Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy

Post autor: przegab »

Tak, faktycznie elektrownia atomowa jest zupełnie eko. Wystarczy spojrzeć jak bujnie przyroda rozwija się wokół Czernobyla .
Wszystko co jako ludzie tworzymy jest niestety nie-eko bo zużywamy zasoby i produkujemy natychmiast albo z odroczeniem w czasie zanieczyszczenia/ odpady.

Magazynowanie energii jest wbraw temu co wyzej kolega pisze możliwe ale ze sprawnością mniejszą niż 100%. I to też jest magazynowanie. Dla praktycznego zobrazowania -magazyn w rozumieniu logistycznym też w koncu nie jest bezstratny bo generuje koszta i część towaru się marnuje albo psuje.

Magazynowanie energii przez pół roku jest zagadnieniem dręczącym prosumenta i
ale dla dystrybutora energii ważniejsze są cykle dobowe i te związane ze zmiennością pogody a to już magazyny typu hydroelektrownia szczytowo-pompowa są w stanie obsłużyć. Rzecz w tym że nikt ich nie buduje.

Zgadzam się z tym, że obecna topologia sieci dystrybucyjnej utrudnia rozwój małych rozproszonych źródeł energii ale nikt nie podejmuje planowo jej zmiany.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

Panowie. Energii nie da się magazynować?
A baterie kiedyś nie były byle jakie a teraz trzymają długo litowo jonowe czy coś? Zaraz ktoś wymyśli takie że się da.

A nawet jeśli produkujemy czegoś nadmiar to możemy się tym podzielić.

A zacier to co? Kurdę mam nadmiar surowca a świnki trzy tylko. Nie zjedzą tyle zboża i kartofli. To przepędzimy.

A nadmiar energetyczny? To niech reszta idzie w latarnie uliczne dla ogółu wszystkich.
Inaczej. Mam krowę mleczną a zostałem sam. To na chuj mi tyle mleka. Sąsiad przyśle żonę ona wydoi zostawi mi trochę a resztę zaniesie dzieciakom.

Rozumiecie koledzy mój punkt widzenia?

Może przenośnie nie są idealne ale wyraźne.

Technologia idzie tak lawinowo do przodu że nikt nie będzie musiał niczego oddawać i płacić haraczu.

Coś ludzie wymyślą.

A durny wiatrak ma przeciwwagi co go hamują jak nie jest potrzebny.

Tak samo z słońcem. Coś ludzie wykombinują aby być niezależnym.

Co jak co ale fizyków trochę w kraju jest. I ja w nich wierzę.

A nawet może pójdą po rozum do głowy ci co teraz elektrowstrząsy mają i spalone nerwy mózgowe i pomyślą...

Kurde..dają mi coś za darmo. To nie będę ich gnębić a małym kawałkiem ciasta też się najem. Po co mi pół tortu?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Co wyście się na te słońce uparli?? Kolejny raz pyta. Polska mając tysiące rzek i problemy z suszą powinna budować małą retencje a przy okazji elektrownie wodne. Czy wiecie że na Dolnym Śląsku Niemcy podczas II W. Ś. mieli niemal na każdej rzeczce hydro elektrownie? Pamiętam też za rządu Pawlaka pomysł by zbudować wokół dużych miast sieć bio gazowni. Tyle się niszczy słomy na polach. Takie bio gazownie oprócz produkcji gazu produkują dużo ciepła, To taka naprawdę eko elektrociepłownia. PV to będzie sterta śmieci. Wiatr tez nie jest koniecznie dobrym rozwiązaniem. WIATR TO KLIMAT. Zmniejszając prędkość wiatru zmienimy klimat na planecie.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Mafiej »

Mnie to jeszcze zastanawia ile kosztować będzie serwis tej całej instalacji na przestrzeni 10 lat. Czy po 10 latach nie okaże się że trzeba znów wydać kilka/kilkanaście tysięcy żeby wymienić panele bo się zużyły/popsuły.
Czytałem że dużo instalacji wykonywane jest z wątpliwej jakości podzespołów.
Tak czy inaczej wszystkim odbije się czkawką ta cała szopka z fotowoltaiką...
Nie mówiąc już o tym jaki ślad węglowy pozostawia to całe przedsięwzięcie.
Awatar użytkownika

egaudia
2
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 31 paź 2021, 00:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: egaudia »

Niestety musisz to zakładać w ciemno, ten scenariusz pesymistyczny.

