iSpindel czyli hydrometr elektroniczny, test działania

Ocena stopnia przefermentowania zacieru. Balling, Brix, areometry itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
votrox
100
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 13:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: votrox »

Witam wszystkich,
ostatnimi czasy zakupiłem urządzenie zwane iSpindel. Dla tych co nie wiedzą, pozwala on kontrolować przebieg fermentacji na bieżąco w czasie rzeczywistym. Kolegom "dobra rada" od razu powiem, że miałem taka potrzebę/ochotę, aby go zakupić i przetestować, więc proszę się opanować od komentarzy typu "po co to komu" itp. Urządzenie zakupiłem na forum piwowarskim piwo.org. Dlaczego zdecydowałem się napisać cały ten wywód? Odpowiedź jest prosta. Zobaczymy najpierw na przykładzie glukozówki, następnie na zacierze słodowym czy gadżet ten się sprawdza. Lubię wykresy :love:.
Zaznaczam, że nigdy nie miałem z iSpindel styczności więc był to mój pierwszy raz. Pływak najpierw trzeba zaprogramować, a potem skalibrować. Wszystko jest opisane na stronie pomysłodawcy ispindel.de. Mój iPindol :silent: był kalibrowany do 20 BRIX/Plato. Można przyjąć praktycznie 1:1.
Pierwszym moim testem jak wspomniałem będzie glukozówka.
- 7 L wody
- 2 KG glukozy krystalicznej PEPES ( nastaw ma około 20 BRIX )
- drożdże Alcotec Vodka Star 22g, czyli 1/3 paczki (dobrze wymieszane, aby nie wsypać samej pożywki :P )
- temperatura zadania drożdży około 26 stopni około godziny 20:00
W załącznikach zdjęcia, screeny które na bieżąco z przebiegiem fermentacji będę uzupełniał tak abyście mogli zobaczyć jak urządzenie się sprawuje.
Przerwa na wykresie był to czas w którym iSpindel był wyjęty i zadane były drożdże.
Jeżeli dział nie jest odpowiedni do tego tematu, proszę moderatora o przeniesienie.
CDN.


PS. Po napisaniu posta zauważyłem, że taki temat już istanieje, ale myślę, że od przybytku głowa nie boli :hammer:
Wpadłem na pomysł, aby udostępnić podgląd iSpindla na żywo.
https://thingspeak.com/channels/1068597
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 27 maja 2020, 23:04 przez votrox, łącznie zmieniany 4 razy.
promocja

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: iSpindel czyli hydrometr elektroniczny, test działania

Post autor: przegab »

To fajny gadżet. Używam go m.in. przy KOJI. Może być niekalibrowany. Jak na wykresie zamiast Himalajów pokazuje się nizina mazowiecka to znak, że czas kończyć
Awatar użytkownika

Autor tematu
votrox
100
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 13:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: iSpindel czyli hydrometr elektroniczny, test działania

Post autor: votrox »

Niestety/stety jestem takim studentem bimbrologii który musi mieć wszystko na tip top :) Fakt kalibracja chwilkę zajmuje, ale nie ma tragedii.
Dla niezorientowanych parametr Tilt jest to kąt odchylenia spławika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 27 maja 2020, 21:37 przez votrox, łącznie zmieniany 1 raz.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: iSpindel czyli hydrometr elektroniczny, test działania

Post autor: przegab »

Kalibrowałem iSpindla na cukrówce. Później użyłem do melasy i wskazania w trakcie procesu nie pokrywały się z pomiarem balingomierzem. Początek i koniec były w miarę OK.
Tu dynamika pracy drożdży ma ogromne znaczenie bo spławik jest wypychany trochę (lub czasem bardzo) przez CO2 więc, jeśli potrzebne są wiarygodne wskazania w trakcie procesu, kalibracja będzie potrzebna dla danego rodzaju nastawu (w tym drożdży)w powtarzalnych warunkach.
Awatar użytkownika

Autor tematu
votrox
100
Posty: 100
Rejestracja: poniedziałek, 14 sty 2013, 13:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: iSpindel czyli hydrometr elektroniczny, test działania

Post autor: votrox »

Ja kalibrowałem na różnych stężeniach wody z cukrem ( załącznik w poście poprzednim ). Jeżeli chodzi o różne nastawy, zaciery to właśnie po to powstał ten wątek, aby sprawdzić czy wyniki są miarodajne. Być może trzeba mieć iPindola dla danego rodzaju nastawu czy też drożdży. Też podejrzewam, że CO2 będzie miał ogromny wpływ na odczyty, oraz mieszanie nastawu pod wpływem burzliwej fermentacji co spowoduje obijanie się spławika o ściany fermentora.

Wpadłem na pomysł, aby udostępnić podgląd iSpindla na żywo.
https://thingspeak.com/channels/1068597
Ostatnio zmieniony środa, 27 maja 2020, 22:58 przez votrox, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czy zacier/nastaw jest już gotowy?”