Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Moskit81 »

Dzięki za pomoc.
Dachówki nie szlifowali wogóle, zdejmowali i nakładali dachówke bez szlifowania tego jestem pewien.
Panele jak bym kupował to te same.
Inwerter mam 9(chyba z możliwościa rozbudowy do 11) a instalacje 8.64, instalacja powinna być większa niż inwerter podobno o 1.12 max więc u mnie da rade.
Instalacja ruszyła 26 lutego rok temu, jeszcze był sezon grzewczy pewnie pompa ciepła swoje łyknęła, ale zima była mniej sroga, teraz temperatury o wiele niższe i pompa na bank bierze więcej.
Rachunku przyznaje się nie miałem jeszcze czasu dokładnie przeanalizować a jest co bo mam dalej taryfę g12w, nie wiem jak Tauron przelicza między taryfami.
Zużycie bede miał pewnie w tym roku większe bo zamierzam gotować więcej, pompa ciepła na bank wzięła więcej tej zimy.
Dzięki za pomoc.
alembiki

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Moskit81 pisze:Po roku użytkowania dopłata 500zl i zastanawiam się nad dokupieniem kilku paneli. Obecnie mam 8.64 kWp wschód zachód po 16 paneli na stronę 270kW polikrystaliczne, taryfa G12W.
Przepraszam, bo siedziałem w kibelku i coś nie doczytałem.
Jeśli masz panele wschód-zachód i jakieś zacienienia, to wskaźniki wydajności moga u ciebie spadać nawet do 80% mimo, że panele polikrystaliczne lepiej na to reagują niż monokrystaliczne. Może być więc tak, że rzeczywiscie przyjęto zbyt małą moc generatora, do potrzebnych uzysków.
Rodzi się jeszcze jedna wąpliwość. Panele polikrystaliczne od dłuższego czasu są na rynku totalnie wymierającym gatunkiem. Czy to na pewno były nowe panele? Czy aby nie były z demontazu w Niemczech po kilkunastu latach pracy i ich aktualna sprawnośc nijak sie ma do nominalnej?

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Moskit81 »

Panele mam tak rozłożone że zacienień nie ma prawie wogóle, komin lukarny nie zasłaniają patrzyłem jak pada cień i zmieniali rozłożenia na dachu.
Odnośnie paneli to pewności nie będę miał ale były w kartonach stały i czekały na montaż u mnie i wyglądały na nowe, wątpię żeby używki tak zapakowali.
Poli ja wziąłem żeby cene zbić.
Inwerter solax X3 9 T https://www.solaxpower.com/wp-content/u ... -Mic-1.pdf
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 mar 2021, 10:08 przez Moskit81, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

mirek-swirek pisze:Dostawca energii czyli PGE, Tauron, Innogy itd. ponosi koszty z tytułu dostawy do ciebie prądu (bo nie da się żyć sama fotowoltaika), magazynowania go i utrzymania sieci. To kosztuje. Te 20% "haraczu" to nie jest złodziejstwo.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższą tezą. Po pierwsze nie mając instalacji płacimy koszty stałe za przesył, infrastrukturę itd. Po zamontowaniu instalacji foto, te pozycje nadal są na fakturze, czy sądząc z Twojego wpisu płacimy podwójnie. Magazynowania energii nie ma, nikt nie magazynuje energii, najwyżej jak jest nadprodukcja, to wysyła się ją za granicę. Dobrze o tym wiem. Czyli jakie koszty wzrastają Tauronom i innym złodziejom przy instalacji foto???? Jedyne co mi przychodzi do głowy, to licznik dwukierunkowy i to wszystko.
Drugi aspekt, jak wzrastają koszty Złodziejom w momencie przekroczenia mocy 10kW??? Mamy załóżmy, tak jak ja 9,88 kW i dodaję jeden panel i mam 10,05 kW i muszę 10% więcej oddawać pańszczyzny? Gdzie te koszta????

