Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy

Post autor: mirek-swirek »

Fronius ma aktywne chłodzenie więc będzie się relatywnie szybciej brudził niż falowniki z pasywnym chłodzeniem. Ale bez przesady. Jak zobaczysz, że jest brudny to wtedy czyść. Dużo zależy od otoczenia w którym pracuje. Myślę, że spokojnie możesz to robić najczęściej raz w roku.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

@mirek-swirek widzę, że jesteś mocno w temacie, więc czy mogę Cię poprosić o opinię o tych firmach, które reklamują się, że odzysk z paneli jest 100%, a nie 80%? Z tego co wychwyciłem to już jest ich 3, Columbus, Polsat i jeszcze jakaś. Gdzie są haczyki takich rozwiązań. Będę zobowiązany za opinie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Trzeba poczytać dokładnie warunki.
Ogólnie to jest tak, że "promocja" jest na czas określony, czyli np. przez dwa lata, obowiązuje tylko w określonej taryfie i określonych godzinach (często środek nocy).
Jak sobie policzysz ile przepłaciłeś w instalacji kupując od tych gigantów, a nie lokalnej porządnej firmy, to nic nie zaoszczędzisz, a wręcz przeciwnie.
Te duże firmy przeliczają twój rachunek ekonomiczny na 10 lat zwrotu inwestycji. Dlatego cena linstalacji na normalnym falowniku u nich to koszt nawet 5,5 kzł/1kWp, gdzie w firmach lokalnych zapłacisz nawet 3,6.

Jestem aktualnie na szkoleniu przypominającym dla instalatorów OZE. Napiszę więcej jak się szkolenie skończy.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Dobra, mogę napisac troche wiecej. Uporzadkujmy kilka spraw najpierw:
1. Zacznijmy od systemu opustów. Kazdy kto zostaje prosumentem mikroinstalacji może korzystać z systemu opustów. Czyli wg ustawy OZE odbieramy 80% energii wprowadzonej do sieci przy instalacjach do 10kWp i 70% przy instalacjach 10-50kWp. Ale, - o tym nie mówi żaden handlowiec - obowiązuje to przez okres 15 lat od chwili przyłaczenia instalacji do OSD, nie dłużej niż do roku 31 grudnia 2035. Promocja zaś tyczy się tylko instalacji do 10kWp.
Zakąłdając instalację w takiej firmie jak moja, przykładowe 10kWp kosztuje na gotowo z VAT, dla domu o pow. ponizej 300 mkw cca. 36.500,00 PLN. (Nie rozwodzimy sie o jakości sprzetu, ani systemie zarzadzania energia przez falownik, ani montazu, ani użytych zabezpieczeniach itp.). W firmach które oferują 100 odzysku enrergii wprowadzonej do sieci, taka sama pod względem mocy instalacja kosztuje 45 - 50 tysięcy. Spotkałem się z ofertami dobijającymi do 65.000 PLN. Przy założeniu, że mamy dobrze dobraną instalację i nie produkujemy energii więcej niż nam potrzeba, a zużywamy rocznie około 9.000 - 10.000 kWh, przy koszcie 0,65 PLN/kWh (energia +przesył), nasz roczny koszt energii elektrycznej to cca.6.500,00 PLN + opłaty stałe.
Jeśli zapłacimy za instalacje wspomniane 36,5 kPLN instalacja zwraca nam sie w około 5,6 roku.
Jesli zapłacimy 50 kPLN zwraca nam się 7,8 roku
Jeśli zapłacimy 60 kPLN zwraca się 9,2 roku. Itd Itp.
Czyli, zakładając, że kupiliśmy instalacje od lidera rynku za przykladowe 50.000 (bo to wcale nie jest taka rzadka stawka) czyli o 13.500 PLN drożej instalacja spłaca nam sie o 2,2 roku dłużej. W pieniądzach to jest powiedzmy 2,2 x 6.500 = 14.300 PLN (róznice wynikają z róznych nieuwzględnionych kwot i zaokrągleń.). Przyjmijmy, że róznica wynosi tylko te 13.5 kPLN,
Tyle jesteśmy juz w plecy.
2. Promocja "Eko Prąd 100%" w Polsacie+Plusie, która jest w zasadzie identyczna i u innych oferujących taką samą usługę, tyczy sie jedynie tych którzy: podpisali umowę na dostawę prądu przez Polkomtel, na czas oznaczony 24 miesiace, zakiupią instalację w Esoleo, skorzystają z taryfy G12w i aktywują usługę Zielona faktura. Odsyłam do poczytania sobie taryf, opłat i regulaminów. (regulamin w/w promocji odnosi się do 2 innych regulaminów, tak że dużo trudniej jest zrozumiec warunki rozliczeń).
3. Kązdy zorientowany w fotowoltaice wie, że autokonsumpcja średnio wynosi około 30% wyprodukowanej energii. Resztę "przechowujemy w sieci" i odbieramy, kiedy nasza instalacja nie produkuje prądu. A więc z 10.000 kWh, ktore wyprodukowalismy, tylko 7.000 wprowadzamy do sieci. 80% z 7.000 to jest 5.600 kWh. Tak węc teoretycznie, korzystając z w/w promocji nasz zysk to cca. 1.400 kWh rocznie. Czyli 1.400 x 0,65 = 910,00 PLN/rok.
Promocja trwa 2 lata i potem musimy przyjąc nowe warunki rozliczeń - odsyłam do regulaminu. A więc realnie, korzystając z w/w promocji jesteśmy w stanie "zaoszczędzić" 1.820,00 PLN.

