Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Perszing1800 pisze:A jak sytuacja u Was z napięciem w sieci w południe przy pełnym słońcu? Nie zbliża się do ~250V? Im więcej instalacji tym większy problem może z tym być.
Mam ten problem, u mnie dochodzi do 260V i co chwila falownik się wyłącza. Zgłosiłem reklamację do Taurona jakiej 2 miesiące temu i nadal czekam za zamontowanie urządzenia pomiarowego, które będzie przez 7 dni sprawdzać napięcie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: czytam »

Ale to jest normalne. Aby wtłoczyć energię do sieci trzeba podnieść napięcie. Znam przypadek jednej z wsi, gdzie kilka lat temu praktycznie każdy dostał duże dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, Są na każdym dachu i pracują teraz z wydajnością 30%. Są oczywiście kombinatorzy obchodzący zabezpieczenie nadnapięciowe ale gdyby zrobili to wszyscy, to żywot odbiorników w ich domach uległby znacznemu skróceniu. Jedyną radą na to jest automatyka transformatora 15/0,4 ale na to się na razie, przynajmniej w powszechnej skali, nie zanosi. Energetyka ma inne priorytety.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Albo problem OZD, albo źle zaprojektowana instalacja, albo wszystkie w okolicy źle zaprojektowane. Niestety, ale błędy w podłączeniu są bardzo częste.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: czytam »

Nie. Nie jest to problem źle zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej. Problemem jest infrastruktura energetyczna nieprzystosowana do dynamicznych zmian kierunku przepływu energii. Dopóki generowana energia jest konsumowana przez właściciela i bliskich sąsiadów jest jako tako. Gdy wszyscy produkują energię, musi być przetransferowana do sieci średniego napięcia. Stąd wzrosty napięcia w miejscu produkcji, bo przekładnia transformatora SN/nN jest ustawiona na stałe. Gdyby umożliwić eksport energii (zmienić przekładnię) napięcie u odbiorców byłoby za niskie przy braku produkcji energii przez instalacje FV. A regulatory przekładni montowane na transformatorach są, na razie, poza kręgiem zainteresowań energetyki. Z różnych zresztą powodów. Nie tylko stricte ekonomicznych.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: forma »

Witam. U mnie na wiosce są na razie dwie instalacje fotowoltaiczne . Moja i kolegi. Ja mam falownik Sofar 8,8 a kolega Fronius. Napięcie w sieci waha się od 230 V DO 250 V. Zawsze przy wzroście powyżej 250V KOLEDZE NA 30 min wyłącza się falownik, mi jeszcze ani razu, ale radzę sobie z tym w ten sposób że kiedy widzę np. 249 V to włączam grzałkę w bojlerze lub aparaturę i w ten sposób napięcie mi spada o te parę Volt.
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

No i powoli nasz rząd zaczyna kończyć z fotowoltaiką. Uprzedzałem rok temu..

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: drgranatt »

A to dlaczego? Jakiś przykład?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Powoli zacznie wygasać program prosumentow. Liczył że milion instalacji będzie w 2030 roku, a już jest. Idzie drogą Anglii niestety.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

drgranatt pisze:A to dlaczego? Jakiś przykład?
Mniej więcej wygląda to tak że będziemy sprzedawać prąd po 0,25gr. a kupować po o,75gr. albo więcej ;)
Nie dotyczy Tych co mają już założone, ponoć 15lat mamy spokój o ile zakład energetyczny nie zmieni umowy :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