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: RE: Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: przegab »

michal278 pisze:Co wyście się na te słońce uparli??
Ano się uparli bo ten wątek jest akurat o FV dla domu. Pewnie by można założyć jakiś ogólny o źródłach odnawialnych by sobie poteoretyzować tyle, że z przyczyn praktycznych,prawnych i ekonomicznych branża domowych hydroelektrowni, biogazowni i wiatraków nie działa.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

michal278 pisze:. Wiatr tez nie jest koniecznie dobrym rozwiązaniem. WIATR TO KLIMAT. Zmniejszając prędkość wiatru zmienimy klimat na planecie.
Czy ja dobrze rozumiem, że kolega uważa, że wiatraki zabierają wiatr i jest go mniej?
Z taką znajomością zagadnienia i praw fizyki dyskusja jest pozbawiona sensu. Tu trzeba chyba zacząć od podstaw i wrócić do "fizyka dla 5-klasistow", dopiero rozmawiać dalej.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

rozrywek pisze:Panowie. Energii nie da się magazynować?
A baterie kiedyś nie były byle jakie a teraz trzymają długo litowo jonowe czy coś? Zaraz ktoś wymyśli takie że się da.
Niby są... ale są kosztowne i przechowywanie w nich energii jest stosunkowo mało wydajne i do tego nie da się jej tam trzymać w nieskończoność. Ostatecznie akumulatory też się zużywają... ich trwałość jest znacznie mniejsza od paneli.
rozrywek pisze: A nawet jeśli produkujemy czegoś nadmiar to możemy się tym podzielić.

A nadmiar energetyczny? To niech reszta idzie w latarnie uliczne dla ogółu wszystkich.
Można... i na tej zasadzie to miało działąć, ale jak krowę ma co drugi to nadal nie bardzo jest co zrobić z mlekiem... jest tego tyle że nawet za darmo nikt tego nie weźmie. Latarnie może to był by i niezły pomysł, ale energia z fotowoltaiki jest dostępna zwykle wtedy kiedy rozświetlone latarnie wywołują uśmieszek politowania na obserwatorze... i tu koło się zamyka... bo musimy wracać do tych nieszczęsnych magazynów...
rozrywek pisze: Technologia idzie tak lawinowo do przodu że nikt nie będzie musiał niczego oddawać i płacić haraczu.
Technologia to jedno - rozwiązania prawne to drugie... Swoją drogą technologia nie idzie, aż tak bardzo lawinowo do przodu... w wielu dziedzinach jet pod murem ograniczeń wynikających z fizyki... jedyna nadzieja w tym że istnieje jakaś nieodkryta cecha, z której mogli byśmy praktycznie skorzystać.

A durny wiatrak ma przeciwwagi co go hamują jak nie jest potrzebny.
rozrywek pisze: Kurde..dają mi coś za darmo. To nie będę ich gnębić a małym kawałkiem ciasta też się najem. Po co mi pół tortu?
[/quote]
Nikt nie daje nic za darmo... wszytko ma swoją cenę.
mirek-swirek pisze:
michal278 pisze:. Wiatr tez nie jest koniecznie dobrym rozwiązaniem. WIATR TO KLIMAT. Zmniejszając prędkość wiatru zmienimy klimat na planecie.
Czy ja dobrze rozumiem, że kolega uważa, że wiatraki zabierają wiatr i jest go mniej?
Z taką znajomością zagadnienia i praw fizyki dyskusja jest pozbawiona sensu. Tu trzeba chyba zacząć od podstaw i wrócić do "fizyka dla 5-klasistow", dopiero rozmawiać dalej.
Ale chyba Ty musisz wrócić... wiatr to energia kinetyczna - jak trafi na jakąś przeszkodę - nie ważne czy to drzewa czy wiatrak musi jakąś część tej energii przekazać napotkanej przeszkodzie inaczej się nie da... a jak traci energię to traci na sile... a jak traci na sile to jest go mniej... ale to prawda nawet spora farma wiatrowa to pikuś przy zagajniku o podobnym areale. Problem z wiatrem jest podobny jak ze słońcem... nie mamy na niego wpływu i jest go dużo kiedy jest najmniej potrzebny.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Z tym spowalnianiem wiatru to tak jak wiosłem spowalniać przypływ oceanu ;) Trochę Was panowie "fizyka" poniosła :)
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Doody może tak. Ale wyobraź sobie że zbudują MILIONY, SETKI MILIONÓW wiatraków i postawią tam gdzie passaty wieją.. Jeden nic nie zabiera ale efekt skali. Ciśnie się na usta Efekt motyla.


Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Mafiej »

Jeśli nawet postawią miliardy wiatraków to nie wpłyną one na kierunek czy siłę wiatru...
Pasat to wiatr który wieje od powierzchni do 10km nad ziemią...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Oczywiście że wpłyną... tyle tylko że można uznać, że ten wpływ jest nieistotny
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

:o :o :o To temat o fotowoltaice a nie science fiction :angry:
Ludzie dajcie spokój :angry:
Jeden temat założyłem żebyście nie zaśmiecali , założyć mam drugi :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

rastro pisze: Ale chyba Ty musisz wrócić... wiatr to energia kinetyczna - jak trafi na jakąś przeszkodę - nie ważne czy to drzewa czy wiatrak musi jakąś część tej energii przekazać napotkanej przeszkodzie inaczej się nie da... a jak traci energię to traci na sile... a jak traci na sile to jest go mniej... ale to prawda nawet spora farma wiatrowa to pikuś przy zagajniku o podobnym areale. Problem z wiatrem jest podobny jak ze słońcem... nie mamy na niego wpływu i jest go dużo kiedy jest najmniej potrzebny.
sam sobie odpowiedziałeś, że jednak chyba nie muszę nigdzie wracać :)
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

Myślę że Fv jest przyszłością i powinna być.
Jest trochę źle traktowana. Bardzo po macoszemu. Nie należy do tego podchodzić tak w aspekcie domowym.
A jakby podejść w skali globalnej?
Np wioskowej. Małoosiedlowej?


Jakby przykładowo każdy na ulicy miał założoną instalację i wszystko by szło do jednego systemu?

Który by dzielił nadwyżki i rozsyłał do wszystkich?

A jakby do tego postawić wiatrak tam gdzie zawsze wieje. Nie milion. Parę sztuk.
I jeszcze walnąć tamę na rzece i kumulować energię?

Trochę wizjonerskie podejście.

A patrząc inaczej...produkuje dane gospodarstwo ileśtam za dużo. Oddaje to do centrali. A centrala sprzedaje to innym.
Oczywiście za inną cenę bo mają koszty.
Nie rozliczasz się z centralą i nie bierzesz co produkowałeś ponieważ oni nie wzieli ani grosza od ciebie.
Rozumiecie?

Nie bierzesz nic za nadwyżkę....a jeśli ci potrzeba to kupujesz za grosze.

Ten co brał wyprodukowane przez ciebie też zapłacił grosze.

Czyli:
Koszty głównej instalacji płacisz ty. Dajesz a potem bierzesz.

I tak olbrzymie koszta pokrywasz ty teraz. To dlaczego tego nie zastosować?

Budujesz dom. Masz do tego zaprojektowaną powierzchnię paneli i wchodzisz do systemu..
I wszyscy mają równe koszta.


Trochę skomplikowałem wypowiedź.

Zrzucić się na wungiel i palacza i grzać.
Jeden upędzi a babcia za scianą nie zużyje wiele. Ale zapłaci grosze.


Sorry Góralu. Twój temat a ja się rozpisałem znowu.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Problem z FV jest tylko taki, że nie da się tym rodzajem energii zastąpić całkowicie zapotrzebowania. W nocy korzystamy z tradycynej energii a tylko korzystny bilans powoduje, że nie płacimy za prąd. Tym samym będzie potrzeba posiadania elektrowni np. atomowych do podtrzymywania zaopatrzenia w energię przemysłu w czasie gdy korzystanie z FV jest niemożliwe. Ale już elektrownie wodne albo wiatrowe w połączeniu z FV mogą wyeliminować ropę , węgiel oraz nawet atom jako źródła energii elektrycznej.
To mówiłem ja Jarząbek inżynier energetyk ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

Doody jarząbku.
Dobrze zrozumiałeś mój post.
Połączenie wszystkich źródeł energii w jedno.