Zapomniałem jeszcze, że po 12 miesiącach, jeżeli energii się nie wykorzysta, to przepada - to dodatkowy dochód dla nich. Zamiast pobudzać ludzi do rozbudowy instalacji, to oni to dławią tymi kretyńskimi przepisami. Przecież jak zwiększę moc o 100%, to ich dochód z tych 20% też wzrośnie o 100% w liczbach bezwzględnych.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 mar 2021, 15:45 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1844
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: drgranatt »

A co sądzicie o ofercie woltaiki z Polsatu? Niby gwarantują 100 % bez tracenia 20 % energii.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: wawaldek11 »

Trochę energii się magazynuje - elektrownie szczytowo-pompowe. Byłem i widziałem. Pamiętam artykuł w Młodym techniku - Żydowo - akumulator megawatów.
drgranatt pisze:A co sądzicie o ofercie woltaiki z Polsatu? Niby gwarantują 100 % bez tracenia 20 % energii.
Nie mam dobrego zdania o Polsacie ogólnie. Chyba, że przez te kilkanaście lat niewspółpracy coś się zmieniło na lepsze?
Paszporty Polsatu pamiętacie? :hahaha:
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 mar 2021, 17:50 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

wawaldek11 pisze:Trochę energii się magazynuje - elektrownie szczytowo-pompowe. Byłem i widziałem. Pamiętam artykuł w Młodym techniku - Żydowo - akumulator megawatów.
Jest też druga na górze Żar :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

drgranatt pisze:A co sądzicie o ofercie woltaiki z Polsatu? Niby gwarantują 100 % bez tracenia 20 % energii.
Kolejna marketingowa ściema. Poczytaj warunki. :)
Zapłacisz w cenie instalacji kilkukrotnie za ten prąd, co ci go potem niby oddadzą. Nie ma nic za darmo
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Można podpisać umowę z Columbusem i mieć do wykorzystania 100% produkcji. Wystarczy przejść na taryfę G12W i wykorzystać owe 20% w czasie weekendu, od 13 do 15 stej oraz pomiędzy 22 a 6 rano. Np. rektyfikację zaplanować sobie na weekend ;)
Pozdrawiam
Darek

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: RE: Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Moskit81 »

O co chodzi w umowie c Columbusem? Jestem u Taurona i mam g12w

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

kiwitom23 pisze:Pozwolę sobie nie zgodzić się z powyższą tezą.
Każdy ma prawo do swoich poglądów. Ja z Tobą dyskutował na ten temat nie będę.
Pozdrawiam

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Doody pisze:Można podpisać umowę z Columbusem i mieć do wykorzystania 100% produkcji. Wystarczy przejść na taryfę G12W i wykorzystać owe 20% w czasie weekendu, od 13 do 15 stej oraz pomiędzy 22 a 6 rano. Np. rektyfikację zaplanować sobie na weekend ;)
:) Columbus, za komponenty ze średniej półki, życzy sobie za instalację co najmniej 30% więcej niż każda inna, normalna firma na komponentach z najwyższej półki.
Ich handlowiec sprzedawał mi instalacje 5,7kWp za kwotę, za którą moja firma zainstaluje ci 10 kWp. Sorry, ale wolę oddać 20% energii do zakładu energetycznego w formie oplaty za tzw. "przechowanie", bo jest to dużo tańsze niż ich oferta. :)
Proszę państwa, powtórzę się ponownie, nie ma nic za darmo.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

Doody pisze:Można podpisać umowę z Columbusem
Columbus ma faktycznie ceny z kosmosu, więc przepłacisz straszliwie za instalację, ale pewnie z biegiem lat, jeżeli oddają te 20% się to zwróci. Trzeba porównać ceny instalacji u nich i u konkurencji, obliczyć różnicę. Następnie obliczyć przybliżony hipotetyczny poziom rocznej produkcji takiej instalacji, obliczyć z tego 20% i będziesz wiedział ile lat musisz kompensować zawyżone ceny. A może okaże się, że w dwa lata będziesz już na plusie?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Moskit81 »

Ja myślałem że jakieś triki z g12w . Ja mam taka taryfę ale instalacje też już mam.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3804
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Doody »

Ja mam instalację z Columbusa, ale chyba można z nimi podpisać umowę nawet jak masz instalację z innej firmy. Sprawdźcie w necie: Prąd jak powietrze.
Pozdrawiam
Darek

przemar
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 14 lut 2021, 12:39
Podziękował: 1 raz
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: przemar »

drgranatt pisze:A co sądzicie o ofercie woltaiki z Polsatu? Niby gwarantują 100 % bez tracenia 20 % energii.
Ja mam z Polsatu. 100% jedynie przy taryfie G12 i to przez jakiś czas, chyba to bez sensu. Nie mam jej długo, bo od grudnia, ale falownik Huawei chodzi pięknie, zero błędów, restartów itp. Grunt to dobrać instalację do zapotrzebowania, wówczas nie ma strachów, że po 12 miesiącach coś przepadnie. W rozliczeniu rocznym lepiej dopłacić 50 dych za prąd, niż przewymiarować, czyli zapłacić więcej za instalację a potem jeszcze nie odebrać wyprodukowanego prądu :) .