Jak to sie ma do przepłaconych siedmiu, ośmiu, trzynastu tysiecy złotych niech sobie każdy policzy sam.

Już na początku stworzenia pan Bóg ustanowił pewne reguły, czyli system wymiany. Powiedział, Adamowi i Ewei, że moga korzystać z raju pod warunkiem nie zrywania owoców z Drzewa Poznania. Czyli już wtedy ustanowiona została zasada, że nie ma nic za darmo. Nieokreśloną liczbe lat później potwierdził to jego Syn mówiąc "kto wierzy we mnie, żyć będzie". W miedzy czasie, wielu mniej lub bardziej rozgarnietych przedstawicieli rasy ludzkiej budowało swoje fortuny na prostej zasadzie: "nie ma nic za darmo".
I ta promocja jest własnie w myśl tej zasady. Nikt Wam nie da tych 20% energii za darmo. Zapłacicie za nią w cenie instalacji i to z duuuuużą nawiązką.
Dziwi mnie, że po tylu tysiącach lat ewolcji i rozwoju, nadal ktoś wierzy, że nagle odwieczne prawo natury przestało obowiazywać....
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

Dziękuję za wyjaśnienia. Spodziewałem się tego, dlatego też moje pytanie. Tyle, że odnosisz się tylko do Polsatu, akurat ich reklamę widziałem tylko w TV, a nie posiadałem żadnych innych materiałów. Natomiast mam materiały reklamowe od Columbusa i wiem doskonale, że jest to chyba najdroższa firma na rynku, jeżeli chodzi o instalacje. Z materiałów tych wynika, że tak jak piszesz te 20% możesz odebrać tylko mając określoną taryfę i tylko w godzinach nocnych, ale i w weekendy, ale co najciekawsze jest napisane jak byk, że nie musisz mieć ich instalacji, innymi słowy kierują to do klientów mających już zamontowane panele przez dowolną firmę. I dlatego zaciekawiło mnie to - na dole screen ze strony, gdzie jest opcja wyboru instalacji "nie-columbusowskiej".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: ZiemniakPyrka »

Cześć,

Panowie, czy ktoś ma doświadczenie z firmą Smartsolar? Jak do tej pory przedstawili najciekawszą ofertę:
- 8,36kWp,
- panele Jinko JKM440M-6TL4-V 19 szt,
- mikroinwertery Hoymiles HM-1500 x 5 szt,
- gwarancja na panele 25 lat na moc 84,8% i 12 lat na produkt,
- gwarancja na mikroinwertery 12 lat z możliwością wydłużenia do 20 lat (jakieś 1200PLN),
- serwis "door to door".

