Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy

Post autor: jakis1234 »

Tak jak pisał Skir, faktycznie toczy się spór, kto był pierwszy:
Przy okazji powraca temat stary jak świat i pytanie: kto pierwszy upowszechnił napój, znany dzisiaj powszechnie jako czysta wódka – Rosjanie czy Polacy? Jednoznacznie odpowiedzieć nie sposób. Ale można wybrnąć tak: wódka, produkowana początkowo głównie ze zbóż, była w Europie znana od wieków średnich jako lekarstwo, natomiast jako napój wyskokowy zaczęła upowszechniać się już od XV w. albo w Polsce, albo w Rosji, a na pewno na jakimś bliżej niesprecyzowanym pograniczu obu państw. Wprawdzie różne zapisy mówią, że w Rosji pijało się czystą wódkę nieco wcześniej niż w Polsce, to jednak z drugiej strony – pierwszą przemysłową destylarnię alkoholu, a więc gorzelnię z prawdziwego zdarzenia, uruchomiła we Lwowie w 1782 r. polska rodzina Baczewskich.
A jeżeli chodzi o Mendelejewa, to jednak miał pewne zasługi w tym temacie :)
Wbrew obiegowej opinii nie zajmował się w niej recepturą najbardziej popularnego napoju wyskokowego na świecie, czyli wódki, lecz tzw. kontrakcją objętości. Mendelejew udowodnił, że w pewnych roztworach i mieszaninach zachodzi zmniejszenie objętości, a więc że mieszanina ta w ostateczności ma mniej cząsteczek niż wszystkie składowe substancje, które ją tworzą. Odpowiadają za to wiązania atomowe. Tak jest właśnie w przypadku mieszanki etanolu z wodą.
A tak przy okazji, może byśmy zrobili ranking czystych wódek w zależności od tego, z jakiego materiału są zacierane.
Nie wiem jak stworzyć taką listę, może ktoś pomoże.
Mamy wódkę zrobioną z cukru, glukozy, ziemniaków, skrobi ziemniaczanej, kukurydzy, pszenicy, żyta, jęczmienia i nie wiem czy o coś pominąłem.
Jakby ci co zacierali taki alkohol podali swoje typy, to byłby fajny ranking :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 sty 2021, 21:58 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Skir »

@kondon nie bardzo rozumiem jak mam sprecyzować. 40-42%. Najczęściej 40%, ok miesiąca z watą, potem korek.
@gacek wódka z kieliszka w temp pokojowej, ewentualnie z "lochu" ok. 17 stopni. I oczywiście bez popijania, choć powyżej 70 % to już czuję, że w żywocie się buntuje :).
jeżeli chodzi o rektyfikacje:
- ziemniaki najbardziej delikatne, lekko słodkawe, bardzo przyjemnie wchodzi, rozlewa się po gardle i rozgrzewa dopiero w żołądku.
- kukurydza lekko słodkawa, ale z uczuciem delikatnej goryczki, słaby smak, praktycznie zerowy aromat w porównaniu do destylacji na półkowej
- jęczmień: słodki, ale z mocnym smakiem i zachowanym aromatem. czuć bardziej pazura wódki i w porównaniu do miejsca 1- 2 przez początkowy czas lekko pali w gardle (choć nie mówię, że to nieprzyjemne).
Erazer pisze:O mące kukurydzianej ktoś coś napisze?
Taka wódka zrobiona ze spirytusu z mąki kukurydzianej rektyfikowanego na kolumnie zasypowej będzie miała smak inny od z mąki zbożowej czy skrobii ziemniaczanej?
tak, będzie miała zupełnie inny smak i konsystencje. ale jak masz możliwość destylacji, to polecałbym bym ten proces - po rektyfikacji smak pozostaje, ale aromat już nie.
I love the smell of bimber in the morning.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: kondon »

