Stabilizacja na Aabrateku

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
anula1991
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 1 lut 2020, 01:29

Post autor: anula1991 »

Cześć Forumowicze , jestem tu nowa i mam pytanie. Po co tak ważna jest ta stabilizacja temp? U mnie na szczycie kolumny stabilizuje się do ok 73,8 po czym zaczynam odbiór i ona skacze między 73,8 - 74,5. Ale mój alko ma 96 % przez cały czas... odbieram bardzo powoli. Pomóżcie bo chyba coś robię źle, ale moc jest, smak jest to o co chodzi z tą stabilizacja ?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
alembiki
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: robert4you »

W prawym górnym rogu jest opcja "szukaj".

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: Szlumf »

robert4you pisze:W prawym górnym rogu jest opcja "szukaj"....
Chyba trochę przesadziłeś. Postaw się na miejscu nowicjuszki niewiele wiedzącej o rektyfikacji. Czy Ty na początku znałeś choć stosowane na forum nazewnictwo? Jak kierujesz początkującą do szukajki to choć podaj jej słowa klucze.

anula1991.
Napisz na jakim sprzęcie pracujesz bo od tego zależy odpowiedź. Mile widziane zdjęcie. No i poczytaj trochę by oswoić się z nazewnictwem i poznać choć trochę technologię. Na początek polecam:
cm-lm-vm-trzy-gracje-a-kazda-piekna-t29 ... y%20gracje
topic9284.html
P.S.
Przyjęte jest przywitanie się nowicjusza i napisanie kilku słów o sobie. Na stronie głównej, na początku jest dział "Przywitaj się".

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: PETER29 »

kolumna-a-rektyfikacja-kompendium-wiedz ... 4-180.html przeczytaj dokładnie ten temat a wszystko będzie jasne.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF

Autor tematu
anula1991
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 1 lut 2020, 01:29
Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: anula1991 »

https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... e=facebook
To mój Abratek Panowie

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: RE: Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: robert4you »

Szlumf pisze: Chyba trochę przesadziłeś. Postaw się na miejscu nowicjuszki niewiele wiedzącej o rektyfikacji. Czy Ty na początku znałeś choć stosowane na forum nazewnictwo? Jak kierujesz początkującą do szukajki to choć podaj jej słowa klucze.
Wystarczyło po prostu wpisać słowo stabilizacja to samo które zostało użyte do zadania pierwszego pytania po rejestracji na forum.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony sobota, 1 lut 2020, 14:08 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
************************************************************************

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: RE: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: przegab »

anula1991 pisze:... mój alko ma 96 % przez cały czas...
Alkoholomierz mierzy tylko gęstość cieczy w której jest zanurzony. Nie oceniasz nim składu chemicznego czyli jakości urobku.
Stabilizacja jest niezbędna by kolumna zaczęła pracę a poszczególne frakcje ułożyły się w niej. Po stabilizacji najbardziej lotne produkty będą w górnej części kolumny. Gdy je powolutku odbierzesz do osobnego naczynia pozbędziesz się smrodów i to co Ci zacznie kapać będzie już w miarę czystym etanolem. Przynajmniej do momentu, aż zaczną lecieć pogony ale to już całkiem inna historia...Obrazek

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: Szlumf »

anula1991 pisze:....................Po co tak ważna jest ta stabilizacja temp? U mnie na szczycie kolumny stabilizuje się do ok 73,8 po czym zaczynam odbiór i ona skacze między 73,8 - 74,5. .....................
Kolumnę masz poprawną. Opisz jeszcze jak prowadzisz swój proces - czasy poszczególnych etapów, temperatury, moc grzania, odbiór i co tam jeszcze Ci przyjdzie do głowy.
A wracając do stabilizacji. W skrócie i z dużym uproszczeniem wygląda to tak.
W momencie rozpoczęcia wrzenia w kotle do kolumny idą pary zawierające zarówno czysty etanol jak i przeróżne smrody zwane przedgonami (temp. wrzenia < od etanolu) i pogonami (temp. wrzenia > od etanolu). Po dojściu do skraplacza głowicy skraplają się i - przy braku odbioru - spływają na wypełnienie. Tu napotykają pary idące od dołu i z racji niższej temperatury powodują ich częściowe skroplenie . Następuje tzw. wymiana para-ciecz podczas której pary wzbogacają się o czynnik bardziej lotny (na początku przedgony) a ciecz o czynnik mniej lotny. Po jakimś czasie stabilizacji mamy na górze kolumny dużą koncentrację przedgonów, w środku w miarę czysty etanol a na dole pogony. Tak więc stabilizacja umożliwia nam oddzielenie smrodów od czystego etanolu. Wystarczy teraz odebrać z góry kolumny zgromadzony tam przedgon by zaczął lecieć dobry spiryt.
Piszesz o termometrze na szczycie kolumny. Jego wskazania nie świadczą o tym, że cala kolumna się ustabilizowała. Powinnaś obserwować termometr na dole kolumny (10-ta półka). Ja przyjmuję, że gdy jego wskazania nie zmieniają się przez 5 minut to kolumna jest stabilna.
U Ciebie w głowicy występuje trochę za duża różnica wskazań. Czy to jest powolne narastanie czy też są to skoki w górę i w dół?

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Stabilizacja na Aabrateku

Post autor: PETER29 »

Termometr w "betce" nie jest zbyt dokładny ale o ile można to.przeżyć tak wężyk odbioru destylatu wymień natychmiast. Ten który jest na zdjęciu nadaje się do wody a do odbioru potrzebujesz silikonowy.
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”