Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Wszystko o prostych konstrukcjach typu garnek - chłodnica.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 8 lis 2019, 10:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Domino Jahaś »

Cześć koledzy,

Co prawda konto mam młode ale od dłuższego czasu czytam forum. Wcześniej coś się uczyłem psocić na wieszakach szwagra, potem te wieszaki zmodyfikowałem i dorobiłem mini kolumnę miedzianą, ale to cały czas nie było moje a perspektywa mojego wesela niedługo pomogła uzmysłowić mojej przyszłej żonie że taki sprzęt jest podstawowym wyposażeniem prawdziwego mężczyzny no i zbudowałem wymarzony destylator z myślą o robieniu owocówek, cukrówek i mam nadzieję w niedalekiej przyszłości whisky (musze dorobić mieszadło).

Obrazek

Budowa modułowa wszystko na triclampa żebym mógł łatwo czyścić i dokonywać ewentualnych modyfikacji. Mimo że za pierwszym razem wyszedł całkiem niezły specyfik

Obrazek

to niestety tego pierwszego razu nie zakończyłem - całość lutowałem lutem miękkim i jak sprawdzałem wodą to wszystko było szczelne ale pary alkoholu niestety uciekały na lucie złącz triclamp z miedzią i musiałem podstawić garnek i co chwilę zbierać z pokrywy to co skapało i do garna żeby przepuścić kolejnym razem.

Obrazek

W związku z tym czy macie pomysł w jaki sposób mogę szczelnie połączyć obejmy z nierdzewki z rurą miedzianą? Tu gdzie łączyłem miedź z miedzią jest wszystko szczelne i nie było problemów z lutowaniem.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: .Gacek »

Cześć. Mógłbyś dodać zdjęcia tych pierścieni od triclampa? Ja łączenie tych talerzyków łaczyłem na dwa sposoby. Pierwszy będzie widoczny na filmie z linku, ale tylko raz udało mi się dobrać taką średnicę do rury fi42. A drugi sposób to nawinięcie blaszki 0,6mm na rurę i wbicie przez kołek drewniany talerzyka od clampa. Następnie zalanie całości cyną i żmudne szlifowanie aby miało to wygląd. Na forum jest gdzieś opisane jak chłopaki wytrawiali najpierw jakimś kwasem stal i później ją bielili cyną. Gdy była już dokładnie obielona to wkładali na rurę i szczelnie lutowali.

https://youtu.be/QtnQemG5Uco
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 8 lis 2019, 10:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: Domino Jahaś »

triclampy mają zewnętrzną średnicę 51mm a rura fi wewnętrzne ma 51 (zewnętrzne 54) więc ciężko byłoby tam cokolwiek wbić. Niżej link do obejm które kupiłem:
https://allegro.pl/oferta/zlacze-tc-51m ... ZDU4ZmE%3D
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: .Gacek »

Byłem przekonany że armata jest zbudowana z fi 42mm. Ale i tak średnicę wew/zew się zgadzają to może na teflon i na wcisk to połącz. Pytanie tylko jak to u Ciebie że stabilnością będzie...
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: masterpaw2 »

całość lutowałem lutem miękkim
To już wiemy, ale jakim sposobem to robiłeś? Jedyne sensowne połączenie uzyskamy pobielajac wcześniej element z KO, dopiero po tym zabiegu jesteśmy w stanie połączyć te dwa materiały (mowa oczywiście o lucie miękkim). Obejrzyj sobie i do dzieła.
https://youtu.be/g9py1ygowKU
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

użytkownik usunięty
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: użytkownik usunięty »

Ale tak "pobielać" jak na tym filmiku, to można tylko w Rosji, albo w czasach jak nie było past lutowniczych(topników)
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: masterpaw2 »

Kolego japitole, próbowałeś lutować stał nierdzewną z miedzią LUTEM MIĘKKIM (bo w tym rzecz), że wyciągasz takie wnioski? Jeśli nie to spróbuj, i dopiero zabierz głos ;)
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

użytkownik usunięty
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: użytkownik usunięty »

Lutowanie miękkie, czy twarde nie ma znaczenia, gdyż do dobrego połączenia jest potrzebny topnik, oczywiście jak ktoś umie lutować, to i bez tego się obejdzie. Lutowanie miękkie jest o niebo łatwiejsze i tańsze(inne luty, pasty, a przede wszystkim palnik)
Na tym filmiku nic innego gościu nie robi jak nakłada warstewkę cyny za pomocą wcześniejszej pasywacji kwasem fosforowego, a raczej ortofosforowym. Pasta lutownicza(topnik) ma to samo działanie i jest w jednym, czyli mamy pasywator i cynę w jednym.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: masterpaw2 »

japitole pisze:Na tym filmiku nic innego gościu nie robi jak nakłada warstewkę cyny za pomocą wcześniejszej pasywacji kwasem fosforowego, a raczej ortofosforowym.
:klaszcze: to jasne jak słońce, chodzi o sposób w jaki to robi (lutownica kolbowa), podchodząc do tej czynności z palnikiem nie jesteśmy w stanie pobielić (nanieść warstwy lutu miękkiego) na duży element z KO, gdyż używając topnika do w/w lutu po prostu go spalimy :bezradny:
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Wesoly49
50
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 27 lis 2018, 13:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Alkohole smakowe .
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: Wesoly49 »