O to mi chodziło właśnie.

Jak nie słońce to wiatr a jak nie wiatr to rzeka raczej płynie cały czas.
Głównym słonce a reszta wspomagająca.
Połączyć to.

Już teraz przecież w samochodzie nawet odzyskuje się energię prawda?

Poczekajmy jak Tesla pójdzie z czymś rewolucyjnym i mądrzy to wprowadzą.
Np spojler który odbiera energię z wiatru i dodatkowo doładowuje akumulator. Czyli zestaw niezależnych prądnic które praktycznie same jadą.

Fv ma przyszłość i to wielką.

Tylko trzeba chcieć i iść w stronę słońca.
Iść w stronę słońca.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Mafiej
250
Posty: 268
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 23:27
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, tak mi mówią :-)
Ulubiony Alkohol: Jeszcze nie znalazłem, ale preferuję whisky.
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Rogaland Norwegia
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Mafiej »

Ja jestem przekonany że świat musi zrezygnować z paliw kopalnianych.
Za "chwilę" te paliwa przestaną być opłacalne. Nie mówiąc już o tym że nie długo się skończą. Cieszę się że idziemy w tą stronę, a że to wygląda jak wygląda to inna sprawa.
Niestety wszysto co nowe odbiega od doskonałości i to my za to zapłacimy. Tak było, jest i będzie..

Dobrym przykładem jest Norwegia, zawsze jest kilka kroków przed Europą. Od 2025 ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży aut spalinowych. Co najciekawsze, z tego co pamiętam w przyszłym roku zamkną ostatnią kopalnię węgla. (Do niedawna nie wiedziałem że takową posiadają)
Tutaj w 95% energię elektryczną pozyskuje się wody. Ne ma co się dziwić, ukształtowanie terenu jest do tego stworzone.
Także moi drodzy nadchodzi era źródeł odnawialnych.
Ostatnio zmieniony piątek, 5 lis 2021, 08:04 przez Mafiej, łącznie zmieniany 1 raz.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Ja tam nie widzę przyszłości w FV - ona ma pewne zalety i dużo wad - główny problem to że działa tyko kiedy są odpowiednie warunki pogodowe (czyli stosunkowo bezchmurny dzień). Druga sprawa to o ile na można nią pokryć zapotrzebowanie na prąd w domu jednorodzinnym... to niestety nie wiem ja by nie kombinować w budownictwie wielorodzinnym możliwości są ograniczone poprzez stosunkowo małą powierzchnię gdzie taką instalację da się zainstalować - ale FV jest już na etapie kiedy można to było wdrożyć komercyjnie - ale mimo wszystko cały system może działać tylko jako dodatkowe źródło energii, ale żeby to miało większy należało by dostosować infrastrukturę tak żeby nadmiar energii mógł trafiać do sieci SN a docelowo nawet do NW. Dystrybucja w sieciach NN ma swoje ograniczenia... i z tego co widzę u siebie na działce, jesteśmy bardzo blisko przekroczenia tych ograniczeń. Skok napięcia powyżej 250V nomen omen wyłącza falowniki... i przy takiej górce... właściciel pechowej instalacji pomimo teoretycznie wysokiej produkcji pobiera prąd z sieci.

