Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy

Post autor: Erazer »

Wydaje mi się, że rurka powrotu z głowicy na kolumnę powinna być dokładnie na środku i powinna być ostro zakończona - może się nie znam na sprzęcie, ale tak to właśnie wygląda w mojej głowicy.
Sprężynki wydają mi się kiepskiej jakości, faktycznie trochę przypominają te od długopisów.
Ostatnio zmieniony piątek, 19 lis 2021, 15:02 przez Erazer, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Chyba masz rację, popatrzyłem na schematy budowy głowicy i rzeczywiście rurka powrotu powinna być na środku. Spróbuję ją lekko podgiąć, powinno się udać

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Jeszcze sprzęt nie rozgrzany a już że coś źle jest albo nie tak...ech ;/

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Poskładałem sprzęt do kupy, przepuściłem na razie tylko wodę, wszystko szczelne. Odnośnie plam we wnętrzu kolumny, to napisałem pytanie do producenta i wysłałem mu zdjęcia. Oddzwonił, kazał umyć w płynie do mycia naczyń i zeszło, więc chyba jestem przewrażliwiony. Ogólnie cała odsłonięta miedź była brudna, po myciu w płynie do mycia naczyń już prezentuje się lepiej. W kwestii głowicy, to powrót można bardzo lekko odgiąć, wszystko jest w końcu miedzi. Musiało się przekrzywić jak rozpakowywałem, podgiąłem na środek. Ogólnie póki co sprzęt sprawia dobrze wrażenie. W przyszły weekend zamierzam przedestylować pierwszy nastaw i zobaczymy wtedy jak to się spisuje.

prezydent22
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 4 gru 2021, 11:55
Podziękował: 1 raz
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: prezydent22 »

@mancy

Cześć

Czy przetestowałeś już sprzęt? Mógłbyś opisać jak się sprawuje? Stoję przed wyborem zakupu, nie ukrywam że ten destylator mnie zainteresował. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony niedziela, 5 gru 2021, 11:09 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Jeszcze nie. Postanowiłem zaczekać, aż nastaw wyklaruje się sam, grawitacyjnie, dlatego jest później. Już się wyklarował, będę destylował w najbliższą niedzielę, to napiszę jak wyszło.
Ostatnio zmieniony środa, 8 gru 2021, 17:59 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Więc jestem po pierwszej destylacji, poszło około 40l do zbiornika, może mniej. Dokładnie nie powiem, bo zaciągnąłem osadu z dna zbiornika, całość się wzburzyła i nie przelewałem reszty nastawi do kotła. Destylacja jak destylacja, nie wiem co mam o niej napisać. Nagrzewanie, zalanie, stabilizacja, przedgony, odbiór właściwy, pogony. Chyba wszystko się udało. Uzyskałem około 3,5l spirytusu, moc około 96-97%. Ostatnie pół litra chyba zanieczyściłem lekko pogonami, na spokojnie jeszcze zobaczę. Odbierałem powoli, 1 litr w około 1:20 - 1:30h,nie spieszyłem się, można było szybciej. Urobku nie piłem, nie rozrabiałem, zapach ładny, dosyć delikatny. Posmakowałem kroplę na palcu, w smaku słodkawy, bez wyczuwalnego odoru. Trochę dziwna wydała mi się temperatura dnia:76,2 stopnia, dosyć niska, ale utrzymywała się taka praktycznie przez całą destylację, pod koniec wiadomo rosła. Ciężko coś więcej powiedzieć, planuję część rozrobić na czysty bimber, część na "rudą szmatę", niech wszystko sobie poleży trochę i nabierze smaku. Ogólnie sprzęt chyba dobry, mam porównanie tylko do ZP znajomego, więc ciężko jest mi coś więcej powiedzieć. Z plusów na pewno OVM - bardzo chłodny destylat, bez zapachów w pomieszczeniu, od razu można mierzyć %. Na minus papuga - może nie minus, ale do cukrówki wydaje mi się zbędna, odpiąłem ją jeszcze przed rozpoczęciem procesu. Jak ktoś ma jakieś pytania to chętnie odpowiem, jeżeli będę znał na nie odpowiedź :)