Za wszystko policzyli niecałe 38k PLN. Dodam, że inne firmy wyceniały nieco ponad 40k na "tradycyjnych" inwerterach (nie mieli pojęcia o gminnej dotacji 5000PLN).
Może "uda się" załapać również na "Twój prąd".

Proszę o zdanie bardziej doświadczonych, jestem zupełnie zielony w temacie :(
Lokalizacja zachodnia wielkopolska.

astromax@wp.pl
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 16:19
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: astromax@wp.pl »

Moim zdaniem to drogo obecnie cena za 1kWp nie powinna przekraczać 3600zł , policz ile wyjdzie w twojej ofercie 1kWp
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

ZiemniakPyrka pisze:Za wszystko policzyli niecałe 38k PLN.
Cena wysoka, nawet bardzo bym powiedział, no chyba że tak ceny wzrosły od pół roku. Ja we wrześniu 2020 zakładałem:
- moc 9,85 kW
- panele QCells full black
- falownik Solaredge
- gwarancja na wszystko 25 lat bez dopłat
Zapłaciłem 40500. Jak na tamten czas podzespoły były naprawdę z górnej półki, a i moc większa. Z jakich rejonów jesteś?
Ostatnio zmieniony środa, 28 kwie 2021, 06:02 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: ZiemniakPyrka »

Zachodnia Wielkopolska. Wczoraj przeprowadziłem kilka rozmów:
- firma Hymon policzyła ok. 41k za instalację nieco ponad 9.5kWp,
- firma Synergio policzyła ok 43k za instalację 8,29kWp na Solaredge oraz ok. 41k za Huawei, panele Jinko 395 Black,
- firma MBM Solar policzyła ok. 44k za niecałe 10kWp na panelach Sunrise (I tutaj podali kilka falowników oraz mikrofalowników Hoymiles MI-1500).

Ceny poszły w górę i cały czas idą (dosłownie z dnia na dzień), natomiast każdy przedstawiciel mówił właśnie, że jeszcze jakiś czas temu tendencja była spadkowa. Fakt jest też taki, że nasz rejon zawsze drogo wychodzi. Może jeżeli skończy się ta cała światowa histeria to ceny trochę spadną.
Ostatnio zmieniony środa, 28 kwie 2021, 07:12 przez ZiemniakPyrka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

Polecam firmę Eneus / Rafał Minierski z Gorzowa Wielkopolskiego. W tamtą sobotę widziałem jak wygląda przeprowadzony przez nich montaż. Do Ciebie nie mają daleko a i ceny podobno fajne.
Przy wycenie możesz powołać się na mnie :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Mirek-Świrek do tego jakieś 1-2% można jeszcze tracić na rozliczeniu międzyfazowym.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

użytkownik usunięty
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: użytkownik usunięty »

A może samemu nie chcecie sobie założyć ?
Jeśli nie znacie się na elektronice można wziąć elektryka za 500 podłączy zabezpieczenia . A na dachu troszkę poczytać i samemu robić.
Ja sam robiłem w tamtym roku i za 5 kw wyszło 13 tys.
Po odliczeniach i dotacjach na czysto wyszło 7500zl.
Są ludzie którzy wszystko wytłumaczą jak zrobić i np za tysiaka lub mniej przyjadą podłączyć posprawdzac i kasa wam zostaje.
10 kw obecnie bym zrobił pewbie za 20-25 tys

