chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Autor tematu
maniek2939
150
Posty: 174
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: maniek2939 »

Witam, czy chłodnica liebiga długości 20cm da radę schłodzić destylat wylatujący z LM podczas destylacji owocówek i destylat z OLM podczas rektyfikacji cukrówek ? Plan jest taki aby chłodniczkę wykonać z nypla dwustronnie gwintowanego długiego 20cm i rurki KO 21,3mm, na końcu chłodniczki zaworek precyzyjny. Dobroć wylatująca z aabratka jest gorąca i chciałbym to schłodzić, a choćby po to aby zmniejszyć przekłamania alkoholomierza. Chyba że waszym zdaniem ciepły destylat pomaga w cięciu frakcji wtedy zostawiam tak jak jest bez kombinacji. Dzięki za pomoc

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 wrz 2020, 21:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 218
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: kleryk88 »

Powiem ci tak miałem zrobione 2 chłodnice i nie zamontowałem ich po sprawdzałem maszynę i juz ich nie zamontuje nie wiem jak z owocówkami ale cukrówka z OLM nie wychodzi jakoś nadzwyczajnie ciepła ;) (20ml/min)
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: robert4you »

maniek2939 pisze:Witam, czy chłodnica liebiga długości 20cm da radę schłodzić destylat wylatujący z LM podczas destylacji owocówek i destylat z OLM podczas rektyfikacji cukrówek ? Plan jest taki aby chłodniczkę wykonać z nypla dwustronnie gwintowanego długiego 20cm i rurki KO 21,3mm, na końcu chłodniczki zaworek precyzyjny. Dobroć wylatująca z aabratka jest gorąca i chciałbym to schłodzić, a choćby po to aby zmniejszyć przekłamania alkoholomierza. Chyba że waszym zdaniem ciepły destylat pomaga w cięciu frakcji wtedy zostawiam tak jak jest bez kombinacji. Dzięki za pomoc

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Myślę że zacznij od studiowania forum. Z tego co piszesz wynika że nie bardzo rozumiesz jak działa sprzęt którego używasz.
W jakim celu chcesz mierzyć zawartość alkoholu w urobku?
Gdzie dokładnie ma być ten zaworek precyzyjny i po co?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

użytkownik usunięty
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: użytkownik usunięty »

kleryk88 pisze:cukrówka z OLM nie wychodzi jakoś nadzwyczajnie ciepła ;) (20ml/min)
:scratch: Temperatury występujące podczas procesu oscylują w granicach 90*C wzwyż. Myślę, że kolega sporo przesadził ;)W moim układzie, chłodniczka urobku będzie obowiązkowym elementem, zwłaszcza przy pomiarach z owocowych tematów. Do kolegi autora...
Uważam, że chłodnica Liebiga to dobry kierunek tylko przy tych rozmiarach, może okazać się mało skuteczna.
maniek2939 pisze: Chyba że waszym zdaniem ciepły destylat pomaga w cięciu frakcji
Nie pomaga.
Każdy alkoholomierz wyskalowany jest przy 20*C Wzrost lub spadek temperatury badanej próbki powoduje zaburzenie pomiaru i błąd w odczycie. Szukaj tematu o skali korekty dla alkoholomierza- @radius wkleił w temat tabele alkoholometryczną i wg niej dokładnie sobie sprawdzisz.

marsyl
50
Posty: 54
Rejestracja: wtorek, 28 kwie 2020, 19:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: marsyl »

maniek2939 pisze: na końcu chłodniczki zaworek precyzyjny
Po co Ci taka kombinacja? Do OLMa nie potrzebujesz chłodniczki. Przydaje się ona do owoców lub zboża. Oczywiście możesz sobie zamontować ale troszkę w inny sposób.
Zobacz ten temat https://alkohole-domowe.com/forum/chlod ... 15652.html
Nieważne jak wolno idziesz, ważne, że się nie zatrzymujesz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
maniek2939
150
Posty: 174
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: RE: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: maniek2939 »

robert4you pisze:Myślę że zacznij od studiowania forum. Z tego co piszesz wynika że nie bardzo rozumiesz jak działa sprzęt którego używasz.
skąd wiesz jaki mam sprzęt skoro go nie opisałem tylko zadałem pytanie na temat chłodzenia destylatu ?
robert4you pisze: W jakim celu chcesz mierzyć zawartość alkoholu w urobku?
Gdzie dokładnie ma być ten zaworek precyzyjny i po co?
Zawartość alkoholu przy destylacji owocówek, nie mam jeszcze aż tak wprawnego nosa do łapania frakcji więc chciałbym od 55% łapać w osobne butelki. Zaworek precyzyjny na końcu chłodniczki, o ile przy owocówkach na krótkim odcinku kolumny jest zbędny i będę go demontował, to z czego wystudiowałem z forum to przy rektyfikacji z OLM jednak się przydaje.