Kolego ja zrobiłem kiedyś jak pisze masterpaw2 , topnik La-co Flux posmarowałem 3clampa podgrzałem palnikiem i na to lut miękki później rura fi54 w tego clampa . Było to jakoś rok temu i trzyma do dziś bez przecieków. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 8 lis 2019, 10:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: Domino Jahaś »

Może ja coś źle robię bo próbowałem w ten sposób jak piszecie, zabieliłem triclampa, złożyłem do kupy i podgrzałem palnikiem i próbowałem dać trochę lutu - efekt mizerny, ale to może kwestia że zamiast tej pasty powinienem użyć Topnika? Będę jeszcze testował jeśli mi się uda to podzielę się swoim doświadczeniem. Jeśli się nie uda to poszukam kogoś kto zlutuje mi to lutem twardym żeby się wyposażać w sprzęt :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 8 lis 2019, 10:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: Domino Jahaś »

Panowie,

testowałem różne sposoby, łączenia tych elementów i udało mi się to polutować z wykorzystaniem topnika Bisan LB1 i mocnego nagrzewania przez 2 palniki równocześnie (bez zabielania), aczkolwiek w dwóch miejscach są delikatne nieszczelności które tymczasowo załatałem taśmą teflonową. w ramach ciekawostki znalazłem poradnik trawienia stali nierdzewnej: https://www.eltrex.net.pl/img/products_ ... avesta.pdf

w którym jest zdefiniowany podział na 3 grupy stali nierdzewnej, stal z której mam wykonane obejmy znajduje się w 2 grupie, natomiast w kłodnicy mam wspawany kawałek nierdzewki z 3 grupy i o ile do obejm cyna się "łapie" to do tej blachy nie ma szans.

tyle z aktualizacji, teraz mam pytanie dotyczące tuningu mojego potworka. Chcę wymienić obecny termometr zegarowy na cyfrowy, widziałem że jest sporo informacji na forum o tym gdzie powinny być umieszczone termometry, dlatego poniżej wrzucam schemat mojego sprzętu z zaznaczonymi miejscami gdzie planuję umieścić termometry, dajcie znać czy dobrze to przemyślałem czy popełniłem jakiś błąd.
Zrzut ekranu 2019-11-17 o 17.24.25.png
Dodatkowo zrobiłem małą modyfikację chłodnicy (30 cm) - wywaliłem nierdzewną spiralkę i wsadziłem miedzianą rurkę bo spirale coś blokowało, a z kolei ta obecna rurka nie do końca chłodzi destylat ;/ Co mogę poprawić w chłodnicy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

użytkownik usunięty
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: użytkownik usunięty »

@Domino Jahaś jak nadal masz problem ze szczelnością, to mogę Ci pomóc co nieco polutować, ale nie wszystko na raz, bo sam nie mam czasu na swoje konstrukcje.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Domino Jahaś
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 8 lis 2019, 10:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: Domino Jahaś »

Nadal, napiszę do Ciebie na priv.
Ostatnio zmieniony środa, 22 sty 2020, 10:29 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: freek »

@japitole, czy w takim razie możesz zamieścić instrukcje jak wg Ciebie polutować ko z cu bez topnika?
A jeżeli z topnikiem to jakim, jak grzać itp oczywiście mówimy o miękkim lucie. Sam właśnie będę wykonywał takie połączenia więc takie informacje sie przydadzą. Poza tym jest taki temat nawet i taka informacja była by tam cenna.
post216614.html?hilit=Problem%20z%20po% ... em#p216614
Ostatnio zmieniony środa, 22 sty 2020, 13:46 przez freek, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: użytkownik usunięty »

OK, ale o czym tu pisać.
Może zacznę od lutowania miękkiego.
Do lutowania miękkiego wystarczy nam przeciętny palnik na propan np. ten z linku poniżej
https://allegro.pl/oferta/lutlampa-paln ... 7617148116
Czyścimy oba materiału ze stali nierdzewnej i miedzi takim czyścikiem.
https://allegro.pl/oferta/szmatka-do-cz ... 5662164830
https://allegro.pl/oferta/szczotka-czys ... 7580686499
Ewentualnie drobno ziarnistym papierem, używam go przeważnie
do już używanych rurek, kształtek.
Po wyczyszczeniu nakładamy na jeden i drugi materiał topnik
https://allegro.pl/oferta/olej-rst-do-l ... 7592636636
i je łączymy, grzejąc przede wszystkim rurę miedzianą, ale nie bezpośrednio miejsce łączenia, ale trochę powyżej. Lut powinien się stopić od ciepłej rury, a nie od płomienia palnika.
Kiedy nałożyć lut(cynę) to zależy od topnika Jeżeli topnik mamy w paście, to pewnie jest wraz z cyną, wtedy sprawa jest prosta, bo widzimy jak stopniowo zamienia się w srebrny lut i to jest dla nas sygnał, że należy dołożyć w tej chwili do spoiny lut(cynę)
W tym samym czasie możemy zacząć ogrzewać również powierzchnię nierdzewną.
Inaczej to wygląda jak mamy topnik bez cyny tylko zwykły kwas, ja to wtedy robię na czuja, po prostu wiem kiedy jest odpowiednia temperatura, wy możecie po prostu dotknąć do materiału cynę jeżeli zacznie się topić to jest OK
Lut miękki przy małej średnicy rurek może zostać przyłożony w jednym miejscu rurki, a i tak zaleje nam cały jej obwód z większymi przekrojami należy to zrobić w kilku miejscach, ze względu na różną temperaturę materiału
Oczywiście lut miękki można robić zwykłą cyną byleby była bez ołowiu, jednak...jeżeli chcemy mieć połączenie bardziej wytrzymałe na zrywanie
to proponuję użyć cyny z zawartością srebra