Wysłane z mojego RMX2155 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

Mam pytanie do kolegi @mirek-swirek.
Tak jak wcześniej pisałem mam 3 ogniwa i 3 mikroinwertery. Montaż będzie na dachu płaskim.
Chciałem zapytać czy jest sens ułożyć ogniwa w takiej "sinusoidzie"... Tzn jeden panel lekko na wschód pod większym kątem, drugi centralnie na południe pod kątem 35-40* a trzeci na zachód.
Być może nie warto przy tak małych mocach (3x370W) dzielić włosa na czworo i wszystkie położyć równo na południe.
Instalacja będzie prawdopodobnie demontowana na zimę i będzie startować dopiero na przełomie marca/kwietnia, a kończyć pracę około października.
Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki.
Edit:
LONGI SOLAR LR4-60HPH-370M 9BB
ENECSYS SMI 360 72
Ostatnio zmieniony piątek, 30 kwie 2021, 15:16 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Gacku, wszystko na południe da sumarycznie najlepsze uzyski. Oczywiście, przy założeniu, że nic nam nie rzuca cienia na panele.
Jeszcze lepsze uzyski byłyby tylko z trackera, ale to już zupełnie inne pieniądze.
Ciekawa historia z tym demontowaniem na zimę. Czy mógłbyś rozwinąć temat?

Perszing1800
30
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 20 sty 2011, 00:09
Krótko o sobie: Ufam tylko sobie;)
Ulubiony Alkohol: Moja;)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Perszing1800 »

A jak sytuacja u Was z napięciem w sieci w południe przy pełnym słońcu? Nie zbliża się do ~250V? Im więcej instalacji tym większy problem może z tym być.
Ostatnio zmieniony sobota, 1 maja 2021, 13:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

mirek-swirek pisze: Jeszcze lepsze uzyski byłyby tylko z trackera, ale to już zupełnie inne pieniądze.
Ciekawa historia z tym demontowaniem na zimę. Czy mógłbyś rozwinąć temat?
Widziałem kilka takich DIY trackerów, super sprawa dla takich domorosłych majsterkowiczów jak ja. Tylko nie na garażu, który jest w jednym rzędzie z kilkoma innymi... Demontaż jest podyktowany tylko tym, że zimą bywam tam rzadziej i boję się dewastacji lub kradzieży.
Gdybym mógł panele położyć "na płasko" czyli około 8-10 stopni to wtedy nie byłoby ich widać i mogłyby tam zostać na cały rok, ale wtedy nie wyciągnę z nich tak dużo jak pod odpowiednim kątem...
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Ja mam na domu położone pod kątem 10 stopni. Straty z tego tytułu liczę na około 5% w skali roku. A konstrukcja wsporcza splacalaby mi się w związku z tym ok 15lat.
Ten najlepszy kąt 36 stopni względem horyzontu, to jest kwestia właśnie kilku %, czysto kompletnie nieistotna, bo jest masa innych czynników mogących generować straty.
Ja bym kładł na równo z dachem i się nie przejmowal.
Czyli, Ty chcesz mieć taką off-gridową instalacje? Mała przetwornica DC-DC + akumulator?
Tutaj obejrzyj sobie uzyski i straty w zależności od kątów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 1 maja 2021, 13:50 przez mirek-swirek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

Dziękuję Ci serdecznie za pomoc. Zastosuję się do Twoich rad i położę je na stałe na dachu w takim razie. :ok:
Instalacja miałaby być on-grid. Założenie jest takie aby "na bieżąco" pokrywało nam zużycie przez przez instalacje stałe w "kompleksie garażowym". Na to składają się dwa systemy alarmowe, jeden system CCTV, dwa routery od internetu i jeden gość ma chyba akwarium :hahaha:
Na początku chciałem cofać licznik bo nie ma zapadki, ale trochę się obawiam, że jak będzie pajda to 10 garaży zostanie bez prądu...
We wtorek idę do Enei przepisać umowę na mnie i zapytam się babeczki jak to wygląda aby wszystko było legalne i miało ręce i nogi. Zobaczymy.
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Napiszę ci na priwa, jak to ma być legalnie.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