Bardziej chodziło mi o "jeżeli jest ok".
Od razu z kolumny nie będzie to czyste, więc gdzie jest ta granica?
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Skir »

kondon pisze:Bardziej chodziło mi o "jeżeli jest ok".
Od razu z kolumny nie będzie to czyste, więc gdzie jest ta granica?
Dla mnie jest OK, jeżeli po rozcieńczeniu poniżej 40% nadal jest krystaliczne. Tak sobie wymyśliłem. Zbieram do butelek, odlewam trochę z butelki i rozcieńczam np do 30%. Jeżeli nadal jest krystaliczne to z powrotem do butelki i cała butelka idzie do rozcieńczenia na 40-42% i do starzenia w damie. I sprawdzam kolejną butelkę. To oczywiście dotyczy procesu na półkowej. W przypadku rektyfikacji na kolumnie z wypełnieniem nie mam problemu z mętnieniem.
W temacie walorów smakowych wódek: skrobia ziemniaczana po dwukrotnej rektyfikacji o mocy 40% ma dużo więcej smaku niż skrobia ziemniaczana po jednym razie z półkowej. Ale ta druga ma 60% i wchodzi tak gładko, ze żal rozcieńczać :))
Ostatnio zmieniony środa, 13 sty 2021, 21:03 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: kondon »

Tylko po tym patrzysz? Nie próbujesz smaku ani zapachu?
Ciekawy pomysł...
Przede wszystkim o półkową mi chodzi.
Co z resztą?
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Erazer »

Skrobia po dwukrotnej rektyfikacji ma więcej smaku niż po destylacji na półkowej?? Jak to możliwe?
Tak pytam o tą skrobię, bo będę się za nią zabierał na dniach i nie wiem, czy rektyfikowac raz, czy zrobić odped i dopiero potem rektyfikowac, czy może rektyfikowac dwa razy - mowa o kolumnie zasypowej - skrobia materiał na czystą
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Skir »

Erazer pisze:Skrobia po dwukrotnej rektyfikacji ma więcej smaku niż po destylacji na półkowej?? Jak to możliwe?
Tak pytam o tą skrobię, bo będę się za nią zabierał na dniach i nie wiem, czy rektyfikowac raz, czy zrobić odped i dopiero potem rektyfikowac, czy może rektyfikowac dwa razy - mowa o kolumnie zasypowej - skrobia materiał na czystą
...bo ta po półkowej ma 60%, a po rekty 40%. :). Musze rozcieńczyć do tej samej mocy i wtedy porównać :). Ale ta 60% wchodzi tak pięknie i popitki nie potrzeba :)
Ja rektyfikuję dwukrotnie na zasypowej. Na półkowej raz bez odpędu. Zupełnie inne smaki, ale ciekawe oba.
kondon pisze:Tylko po tym patrzysz? Nie próbujesz smaku ani zapachu?
Ciekawy pomysł...
Przede wszystkim o półkową mi chodzi.
Co z resztą?
Reszta idzie na kolumnę z wypełnieniem na spirytus.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: .Gacek »

Erazer pisze:Skrobia po dwukrotnej rektyfikacji ma więcej smaku niż po destylacji na półkowej?? Jak to możliwe?
Wg mnie na 99 % to niemożliwe.
Erazer pisze: ... czy zrobić odped i dopiero potem rektyfikować...
Wg mnie to jest najlepsza ścieżka aby mieć możliwie czystą wódkę przy zachowaniu jak największego smaku i aromatu.
Podwójna rektyfikacja wykroji cały aromat surowca.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Skir »

@.Gacek, że tak powiem "mówię, jak jest". :). W przypadku rektyfikacji skrobi, już pierwsza usunie aromat. Ale o jakim aromacie skrobi mówimy? Skrobia ziemniaczana nie jest raczej przesadnie aromatyczna.
Zresztą w kwestii zapachów się nie wypowiadam, bo sporę część niestety nie czuję. Pisałem o smaku. Moim zdaniem wódka ze spirytusu rektyfikowanego dwukrotnie z pełnym reżimem 40% ma więcej ostrości i wyrazistości smaku niż 60% po jednorazowej półkowej. Ale ta druga bardziej mi smakuje, choć ma jeszcze parę miesięcy na osiągnięcie pełnej dojrzałości.
Ale, jak już wspominałem, ostatnio ciągle piłem ziemniaczaną i mam lekki przesyt smaku.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