defacto pisze:Szukaj tematu o skali korekty dla alkoholomierza- @radius wkleił w temat tabele alkoholometryczną i wg niej dokładnie sobie sprawdzisz.
Widziałem, czytałem, wydrukowałem lecz poza aspektem braku przekłamań na alkoholomierzu, to zimny destylat mnie roznosi swoją woń po sąsiadach :D

Dzięki za baty i cięgi, dużo czytam, dużo poprawiam, mało wiem ale jeśli tylko mogę pomagam nie linczuję kogoś, za brak wiedzy, bo wiadomo nikt jej na początku nie miał aż za nadto.

Obecnie modyfikuję swój sprzęt, przechodzę z taboretu na grzałki, dorabiam OLM i dlatego wpadł mi do głowy pomysł z chłodniczką destylatu. Ale chyba jednak zostanę przy ciepłym destylacie
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 wrz 2020, 19:40 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: czytam »

Dodaj chłodniczkę. Przydaje się.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: robert4you »

@maniek2939 wyjaśnij mi proszę po co chcesz mierzyć alkohol przy rektyfikacji i odbiorze OLM - piszesz o tym w pierwszym poście.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: drgranatt »

maniek2939 pisze:Witam, czy chłodnica liebiga długości 20cm da radę schłodzić destylat wylatujący z LM podczas destylacji owocówek i destylat z OLM podczas rektyfikacji cukrówek ?...
Zamontuj chłodniczkę i przy LM i przy OLM i razem ze skraplaczem połącz obieg wody szeregowo. Na pewno będziesz zadowolony i gorący-ciepły destylat nie będzie parować do otoczenia. :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
maniek2939
150
Posty: 174
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: RE: Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: maniek2939 »

robert4you pisze:@maniek2939 wyjaśnij mi proszę po co chcesz mierzyć alkohol przy rektyfikacji i odbiorze OLM - piszesz o tym w pierwszym poście.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
A kiedy pisałem o mierzeniu destylatu z OLM?
Przy odbiorze z OLM chcę tylko schłodzić destylat. Owocówki destyluję na krótkiej kolumnie 50cm na tym od razu aabratek, i tutaj chcę schłodzić destylat aby zmniejszyć przekłamania alkoholomierza, oraz aby destylat był po prostu chłody. A robiąc chłodnice do owocówek, dlaczego by jej nie użyć także do OLM ?

Teraz pytanie z innej beczki, chłodnica zrobiona z rurki wewnętrznej fi 10 około 40cm, zewnętrzna fi 21,3 długości 35cm da radę schłodzić destylat ? Czy lepiej do chłodnicy użyć spirali przez którą poleci urobek ?
Pytam właśnie o fi10 i fi21,3 bo takie kawałki posiadam w domu ewentualnie 60,3 ale to już chyba za duży kaliber ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: czytam »

Da radę. Oczywiście zależy od mocy grzania czyli ilości tego destylatu ale w amatorskich warunkach powinno wystarczyć.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: RE: Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: rozrywek »

maniek2939 pisze: Teraz pytanie z innej beczki, chłodnica zrobiona z rurki wewnętrznej fi 10 około 40cm, zewnętrzna fi 21,3 długości 35cm da radę schłodzić destylat ? Czy lepiej do chłodnicy użyć spirali przez którą poleci urobek ?
Pytam właśnie o fi10 i fi21,3 bo takie kawałki posiadam
Oczywiście że zrobić spiralę.
Powierzchnia styku spirali z cieczą chłodzącą jest ogromna w porównaniu do tego prostego Liebiega. Który notabene (zapewne) wymyślił chłodnicę prostą do laboratorium i szklanego destylatorka o pojemności 3L. Nie kega 30L

Jestem za prostotą ale nie aż tak. Liebieg do mnie nie przemawia, skręcenie rurki nie jest aż tak trudne i nie musi być idealne. I tak jest w środku.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: robert4you »

Taka prosta chłodniczka da radę bez kłopotu. Sprawdzone empirycznie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: RE: Re: chłodnica liebiga do aabratka LM/OLM

Post autor: drgranatt »

maniek2939 pisze:Teraz pytanie z innej beczki, chłodnica zrobiona z rurki wewnętrznej fi 10 około 40cm, zewnętrzna fi 21,3 długości 35cm da radę schłodzić destylat ? Czy lepiej do chłodnicy użyć spirali przez którą poleci urobek ?
Najlepiej byłoby gdybyś wewnątrz dał rurę karbowaną o ściance ≠0,2 - 0,3 mm.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”