Perszing1800 pisze:A jak sytuacja u Was z napięciem w sieci w południe przy pełnym słońcu? Nie zbliża się do ~250V? Im więcej instalacji tym większy problem może z tym być.
Mam ten problem, u mnie dochodzi do 260V i co chwila falownik się wyłącza. Zgłosiłem reklamację do Taurona jakiej 2 miesiące temu i nadal czekam za zamontowanie urządzenia pomiarowego, które będzie przez 7 dni sprawdzać napięcie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: czytam »

Ale to jest normalne. Aby wtłoczyć energię do sieci trzeba podnieść napięcie. Znam przypadek jednej z wsi, gdzie kilka lat temu praktycznie każdy dostał duże dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, Są na każdym dachu i pracują teraz z wydajnością 30%. Są oczywiście kombinatorzy obchodzący zabezpieczenie nadnapięciowe ale gdyby zrobili to wszyscy, to żywot odbiorników w ich domach uległby znacznemu skróceniu. Jedyną radą na to jest automatyka transformatora 15/0,4 ale na to się na razie, przynajmniej w powszechnej skali, nie zanosi. Energetyka ma inne priorytety.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Albo problem OZD, albo źle zaprojektowana instalacja, albo wszystkie w okolicy źle zaprojektowane. Niestety, ale błędy w podłączeniu są bardzo częste.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: czytam »

Nie. Nie jest to problem źle zaprojektowanej instalacji fotowoltaicznej. Problemem jest infrastruktura energetyczna nieprzystosowana do dynamicznych zmian kierunku przepływu energii. Dopóki generowana energia jest konsumowana przez właściciela i bliskich sąsiadów jest jako tako. Gdy wszyscy produkują energię, musi być przetransferowana do sieci średniego napięcia. Stąd wzrosty napięcia w miejscu produkcji, bo przekładnia transformatora SN/nN jest ustawiona na stałe. Gdyby umożliwić eksport energii (zmienić przekładnię) napięcie u odbiorców byłoby za niskie przy braku produkcji energii przez instalacje FV. A regulatory przekładni montowane na transformatorach są, na razie, poza kręgiem zainteresowań energetyki. Z różnych zresztą powodów. Nie tylko stricte ekonomicznych.

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: forma »

Witam. U mnie na wiosce są na razie dwie instalacje fotowoltaiczne . Moja i kolegi. Ja mam falownik Sofar 8,8 a kolega Fronius. Napięcie w sieci waha się od 230 V DO 250 V. Zawsze przy wzroście powyżej 250V KOLEDZE NA 30 min wyłącza się falownik, mi jeszcze ani razu, ale radzę sobie z tym w ten sposób że kiedy widzę np. 249 V to włączam grzałkę w bojlerze lub aparaturę i w ten sposób napięcie mi spada o te parę Volt.
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

No i powoli nasz rząd zaczyna kończyć z fotowoltaiką. Uprzedzałem rok temu..

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: drgranatt »

A to dlaczego? Jakiś przykład?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Powoli zacznie wygasać program prosumentow. Liczył że milion instalacji będzie w 2030 roku, a już jest. Idzie drogą Anglii niestety.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

drgranatt pisze:A to dlaczego? Jakiś przykład?
Mniej więcej wygląda to tak że będziemy sprzedawać prąd po 0,25gr. a kupować po o,75gr. albo więcej ;)
Nie dotyczy Tych co mają już założone, ponoć 15lat mamy spokój o ile zakład energetyczny nie zmieni umowy :angry:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

