Początek nowicjusza

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Oskar9103
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 17 cze 2020, 17:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Oskar9103 »

Dzień dobry, jestem smakoszem trunku pysznego jakim jest bimber:)) Naszła mnie myśl aby może zacząć samemu tworzyć ten nektar. Zapewne jest tysiące poradników, postow i innych wskazówek, która pomagają na samym początku ruszyć ze wszystkim , jednak każdy ma inny start umiejętności czy budżet. Chciałbym Wam przedstawić moja sytuacje i prosić doświadczonych kolegów/koleżanki o wsparcie i doradztwo w tym fachu. Na początek powiem Wam szanowni, ze nie mam zielonego pojęcia jak to się tworzy. Potrzebuje porady najlepiej wytłumaczyć jak d....łowi :), budżet do sprzętu to maks 1000zl. Na początku chciałbym tylko spróbować czy wyjdzie czy złapie bakcyla itp. Co doradzacie ?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: radius »

Doradzimy studiowanie forum, tak ze trzy miesiące co najmniej :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Oskar9103
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 17 cze 2020, 17:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Początek nowicjusza

Post autor: Oskar9103 »

Proszę o konkrety:)) a nie wypowiedzi szukaj na forum , studiuj forum itp.
Ostatnio zmieniony środa, 17 cze 2020, 20:21 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Początek nowicjusza

Post autor: manowar »

A jaka może być bardziej konkretna rada w twoim wypadku niż to żebyś najpierw przyswoił trochę teorii... jak pamiętam swoje początki to ja z wypiekami czytałem opisy... z twoim podejściem mogę od razu podać numer konta - kwotę wpłaty ustalimy na PW - ale proponuję 50% twojego budżetu - zawsze będziesz połowę do przodu...

...wpisz w google wypożyczenie destylatora - pożycz na tydzień - wcześniej nastaw to co chcesz pędzić - weź urlop i przez tydzień destyluj...
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

Panowie, jak wy nic nie rozumiecie... kolega jest smakoszem pysznego trunku jakim jest bimber (dokładnie chodzi o ten w waszym mniemaniu berbeluch - zwykle stojący na wiejskim stole gdzie smakosze tego trunku mlaskają z rozkoszy).

Tak więc kolega powinien wyposażyć się w aparat np. taki: https://allegro.pl/oferta/destylator-7- ... 6742588019 albo taki: https://allegro.pl/oferta/destylator-17 ... 6742592808 - to w zależności od skali przedsięwzięcia.

Nastaw - najlepiej cukier na grzybach "Babuni" wg. receptury grunwaldzkiej. Potem wiadomo pierwsza setka w kanał - reszta ciągnięta na smaczek, albo do 40%.

I to jest konkret panowie moderatorzy, a nie jakieś tam "poczytaj sobie!" ;)
Ostatnio zmieniony środa, 17 cze 2020, 21:08 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: Góral bagienny »

Okres macie czy co :scratch:
Kolego @ Oskar9103 pisz na pw pomogę :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rozrywek »

Nie okres. A przednapięcie przedmiesiączkowe.

Oskar. Nie właź z butami bez pukania.

Trochę jednak lekcjii odrobić musisz.

Z prawdziwą przyjemnością pomożemy. Doradzimy. Bardzo chętnie nawet.
Tylko kurde choć minimalnie coś od siebie daj. Ok?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

Góral bagienny pisze: Kolego @ Oskar9103 pisz na pw pomogę :ok:
Ależ to forum publiczne, a pytanie było bardzo konkretne... więc pomagamy też publicznie ;)
rozrywek pisze:Oskar. Nie właź z butami bez pukania.
Panie rozrywek, pragnę przypomnieć że to jednak jest forum publiczne - każdy może sobie je poczytać - już tak zupełnie bez pukania, po cichu bez czyjejkolwiek wiedzy, każdy może się zapisać i coś napisać. Tu nie ma mowy o zdejmowaniu butów to nie prywatne mieszkanie.
rozrywek pisze: Trochę jednak lekcjii odrobić musisz.

Z prawdziwą przyjemnością pomożemy. Doradzimy. Bardzo chętnie nawet.
Tylko kurde choć minimalnie coś od siebie daj. Ok?
O tym już było... konkrety.