Bandyta
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 13 kwie 2021, 12:48
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Bandyta »

Witam.
Jestem z Małopolski i chętnie odpowiem na pytania dotyczące montażu instalacji PV.
Artur- 510367130.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

U mnie instalacja hula już przeszło rok i takie pytanie :scratch:
Co ile trzeba czyścić falownik :scratch:
Chodzi mi o to że na pewno w środku jakieś pająki się zalęgły, kurz nazbierał :?
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Do środka do falownika się nie zagląda. Co najwyżej można przedmuchać odkurzaczem radiator.
Jaki falownik?
Awatar użytkownika

Autor tematu
Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Góral bagienny »

O to mi właśnie chodziło ;) żeby kurz i wszelkie robactwo wydmuchać.
Falownik fronius.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Fronius ma aktywne chłodzenie więc będzie się relatywnie szybciej brudził niż falowniki z pasywnym chłodzeniem. Ale bez przesady. Jak zobaczysz, że jest brudny to wtedy czyść. Dużo zależy od otoczenia w którym pracuje. Myślę, że spokojnie możesz to robić najczęściej raz w roku.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

@mirek-swirek widzę, że jesteś mocno w temacie, więc czy mogę Cię poprosić o opinię o tych firmach, które reklamują się, że odzysk z paneli jest 100%, a nie 80%? Z tego co wychwyciłem to już jest ich 3, Columbus, Polsat i jeszcze jakaś. Gdzie są haczyki takich rozwiązań. Będę zobowiązany za opinie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Trzeba poczytać dokładnie warunki.
Ogólnie to jest tak, że "promocja" jest na czas określony, czyli np. przez dwa lata, obowiązuje tylko w określonej taryfie i określonych godzinach (często środek nocy).
Jak sobie policzysz ile przepłaciłeś w instalacji kupując od tych gigantów, a nie lokalnej porządnej firmy, to nic nie zaoszczędzisz, a wręcz przeciwnie.
Te duże firmy przeliczają twój rachunek ekonomiczny na 10 lat zwrotu inwestycji. Dlatego cena linstalacji na normalnym falowniku u nich to koszt nawet 5,5 kzł/1kWp, gdzie w firmach lokalnych zapłacisz nawet 3,6.