Do lutowania twardego uważam że, należy użyć lutu tylko ze srebrem np. takich
https://allegro.pl/oferta/lut-srebrny-z ... 7815593743
Przygotowanie materiału jest takie same, ale materiały i sam palnik są o wiele droższe
Ja np używam palnika na gaz mapp, Takiego jak ten z linku poniżej.
https://allegro.pl/oferta/palnik-gazowy ... 8172142174
Zwykłym palnikiem do lutowania miękkiego nie wykonacie lutów twardych, bynajmniej poprawnych
Luty twarde dużo gorzej się rozprowadza i dużo gorzej wyglądają, ale nieporównywalnie mają większą moc na zrywanie.
Pomimo, że można lutować bez topników, tylko samymi lutami, ja i tak zawsze używam topnika np.
https://allegro.pl/oferta/pasta-hs-do-l ... MzEzNTk%3D
Inaczej lutuję miedź z miedzią, czy też z mosiądzem, a inaczej lutuję miedz, ze stalą nierdzewną. Ogólnie to staram się lutować SS z miedzią tylko lutem miękkim, ale o tym za chwilę
Miedź z SS lutuję w kilku etapach, chodzi mi tu o duże średnice.
Grzejemy rurki tak długo, aż lut twardy po dotknięciu do materiału sam zacznie się rozpuszczać, jednak materiał nie podgrzewamy dłużej jak 3-4min, jeżeli nie zdołaliśmy w tym czasie wszystkiego polutować, robimy przerwę, by temperatura na stali nierdzewnej o kilkadziesiąt stopni ( ja czekam 1 min.)się obniżyła i ponawiamy ponownie proces lutowania w miejscu w którym skończyliśmy.
Dlaczego tak, ano dlatego, że przegrzana miedź ma gorsze parametr i częściowo zostaje utleniona, a przegrzana SS, przestaje być stalą nierdzewną.
Chrom jest stosowany w stali nierdzewnej w celu zapobiegania korozji, gdy podgrzewasz stal nierdzewną w temperaturze
425–870 ° C przez dłuższy czas, chrom może dyfundować z powierzchni i tworzyć węgliki chromu, które już nie chronią stal nierdzewną przed korozją.
W takim wypadku dobrze gdy można kupić lut, który się topi w jak najniższej temperaturze i lutować w jak najkrótszym czasie.
Można znaleźć filmiki na Youtubie, gdzie jest tak katowana SS :shock:
Nie mam pojęcia co mogę więcej dodać.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: freek »

A widzisz, takiego oleju jak podałeś w linku do lutowania ko nikt tu jeszcze nie proponował, a mógłbyś dodać jeszcze jak dobrze polutować miedź z nierdzewką bez topnika, gdyby ktoś czuł się na siłach tak jak to pisałeś.

użytkownik usunięty
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: użytkownik usunięty »

Musiałbym zejść do "warsztatu" i przekopać graty, bo nie pamiętam nazwy, ale są luty(cyny) które w sobie w swoim rdzeniu mają topnik, który się uwalnia po dotknięciu cyny do rozgrzanego materiału.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: freek »

No widzisz, czyli czy w cynie czy solo jakiś topnik musi występować bo sam przyznasz, że bez tego ciężko cu z cu polutować, a co dopiero cu z ko.
Nie fatyguj sie do warsztatu bo wymienionych tu( i w temacie, który wyżej podrzuciłem) już zostało sporo rozwiązań i to w miarę tanich. A sądzę, że to co byś znalazł do najtańszych należało nie będzie.

bartek2k9
10
Posty: 17
Rejestracja: piątek, 10 kwie 2015, 22:58
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mały miedziany potworek - prośba o pomoc

Post autor: bartek2k9 »

W innym temacie dotyczącym problemu łączenia rur miedzianych postarałem opisać jak udało mi się skutecznie połączyć nierdzewne złącza tri clamp z rurą miedzianą. post220119.html#p220119 Mam nadzieję, że opisałem to dosyć zrozumiale. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Ostatnio zmieniony niedziela, 8 mar 2020, 18:23 przez bartek2k9, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylatory pot-still”