No zakład będzie pod różnymi pretekstami zmieniać umowę.. Chodźby zmieniając transformatory na linii z obecnych na inteligentne. Także kolejne OZE po wiatrze przejdzie do lamusa.
Mnie zastanawia że w takich kraju gdzie mamy tysiące rzek, problemy z suszą zamiast brać się za małe hydroelektrownie kombinuje się z PV.
PV od strony producenta prądu ma kilka wad. Podstawowa to nie zawsze jest słońce, kolejna wyłączanie się inwertorów gdy zbyt dużo ludzi produkuje prąd w pobliżu, co jest związane z nieprzystowaniem naszych linii energetycznych do takiej produkcji. Strasznie sieją zakłócenia inwertory. Trzeba dbać o czystość paneli. No i też bardzo ważny utylizacji instalacji gdy się zużyje. Ogólnie PV jest najmniej ekologicznym źródłem energii.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Stwierdzenie
PV jest najmniej ekologicznym źródłem energii
jest tyle warte, co inne: "a u was to murzynów biją" jeśli nie jest ono poparte żadnymi miarodajnymi argumentami.
Nie przekonuje mnie spalanie węgla, choćby z tego powodu, że natura, aby zabezpieczyć się przed jego nadmiarem i szkodliwym wpływem, zakopała go głęboko pod ziemią. Podobnie jest z węglowodorami. PV wytwarza się raz i pracuje przez wiele lat. Już dawno obliczono ślad węglowy (wpływ na zanieczyszczenie środowiska przez CO2 przy ich wytwarzaniu i utylizacji) Wszystko przemawia na korzyść PV. Oczywiście ma ona swoje wady, ale także ogromne zalety, choćby wspomnieć dywersyfikację wytwarzania energii i w konsekwencji ograniczenie przesyłu na duże odległości. Jedno jest pewne, indywidualne źródła energii odcinają władzy (każdej opcji politycznej) ryj od życiodajnego dla niej koryta. Dlatego władza robi wszystko, aby spowolnić ich rozwój. Jedynie presja międzynarodowa wymusza działania pro rozwojowe, na które z wielkim oporem przystaje władza.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 cze 2021, 18:42 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Po dziś dzień nie ma w 100% bezpiecznej utylizacji paneli!!! A koszty technologii ich utylizacji są kilku krotnie wyższe niż produkcji. Polecam Pokitechnika Łódźka robiła badania. Przy okazji podczas produkcji powstaje multum odpadów z metalami ciężkimi!!! . Natura zakopala węgiel głęboko, bo tak przez przypadek się stało. Nie ma to nic wspolnego z tym że chciała czy nie chciała. Nowoczesna elektrownia węglowa, to z tlenków siarki produkuje gips, z tlenku azotu amoniak, a dwutlenek węgla używa się jako gaz techniczny czy też spożywczy. Jakby taka prosta była utylizacjia paneli to Niemcy by ich nie trzymali w halach podobnie jak azbest. Obecnie powłoki w panelach albo się trawi albo pali, w obu przypadkach powstaje multum substancji toksycznych-odpadu !!!
Ślad węglowy o niczym nie stanowi. To tylko jeden z wielu wskaźników oddziaływania na środowisko!!!
Jeszcze raz są o wiele bardziej ekologiczne źródła odnawialne, szczególnie w Polsce gdzie nie mamy aż tyle słońca!!! Jesll tak panele są super, to czemu tak ludzie krzyczą, że bez dopłat to nie ma sensu, nie opłaca się??

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Opłaca się i bez dopłat, te są zachętą do szybszego rozwoju, wszak każdy inwestor musi uziemić sobie trochę gotówki na kilka lat, zanim mu się inwestycja zwróci. Płacenie, co miesiąc, kilu stówek za bieżące zużycie energii, jest łatwiejsze niż wybecelowanie kilkudziesięciu tysięcy od razu. Skład chemiczny paneli nie zmienia się, więc to, co było potrzebne do ich wyprodukowania, odzyska się podczas ich utylizacji. Być może niektóre składniki nie są, póki co, do ponownego wykorzystania, ale nie jest powiedziane, że się to nie zmieni. Co do CO2 to jego produkcja jest gigantycznie większa, w stosunku do możliwości jego zagospodarowania przez ludzkość i w tym tkwi podstawowy problem (efekt cieplarniany). Ta gigantyczna ilość, nie jest możliwa do przetworzenia, ani przez system ekologiczny, ani także przez ludzkość.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Wojtek5 »