Mam nadzieję, że nie zostaną zarzucone badania nad innymi alternatywnymi źródłami energii... między innymi czymś takim jak ogniwa paliwowe - szczególnie, że istnieją już badawcze jednostki zasilane metanolem czy etanolem - takie urządzenie działa niezależnie od pogody... da się je w pewnym stopniu kontrolować... a produkt uboczny w postaci ciepła można wykorzystać do ogrzewania czy podgrzewania wody itp. Jednostki badawcze zasilane etanolem osiągają moc rzędu 450-900W + do tego podobna ilość energii cieplnej, która w okresie zimowym może być wykorzystana do ogrzewania.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Ja myślę, że FV Ma przyszłość tylko nie w taki naszym rozumieniu czyli na prywatnym domu parę paneli. Technologi FV idzie do przodu. Obecne panele są w stanie zamienić około 20% energii słonecznej na elektryczność. Wyobraźmy sobie, że za 10 lat wynajdują panele, które mogą wykorzystać 80% energii. Po drugie nie są sztywne i ciężkie tylko elastyczne i lekkie jak folia. Można stworzyć elektrownie na terenach pustynnych, gdzie słońce świeci codziennie po 12 godzin. Istnieje tyko kwestia zarządzania globalną siecią takich elektrowni umieszczonych w różnych rejonach świata. Już dziś system przesyłu działa tak, że można w Hiszpanii dokupić prądu ze Szwecji bo tam akurat jest nadwyżka a tu deficyt. Sieć ogólnoeuropejska już tak działa. Może nie będzie to jedyne źródło energii ale na pewno znaczące.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: lesgo58 »

Piękne wizje. Tylko, że te wizje są z pozycji nas maluczkich. Wielcy mają w dudzie ideały o których tutaj dyskutujemy. Im musi zgadzać się bilans zysków. Z ciągłym wzrostem. Oni umieją nawet zarabiać na wartościach ujemnych. W skali globalnej to są takie cyfry, że aż głowa boli.
I tak jak w systemie naczyń połączonych. Ktoś zarabiając musi to robić kosztem kogoś innego.
Dobro planety? :hahaha:
Najlepsze jest w tym wszystkim to, że całe zło dotykające całej planety zrzuca się na nas maluczkich. Na zwykłych ludzi. A prawda jest prostsza jak się wydaje. Naturę zniszczył nie człowiek, lecz bardzo konkretna forma organizacji naszego życia gospodarczego.
Tak, że nie łudźcie się, że systemy pv to jakieś cudo ekologiczne. Że spowodują iż my biedne żuczki w końcu będziemy mieć coś "eco" a do tego taniego - wręcz za darmo. Nic bardziej mylnego. To tylko ułuda.
Ten kto wymyślił słowo wytrych "eco" powinien dostać nobla.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

80% sprawności to jest science-fiction... 40-50% to będzie coś. mimo wszystko, pozyskiwanie energii ze słońca ma tą wadę że wymaga dużej powierzchni. O ile sprawdzi się na obszarach o małym zaludnieniu... to zasilenie metropolii NYC i Sahary braknie ;) no i ten gruby kabel pod oceanem... bo żeby to miało sens trzeba jakoś tak.

Wciąż trzeba pracować nad nowymi źródłami energii odnawialnej i wciąż ulepszać istniejące... do tego trzeba też pracować nad infrastrukturą.

lesgo58 pisze:Piękne wizje. Tylko, że te wizje są z pozycji nas maluczkich. Wielcy mają w dudzie ideały o których tutaj dyskutujemy. Im musi zgadzać się bilans zysków. Z ciągłym wzrostem. Oni umieją nawet zarabiać na wartościach ujemnych. W skali globalnej to są takie cyfry, że aż głowa boli.
Zwyczajnie wiedzą jak ostrzyc frajerów ;)
Ostatnio zmieniony piątek, 5 lis 2021, 09:43 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Rastro
Wcale uzysk nie jest tak mały. Myślę, że w przeciągu najbliższych lat będzie osiągalna tania FV o wydajności około 1kW z m2. Już dzisiaj są panele które maja 0,6kW z 1,5m2.
Przy założeniu że mamy 1kW z m2, farma o powierzchni netto 1km2, miałaby 1000 MW, czyli moc niewielkiej elektrowni. Przy założeniu powierzchni 10-20 km2 np. w Dolinie Śmierci w Stanach, gdzie są ogromne nasłonecznione i puste połacie ziemi. Można by obsłużyć NY i nie trzeba milionów kilometrów Sahary. To oczywiście na razie tylko teoretyczne rozważania ale nie wymaga to gigantycznej powierzchni.
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