PS. na sprawdzenie czy się złapie bakcyla te tanie i mega proste aparaty mogą się okazać całkiem niegłupie... ja wiem zaraz ktoś powie tylko kolumna bo można to i tamto, ale budżet nie pozwoli na kolumnę... a po co kolega ma się wpakować w wieszaki z których nie uzyska wiele więcej niż z tego aparatu za niecałe 200 stówki. Same zalety z takiego sprzętu na start
  • Jak nie załapie to odda gar żonie do bigosu
  • Jak załapie i mu wystarczy to będzie zadowolony i nic nam do tego że ja czy Ty mamy inne wymagania co do produktu.
  • Jak załapie i to nie będzie to to zainwestuje w coś innego... trochę budżetu w końcu zostanie - a gar odda żonie na bigos.
O znalazłem jeszcze coś takiego: https://allegro.pl/oferta/destylator-mi ... 6855595604 tylko że konstruktor popsuł pokrywkę od gara i na bigos, w razie porażki się nie nada. ;)

PS @rozrywek Tobie dalej te entery po kropkach wskakują? To naprawdę musi być jakaś usterka.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 07:54 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: Skir »

Człowiek ma dobre chęci, a tu z grubej rury. Po co? Zasmakował - było bez kaca - chce to mieć. Normalne. :)
Oczywiście, że najpierw musisz poczytać. Koledzy nie pisali ze złośliwością. Po prostu bez czytania, nie ogarniesz pojęć jakie w tym "fachu" musisz znać. To tak jakbyś chciał dostać prawo jazdy bez znajomości znaków drogowych i przepisów. Najpierw musisz podjąć decyzję:
1. Idziesz w owocówki, smakówki wówczas alembiki lub PS.
2. Wolisz czysty, 96% alkohol, wtedy kolumna np. aabratek czy ufo (nota bene z krótką rurą lub bez wypełnienia też można robić smakówki).
Odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Jakie masz warunki, gdzie chcesz przeprowadzać proces: piwnica, łazienka, strych, stodoła, działka itp?
Ile czasu chcesz poświęcać: zaciery, cukrówki, nastawy owocowe? Jedne są proste, inne wymagają zachodu, ale efekt jest lepszy.
Jak duży KEG?
Chcesz mieć z tym dużo zabawy, czy uruchamiać elektronikę i doglądać na koniec procesu.

Zacznij czytać od:
- podstawy podstaw: https://alkohole-domowe.com/destylat/podstawy-pedzenia
Potem:
- https://alkohole-domowe.com/forum/kolum ... m%20wiedzy
następnie wpisz w wyszukiwarkę forum frazę: "jaki sprzęt na początek" - co tydzień pojawiają się podobne zapytanie. mnóstwo tematów, zresztą powtarzających się.

Myślę, że 1500 PLN to minimum w przypadku kolumny z KEGiem. Warto dozbierać.
W tej zabawie jedną z najważniejszych cech jest cierpliwość. Kupuj powoli i z namysłem. Dokup beczki, sprzęt pomiarowy, dobre drożdżaki itp. Nie rób tego: teraz, już, zaraz, natychmiast. Poczytaj, popytaj, dokupuj, a za 3 miesiące wystartujesz i będziesz zadowolony.
To moje subiektywne propozycje, a nie tezy do dyskusji, więc nie mam zamiaru ich uzasadniać.
I polecam dwie zasady: 1. prąd, a nie gaz, 2. produkuję i nie sprzedaję.
Aha: po co PS na szybkowarze. Zaręczam: i tak cię to wciągnie :).
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 08:16 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