Jesll tak panele są super, to czemu tak ludzie krzyczą, że bez dopłat to nie ma sensu, nie opłaca się??
To bardzo proste, bo jesteśmy nie przyzwyczajeni do inwestowania i wysypywania się z własnego portfela na coś co możemy mieć tanim kosztem. Z drugiej strony sam wiele lat temu przekonałem się na własnym portfelu ile kosztuje przeciętnego Kowalskiego zapędy do bycia ekologicznym. Nie napiszę o panelach fotowoltaicznych, ale o małych przyziemnych rzeczach.
Jak zmieniałem żarówki w mieszkaniu ze starych wolframowych na pierwsze świetlówki energooszczędne i poniekąd ekologiczne, które okazały się później nie ekologiczne. Cieszyłem się, że zszedłem kilkukrotnie ze zużycia energii elektrycznej, tylko sam koszt zakupu tych żarówek pozwalałby na używanie starych prawie przez rok, ale inwestycja - tak to sobie tłumaczyłem. W trakcie roku przepalały się więc dokupowałem kolejne i w sumie mniejszego zużycia prądu całość ponoszonej inwestycji wyszła podobnie gdybym nic nie zrobił.
Z czasem zamieniłem świetlówki energooszczędne na ledy, które były bardzo drogie i o mniejszej efektywności świetlnej niż poprzednie i o ile w tych pierwszych zszedłem z 1400W na 400 w mieszkaniu, o tyle LEDy pozwoliły zejść z 400 na nieco ponad 100.
Wszystko tak ładnie wygląda, ale pieniądze których się pozbyłem z własnego portfela nie były współmierne do zysków, mówiąc nawet w perspektywie inwestycji na kilka lat. O ile kalkulując na papierze wszystko miało sens, o tyle w praktyce wychodziło to znacznie inaczej, bo w realu przepalały się i trzeba było je dokupować. Wiem, że obecnie użycie starych żarówek to totalna głupota energetyczna, świetłówek już nie ma, a ledy potaniały i stały się czymś normalnym, ale to dobry przykład jak być ekologicznym bez dopłat.

Samochód hybryda, średnio droższy od swojego bliźniaka spalinowego o 40-60 tyś. Ekologia, ale nie w portfelu. Ile przejedziemy tankując za samą różnicę wynikającą z kosztów zakupu + koszty tankowania hybrydy.

Niestety w Naszym kraju bycie ekologiczym jest modne, ale jest też przeniesione niemal w całości na portfel Kowalskiego, który może być modny i ekologiczny na zewnątrz ale nie w portfelu, albo mieć do w d.. nie być modnym i mieć normalnie w portfelu.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Adam1070
100
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 8 sty 2013, 22:59
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Brak
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Adam1070 »

michal278 pisze: Jeszcze raz są o wiele bardziej ekologiczne źródła odnawialne, szczególnie w Polsce gdzie nie mamy aż tyle słońca!!!
Mógłbyś wymienić, jakie to są źródła energii dostępne dla przeciętnego Kowalskiego?
Panele kupujesz, montujesz, leżą i produkują prąd. Prawie zero obsługi, konserwacji, wymiany zużytych podzespołów itp. I tak przez 15-25 lat. Jakie inne OZE nam to umożliwia? Nam Kowalskim.
Osobiście byłem gotów zamontować u siebie 10kWp, ale zmiany, jakie mają wprowadzić mnie do tego zniechęciły. Teraz muszę pomyśleć nad innym źródłem ciepła w domu, który remontuję. Miało być ogrzewanie elektryczne. Teraz będzie system emitujący spaliny przez komin do atmosfery. Trochę to mało ekologiczne i bardziej kosztowne niż korzystanie z energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele.
Pozdrawiam
Spawam, skręcam, lutuję, kleję, remontuje, buduje.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Pepe wybacz ale muszę to powiedzieć., gadasz jak oszołom. Dopiero od kilku lat i to lobby ekologów zaczęło udowadniać że CO2 to gaz cieplarniany. Tak naprawdę glowny winowajca ocieplenia klimatu to rolnictwo w tym krowy produkujące metan i przemysł ciezki. Wystarczy by przemysł był energoobojetny i ten prąd co produkujemy starczyłby na ponad 100lat!! Politechnika Łodzka od ponad 5 lat bada problem utylizacji paneli. Wg ich wyliczeń to za 15 lat Polskę zasypią ogniwa. I to dopiero będzie problem. Obecnie odzyskuje się głównie krzem i konektory, a reszta jest laserowo wypalana. Kolejna sprawa warto poczytać co w panelu siedzi i gdzie się to wydobywa i w jakich warunkach. Nie mówię że panele są fe tylko że nie potrafimy wykorzystać swojego potencjału jakim są rzeki. Do obecnej sieci łatwiej wtłoczyć prąd w kV niż 3*220~. Nikt nie liczy że energia pv to też koszty modernizacji sieci przesyłowych. I może się okazać że właśnie temu jest ten przelicznik co rząd proponuję.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 cze 2021, 20:27 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: pepe59 »