No zakład będzie pod różnymi pretekstami zmieniać umowę.. Chodźby zmieniając transformatory na linii z obecnych na inteligentne. Także kolejne OZE po wiatrze przejdzie do lamusa.
Mnie zastanawia że w takich kraju gdzie mamy tysiące rzek, problemy z suszą zamiast brać się za małe hydroelektrownie kombinuje się z PV.
PV od strony producenta prądu ma kilka wad. Podstawowa to nie zawsze jest słońce, kolejna wyłączanie się inwertorów gdy zbyt dużo ludzi produkuje prąd w pobliżu, co jest związane z nieprzystowaniem naszych linii energetycznych do takiej produkcji. Strasznie sieją zakłócenia inwertory. Trzeba dbać o czystość paneli. No i też bardzo ważny utylizacji instalacji gdy się zużyje. Ogólnie PV jest najmniej ekologicznym źródłem energii.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Stwierdzenie
PV jest najmniej ekologicznym źródłem energii
jest tyle warte, co inne: "a u was to murzynów biją" jeśli nie jest ono poparte żadnymi miarodajnymi argumentami.
Nie przekonuje mnie spalanie węgla, choćby z tego powodu, że natura, aby zabezpieczyć się przed jego nadmiarem i szkodliwym wpływem, zakopała go głęboko pod ziemią. Podobnie jest z węglowodorami. PV wytwarza się raz i pracuje przez wiele lat. Już dawno obliczono ślad węglowy (wpływ na zanieczyszczenie środowiska przez CO2 przy ich wytwarzaniu i utylizacji) Wszystko przemawia na korzyść PV. Oczywiście ma ona swoje wady, ale także ogromne zalety, choćby wspomnieć dywersyfikację wytwarzania energii i w konsekwencji ograniczenie przesyłu na duże odległości. Jedno jest pewne, indywidualne źródła energii odcinają władzy (każdej opcji politycznej) ryj od życiodajnego dla niej koryta. Dlatego władza robi wszystko, aby spowolnić ich rozwój. Jedynie presja międzynarodowa wymusza działania pro rozwojowe, na które z wielkim oporem przystaje władza.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 cze 2021, 18:42 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Po dziś dzień nie ma w 100% bezpiecznej utylizacji paneli!!! A koszty technologii ich utylizacji są kilku krotnie wyższe niż produkcji. Polecam Pokitechnika Łódźka robiła badania. Przy okazji podczas produkcji powstaje multum odpadów z metalami ciężkimi!!! . Natura zakopala węgiel głęboko, bo tak przez przypadek się stało. Nie ma to nic wspolnego z tym że chciała czy nie chciała. Nowoczesna elektrownia węglowa, to z tlenków siarki produkuje gips, z tlenku azotu amoniak, a dwutlenek węgla używa się jako gaz techniczny czy też spożywczy. Jakby taka prosta była utylizacjia paneli to Niemcy by ich nie trzymali w halach podobnie jak azbest. Obecnie powłoki w panelach albo się trawi albo pali, w obu przypadkach powstaje multum substancji toksycznych-odpadu !!!
Ślad węglowy o niczym nie stanowi. To tylko jeden z wielu wskaźników oddziaływania na środowisko!!!
Jeszcze raz są o wiele bardziej ekologiczne źródła odnawialne, szczególnie w Polsce gdzie nie mamy aż tyle słońca!!! Jesll tak panele są super, to czemu tak ludzie krzyczą, że bez dopłat to nie ma sensu, nie opłaca się??

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Opłaca się i bez dopłat, te są zachętą do szybszego rozwoju, wszak każdy inwestor musi uziemić sobie trochę gotówki na kilka lat, zanim mu się inwestycja zwróci. Płacenie, co miesiąc, kilu stówek za bieżące zużycie energii, jest łatwiejsze niż wybecelowanie kilkudziesięciu tysięcy od razu. Skład chemiczny paneli nie zmienia się, więc to, co było potrzebne do ich wyprodukowania, odzyska się podczas ich utylizacji. Być może niektóre składniki nie są, póki co, do ponownego wykorzystania, ale nie jest powiedziane, że się to nie zmieni. Co do CO2 to jego produkcja jest gigantycznie większa, w stosunku do możliwości jego zagospodarowania przez ludzkość i w tym tkwi podstawowy problem (efekt cieplarniany). Ta gigantyczna ilość, nie jest możliwa do przetworzenia, ani przez system ekologiczny, ani także przez ludzkość.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Wojtek5 »

Jesll tak panele są super, to czemu tak ludzie krzyczą, że bez dopłat to nie ma sensu, nie opłaca się??
To bardzo proste, bo jesteśmy nie przyzwyczajeni do inwestowania i wysypywania się z własnego portfela na coś co możemy mieć tanim kosztem. Z drugiej strony sam wiele lat temu przekonałem się na własnym portfelu ile kosztuje przeciętnego Kowalskiego zapędy do bycia ekologicznym. Nie napiszę o panelach fotowoltaicznych, ale o małych przyziemnych rzeczach.
Jak zmieniałem żarówki w mieszkaniu ze starych wolframowych na pierwsze świetlówki energooszczędne i poniekąd ekologiczne, które okazały się później nie ekologiczne. Cieszyłem się, że zszedłem kilkukrotnie ze zużycia energii elektrycznej, tylko sam koszt zakupu tych żarówek pozwalałby na używanie starych prawie przez rok, ale inwestycja - tak to sobie tłumaczyłem. W trakcie roku przepalały się więc dokupowałem kolejne i w sumie mniejszego zużycia prądu całość ponoszonej inwestycji wyszła podobnie gdybym nic nie zrobił.
Z czasem zamieniłem świetlówki energooszczędne na ledy, które były bardzo drogie i o mniejszej efektywności świetlnej niż poprzednie i o ile w tych pierwszych zszedłem z 1400W na 400 w mieszkaniu, o tyle LEDy pozwoliły zejść z 400 na nieco ponad 100.
Wszystko tak ładnie wygląda, ale pieniądze których się pozbyłem z własnego portfela nie były współmierne do zysków, mówiąc nawet w perspektywie inwestycji na kilka lat. O ile kalkulując na papierze wszystko miało sens, o tyle w praktyce wychodziło to znacznie inaczej, bo w realu przepalały się i trzeba było je dokupować. Wiem, że obecnie użycie starych żarówek to totalna głupota energetyczna, świetłówek już nie ma, a ledy potaniały i stały się czymś normalnym, ale to dobry przykład jak być ekologicznym bez dopłat.