Skir pisze:Najpierw musisz podjąć decyzję:
1. Idziesz w owocówki, smakówki wówczas alembiki lub PS.
2. Wolisz czysty, 96% alkohol, wtedy kolumna np. aabratek czy ufo (nota bene z krótką rurą lub bez wypełnienia też można robić smakówki).
Ale ta decyzja już chyba została podjęta. Mylę się?
Oskar9103 pisze:Dzień dobry, jestem smakoszem trunku pysznego jakim jest bimber:)) Naszła mnie myśl aby może zacząć samemu tworzyć ten nektar.
Skir pisze:Myślę, że 1500 PLN to minimum w przypadku kolumny z KEGiem. Warto dozbierać.
Nie mam pojęcia dlaczego ten naród ma takie problemy z czytaniem, w szczególności ze zrozumieniem tego co czyta.
Oskar9103 pisze: budżet do sprzętu to maks 1000zl.
Skir pisze:Aha: po co PS na szybkowarze. Zaręczam: i tak cię to wciągnie :).
Aż taki pewny jesteś... mierz wszystkich swoją miarą, jednego wciągnie inny to rzuci w cholerę po jednym razie. Wywali na kolumnę 1500 a potem opchnie ją na targowisku za 1000, na szybkowarze nawet jak wyrzuci to strata będzie mniejsza, a w sumie garnek do bigosu może się przydać

PS. Zdarzało mi się pić berbeluch z kolumny i całkiem zacną owocówkę z szybkowara - wiadomo na kolumnie przy pewnej wprawie spiryt będzie prima sort, ale przy odrobinie cierpliwości i doświadczenia da się na prostym aparacie zrobić zacny trunek (oczywiście nie ma tu mowy o czystym spirytusie). Ale jak się nie ma do tego serca to i z kolumny da się wytworzyć berbeluch nie do picia.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: dziad borowy »

Myślę że na początek trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
1 dlaczego chcę to robić. Dlatego że uważam że własny alkohol będzie lepszy, czy wydaje mi się że wyjdzie taniej niż sklepowy?
2 jakie mamy warunki lokalowe, mieszkanie w bloku i rozkładanie sprzętu w kuchni raz na 2 tygodnie, czy np suszarnia na tytoń która stoi pusta od lat bo tytoń się nie opłaca.
3 Czy mam zmysł techniczny i zaplecze sprzętowe, aby po lekturze forum zbudować własny aparat, czy chcę kupić gotowca i ma robić wszystko za mnie.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

Rany kolejny...

Ad1. Odpowiedź na to pytanie jest w pierwszym poście... ba nawet w pierwszym zdaniu tegoż postu.
Ad2. Kolega chciał by stosunkowo tanio zacząć, żeby sprawdzić czy to hobby jest dla niego - te proste niewielkich rozmiarów, destylatory bez udziwnień nie mają jakichś szczególnych wymagań - nawet te od renomowanych forumowych producentów ponnoć mieszczą się pod okapem kuchennym.
Ad3. Myślę że nie było pytania na temat budowy tylko jak prosto i w rozsądnych pieniądzach zacząć - budowa we własnym zakresie to nie jest prosta droga, no i często wcale nie jest tak tania jak by się mogło wydawać.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: dziad borowy »

Jak ma być najprościej i najtaniej to się da za 200 złotych. Szybkowar 5 l za 60 zł i chłodnica szklana za kolejne 60 zł , do tego wężyk silikonowy 15 zł i alkoholomierz 12 zł i już można próbować swoich sił.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: Skir »

Czasem mam wrażenie, że ludzie na forum dzielą się na dwie grupy. Ci którzy chcą pomóc i ci, którzy czują się dobrze okazując swoją wyimaginowaną wyższość.
rastro pisze:Nie mam pojęcia dlaczego ten naród ma takie problemy z czytaniem, w szczególności ze zrozumieniem tego co czyta.
@rastro zgadza się!!! Tylko dlaczego spora część sądzi, że "Tylko ja rozumiem to, co czytam".
Trochę może niepotrzebnie odpowiadam, bo to nie w temacie Oskara, ale tylko w kwestii pomocy dla @rastro. Bo jak już czytaty i pisaty, to i nadzieja, że będzie potrafił zinterpretować to, co przeczyta.
Wyjaśniam:
- to, że kolega Oskar wskazuje, że ma 1000 zł na sprzęt rozumiem, a ja mu RADZĘ, żeby nie kupował już teraz za tę kwotę, tylko DOCZYTAŁ i DOZBIERAŁ do co najmniej 1500.
- mam prawo mówić o swoich ocenach, bo OSKAR PYTA O NASZE OCENY, DOŚWIADCZENIA a nie dogmaty wiary.
- Bimber (samogon, księżycówka, okowita) – wysokoprocentowy napój alkoholowy produkowany w warunkach amatorskich. Czyli obejmuje zarówno destylacje, jak i rektyfikacje.
- Zgadzam się, że na szybkowarze można zrobić też bardzo dobry trunek. Sam zaczynałem od szybkowaru i produkt miał genialny smak śliwowicy czy whisky, dużo lepszy niż produkt mojego kolegi na kolumnie z ZP. Wszystko zależy od operatora procesu, podejścia do hobby. Ale dziś mój szybkowar stoi w kącie, bo wykorzystuję do destylacji aabratka.
Oskar pytał nas o NASZE zdanie. Więc po co odnosić się do poglądów i opinii, szczególnie w dość bezczelny sposób? De gustibus non est disputandum. Ja to uznaje i nie robię analizy literackiej tego co napisałeś, nie piszę, że nie rozumiesz słowa pisanego. Mój pogląd nie musi być lepszy niż Twój.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: nemeto »