Jestem aktualnie na szkoleniu przypominającym dla instalatorów OZE. Napiszę więcej jak się szkolenie skończy.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Dobra, mogę napisac troche wiecej. Uporzadkujmy kilka spraw najpierw:
1. Zacznijmy od systemu opustów. Kazdy kto zostaje prosumentem mikroinstalacji może korzystać z systemu opustów. Czyli wg ustawy OZE odbieramy 80% energii wprowadzonej do sieci przy instalacjach do 10kWp i 70% przy instalacjach 10-50kWp. Ale, - o tym nie mówi żaden handlowiec - obowiązuje to przez okres 15 lat od chwili przyłaczenia instalacji do OSD, nie dłużej niż do roku 31 grudnia 2035. Promocja zaś tyczy się tylko instalacji do 10kWp.
Zakąłdając instalację w takiej firmie jak moja, przykładowe 10kWp kosztuje na gotowo z VAT, dla domu o pow. ponizej 300 mkw cca. 36.500,00 PLN. (Nie rozwodzimy sie o jakości sprzetu, ani systemie zarzadzania energia przez falownik, ani montazu, ani użytych zabezpieczeniach itp.). W firmach które oferują 100 odzysku enrergii wprowadzonej do sieci, taka sama pod względem mocy instalacja kosztuje 45 - 50 tysięcy. Spotkałem się z ofertami dobijającymi do 65.000 PLN. Przy założeniu, że mamy dobrze dobraną instalację i nie produkujemy energii więcej niż nam potrzeba, a zużywamy rocznie około 9.000 - 10.000 kWh, przy koszcie 0,65 PLN/kWh (energia +przesył), nasz roczny koszt energii elektrycznej to cca.6.500,00 PLN + opłaty stałe.
Jeśli zapłacimy za instalacje wspomniane 36,5 kPLN instalacja zwraca nam sie w około 5,6 roku.
Jesli zapłacimy 50 kPLN zwraca nam się 7,8 roku
Jeśli zapłacimy 60 kPLN zwraca się 9,2 roku. Itd Itp.
Czyli, zakładając, że kupiliśmy instalacje od lidera rynku za przykladowe 50.000 (bo to wcale nie jest taka rzadka stawka) czyli o 13.500 PLN drożej instalacja spłaca nam sie o 2,2 roku dłużej. W pieniądzach to jest powiedzmy 2,2 x 6.500 = 14.300 PLN (róznice wynikają z róznych nieuwzględnionych kwot i zaokrągleń.). Przyjmijmy, że róznica wynosi tylko te 13.5 kPLN,
Tyle jesteśmy juz w plecy.
2. Promocja "Eko Prąd 100%" w Polsacie+Plusie, która jest w zasadzie identyczna i u innych oferujących taką samą usługę, tyczy sie jedynie tych którzy: podpisali umowę na dostawę prądu przez Polkomtel, na czas oznaczony 24 miesiace, zakiupią instalację w Esoleo, skorzystają z taryfy G12w i aktywują usługę Zielona faktura. Odsyłam do poczytania sobie taryf, opłat i regulaminów. (regulamin w/w promocji odnosi się do 2 innych regulaminów, tak że dużo trudniej jest zrozumiec warunki rozliczeń).
3. Kązdy zorientowany w fotowoltaice wie, że autokonsumpcja średnio wynosi około 30% wyprodukowanej energii. Resztę "przechowujemy w sieci" i odbieramy, kiedy nasza instalacja nie produkuje prądu. A więc z 10.000 kWh, ktore wyprodukowalismy, tylko 7.000 wprowadzamy do sieci. 80% z 7.000 to jest 5.600 kWh. Tak węc teoretycznie, korzystając z w/w promocji nasz zysk to cca. 1.400 kWh rocznie. Czyli 1.400 x 0,65 = 910,00 PLN/rok.
Promocja trwa 2 lata i potem musimy przyjąc nowe warunki rozliczeń - odsyłam do regulaminu. A więc realnie, korzystając z w/w promocji jesteśmy w stanie "zaoszczędzić" 1.820,00 PLN.

Jak to sie ma do przepłaconych siedmiu, ośmiu, trzynastu tysiecy złotych niech sobie każdy policzy sam.

Już na początku stworzenia pan Bóg ustanowił pewne reguły, czyli system wymiany. Powiedział, Adamowi i Ewei, że moga korzystać z raju pod warunkiem nie zrywania owoców z Drzewa Poznania. Czyli już wtedy ustanowiona została zasada, że nie ma nic za darmo. Nieokreśloną liczbe lat później potwierdził to jego Syn mówiąc "kto wierzy we mnie, żyć będzie". W miedzy czasie, wielu mniej lub bardziej rozgarnietych przedstawicieli rasy ludzkiej budowało swoje fortuny na prostej zasadzie: "nie ma nic za darmo".
I ta promocja jest własnie w myśl tej zasady. Nikt Wam nie da tych 20% energii za darmo. Zapłacicie za nią w cenie instalacji i to z duuuuużą nawiązką.
Dziwi mnie, że po tylu tysiącach lat ewolcji i rozwoju, nadal ktoś wierzy, że nagle odwieczne prawo natury przestało obowiazywać....
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

Dziękuję za wyjaśnienia. Spodziewałem się tego, dlatego też moje pytanie. Tyle, że odnosisz się tylko do Polsatu, akurat ich reklamę widziałem tylko w TV, a nie posiadałem żadnych innych materiałów. Natomiast mam materiały reklamowe od Columbusa i wiem doskonale, że jest to chyba najdroższa firma na rynku, jeżeli chodzi o instalacje. Z materiałów tych wynika, że tak jak piszesz te 20% możesz odebrać tylko mając określoną taryfę i tylko w godzinach nocnych, ale i w weekendy, ale co najciekawsze jest napisane jak byk, że nie musisz mieć ich instalacji, innymi słowy kierują to do klientów mających już zamontowane panele przez dowolną firmę. I dlatego zaciekawiło mnie to - na dole screen ze strony, gdzie jest opcja wyboru instalacji "nie-columbusowskiej".
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: ZiemniakPyrka »

