Nastaw z pigwowca + metoda destylacji- krok po kroku

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
TomekO
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2019, 20:59

Post autor: TomekO »

Witam,
Jako nowy użytkownik witam wszystkich Forumowiczów :)

Proszę o komentarze w adnotacjach co Waszym zdaniem może iść nie tak, by uzyskać dobrej jakości destylat:

Posiadając na podwórku pigwowca postanowiłem go wykorzystać do przygotowania nastawu:

1)7kg pigwowca pokrojonego w ćwiartki (bez odseparowania pestek) zasypane 1kg cukru w celu wyciągnięcia soku (5 dni wraz z kilkukrotnym przemieszaniem)

2) Beczka 60l, wsypany ww. pigowiec, zasypany 14kg cukru, dodane 40l wody dokładne wymieszany- co powiecie o proporcjach? Postawiłem na ilość cukru w celu uzyskania dużej ilości destylatu.

3) Po rozmieszaniu dodane około 6g pożywki dla drożdży Kombi Vita z Br***nu (z wit. B1) [NA TYM ETAPIE OBECNIE JESTEM]. Na drugi dzień dodane drożdże 14g Enovini Baya 18% na 10-35l (tego samego producenta) do win owocowych, białych etc. Stosowanie pożywki wg instrukcji, kolejne ok. 6g po 2-3 dniach fermentacji, następne w drugim tygodniu fermentacji z dodatkiem moszczu (w trakcie rozrobienia)

4) Po zejściu na 0blg zacier leżakuje wraz z owocem ok. 1 tydzień.

5) Nalewam ok. 20l do zestawu Pot-Still, ogień na full, delikatnie zimna woda, przy ok. 80'C na kolumnie większe studzenie. Temperatura na kegu ok. 91'C, w końcowej partii nawet pod 95'C

6) Pierwsze 100ml wiadomo pod grillowanie. Destylacja do 50%, max do 95'C resztę traktuje jako niesmaczne, do wylania.

Co byście zmienili w powyższej technice :)? Pytam jako laik, ostatni nastaw z porzeczki dosyć niesmaczny, pomimo mocy 42% i użyciu przepalanki do zabarwienia i podbicia smaku mocno gryzł w gardło. Uratowała go przepalana beczka dębowa przy leżakowaniu 2msc.

Proszę również o uwzględnienie przedgonu-gonu-pogonu, nie mam doświadczenia w ich rozdzielaniu. Również zastanawiam się nad planem ponownej destylacji przedgonu-gonu, nie wiem jak to w kwestii pigwowca.

Z góry dziękuje za każdy komentarz w granicach przyzwoitości.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Nastaw z pigwowca + metoda destylacji- krok po kroku

Post autor: Góral bagienny »

Cześć Kolego. Zrobiłeś nastaw cukrowy z dodatkiem pigwowca nie odwrotnie ;)
Odnośnie destylacji zrób tak pierwsze gotowanie do zera % w kotle.
Drugie gotowanie rozcieńcz surówkę do 20% i początek i koniec odbieraj w małe buteleczki serce możesz w damę.
Po 2 dniach sprawdz co się nadaje z małych buteleczek do spożycia i dolej do serca ;)
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Nastaw z pigwowca + metoda destylacji- krok po kroku

Post autor: szatajoh »

Ostatnio zmieniony środa, 23 paź 2019, 15:52 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Nastaw z pigwowca + metoda destylacji- krok po kroku

Post autor: wawaldek11 »

Tomek - nastawiłeś już czy dopiero planujesz?
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
TomekO
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 22 paź 2019, 20:59
Re: Nastaw z pigwowca + metoda destylacji- krok po kroku

Post autor: TomekO »

Wczoraj dodana pożywka, dziś miałem dodać drożdże więc jest czas na jakieś zmiany
szatajoh pisze:Przeczytaj to:
post149574.html?hilit=pigwowica#p149574
Dzięki!
Ostatnio zmieniony środa, 23 paź 2019, 19:43 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”