dziad borowy pisze:Jak ma być najprościej i najtaniej to się da za 200 złotych. Szybkowar 5 l za 60 zł i chłodnica szklana za kolejne 60 zł , do tego wężyk silikonowy 15 zł i alkoholomierz 12 zł i już można próbować swoich sił.
Sam zaczynałem podobnie, gar 12l, 2x szklany deflegmator, chłodnica. Wszystko przywiązane do deski sznurówkami. Dorzuciłem do tego sprężynki własnoręcznie kręcone i pompkę akwariową do zamkniętego obiegu. Ze wszystkim max 500 zł. Końcowy produkt w granicach 90%, wolno bo wolno, ale wtedy jak dla mnie smakowo był ok. Wydaje mi się, że coś takiego na początek, a i w garze bigos można zrobić :D

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

Skir pisze:
Wyjaśniam:
- to, że kolega Oskar wskazuje, że ma 1000 zł na sprzęt rozumiem, a ja mu RADZĘ, żeby nie kupował już teraz za tę kwotę, tylko DOCZYTAŁ i DOZBIERAŁ do co najmniej 1500.
No nie wiem ja tam widzę słowo klucz "budżet do sprzętu to maks 1000zl." Ja proponuje prosty tani sprzęt z możliwością wykorzystana w celach typowo kulinarnych w przypadku niepowodzenia jak i potencjalnej wymiany na coś bardziej zaawansowanego... ty proponujesz 50% przekroczenie założonego budżetu na sprzęt który trzeba będzie i tak doinwestować Albo pójdzie w kąt lub zostanie odsprzedany z większą stratą niż to co ja zaproponowałem - w przypadku niepowodzenia.
Skir pisze: - mam prawo mówić o swoich ocenach, bo OSKAR PYTA O NASZE OCENY, DOŚWIADCZENIA a nie dogmaty wiary.
Nie. Nie pyta o nasze oceny czy doświadczenia, tylko o radę jak prosto i szybko zacząć i sprawdzić czy to hobby jest dla niego - a to Twoja wiara nie pozwala na nic poniżej kolumny.
Skir pisze: - Bimber (samogon, księżycówka, okowita) – wysokoprocentowy napój alkoholowy produkowany w warunkach amatorskich. Czyli obejmuje zarówno destylacje, jak i rektyfikacje.
Tak oczywiście znam definicję słownikową, co wcale nie znaczy że większość pasjonatów tej sztuki swojego produktu innego niż zrobionego w oparciu o recepturę grunwaldzką na prostej aparaturze tak nie nazwie ;)
Skir pisze: Oskar pytał nas o NASZE zdanie. Więc po co odnosić się do poglądów i opinii, szczególnie w dość bezczelny sposób? De gustibus non est disputandum. Ja to uznaje i nie robię analizy literackiej tego co napisałeś, nie piszę, że nie rozumiesz słowa pisanego. Mój pogląd nie musi być lepszy niż Twój.
Aż się powtórzę, nie pytał o moje czy Twoje zdanie, pytał o radę jak prosto i tanio zacząć z pędzeniem bimbru i o nic innego.