Cześć,

Panowie, czy ktoś ma doświadczenie z firmą Smartsolar? Jak do tej pory przedstawili najciekawszą ofertę:
- 8,36kWp,
- panele Jinko JKM440M-6TL4-V 19 szt,
- mikroinwertery Hoymiles HM-1500 x 5 szt,
- gwarancja na panele 25 lat na moc 84,8% i 12 lat na produkt,
- gwarancja na mikroinwertery 12 lat z możliwością wydłużenia do 20 lat (jakieś 1200PLN),
- serwis "door to door".

Za wszystko policzyli niecałe 38k PLN. Dodam, że inne firmy wyceniały nieco ponad 40k na "tradycyjnych" inwerterach (nie mieli pojęcia o gminnej dotacji 5000PLN).
Może "uda się" załapać również na "Twój prąd".

Proszę o zdanie bardziej doświadczonych, jestem zupełnie zielony w temacie :(
Lokalizacja zachodnia wielkopolska.

astromax@wp.pl
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 lut 2018, 16:19
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: astromax@wp.pl »

Moim zdaniem to drogo obecnie cena za 1kWp nie powinna przekraczać 3600zł , policz ile wyjdzie w twojej ofercie 1kWp
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: kiwitom23 »

ZiemniakPyrka pisze:Za wszystko policzyli niecałe 38k PLN.
Cena wysoka, nawet bardzo bym powiedział, no chyba że tak ceny wzrosły od pół roku. Ja we wrześniu 2020 zakładałem:
- moc 9,85 kW
- panele QCells full black
- falownik Solaredge
- gwarancja na wszystko 25 lat bez dopłat
Zapłaciłem 40500. Jak na tamten czas podzespoły były naprawdę z górnej półki, a i moc większa. Z jakich rejonów jesteś?
Ostatnio zmieniony środa, 28 kwie 2021, 06:02 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

ZiemniakPyrka
100
Posty: 131
Rejestracja: wtorek, 12 sty 2021, 14:37
Ulubiony Alkohol: Ziemniaczany - własny
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 18 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: ZiemniakPyrka »

Zachodnia Wielkopolska. Wczoraj przeprowadziłem kilka rozmów:
- firma Hymon policzyła ok. 41k za instalację nieco ponad 9.5kWp,
- firma Synergio policzyła ok 43k za instalację 8,29kWp na Solaredge oraz ok. 41k za Huawei, panele Jinko 395 Black,
- firma MBM Solar policzyła ok. 44k za niecałe 10kWp na panelach Sunrise (I tutaj podali kilka falowników oraz mikrofalowników Hoymiles MI-1500).

Ceny poszły w górę i cały czas idą (dosłownie z dnia na dzień), natomiast każdy przedstawiciel mówił właśnie, że jeszcze jakiś czas temu tendencja była spadkowa. Fakt jest też taki, że nasz rejon zawsze drogo wychodzi. Może jeżeli skończy się ta cała światowa histeria to ceny trochę spadną.
Ostatnio zmieniony środa, 28 kwie 2021, 07:12 przez ZiemniakPyrka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

Polecam firmę Eneus / Rafał Minierski z Gorzowa Wielkopolskiego. W tamtą sobotę widziałem jak wygląda przeprowadzony przez nich montaż. Do Ciebie nie mają daleko a i ceny podobno fajne.
Przy wycenie możesz powołać się na mnie :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: michal278 »

Mirek-Świrek do tego jakieś 1-2% można jeszcze tracić na rozliczeniu międzyfazowym.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

użytkownik usunięty
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: użytkownik usunięty »

A może samemu nie chcecie sobie założyć ?
Jeśli nie znacie się na elektronice można wziąć elektryka za 500 podłączy zabezpieczenia . A na dachu troszkę poczytać i samemu robić.
Ja sam robiłem w tamtym roku i za 5 kw wyszło 13 tys.
Po odliczeniach i dotacjach na czysto wyszło 7500zl.
Są ludzie którzy wszystko wytłumaczą jak zrobić i np za tysiaka lub mniej przyjadą podłączyć posprawdzac i kasa wam zostaje.
10 kw obecnie bym zrobił pewbie za 20-25 tys