To zależy też co kto lubi. Lubię i whisky i rum i czysta. Kiedy jednak piję czystą, to ma być czysta, bez ogonów. Ma być prawie naturalna i neutralna. Poza tym mam duże wątpliwości, aby jednokrotny proces na półkowej bez odpędu był taki dobry. Chwała Ci, jeśli wódka dobra wychodzi, ale to już musiałbym sprawdzić. Byle czym się nie zadowole
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Skir »

Nie wiem dlaczego wódkę uznaje się za trunek gorszy od koniaku czy whisky. Wódka to nie bezpłciowy napój pity w celu zmian świadomości. Lubię wódkę, cenię jej aromat, moc i smak. Bezpłciowa, tzw neutralna to efekt kontrastu wobec komunistycznych Vistul itp wynalazków.
@Gacek rozcieńczyłem do 40% pyrę na półkowej i oczywiście bije aromatem i smakiem pyrę po dwukrotnej rektyfikacji. Ale uważam że najlepsza pyra na półkowej to 60%. Wyjątkowo, bo optuję raczej w czterdziestkach :)
Ostatnio zmieniony piątek, 15 sty 2021, 00:07 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: ZiemniakPyrka »

Skir pisze:Wódka to nie bezpłciowy napój pity w celu zmian świadomości. Lubię wódkę, cenię jej aromat, moc i smak.
Dokładnie. Wódka musi mieć charakter i smak. Identyczna sytuacja jest w przypadku piwa, wielkie koncerny wmówiły nam, że piwo musi być zupełnie bezsmakowe, bezpłciowe, że nie chodzi o to, by się nim delektować a jedynie o to, by jak najwięcej wypić/kupić i by szybko uderzało do głowy.
Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku wódki! Wielu moich znajomych twierdzi, że dobra wódka to taka, której nie czuć, że się ją pije... Na szczęście większość po spróbowaniu ziemniaka zmieniła zdanie :)
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: drgranatt »

Panowie, widzę, że dyskusja zaczyna zmierzać w kierunku smaku i gustu a jak tak to kończy się zanim zaczęła się.
Wódka czysta ma być czysta, czyli zrobiona ze spirytusu po destylacji surowca i kilkukrotnej rektyfikacji. Wystarczy zerknąć do cioci wiki ;)
Wódka – wysokoprocentowy napój alkoholowy uzyskiwany przez zmieszanie w odpowiednich proporcjach spirytusu rektyfikowanego z wodą. Może mieć charakter czysty, bez dodatków lub smakowy. Zawartość alkoholu etylowego w wódce wynosi nie mniej niż 37,5% obj., zwykle 40% obj. Surowcami do produkcji wódek są produkty pochodzenia rolniczego, tradycyjnie zboża lub ziemniaki.
Robienie w inny sposób wódki czystej już nią nie jest. :bezradny:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: jakis1234 »

Przypomnę temat "Z czego wódka czysta – jaki surowiec?" :)
Fajnie, że opisujecie jaka powinna być dobra wódka, ale przydałoby się połączyć to z surowcem z jakiego ją uzyskujecie.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: ZiemniakPyrka »

Skoro tak to najbardziej mi smakująca wychodzi z ziemniaków z dodatkiem zbóż. Dwukrotnie rektyfikowana na półce i częściowo zasypie :freak: Standardowo 40 koni mocy, więc z definicji - wódka ;)
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Dla mnie wodka musi być łagodna i póki co najlepsza wyszła mi na koji z mąki pszennej. Testy trwają i w najbliższym czasie na warsztat trafi śruta na koji oraz zatarta skrobia ziemniaczana.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Skir »