@dziad borowy
Tylko po co jak można gotowca kupić za te pieniądze można kupić gotowca - vide linki które pokazałem wyżej, jak kolega złapie bakcyla to być może będzie drążył dalej, może wtedy zdecyduje się na rozbudowę we własnym zakresie, może dozbiera kaski na coś lepszego, a może nie będzie miał takie potrzeby i wystarczy mu to co ma - ja tam nie wiem i nawet nie zamierzam się nad tym zastanawiać - bo i tak z tych rozważań świat się nie zmieni.

Za każdym razem jak doradczy doradzają keg minimum 50l a i tak zobaczysz że będzie mały, to zaczynam dostawać spazmów. Skąd oni mogą wiedzieć jakie ja mam potrzeby co mi najwięcej frajdy w tym wszystkim sprawia itd. A kolega pytający po odpowiedziach poczytaj sobie itp... pewnie już sobie poszedł i nie wróci. Dobrze że odradzają rzeźby nowoczesna z coraz to bardziej oryginalnymi konfiguracjami odstojników, ale nie dobrze że pierwsza rada jest taka kolumna i nic więcej. Wiadomo jak ktoś przychodzi i pyta o spirytus do nalewki czy czystej to jest to praktycznie jedyne rozwiązanie. Do innych trunków wybór jest szerszy. Jeszcze brakuje tylko żeby ktoś tu wszedł zapytał o owocówkę czy zbożówkę i dostał odpowiedź "O... panie do tego to półkowa i tylko półkowa bo na czymś innym nic z tego nie będzie". To jest oczywiste że na lepszej klasy sprzęcie da się więcej, ale bez pewnego doświadczenia, nawet po intensywnej lekturze forum z dużym prawdopodobieństwem gówno z tego wyjdzie.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: Skir »

@rastro zgadzam się w 90% i na tym zakończmy "polemikę". :) szkoda, że nie możemy teraz trącić się szkłem :) :piwo:
PS. Ja mam KEGa 30 i nie potrzebuję innego :).
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 10:36 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

90% - to chyba tylko dlatego że wyznajemy inną religę :D

A ja lubię kombinować, coś podłubać w garażu coś polutować trochę programiku jakiegoś napisać, coś zaprojektować trochę poeksperymentować, całokształt pochłonął pewnie więcej kaski niż niejeden automat z górnej półki, ale raz że to na niezobowiązujące raty a dwa to tutaj jest większość zabawy dla mnie.

No i bez urazy nie bierz wszystkiego jako osobisty przytyk - raczej chodziło mi o ogół a nie konkretnie o Ciebie. Pisząc pierwszego posta w tym temacie, tak na przekór, pod prąd obowiązującego nurtu, w zasadzie zakładałem że pojawią się głosy opozycji, chociaż może faktycznie kilka słów można by było łagodniej ;). cheers :piwo:
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
online
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4905
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rozrywek »

Rastro. Nieżle się uruchomiłeś.
Ja napisałem wyraźnie że chętnie pomożemy tak? Ale trochę teori jednak trzeba ogarnąć. I tyle było w tym temacie. Jeden się zniechęci po pierwszym razie, bo wyjdzie śmierdzące coś, drugi się zaprze i dalej spróbuje.
Ktoś ma keg 30L i mu wystarcza.
A ja mam i ten i 50L. Nie polecałem Oskarowi nic, tylko lekturę na początek. Podstawy. Drobna rada to nie wpierdol. Tylko zachęta. Poczyta, coś załapie i wtedy określi co chce.
Ps: specjalnie dla ciebie bez kropek i ani jednego entera. Też tobie cheers.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

rozrywek pisze:
Ja napisałem wyraźnie że chętnie pomożemy tak? Ale trochę teori jednak trzeba ogarnąć. I tyle było w tym temacie. Jeden się zniechęci po
Tylko po co skoro pytający wyraźnie napisał że tego typu pomoc go nie interesuje... ot co. Z jednej strony ja rozumiem, bo że ma poczytać to pewnie wpadł na to sam (bo ja wierzę w ludzi) z drugiej strony wiesz jedni muszą najpierw przeczytać instrukcję, obejrzeć parę pronolii a inni wolą to pominąć i przejść do praktyki.
rozrywek pisze:
Ps: specjalnie dla ciebie bez kropek i ani jednego entera
Dziękuję... zawsze lepiej jeden niż dwa po każdym zdaniu, to wciąż nie ideał ale lepszy rydz niż nic.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: Góral bagienny »