Samochód hybryda, średnio droższy od swojego bliźniaka spalinowego o 40-60 tyś. Ekologia, ale nie w portfelu. Ile przejedziemy tankując za samą różnicę wynikającą z kosztów zakupu + koszty tankowania hybrydy.

Niestety w Naszym kraju bycie ekologiczym jest modne, ale jest też przeniesione niemal w całości na portfel Kowalskiego, który może być modny i ekologiczny na zewnątrz ale nie w portfelu, albo mieć do w d.. nie być modnym i mieć normalnie w portfelu.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Adam1070 »

michal278 pisze: Jeszcze raz są o wiele bardziej ekologiczne źródła odnawialne, szczególnie w Polsce gdzie nie mamy aż tyle słońca!!!
Mógłbyś wymienić, jakie to są źródła energii dostępne dla przeciętnego Kowalskiego?
Panele kupujesz, montujesz, leżą i produkują prąd. Prawie zero obsługi, konserwacji, wymiany zużytych podzespołów itp. I tak przez 15-25 lat. Jakie inne OZE nam to umożliwia? Nam Kowalskim.
Osobiście byłem gotów zamontować u siebie 10kWp, ale zmiany, jakie mają wprowadzić mnie do tego zniechęciły. Teraz muszę pomyśleć nad innym źródłem ciepła w domu, który remontuję. Miało być ogrzewanie elektryczne. Teraz będzie system emitujący spaliny przez komin do atmosfery. Trochę to mało ekologiczne i bardziej kosztowne niż korzystanie z energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele.
Pozdrawiam
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Pepe wybacz ale muszę to powiedzieć., gadasz jak oszołom. Dopiero od kilku lat i to lobby ekologów zaczęło udowadniać że CO2 to gaz cieplarniany. Tak naprawdę glowny winowajca ocieplenia klimatu to rolnictwo w tym krowy produkujące metan i przemysł ciezki. Wystarczy by przemysł był energoobojetny i ten prąd co produkujemy starczyłby na ponad 100lat!! Politechnika Łodzka od ponad 5 lat bada problem utylizacji paneli. Wg ich wyliczeń to za 15 lat Polskę zasypią ogniwa. I to dopiero będzie problem. Obecnie odzyskuje się głównie krzem i konektory, a reszta jest laserowo wypalana. Kolejna sprawa warto poczytać co w panelu siedzi i gdzie się to wydobywa i w jakich warunkach. Nie mówię że panele są fe tylko że nie potrafimy wykorzystać swojego potencjału jakim są rzeki. Do obecnej sieci łatwiej wtłoczyć prąd w kV niż 3*220~. Nikt nie liczy że energia pv to też koszty modernizacji sieci przesyłowych. I może się okazać że właśnie temu jest ten przelicznik co rząd proponuję.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 cze 2021, 20:27 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Ziemia pochłania zaledwie kilka procent energii (ok 2-3), która do niej dociera, reszta jest odbijana i wędruje sobie w kosmos, a tym czasem człowiek, pazurami wydrapuje węgiel z ziemi, ponosząc olbrzymi trud i narażając się na liczne niebezpieczeństwa. Na dodatek kradnie tlen z atmosfery, aby ten węgiel i węglowodory utlenić (spalić i uzyskać energię) a w miejsce zabranego tlenu wpycha dwutlenek węgla, oczekując że przyroda to wszystko zrównoważy. I zrównoważy, planeta Ziemia będzie istniała, tylko że nie z takim ekosystemem jak do tej pory, co niestety zagraża naszej egoistycznej egzystencji. Dlatego warto odchodzić od rabunkowej polityki gospodarczej i zwracać się ku odnawialnym i niewyczerpywalnym źródłom energii. Kto wie, czy przyszłość nie doprowadzi nas do biodegradowalnych paneli PV odrastających jak liście na drzewach, ale jedno jest pewne, bez tego pierwszego kroku, jakim są obecne PV, te następne nie są możliwe.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1847
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: drgranatt »