Wiem, że temat nam zszedł trochę, ale cały czas w kwestii wódki jeszcze:
@drgranatt: wikipedia często podaje błędne lub nie w pełni profesjonalne wyjaśnienia. Według definicji prawnej UE: Wódka to napój spirytusowy wytwarzany z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego otrzymywany w wyniku fermentacji – przeprowadzanej z użyciem drożdży – ziemniaków, zbóż albo innych surowców rolniczych, który jest następnie destylowany lub rektyfikowany w sposób zapewniający selektywną redukcję właściwości organoleptycznych użytych surowców (głównie smaków i aromatów pochodzących od surowca) oraz produktów ubocznych fermentacji.
Natomiast wg ustawy z 2013:
Polska Wódka (Polish Vodka), w swoim czystym wydaniu, to wódka, która nie może zawierać dodatków innych niż woda, otrzymana z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego konkretnie – z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jedynym procesem jakiemu może być poddana to leżakowanie w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych (art. 38 ust. 1).
Może pora na stworzenie własnej definicji wódki bimbrowej :D , do czego mamy prawo działając w podziemiu.
Mój ranking wódek własnego wyrobu podałem, choć jest on dość płynny
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: kiwitom23 »

Może się przyda komuś:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

kokornik
100
Posty: 136
Rejestracja: poniedziałek, 1 paź 2012, 15:51
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: kokornik »

@kiwitom23 napisz że ten film to żart, bo ktoś się może zasugerować, że w ten sposób uda mu się dobrą wódkę zrobić
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: radius »

jakis1234 pisze:Fajnie, że opisujecie jaka powinna być dobra wódka, ale przydałoby się połączyć to z surowcem z jakiego ją uzyskujecie.
Dorzucę więc i ja coś od siebie :)
Alkohol etylowy uzyskany w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej produktów rolniczych, powinien wykazywać zapach i smak charakterystyczny dla surowców użytych do jego wyrobu. Według Polskiej Normy cechy te określane są mianem „swoisty”. Jednak w czasie fermentacji alkoholowej poza alkoholem etylowym powstaje także szereg związków, które w istotny sposób wpływają na smak i zapach destylatu, bardziej lub mniej intensywny, w zależności od stężenia w jakim występują. Związki te mogą nadać napojowi alkoholowemu niepowtarzalny aromat, bądź pogorszyć właściwości organoleptyczne napoju, nadając mu nieprzyjemny smak i zapach.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

spiker1974
50
Posty: 84
Rejestracja: poniedziałek, 1 cze 2020, 09:15
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: spiker1974 »

Nie wiem czy to podlega definicji czystej, ale piłem wódkę z soku brzozowego. Surowiec ciężki do obróbki i pracochłonny. Destylowany na najprostszym destylatorze, jednak dawał efekt smakowy nie spotkany w innych alkoholach.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

kiwitom23 pisze:Może się przyda komuś:
Oby kufa nie. To co pokazują na tym filmiku zakrawa o morderstwo jakości. Moje gorzelnicze serce umarło w momencie, gdy zalali ziarno syropem z cukru. Nie, no kurczaki nie.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: mirek-swirek »

W Łomży byłem kiedyś na dłuższym obiedzie.
Siedział przy stole facet znany z "dobrego bimberku". Robił go bardzo podobna metodą - do syropu cukrowego dodawał żyto i stało to razem kilka miesięcy, bo nie uznawał innych drożdży niż dzikie, a potem destylowal na prostym destylatorze. Zachwytów nad tym trunkiem było co nie miara. Więc można sobie krytykować, ale amatorów na berbeluche jest wielu.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: lesgo58 »