To są pobożne życzenia... ten 1kW/m2 to jest przy maksymalnym nasłonecznieniu, optymalnym kącie padania promieni słonecznych na panel, takie warunki są przez godzinę dziennie... swoją drogą 1kW/m2 to panel ma 100% sprawności ;) jednym słowem...
Polecam...
https://kospel.pl/pl/porady/18-kolektor ... olski.html
Nie ma za dużo czytania... i przy okazji pozyskiwania ciepła - ale przynajmniej szacunki nie idą w s-f.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: ZiemniakPyrka »

Posiadam instalację 10kWp, byłem świadom potencjalnego ryzyka oraz ewentualnych korzyści jakie niesie ze sobą posiadanie takowej. Niemniej jednak czasy się zmieniają, jesteśmy świadkami wielkich, globalnych zmian dlatego nie można tego lekceważyć i stać w miejscu, zagrożenie niedoboru energii jest jak najbardziej realne.
Panele nie są idealnym rozwiązaniem, nie ma nic "za darmo", to tylko opowiastka dla dzieci. Czy inwestycja w pv była opłacalna będziemy mogli sprawdzić tylko po zakończeniu ich eksploatacji.
Ważne też jak rozumiemy "opłacalność", czy jest to oszczędność pieniędzy a może dbanie o środowisko? Światowy trend pokazuje, że są to zupełnie przeciwstawne sprawy.

Odnośnie ewulucji paneli, poczytajcie o perowskitach i Pani Oldze Malinkiewicz, bardzo ciekawa technologia :ok:

Z innej beczki: wyobraźcie sobie, że na świecie zaczyna brakować ropy naftowej i wszystkie maszyny służące produkcji żywności (kombajny, ciągniki rolnicze itd.) się zatrzymują. Jak obstawiacie, czy powrót do "ręcznej" produkcji jest w stanie zaspokoić głód 8 miliardów ludzi? 8-)

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Akurat... paliwo typu diesel da się zastąpić dość łatwo przy podobnych kosztach co produkcja zwykłego diesla. Oczywiście że należy inwestować w energię odnawialną - tylko PV nie jest dobrą drogą... ze względu na jej zależność od dostępności energii słonecznej. Oczywiście tereny położone bliżej równika, gdzie średnio roczne zachmurzenie jest stosunkowo małe ma sens. W naszym klimacie istnieje potrzeba poszukiwania czegoś innego.

W Polsce to wygląda tak:
Średnia dzienna suma natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku wynosi 2,7 kWh/m2
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Ja ze swoich 7,88kWp, wyprodukowałem w zeszłym roku 9,025 MWh. Zużyłem w tym czasie 6,045 MWh, czyli miałem zapas aby zainstalować klimatyzację i ogrzewanie elektryczne 1 małej łazienki. W tym roku już wyprodukowałem ponad 8,4 MWh a zużyłem okolicę 6. Mam połać dachu skierowana idealnie na południe i kat połaci 42 stopnie. Osobiście bardzo sobie chwalę.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: ZiemniakPyrka »

Oczywiście, że diesla da się zastąpić, problem jest w ilości. Sam jestem zwolennikiem wykorzystania oleju roślinnego i etanolu jako źródła paliwa. Co więcej, sam na etanolu jeździłem.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Z etanolem jest problem... silnik musi być przystosowany do etanolu... bo etanol jest czynnikiem wywołującym rorozje w aluminium... to oznacza że przynajmniej tłoki do są do wymiany. Z eco-dieslem ne ma tego problemu.

@Doody... do czasu kiedy działa układ prosumencki na dotychczasowych zasadach to ok... na nowych zasadach masz za małą nadwyżkę... niestety. Problem jest szerszy niż niektórzy piszą że państwowe spółki chcą kawałek tego tortu... oni mają zwyczajnie koło wętla energię, która jest dostarczana w dużej mierze poza szczytem. Dla nich taka nadwyżka to kłopot.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

rastro pisze:Oczywiście że należy inwestować w energię odnawialną - tylko PV nie jest dobrą drogą... ze względu na jej zależność od dostępności energii słonecznej. Oczywiście tereny położone bliżej równika, gdzie średnio roczne zachmurzenie jest stosunkowo małe ma sens. W naszym klimacie istnieje potrzeba poszukiwania czegoś innego.

