.

prezydent22
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 4 gru 2021, 11:55
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: prezydent22 »

@mancy

Cześć

Czy przetestowałeś już sprzęt? Mógłbyś opisać jak się sprawuje? Stoję przed wyborem zakupu, nie ukrywam że ten destylator mnie zainteresował. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 gru 2021, 11:09 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Jeszcze nie. Postanowiłem zaczekać, aż nastaw wyklaruje się sam, grawitacyjnie, dlatego jest później. Już się wyklarował, będę destylował w najbliższą niedzielę, to napiszę jak wyszło.
Ostatnio zmieniony środa, 8 gru 2021, 17:59 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Więc jestem po pierwszej destylacji, poszło około 40l do zbiornika, może mniej. Dokładnie nie powiem, bo zaciągnąłem osadu z dna zbiornika, całość się wzburzyła i nie przelewałem reszty nastawi do kotła. Destylacja jak destylacja, nie wiem co mam o niej napisać. Nagrzewanie, zalanie, stabilizacja, przedgony, odbiór właściwy, pogony. Chyba wszystko się udało. Uzyskałem około 3,5l spirytusu, moc około 96-97%. Ostatnie pół litra chyba zanieczyściłem lekko pogonami, na spokojnie jeszcze zobaczę. Odbierałem powoli, 1 litr w około 1:20 - 1:30h,nie spieszyłem się, można było szybciej. Urobku nie piłem, nie rozrabiałem, zapach ładny, dosyć delikatny. Posmakowałem kroplę na palcu, w smaku słodkawy, bez wyczuwalnego odoru. Trochę dziwna wydała mi się temperatura dnia:76,2 stopnia, dosyć niska, ale utrzymywała się taka praktycznie przez całą destylację, pod koniec wiadomo rosła. Ciężko coś więcej powiedzieć, planuję część rozrobić na czysty bimber, część na "rudą szmatę", niech wszystko sobie poleży trochę i nabierze smaku. Ogólnie sprzęt chyba dobry, mam porównanie tylko do ZP znajomego, więc ciężko jest mi coś więcej powiedzieć. Z plusów na pewno OVM - bardzo chłodny destylat, bez zapachów w pomieszczeniu, od razu można mierzyć %. Na minus papuga - może nie minus, ale do cukrówki wydaje mi się zbędna, odpiąłem ją jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Jak ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem, jeżeli będę znał na nie odpowiedź :)

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Trudno się do czegokolwiek odnieść, zbyt mało jest szczegółów procesowych moim zdaniem ale jeśli "przebieg techniczny" już masz za sobą, to teraz uzyskałeś fajną surówkę do procesu nr2. Poza tym, jeśli z 40l wsadu otrzymałeś ok3,5 l dobrego to tylko dobrze rokuje - niezbyt wysokie Blg w nastawie- a to już jest coś. Z tym, moim zdaniem, nie warto przesadzać. Odbije się później na jakości destylatu. Chyba, że przodu odebraleś z 1,0l. Wtedy zmienia to postać rzeczy. Jeśli chodzi o jak to opisałeś " dziwna" czy "niska" temperatura na 10 półce, nie przejmuj się nią o ile jest stała. Pod koniec procesu - wiadomo, że nastąpi jej wzrost. Co do tempa odbioru, masz rację - można bez problemów nieco zwiększyć, obserwując zachowanie się termometru prowadzącego. Co do pogonów z cukrówki jestem zdecydowanie na "nie" ale ich odbiór pozostawiam każdemu do przemyślenia. Wolna wola. Po za tym, wyczuć da się rozsądek i cierpliwość w tym co robisz czego innym, moim zdaniem brakuje. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: HeniekStarr »

@defacto
Mógłbyś jeszcze dodać, żeby pierwsze powiedzmy 0.5 l po otwarciu OVM odebrać do osobnego naczynia i dodać do kolejnego nastawu/ rektyfikacji.
Rozrywek to kiedyś przedsercem nazywał.
Ja po rozmowie z Tobą stosuję te zalecenie, z bardzo dobrym skutkiem.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję @HeniekStarr
To jest cenna uwaga o której zapomniałem.
Istotnie, po odbiorze przedgonu z LM, kolejne 0.5L a nawet 0.7L z OVM, przeznaczalem do nastepnej rektyfikacji. Odpady, tj "przedserce" lub późny przedgon oczywiście w osobnej damie, czekały na swoją kolej. Z tego również było serce :ok:

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

O, dzięki Panowie za informację, spróbuję następnym razem. Defacto pogony odebrałem i dolałem do gotowego już nastawu, mam nadzieję, że nie spaskudzilem go. Czemu nie zalecasz odbierania pogonów z cukrówki?

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

pogony odebrałem i dolałem do gotowego już nastawu,
Wolna wola.
Czemu nie zalecasz odbierania pogonów z cukrówki?
Tego nie napisałem.
Raz jeden przepuściłem cały pogon z nastawu przez kolumnę i potem tego żałowałem, gdyż przez dwa może trzy procesy, wypełnienie jak i wnętrze rury śmierdziało gorzej niż dunder cukrowy. Nigdy więcej.
Przedgon a i owszem (nie podpałke) ale nie pogon.

robertu76
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 22 lut 2022, 19:15
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: robertu76 »

Mancy kolego jak sprawuję się sprzęt? Bo mam zamiar zakupić ten sam zestaw. Jakieś uwagi, spostrzeżenia jak idzie psocenie? :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 lut 2022, 17:18 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Roebert76, sprzęt sprawuje się raczej ok, trudno mi powiedzieć, bo nie mam porównania. Najważniejsze, że urobek wychodzi smaczny i mocny. Jedyne, co mi nie do końca pasuje, to termometry - mają dokładność do 0,1 stopnia, a więc mogłyby być dokładniejsze, poza tym są zasilane bateriami, więc trzeba wymieniać. Przydałby się jakiś zasilacz. W sumie to takie trochę na siłę czepialstwo, bo do niczego innego nie mam zastrzeżeń. I tak będę je zmieniał na takie łączące się z wi-fi. Aaa, i na nóżki od zbiornika założyłem takie nakładki jak na krzesła, bo po płytkach strasznie skrzypiały :) Jeszcze przyszło mi do głowy, że w zbiorniku wygodnie byłoby mieć dodatkowy wlew dla kogoś, kto trzyma maszynę cały czas złożoną, ale ja zawsze po "robocie" i tak muszę ją rozłożyć, żeby schować w dyskretne miejsce. A poza tym to miedź - puszczałem już 4 razy, za każdym razem mycie kolumny bieżącą wodą, teraz zamierzam dokładniej wyczyścić ją w płukance z kwasku cytrynowego i wody utlenionej. Ale miedź chciałem i wiedziałem, z czym to się je. Ogólnie - polecam. Kontakt ze sprzedającym dobry, jak coś potrzeba to zawsze odbierze albo oddzwoni, odpisze na sms-a.

jacek3004
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 22 paź 2011, 17:08
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: jacek3004 »

Mancy, planuje kupić kolumnę u tego producenta co Ty, czy Twoja opinia jest w dalszym ciągu pozytywna? Czy ktoś ma może jeszcze doświadczenie z tym sprzętem?
Planuje na dniach kupić kolumnę fi 76mm z zbiornikiem 50 l z trzema grzałkami 2 kW. A może ktoś poleci lepszy sprzęt w podobnych pieniądzach?
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 kwie 2022, 16:48 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”