Krytykujemy coś co widzimy na filmiku. Nikt z nas tego nie smakował. Tylko sobie wyobrażamy. Wyobraźnia jednak czasami może płatać figle.
Jesteście pewni, że to jest z gruntu złe?
I jeszcze jedno - nie ma tu zastosowanie coś takiego że, wpadamy w pułapkę tego czegoś co jest w tym przysłowiu: "...wszyscy dookoła twierdzą, że czegoś tam nie można zrobić. Nagle przyszedł jeden gostek, który o tym nie wiedział i to zrobił..."?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

tomasz.bobak
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2020, 07:28
Podziękował: 1 raz
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: tomasz.bobak »

A ja mam takie pytanie do znawców tematu.
Czy jeśli zrobimy zacier powiedzmy poł na poł z kukurydzy i jęczmienia i go przedestylujemy, to wyjdzie nam podobny produkt finalny jak w przypadku gdy połączymy ze sobą w takich samych proporcja gotowy już destylat kukurydziany z destylatem jęczmiennym ?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Góral bagienny »

Wyjdzie coś podobnego :)
Jakieś tam minimalne różnice mogą być ale raczej niewyczuwalne.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

tomasz.bobak
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2020, 07:28
Podziękował: 1 raz
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: tomasz.bobak »

Super
Czyli tak jak się spodziewałem
Ostatnio się zastanawiałem nad tym jak zrobić dobrą wódeczkę. Robiłem zacięty z rożnymi proporcjami kuku, jęczmienia i żyta, i nie zawsze efekt był zadowalający. Teraz zrobię po prostu zacięty monozborzowe ( choć ta pyra zaczęła mnie intrygować ) i efekty będę mieszać w celu uzyskania pożądanego smaku.
Ostatnio zmieniony czwartek, 28 sty 2021, 07:57 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

A czego oczekujesz?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Góral bagienny »

MASaKrA_Domingo pisze:A czego oczekujesz?
Jest napisane dobrą wódeczkę :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

No i tu dochodzimy do tego, że jeden lubi jak cygani mu grają, a inny jak nogi mu śmierdzą ;)
Ktoś lubi wyraziste wódki ( żyto, owoce ), a ktoś lubi bardzo łagodne ( np ja ) i o delikatnym posmaku surowca.

Bez opisu oczekiwań ciężko będzie coś więcej doradzić.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Góral bagienny »

Kolega szuka swoich smaków :). Ja postępuje w podobny sposób.
Destylacja zbóż każdego z osobna a pózniej mieszanie :D
W tej chwili u mnie jest na topie kuku z pszenicą w stosunku 3do 1 :D
Ale eksperymenty trwają.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: wolan »

@MASaKrA_Domingo Słyszałem kilka razy, że niektórzy do zboża dają cukier, słyszałem też wielokrotnie, że kiełkują ziarno i dają cukier.
Przypuszczam, że przy destylacji prostej surowiec coś oddaje i duch buraka nie wierci dziury w brzuchu :) Tak przynajmniej twierdzą Ci którzy ten trunek spożywali :).
Przy kolumnie zapewne wszystko zostanie wykastrowane :) szkoda ziarna na taką zabawę lepiej posłużyć się koji,
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: rozrywek »

Wytrzymałem na tym folmiku.
Z poerwszego przebiegu 37 procent. Rozcienczone pół na pól i po drugiej destylacji 57 procent.
Pszenica zasypana wodą z cukrem.
Filmik równie kiczowaty jak cała Ukraina.

Przebitka kieliszka z ogórkiem na talerzyku ratuje całą sytuacyję.

Ale... może i Leszek ma rację. Nie piliśmy tego i nie wiemy jak smakuje.

W każdym razie jak dla mnie to tylko następny głupkowaty filmik.

Masakra nie zalamuj się. Zwyczajny badziew. Jak tanie wino z żyta.
Góral.....jeszcze sporo przed tobą. Gryka. No i Sorgo.

