zbyt wytrawna wiśniówka

Dyskusja ogólna o wytwarzaniu nalewek i ich przyrządzaniu...

Autor tematu
nashaden
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 11:37
Podziękował: 2 razy

Post autor: nashaden »

Witam,

Od trzech lat robię udaną (wg. rodziny i znajomych) wiśniówkę. W tym roku coś mnie tknęło i stwierdziłem, że syrop cukrowy jakim zaleję owoce po zlaniu z nich samogonu, zrobię z niższą zawartością cukru. Efekt jest taki, że po sklarowaniu się nalewki w balonie, przed rozlaniem do butelek mam wrażenie, że jest ona zbyt wytrawna. Czy da się to jeszcze uratować? Może przygotować ponownie syrop cukrowy, zmieszać z nalewką i znów na dwa-trzy tygodnie zostawić w balonie?
alembiki
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: zbyt wytrawna wiśniówka

Post autor: Zygmunt »

Zawsze rób próbę na małej ilości- sprawdź swój pomysł i jak będzie smakowało rób na całości. W tej sytuacji dodawałbym zamiast syropu cukrowego raczej domowego, słodkiego soku z wiśni.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
nashaden
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 11:37
Podziękował: 2 razy
Re: zbyt wytrawna wiśniówka

Post autor: nashaden »

Polak mądry po szkodzie, jak to mówią. Sok z wiśni. To może być to. Mam parę słoików soku z tych samych wiśni, co nalewka, więc chyba tak trzeba będzie zrobić...

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: zbyt wytrawna wiśniówka

Post autor: wawaldek11 »

A nie pomyślałeś, żeby po prostu dosypać cukru do nalewki i rozmieszać? Rób to oczywiście na małej próbce.
Byłby problem gdybyś przesłodził.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 wrz 2019, 00:53 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
nashaden
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 11:37
Podziękował: 2 razy
Re: zbyt wytrawna wiśniówka

Post autor: nashaden »

wawaldek11 pisze:A nie pomyślałeś, żeby po prostu dosypać cukru do nalewki i rozmieszać? Rób to oczywiście na małej próbce.
Byłby problem gdybyś przesłodził.
Sam cukier? Hm... Myślałem o syropie cukrowym - dodałby on też nieco 'gęstości'.
Zygmunt pisze:W tej sytuacji dodawałbym zamiast syropu cukrowego raczej domowego, słodkiego soku z wiśni.
Kurcze, sprawdzałem sok i jest bardziej cierpki niż słodki - obawiam się, że nie "dosłodzi" nalewki. Może jednak syrop cukrowy lub sam cukier jak radzi wawaldek11?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 wrz 2019, 10:19 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: zbyt wytrawna wiśniówka

Post autor: wawaldek11 »

Sam cukier bardziej zwiększy gęstość, bo nie dolewasz wody.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
nashaden
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 31 paź 2017, 11:37
Podziękował: 2 razy
Re: zbyt wytrawna wiśniówka

Post autor: nashaden »

Temat do zamknięcia. Do dosłodzenia użyłem syropu cukrowego 200ml wody/0.6kg cukru na 4l nalewki. 30 minut po połączeniu i wymieszaniu wydaje mi się, że jest OK. Rozlane do butelek i odstawione do piwnicy. Zobaczymy za 6 miesięcy co z tego wyszło. Dzięki za uwagi i pomoc.
Ostatnio zmieniony wtorek, 24 wrz 2019, 07:10 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Nalewek”