Wysłane z mojego RMX2155 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

Mam pytanie do kolegi @mirek-swirek.
Tak jak wcześniej pisałem mam 3 ogniwa i 3 mikroinwertery. Montaż będzie na dachu płaskim.
Chciałem zapytać czy jest sens ułożyć ogniwa w takiej "sinusoidzie"... Tzn jeden panel lekko na wschód pod większym kątem, drugi centralnie na południe pod kątem 35-40* a trzeci na zachód.
Być może nie warto przy tak małych mocach (3x370W) dzielić włosa na czworo i wszystkie położyć równo na południe.
Instalacja będzie prawdopodobnie demontowana na zimę i będzie startować dopiero na przełomie marca/kwietnia, a kończyć pracę około października.
Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki.
Edit:
LONGI SOLAR LR4-60HPH-370M 9BB
ENECSYS SMI 360 72
Ostatnio zmieniony piątek, 30 kwie 2021, 15:16 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Gacku, wszystko na południe da sumarycznie najlepsze uzyski. Oczywiście, przy założeniu, że nic nam nie rzuca cienia na panele.
Jeszcze lepsze uzyski byłyby tylko z trackera, ale to już zupełnie inne pieniądze.
Ciekawa historia z tym demontowaniem na zimę. Czy mógłbyś rozwinąć temat?

Perszing1800
30
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 20 sty 2011, 00:09
Krótko o sobie: Ufam tylko sobie;)
Ulubiony Alkohol: Moja;)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: Perszing1800 »

A jak sytuacja u Was z napięciem w sieci w południe przy pełnym słońcu? Nie zbliża się do ~250V? Im więcej instalacji tym większy problem może z tym być.
Ostatnio zmieniony sobota, 1 maja 2021, 13:06 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

mirek-swirek pisze: Jeszcze lepsze uzyski byłyby tylko z trackera, ale to już zupełnie inne pieniądze.
Ciekawa historia z tym demontowaniem na zimę. Czy mógłbyś rozwinąć temat?
Widziałem kilka takich DIY trackerów, super sprawa dla takich domorosłych majsterkowiczów jak ja. Tylko nie na garażu, który jest w jednym rzędzie z kilkoma innymi... Demontaż jest podyktowany tylko tym, że zimą bywam tam rzadziej i boję się dewastacji lub kradzieży.
Gdybym mógł panele położyć "na płasko" czyli około 8-10 stopni to wtedy nie byłoby ich widać i mogłyby tam zostać na cały rok, ale wtedy nie wyciągnę z nich tak dużo jak pod odpowiednim kątem...
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Ja mam na domu położone pod kątem 10 stopni. Straty z tego tytułu liczę na około 5% w skali roku. A konstrukcja wsporcza splacalaby mi się w związku z tym ok 15lat.
Ten najlepszy kąt 36 stopni względem horyzontu, to jest kwestia właśnie kilku %, czysto kompletnie nieistotna, bo jest masa innych czynników mogących generować straty.
Ja bym kładł na równo z dachem i się nie przejmowal.
Czyli, Ty chcesz mieć taką off-gridową instalacje? Mała przetwornica DC-DC + akumulator?
Tutaj obejrzyj sobie uzyski i straty w zależności od kątów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 1 maja 2021, 13:50 przez mirek-swirek, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: .Gacek »

Dziękuję Ci serdecznie za pomoc. Zastosuję się do Twoich rad i położę je na stałe na dachu w takim razie. :ok:
Instalacja miałaby być on-grid. Założenie jest takie aby "na bieżąco" pokrywało nam zużycie przez przez instalacje stałe w "kompleksie garażowym". Na to składają się dwa systemy alarmowe, jeden system CCTV, dwa routery od internetu i jeden gość ma chyba akwarium :hahaha:
Na początku chciałem cofać licznik bo nie ma zapadki, ale trochę się obawiam, że jak będzie pajda to 10 garaży zostanie bez prądu...
We wtorek idę do Enei przepisać umowę na mnie i zapytam się babeczki jak to wygląda aby wszystko było legalne i miało ręce i nogi. Zobaczymy.
Pozdrawiam Gacek.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Fotowoltaika - polecani wykonawcy i ogólna dyskusja

Post autor: mirek-swirek »

Napiszę ci na priwa, jak to ma być legalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”