Wnioskuję że w ryż poszedłeś tyż?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Góral bagienny »

@Rozrywek Wiesz że u mnie na 1 miejscu są owoce :D
Zboża to tak żeby przez zimę nie wyjść z wprawy ;)
Na razie tylko kuku. pszenica, i jęczmień były w kociołku, bo na rum czekam już miesiąc i dalej pracuje :bardzo_zly:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: psotamt »

Góral bagienny pisze:Ale eksperymenty trwają.
:ok:
I to jest najfajniejsze w naszym hobby. To jak odkrywanie nowych lądów lub nowych wynalazków. Niektórzy twierdzą, że wszystko już odkryte i wynalezione, ale te twierdzenia łatwo podważają kolejni mądrzy ludzie. Podobnie w naszej zabawie. Wiadomo co powstanie z żyta, melasy czy cukru. Ale to tylko skrót myślowy. Ta sama melasa może dać różne rumy, jak i żyto różną wódkę czy starkę. To nasze eksperymentowanie i poszukiwanie "swojego smaku" to to, co każe nam lecieć po nową śrutę czy mąkę, kupić takie czy inne drożdże. O konfigurowaniu sprzętu nie wspomnę, bo tu wariacji wiele. Ale nie ma fajniejszego uczucia, gdy zrobimy kolejny trunek i smakujemy go pierwszy raz wiedząc, że to będzie coś innego, nowego :mrgreen: A potem smakujemy to po miesiącu, trzech... i stwierdzamy, że może być jeszcze ciekawiej :hahaha: To Never ending story! I dobrze, życie nudne być nie może.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: MASaKrA_Domingo »

wolan pisze:@MASaKrA_Domingo Słyszałem kilka razy, że niektórzy do zboża dają cukier, słyszałem też wielokrotnie, że kiełkują ziarno i dają cukier.
Przypuszczam, że przy destylacji prostej surowiec coś oddaje i duch buraka nie wierci dziury w brzuchu :) Tak przynajmniej twierdzą Ci którzy ten trunek spożywali :).
Przy kolumnie zapewne wszystko zostanie wykastrowane :) szkoda ziarna na taką zabawę lepiej posłużyć się koji,
Mając dostęp do taniego zboża, robiłem cukrówki ze zbożem w ilości 2-3x ilość cukru.
Niestety. Coś mi się wydaje, że albo musisz zacierać, abyś miał smak zboża ( w sensie zboże musi zostać przerobione ), albo musisz mieć zboże ześrutowane ( tak jeszcze nie robiłem, ale wkrótce mnie czeka wieeeele cukru do przerobienia, więc zrobię pseudo wujka jessiego na ześrutowanym zbożu,
Albo po prostu zboże musi leżeć w cukrówce kilka tygodni, może nawet miesięcy. Na to niestety nie mam czasu.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Góral bagienny »

A ja polecam dodanie zboża do gotowego destylatu :D
Dostałem w prezencie coś takiego i stało to chwilę ale efekt niesamowity :odlot:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: .Gacek »

Coś takiego jak stumbras?
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Góral bagienny »

.Gacek pisze:Coś takiego jak stumbras?
Lepsze było :D dostałem destylat pszeniczny albo spiryt z pszenicy :scratch: do butelki było wrzucone z 20 ziarenek pszenicy.
Przy pierwszym podejsciu dupy nie urywało :scratch: bo ja nie jestem zwolennikiem czystej ;)
Ostatnio to wygrzebałem z czeluści barku i powiem jedno ambrozja :odlot: kolor żółto pomarańczowy a smak i aromat :odlot:
Ale co to było to do kolegi @Cumel pytać :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Z czego wódka czysta – jaki surowiec?

Post autor: Erazer »

Czy zacierał ktoś mąkę ryżową enzymami?
Zastanawiam się, czy po zacieraniu mąka ryżowa zostawia dużo osadu, czy jednak tego osadu nie ma prawie wcale jak w przypadku skrobii ziemniaczanej.
A smak? Jak się ma smak wódki z mąki ryżowej do wódki ze skrobii ziemniaczanej?
Ktoś jakieś doświadczenia w temacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”