@rastro Ja wiem że to forum publiczne ;) ale jak masz zamiar polecać taki zajefajny sprzęt z alledrogo to lepiej nic nie pisać ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

Ale co w nim jest złego? Post-still jak każdy inny - myślisz że ten miedziany z kolejnego posta da lepsze rezultaty bez odrobiny doświadczenia - przecież on jest od renomowanego producenta, który zbiera ach-och na forum ;). Gwarantuje że bez odrobiny treningu na obu nic nie wyjdzie, no może poza szczęściem nowicjusza. Pytający nie pyta o sprzęt na którym da się zrobić super hiper czysty spirytus, ustalił budżet na pewną znaną kwotę (która nie pozwala na zakup niczego szczególnie wyrafinowanego). W tej kwocie co polecisz? Zimne palce z odstojnikami? To naprawdę lepszy taki szybkowar z prostą chłodnicą.

Za zaoszczędzoną kasę można kupić ze sto kilo cukru i dość drożdży żeby się uczyć w praktyce.

Trochę to tak wygląda, że przychodzę do salonu samochodowego i mówię - biorę ten co ma cztery koła i jest najtańszy i będzie mnie woził na zakupy ze sklepu, a dealer na to co pan - weź pan ten sportowy to po autostradzie pan pociśnie a może nawet na tor się wybierze. Albo weź pan dostawczaka - plazma 80" się zmieści, lodówka z elektro-marketu a i żonę albo teściową też pan przetransportuje.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 16:41 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

artur.sukiennik
300
Posty: 334
Rejestracja: piątek, 5 paź 2018, 18:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Cytrynówka bodzia
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 22 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: artur.sukiennik »

Dyskusja płynie a autor pewnie czyta w szoku;-) ;-) ;-)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: radius »

A wystarczyło do tego jedno zdanie...
Doradzimy studiowanie forum, tak ze trzy miesiące co najmniej
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: dziad borowy »

artur.sukiennik pisze:Dyskusja płynie a autor pewnie czyta w szoku;-) ;-) ;-)
No tak zapewne myślał że maszyna do bimbru, to maszyna do bimbru, jak nożyczki czy scyzoryk, ale jak się wejdzie między fachowców to nożyczki nożyczkom nie równe, scyzoryk? i tu jest pole do popisu, do szczepienia drzewek czy do obierania ziemniaków, a może nożyk do rozcinania stretch`a. Bo na dyskotekę w Miechowie to zupełnie inny :evil: Urlich w 1410 też podarował Jagielle dwa nagie scyzoryki :D tak w nawiązaniu do cukrówek :odlot:
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 18:39 przez dziad borowy, łącznie zmieniany 1 raz.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: dziad borowy »

W sumie to każdym ostrzem każdą robotę się zrobi jak się umie nim posługiwać...

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika w całości.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 18:46 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Początek nowicjusza

Post autor: rastro »

radius pisze:A wystarczyło do tego jedno zdanie...
Doradzimy studiowanie forum, tak ze trzy miesiące co najmniej
W zasadzie tak, po tym kolega napisał odpowiedź i już nigdy więcej się nie zalogował ;). To pewnie ostatni post nowego kolegi :D. Muszę powiedzieć panie moderator skuteczny pan jesteś... interwencja drugiego byłą już całkowicie zbędnym strzępieniem gęby... o przepraszam klawiatury...

Edit...
Albo albo... jesteś pan bardziej skuteczny niż sobie wyobrażałem i kolegę zobaczymy za jakieś trzy miesiące jak już skończy czytać :hahaha: :hahaha:

artur.sukiennik pisze:Dyskusja płynie a autor pewnie czyta w szoku;-) ;-) ;-)
No właśnie, najpewniej nie czyta... moderatorzy byli bardzo skuteczni ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 cze 2020, 22:15 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”