Cukier a procenty

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy

Post autor: Wald »

Koledzy :help: . Jak korygować naturalne przekłamania cukromierza?
Oczywiście tego najprostszego -aerometru. Teoria i przepisy :czytaj: mówią tak: "Balon musi stać w cieple i po 5 - 6 dniach dodajemy 2L syropu cukrowego zawierającego pozostałe 1,3kg cukru." Teraz :!: : początkowe Blg=22, przed dolaniem syropu ok. 10Blg czyli wino ma jakieś 6% alkoholu. A to wpływa na wskazania zawartości cukru :bardzo_zly: . :bezradny: 15% alkoholu w winie to na faktyczne 5-7Blg cukromierz przecież może pokazać 0(zero) Szacunkowo to nie 16 a jakieś 18-19Blg mam w nastawie.
Jak z tym sobie radzicie? :poklon; :poklon; (zmianę sprzętu na razie wykluczam)
A co z dodanym litrem wody w syropie? Do obecnego 18Blg spokojnie go doliczam, ale przecież od początku go nie było :!: :!: :!: Czy dalej mam trwać w przekonaniu że na starcie miałem 22Blg czy może mniej :?:
Pozdrawiam.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Cukier a procenty

Post autor: Zygmunt »

Dlatego za końcową wartość- czyli zakończenie fermentacji- przyjmuje się -4, a nie 0. Pośrednio wskazania Cię za bardzo nie obchodzą- chodzi o to, żeby drożdże nie dostały za dużo cukru na raz. Dlatego początkowo jest maks 22, potem dodajesz cukier jak przerobią go do wskazania ok. 15-16 i dodajesz resztę. Potem czekasz na -4 i kończysz (albo kończy się samo).
Co do procentów- ustalasz je nie wg. blg, tylko według ilości cukru którą zamierzasz dać. Jeżeli chcesz, żeby w 20l pojemniku było wino 14%, to od początku wiesz, że musisz tam dać ok. 5,5kg cukru (pamiętaj o poprawce na cukier w owocach, a następnie na niecukry) i tą ilość dzielisz sobie na porcje. Aerometr jest tylko pomocnikiem.
Trochę inaczej sprawa wygląda jak chcesz otrzymać wino musujące lub pół słodkie, bo wtedy musisz przerwać fermentację na odpowiednim poziomie, lub poczekać do końca i potem dosładzać.

Jeżeli chodzi o samą poprawkę, to tu masz fajny link:
http://www.winiarze.pl/?d=artykuly.php&AGID=1&AID=79
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cukier a procenty

Post autor: Wald »

:freak: ale :poklon;
:ok: :ok:
Mam jasność. Cukromierz się przydaje, lecz ważniejszym byłoby posiadanie dokładnej wagi.
:smiech: i tak miałem kupić bo w wędliniarstwie to już większość w gramach.
Może wiesz co poszło nie tak bo dalej mi się coś nie zgadza. Żeby to wszystko sprawdzić (teorie z praktyką :idea: ) rozcieńczyłem syrop do 17Blg. Potem dolałem 15% spirytusu (na 17 cm syropu w menzurce 3 cm%) i kolejny odczyt wskazał 6Blg. Błąd wynosi 100%. Pewnikiem coś z pośpiechu pomyliłem. A może nie :?: Przy okazji kiedyś to sprawdzę.
Dzięki za wyjaśnienia :)
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cukier a procenty

Post autor: Wald »

No i stało się. :odlot: :bardzo_zly: :freak:
Zeszło się troszkę, ale poradziłem sobie. Nie wiem gdzie ja to znalazłem, skąd ten pomysł, ale działa :poklon; :poklon; :poklon; .
Tabela by orientacyjnie przeliczyć dodawany cukier na %. Na 3 arkuszach są trzy różne. Pokombinowałem żeby też uwzględnić alkohol fałszujący odczyt w winie. To tak, żeby łatwiej, czy tam prościej. Nie wiem.
Jeśli coś znowu pomyliłem -piszcie. Już nadstawiam :dupa:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Ksieciu007
30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2011, 13:35
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Obliczanie zawartości alkoholu w winie

Post autor: Ksieciu007 »

Witam,
założyłem ten temat ponieważ mam nurtujące mnie pytanie, a na forum nie ma tak naprawdę odpowiedzi jak to zrobić. Otóż na ulotce mojego cukromierza jest instrukcja obliczania zawartości alkoholu w winie i np:

Przed fermentacją Blg 22 - zaw. alk. 10,4%

Przed dodanie kolejnej
dawki cukru Blg 7 - zaw. alk. 2,5%

Po dodaniu kolejnej
dawki cukru Blg 16 - zaw. alk. 7,3%

Po fermentacji blg 1 - zaw. alk. 0%

I z tego wychodzi, że:
10,4 - 2,5 = 7,9
7,3 - 0 = 7,3
7,9 + 7,3 = 15,2% alk.

Jednak wzór ten dotyczy dwóch dawek. A jeśli ja podzieliłem sobie dodanie cukru na 3 dawki? 1 - 50% na start, 2 - 25% po tygodniu i 3 - 25% po 12 dniach fermentacji? Jak to wtedy wszystko od siebie poodejmować?

Jeśli pytanie jest laiczne to przepraszam, ale jestem jeszcze żółtodziobem.

2) I drugie pytanie trochę odbiegające od tematu, ale przecież nie warto zakładać nowego. Chcąc zrobić wino półsłodkie powinienem w dawce cukru wziąć pod uwagę dodanie 60g cukru/l na dosłodzenie. Tylko kiedy te 60g dodać? Razem z tymi 3 dawkami czy po zakończeniu fermentacji? No bo wtedy zajdzie ryzyko wtórnej fermentacji.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Ksieciu007
Wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw.
Plutarch
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cukier a procenty

Post autor: Wald »

Cukier możesz dzielić na wiele porcji. Liczy się dokładnie tak samo. Za każdym razem wyliczasz, ile przybyło alkoholu między dawkami cukru, czyli Blg po dodaniu cukru i przed kolejnym dodatkiem, porównany z tabelą wskaże ile % z tego cukru zrobiły drożdże. Na koniec wszystko sumujesz i odejmujesz cukier nie przerobiony.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”