W Polsce to wygląda tak:
Średnia dzienna suma natężenia promieniowania słonecznego w ciągu roku wynosi 2,7 kWh/m2
Nie do końca tak. Oczywiście się z tobą zgadzam że musimy szukać rozwiązań.

Inwestować w naukowców i instytuty badawcze.

Co do tego słońca to nawet jak nie świeci jak w Egipcie to jeśli tych paneli będzie multum czyli na dachu. Ścianach i gdzie się tylko da to zadziała jak mrowisko. Jeden panel da ci nic a tysiąc malutkich połączy to w wielką kulę energii.

Tylko..one muszą być tak tanie aby to się zwróciło szybko.

Wyobrażasz sobie aby w każdej barierce na autostradzie był panel?
Przecież by za darmo była w nocy oświetlona.

To samo z każdym domem.
Gdyby na każdym był panel chociaż na dachu to ile tych triliardowatów by dalo..

Palcem można coś tylko pokazać a pięścią już walnąć.


Trzeba szukać rozwiązań aby to było jak najtańsze.

Mądre kraje już to robią.
Norwegia..Holandia.
Przygotowują się do niezależności od węgla gazu i budują infraktustrurę.
Powoli bo powoli ale tworzą coś jeszcze. Nie wjedziesz do ich kraju niczym spalinowym.

I cała planeta na tym zyskuje bo nie ma cieplarnianego efektu. Lodowce całe. Same plusy.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Najwiekszym problemem pv jest jego recykling.. Koszty wytworzeniu, montażu instalacji, recyklingu jeszcze niedawno były wyższe od tego co wytworzyła instalacja.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Ostatnio czytałem na jakiejś stronie zachwalającej FV, że koszt recyklingu za 10kW to niecały tysiak... - ale pewnie trzeba by było poczytać dokładniej - bo pewnie to jest transakcja wiązana i część kosztów recyklingu jest wliczona w koszty zakupu instalacji... do tego coś wspominali że recykling szkła i aluminium to prosta i znana technologia... a same ogniwa da się jeszcze wykorzystać... czyli pewnie pakują nową ramę i opychają to drugi raz w nieco tańszej wersji... stąd i koszt recyklingu niski - ja się sprzeda ten sam towar dwa razy ;)

@rozrywek... tyś jak Żeromski - on też marzył o szklanych domach ;) Gdzieś w stanach zrobili drogę paski na jezdni świecące zasilane FV... tylko że w ciągu dnia dobra farba z wypełniaczem z mielonego szkła daje czytelniejsze znaki... a w nocy słońce słabo świeci... żeby to działało to gdzieś tą energię trzeba magazynować... a do magazynowania energii potrzeba albo dużych i ciężkich, ale tanich akumulatorów ołowiowych... albo drogich za to małych i lekkich ogniw litowo-jonowych... problem z tymi drugimi jest taki, że już się mówi że auta elektryczne będzie można od producentów brać w leasing lub najem długoterminowy... bo będzie im zależeć na ogniwach, które będą musiały trafić do recyklingu. Niestety ogniwa te potrzebują sporo raczej trudno dostępnych surowców naturalnych...

Ale tak gospodarkę energetyczną należy raczej dywersyfikować niż centralizować. Aż się boję pomyśleć co się stanie jak ktoś wpadnie na pomysł żeby taki Bełchatów unieszkodliwić ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Zgodnie z polską wielowiekową tradycją część ludzi zutylizuje zużyte panele wywożąc je do lasu i opierając o drzewo :o
Niestety nie uczno nigdy nas dbać o ekologię ale za to karmiono nas religią miłości, która w Polsce wyjątkowo się nie przyjęła....
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Bełchatów jest do wygaśniecia. Obecnie przestaje być rentowny mimo że to najtańsza energia. Złoża się wyczerpują plus inne aspekty. Już pracowników zaczynają szkolić w innych kierunkach.
W kwestii pv. Miałem okazje jechać kiedyś z pracownikiem co rozbierał/modernizował takie panele w farmach niemieckich. Śruby inne elementy były segregowane, panelom sprawdzano parametry i te lepsze szły do dalszej sprzedaży, gorsze do hal gdzie były składowane obok azbestu.!!!
W Polsce wszystko jest do góry nogami. To firmy powinny mieć PV a nie domy jednorodzinne!!! Dlaczego, chyba każdy wie.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

@Rastro.
Tak jestem marzycielem w temacie naszej planety którą dewastujemy.
Marzy mi się powrót do szklanych butelek na mleko.
Wiecie ile plastikowych butelek na mleko jest dziennie sprzedawanych?
Łoch.