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus :ok:
Trudno się do czegokolwiek odnieść, zbyt mało jest szczegółów procesowych moim zdaniem ale jeśli "przebieg techniczny" już masz za sobą, to teraz uzyskałeś fajną surówkę do procesu nr2. Poza tym, jeśli z 40l wsadu otrzymałeś ok3,5 l dobrego to tylko dobrze rokuje - niezbyt wysokie Blg w nastawie- a to już jest coś. Z tym, moim zdaniem, nie warto przesadzać. Odbije się później na jakości destylatu. Chyba, że przodu odebraleś z 1,0l. Wtedy zmienia to postać rzeczy. Jeśli chodzi o jak to opisałeś " dziwna" czy "niska" temperatura na 10 półce, nie przejmuj się nią o ile jest stała. Pod koniec procesu - wiadomo, że nastąpi jej wzrost. Co do tempa odbioru, masz rację - można bez problemów nieco zwiększyć, obserwując zachowanie się termometru prowadzącego. Co do pogonów z cukrówki jestem zdecydowanie na "nie" ale ich odbiór pozostawiam każdemu do przemyślenia. Wolna wola. Po za tym, wyczuć da się rozsądek i cierpliwość w tym co robisz czego innym, moim zdaniem brakuje. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: HeniekStarr »

@defacto
Mógłbyś jeszcze dodać, żeby pierwsze powiedzmy 0.5 l po otwarciu OVM odebrać do osobnego naczynia i dodać do kolejnego nastawu/ rektyfikacji.
Rozrywek to kiedyś przedsercem nazywał.
Ja po rozmowie z Tobą stosuję te zalecenie, z bardzo dobrym skutkiem.

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

Dziękuję @HeniekStarr
To jest cenna uwaga o której zapomniałem.
Istotnie, po odbiorze przedgonu z LM, kolejne 0.5L a nawet 0.7L z OVM, przeznaczalem do nastepnej rektyfikacji. Odpady, tj "przedserce" lub późny przedgon oczywiście w osobnej damie, czekały na swoją kolej. Z tego również było serce :ok:

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

O, dzięki Panowie za informację, spróbuję następnym razem. Defacto pogony odebrałem i dolałem do gotowego już nastawu, mam nadzieję, że nie spaskudzilem go. Czemu nie zalecasz odbierania pogonów z cukrówki?

użytkownik usunięty
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: użytkownik usunięty »

pogony odebrałem i dolałem do gotowego już nastawu,
Wolna wola.
Czemu nie zalecasz odbierania pogonów z cukrówki?
Tego nie napisałem.
Raz jeden przepuściłem cały pogon z nastawu przez kolumnę i potem tego żałowałem, gdyż przez dwa może trzy procesy, wypełnienie jak i wnętrze rury śmierdziało gorzej niż dunder cukrowy. Nigdy więcej.
Przedgon a i owszem (nie podpałke) ale nie pogon.

robertu76
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 22 lut 2022, 19:15
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: robertu76 »

Mancy kolego jak sprawuję się sprzęt? Bo mam zamiar zakupić ten sam zestaw. Jakieś uwagi, spostrzeżenia jak idzie psocenie? :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 24 lut 2022, 17:18 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.

mancy
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 28 paź 2021, 07:29
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Dobry bimberek
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: mancy »

Roebert76, sprzęt sprawuje się raczej ok, trudno mi powiedzieć, bo nie mam porównania. Najważniejsze, że urobek wychodzi smaczny i mocny. Jedyne, co mi nie do końca pasuje, to termometry - mają dokładność do 0,1 stopnia, a więc mogłyby być dokładniejsze, poza tym są zasilane bateriami, więc trzeba wymieniać. Przydałby się jakiś zasilacz. W sumie to takie trochę na siłę czepialstwo, bo do niczego innego nie mam zastrzeżeń. I tak będę je zmieniał na takie łączące się z wi-fi. Aaa, i na nóżki od zbiornika założyłem takie nakładki jak na krzesła, bo po płytkach strasznie skrzypiały :) Jeszcze przyszło mi do głowy, że w zbiorniku wygodnie byłoby mieć dodatkowy wlew dla kogoś, kto trzyma maszynę cały czas złożoną, ale ja zawsze po "robocie" i tak muszę ją rozłożyć, żeby schować w dyskretne miejsce. A poza tym to miedź - puszczałem już 4 razy, za każdym razem mycie kolumny bieżącą wodą, teraz zamierzam dokładniej wyczyścić ją w płukance z kwasku cytrynowego i wody utlenionej. Ale miedź chciałem i wiedziałem, z czym to się je. Ogólnie - polecam. Kontakt ze sprzedającym dobry, jak coś potrzeba to zawsze odbierze albo oddzwoni, odpisze na sms-a.

jacek3004
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 22 paź 2011, 17:08
Re: Kolumna Rektyfikacyjna Miedziana OVM+Papuga+Wizjer

Post autor: jacek3004 »

Mancy, planuje kupić kolumnę u tego producenta co Ty, czy Twoja opinia jest w dalszym ciągu pozytywna? Czy ktoś ma może jeszcze doświadczenie z tym sprzętem?
Planuje na dniach kupić kolumnę fi 76mm z zbiornikiem 50 l z trzema grzałkami 2 kW. A może ktoś poleci lepszy sprzęt w podobnych pieniądzach?
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 kwie 2022, 16:48 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”