Ziemia pochłania zaledwie kilka procent energii (ok 2-3), która do niej dociera, reszta jest odbijana i wędruje sobie w kosmos, a tym czasem człowiek, pazurami wydrapuje węgiel z ziemi, ponosząc olbrzymi trud i narażając się na liczne niebezpieczeństwa. Na dodatek kradnie tlen z atmosfery, aby ten węgiel i węglowodory utlenić (spalić i uzyskać energię) a w miejsce zabranego tlenu wpycha dwutlenek węgla, oczekując że przyroda to wszystko zrównoważy. I zrównoważy, planeta Ziemia będzie istniała, tylko że nie z takim ekosystemem jak do tej pory, co niestety zagraża naszej egoistycznej egzystencji. Dlatego warto odchodzić od rabunkowej polityki gospodarczej i zwracać się ku odnawialnym i niewyczerpywalnym źródłom energii. Kto wie, czy przyszłość nie doprowadzi nas do biodegradowalnych paneli PV odrastających jak liście na drzewach, ale jedno jest pewne, bez tego pierwszego kroku, jakim są obecne PV, te następne nie są możliwe.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: drgranatt »

Góral bagienny pisze:
drgranatt pisze:A to dlaczego? Jakiś przykład?
Mniej więcej wygląda to tak że będziemy sprzedawać prąd po 0,25gr. a kupować po o,75gr. albo więcej ;)
Nie dotyczy Tych co mają już założone, ponoć 15lat mamy spokój o ile zakład energetyczny nie zmieni umowy :angry:
O tym to słyszałem. Te 25 gr to i tak optymistyczne założenia, może być niestety mniej i będzie.
Ja w tej chwili płacę za 1 kWh ok 37 gr brutto, reszta to opłaty stałe i przesyłowe.
Mój znajomy posiadający 2 wiatraki 50 kW każdy wynegocjował cenę okupu produkowanej energii na poziomie 22 gr.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Nic nie stoi na przeszkodzie by tą energię np sprzedawać sąsiadowi. A jest tez opcja by po prostu zużywać na destylację czy inne hobby energożerne. Co do planety to fakt będzie istniej czy z nami czy bez nas. Pozdrawiam

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

O czym ta dyskusja? Dostajemy darmową energię z nieba i nie umiemy jej zagospodarować. Gdzieś czytałem, że ilość energii docierającej do ziemii w przeciągu 24 godzin jest w stanie pokryć aktualne zapotrzebowanie energetyczne całej planety na prawie rok.

Nowe zasady rozliczania wchodzą od 1 stycznia i nie będą dotyczyć tych, którzy do tego 1 stycznia będą już mieli instalacje fotowoltaiczne. Sam mam na dachu 10 kW i pompę ciepła, żeby nic nie emitować. Z tego co się dowiadywałem wszyscy, którzy założą instalacje do 1 stycznia będą mieli gwarancję, że żadne umowy nie będą mogły być zmieniane i będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”