Góral bagienny pisze:
drgranatt pisze:A to dlaczego? Jakiś przykład?
Mniej więcej wygląda to tak że będziemy sprzedawać prąd po 0,25gr. a kupować po o,75gr. albo więcej ;)
Nie dotyczy Tych co mają już założone, ponoć 15lat mamy spokój o ile zakład energetyczny nie zmieni umowy :angry:
O tym to słyszałem. Te 25 gr to i tak optymistyczne założenia, może być niestety mniej i będzie.
Ja w tej chwili płacę za 1 kWh ok 37 gr brutto, reszta to opłaty stałe i przesyłowe.
Mój znajomy posiadający 2 wiatraki 50 kW każdy wynegocjował cenę okupu produkowanej energii na poziomie 22 gr.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Nic nie stoi na przeszkodzie by tą energię np sprzedawać sąsiadowi. A jest tez opcja by po prostu zużywać na destylację czy inne hobby energożerne. Co do planety to fakt będzie istniej czy z nami czy bez nas. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

O czym ta dyskusja? Dostajemy darmową energię z nieba i nie umiemy jej zagospodarować. Gdzieś czytałem, że ilość energii docierającej do ziemii w przeciągu 24 godzin jest w stanie pokryć aktualne zapotrzebowanie energetyczne całej planety na prawie rok.

Nowe zasady rozliczania wchodzą od 1 stycznia i nie będą dotyczyć tych, którzy do tego 1 stycznia będą już mieli instalacje fotowoltaiczne. Sam mam na dachu 10 kW i pompę ciepła, żeby nic nie emitować. Z tego co się dowiadywałem wszyscy, którzy założą instalacje do 1 stycznia będą mieli gwarancję, że żadne umowy nie będą mogły być zmieniane i będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

kiwitom23 pisze: Z tego co się dowiadywałem wszyscy, którzy założą instalacje do 1 stycznia będą mieli gwarancję, że żadne umowy nie będą mogły być zmieniane i będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach.
Sorry ale nie mogłem się powstrzymać ;)
Masz tę gwarancję na piśmie?.
Kto Ci ją dał ?.
Sprawdz umowę z zakładem energetycznym co pisze na końcu :?
Nie obraz się ale ile Ty masz lat że wierzysz w to co politycy mówią :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Adam1070 »

Nie jestem prosumentem, ale bardzo chciałem nim być. Najprawdopodobniej w tym roku założyłbym PV u siebie. Niestety po wiadomościach jakie się niosą nie zamierzam ryzykować i PV u mnie nie powstanie. Jak już to tylko do grzania wody. Co do gwarancji pozostania prosumentem w tym filmie jest to ładnie powiedziane 3min 18sekund https://www.youtube.com/watch?v=wpfRqxsv2KM.
Pozdrawiam
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

Góral bagienny pisze:ile Ty masz lat że wierzysz w to co politycy mówią :angry:
W sumie masz rację. My to jednak w pojebanym kraju żyjemy... :bardzo_zly:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rozrywek »

Kiwitomie.
Jest jeszcze coś takiego jak monopol.
I zmowa paru największych dostawców.
A monopol nie jest legalny już teraz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Monopol nie jest legalny, ale mamy przynajmniej kilku narodowych monopolistów np. PGNiG, PKN Orlen, górnictwo i jeszcze trochę.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Po primo Polska zobowiązala się ze ileś tam %będzie z OZE...
Ale... Obajtek i cała reszta co doszli do władzy, pomyśleli że to oni mogą te % wytworzyć. Tyle kasy jest do zgarnięcia. Zobaczycie w ciągu 2-3 lat największe farmy PV będą spółek rządowych. Taki Orlen będzie miał inne umowy na sprzedaż energii.
Obecnie już zaczynają wchodzić aneksy do umów z PGE. Dlatego mimo że studiowałem OZE ponad 20lat temu i od tamtej pory Interesuje się tym nie mam PV.
Jedyne wyjście to być Ofgrid.
Nawet nie trzeba umów zmieniać. Wystarczy ustawa która nakazuje raz w roku badanie UDT (koszt ponad 1000zl) i pozamiatane.
Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony środa, 23 cze 2021, 16:09 przez michal278, łącznie zmieniany 2 razy.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

michal278 pisze:Nic nie stoi na przeszkodzie by tą energię np sprzedawać sąsiadowi.
Na przeszkodzie stoi mniej więcej to samo co stoi na przeszkodzie w legalizacji hobby będącego głównym tematem tego forum - czyli prawo, konkretnie prawo energetyczne.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Rastro no nie zgodzę się. Wiem że są osoby co tak robią. PGE władza sięga do licznika.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: czytam »