@Doody.

Za jeden papierek w lesie przywalałbym 1000zł kary.
A za powiedzmy oponę 50 000zl kary i wyrok 5lat sprzątania tego lasu.

Recykling o którym wspominacie:
To chyba dobrze że istnieje a nie wszystko wyrzuca się na śmietnik.

Na jednym wielkim śmietniku byśmy mieszkali.

Zamknąć kopalnie otworzyć wielką fabrykę paneli, zatrudnić tam górników...i panele by były tanie.

Ropy pompować trochę dla przemysłu a nie do samochodów.

Musimy iść w stronę pv.

Postawić na ekologię i ratować świat.


Ps: ilu z was tutaj kolegów brzydzi się chemią w naszym hobby i stawia na wyłącznie naturalny zdrowy produkt?

Sporo.

Ta technilogia gdyby była tania to by była na każdym dachu.
I powinna być tania. A jak nie to dotowana przez państwo w ogromnym stopniu.

Teraz nie każdego jeszcze na instalacje stać a powinno być odwrotnie.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

Dziecko z przedszkola zrozumie gdy się go poprosi by nie śmieciło ;)
Dla co poniektórych jest to za trudne do zrozumienia :o
Czyżbyście koledzy mieli mniej rozumu niż dzieci z przedszkola :scratch:
Modowie prośba o wyczyszczenie tematu.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Wungiel jest ekologiczny, bo się go spali, a z popiołu utwardzi drogę, poza tym trochę dymu i jakaś tam dziura, pono ozonowa. Panele nie są ekologiczne, bo do ich wytworzenia potrzeba energii z wungla. To nic, że później wytwarzają energię, przez wiele lat za darmo. I cóż z tego, że w miarę ich przybywania, wzrasta czas martwy (niewykorzystanie z powodu nadmiaru energii) skoro istnieją takie przedziały czasowe, w których energia z nich jest użyteczna, a i przechowywanie krótkotrwałe, coraz bardziej realne. Wzrasta czas zwrotu inwestycji, ale za to tanieje ich wytwarzanie, wzrasta sprawność nowych konstrukcji. Nie jest to panaceum, na problemy energetyki, ale może być jednym z wielu ogniw w zróżnicowanym systemie produkcji energii. Jaki jest problem utylizacji piasku, bo krzem to piasek. Problem jest w odzyskaniu cennych domieszek, dlatego Niemcy magazynują te zużyte, do czasu opracowania odpowiedniej technologii i przekroczenia masy krytycznej (minimalnej) aby taka utylizacja miała swą ciągłość, dla zakładu ją realizującego.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Krzem to nie piasek... piasek to tylko ruda... idąc tym tropem to stal, miedź itd... to tylko jakaś tam skała ;)
Sam krzem to nie problem... żeby to działało to krzem trzeba w wzbogacać - to jest problem ze względów nie praktyczno ekologicznych ten krzem trzeba oczyścić z tych dodatków...

Same panele jako część systemu tak, ale wciąż to może być tylko pewien procent energii - energia pozyskiwana konwencjonalnej elektrowni wodnej nad panelami mają np. taką przewagę że możemy mieć energię na żądanie... dokładnie wtedy kiedy jest ona potrzebna nic nie musi iść w gwizdek...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: radius »

rastro pisze:piasek to tylko ruda
Piasek to nie ruda a krzemionka - SiO2 i występuje w czystej postaci właśnie jako piasek :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

Góral ma rację. Ale się zaśmieciło.
Potrzebny temat....... Ratujmy planetę. Energia odnawialna a paliwa kopalne. Ogólna dyskusja.

Tu potrzeba cyfr. W tym temacie.
Ile zapłaciliśmy rachunku mając pv a ile jakby ciągnąć tylko z sieci.
Ile poszło wiadomo.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 lis 2021, 21:14 przez rozrywek, łącznie zmieniany 1 raz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”