Są osoby robiące różne, nie zawsze zgodne z prawem, rzeczy - vide niniejsze forum.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

To jest zgodne z prawem

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: wawaldek11 »

Michał - jesteś mało wiarygodny - podaj podstawy prawne lub inne uzasadnienie. Quźwa, rzucasz hasło i żadnych konkretów. Masz wiedzę, ale dawaj źródła. Albo pisz bardzo szeroko - nie skrótami myślowymi, bo wróci akceptacja postów.
Pozdrawiam,
Waldek

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Sam mam dwa domy pod dwoma numerami, na dwóch działkach i podłączone pod jeden licznik.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: rastro »

Ale nie ma problemu żeby mieć dwa domy nawet z dwoma adresami - do czasu do kiedy jesteś właścicielem obu i masz umowę z dostawcą energii... możesz być podpięty pod jeden licznik. Natomiast nie możesz odsprzedawać energii elektrycznej.

Odwołując się do głównego tematu tego forum - to tak część jest w szarej strefie ale gdzieś w zaciszu garażu itp. Żeby odsprzedać energię sąsiadowi jednak trzeba robić jakieś cyrki z kablami itp.

PS. Wczoraj w gniazdkach na działce jak trochę słońce przyświecało miałem bez obciążenia w gniazdkach 248V przy obciążeniu siadało do 242-4 ;) Dzisiaj falowniki falowniki zapewne się odłączają w instalacjach na mojej linii ;).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

użytkownik usunięty
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: użytkownik usunięty »

Serwus
Dlaczego oni to robią?

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Bo PGE chce zacząć sprzedawać swój prąd z OZE. PGE będzie a nawet juz stawia własne farmy PV.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

FabianSR
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 12 paź 2021, 14:47
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: FabianSR »

a ktoś z Was spotkał się z instalacjami w których zamontowane są mikroinwentery? Dostałem ofertę od Stilo Energy i tam właśnie są takie zamontowane i zastanawiam się czy warto zapłacić za takie rzeczy.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Lord Pagon »

Koniec roku blisko i też się zacząłem zastanawiać na 10kw na dachu tle , że sam bym to zakładał a podłączenie do sieci zlecił komuś z papierami bo i tak potrzebne kwity.

https://swiatoze.pl/nowe-przepisy-o-oze ... ydenta-rp/

użytkownik usunięty
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: użytkownik usunięty »

Lord Pagon pisze:Koniec roku blisko i też się zacząłem zastanawiać na 10kw na dachu tle , że sam bym to zakładał a podłączenie do sieci zlecił komuś z papierami bo i tak potrzebne kwity.

https://swiatoze.pl/nowe-przepisy-o-oze-w-polsce-nowelizacja-ustawy-o-odnawialnych-zrodlach-energii-podpisana-przez-prezydenta-rp/
10 kw to jakieś 25 tys jakbyś sam zakładał i była by to prosta instalacja , pytanie czy tyle potrzebujesz?
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 paź 2021, 23:38 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Lord Pagon »

Zużycie roczne to około 5500kw x 1,25 daje prawie 7kw instalacje, a że na południe mogę max 10paneli reszta wschód-zachód to już prawie 9kw trzeba . Jak przepisy nowe to 10kw na południe ledwo wystarczy. Tak sobie to wymyśliłem z informacji w necie o ile wszystko dobrze zrozumiałem. :scratch:

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Moskit81 »

Ja jak bym zakładał teraz to bym się nie zastanawiał tylko brał 10kWp.
Zużycie prądu będzie rosło bo coraz więcej elektryki w domu, gotujesz to też mocy trzeba. Jeżeli instalacja nie na południe to mniej wytworzy, ja ma wschód zachód więc wiem.
Dokładałem 1kW paneli, teraz jest prawie 10kWp, to zapłaciłem nieporównywalnie więcej niż bym zapłacił razem z instalacją.
Przemyśl czy nie robić 10kWp.
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 paź 2021, 18:43 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”