Cukrówka X2 vs glukozówka 2,5

Co można zrobić z gotowymi destylatami? Jak poprawić smak i zapach? Tutaj znajdziecie przepisy, poprawianie smaku, przechowywanie.

Autor tematu
lazzarus
5
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 17 mar 2016, 22:38
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: lazzarus »

Witam szanowne grono forumowiczów i proszę o poradę i opinie.... Mianowicie zrobiłem nastaw na glukozie do którego się zarąbiście postarałem, gdyż miał to być mój firmowy popis na stole przy okazji rodzinnych imprez... Bardzo starannie i z wielkim zaangażowaniem przykładałem się do każdego etapu produkcji:
-nie za wysokie blg początkowe- na 50 kg glukozy 180 l wody - wyprzedzam pytanie nie uzupełnione do 180l tylko dodane 180l
-stosunkowo mała liczba drożdży moskva style 3 standardowe paczki wolałem żeby jechały dłużej, a mniej intensywnie, temp początkowa 20-25 st xd Celsjusza, zjechały do zera, nie było ujemnego blg
- czas na sedymentacje,
-klarowanie dwuskladnikowym klarem dostępnym na rynku nazwy nie pamiętam ale na 100 l. sklarowal tak że praktycznie na rurki szedł kryształ.
- rektyfikacja metoda dwa i pół :
a) pierwsza rektyfikacja: stabilizacja 40min odbior przedgonu ok 150-200ml na lm później odbiór na olm 200 ml dodana do następnej rektyfikacji , odbiór serca do 98stopni w kegu prowadzona z korekta odbioru która wyprzedzała skok na 10polce ( plus minus prowadziłem odbiór do ok 3-5 ml przy stabilnej 10 polce) tak razy 6
b)odbior pogonow do skoku w głowicy o 0,3 stopnia pogon 95+
C)tak odebrałem ok 5 l pogonow które rozcienczylem do 25l i poszły na rurki j.w. i dodałem do serca
d)powstala zajebista surówka której nie próbowałem ale w zapachu byla dużo przyjemniejsza niż surówka z cukru.
E)wszystko rozcieńczone do 60 procent poszło na węgiel aktywny
F) nastepnie podzielone na dwa razy poszło na rurki stabilizacja ok 40min odbiór przedgonu kropelkowo 100-150ml za każdym razem
G) rozcieńczenie do 20 procent i kolejna rektyfikacja- stabilizacja 40min bardzo powolny odbiór przedgonu już tylko w ilości 50-100 ml później 150- 200 na olm do następnego razu i odbiór serca do 96 stopni w kegu reszta jako pogony do 20 procent i do następnego pędzenia
H) i tak do ostatniego pędzenia odbiór do 96 w kegu reszta jako pogony poszło do pogonow z cukrówki
- poczekałem 2 miesiące trzymając to w szklanej damie
- rozcienczylem to woda destylowana na 40 procent , tego samego dnia zrobiłem to samo z cukrówka rektyfikowana dwa razy gdzie aż tak że wszystkim się nie spinalem tj nie klarowane szło na rurki , odbierałem mniej przedgonow , dłużej ciągnąłem serce i parę innych błędów np czasami miałem skok na 10polce zanim się zorientowałem o 1 stopien.
- takie dwie wódeczki czekały na degustacje 3 osoby plus niestety ja ślepo powiedziały że glukozówka praktycznie nie pachniała niczym , ale w smaku była ostrzejsza i wchodziła gorzej niż cukrówka. Każdy próbujący porównał ja do sklepowej wódki ale stwierdził że cukrówka lepsza... Czy ktoś miał podobnie i o czym to świadczy?
promocja
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Cukrówka X2 vs glukozówka 2,5

Post autor: Kamal »

Poprostu wódka na glukozie jest bez smaku surowca. I dlatego takie odczucia jeśli chodzi o smak.
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Cukrówka X2 vs glukozówka 2,5

Post autor: psotamt »

Z glukozą mam przygodę od dwóch lat i ciągle trwa :mrgreen: Czytając Twój opis rektyfikacji uważam, że wszystko zrobiłeś dobrze, choć rektyfikacja metodą 2,5 jest moim zdaniem zbędna. Ale nikt tego też nie zabrania ;)
Spirytusu z glukozy nie używam do robienia wódki czystej, przeznaczam go do innych zadań. Jest doskonały do tworzenia wszelkich wódek smakowych. Wychodzi z niego doskonała wódka żubrówka, wódki ziołowe i przede wszystkim nalewki. Rektyfikat z glukozy nie wnosi poza % żadnego smaku do trunku, dlatego też pozwala zaistnieć tym smakom, na których nam zależy. Jak kolega wyżej napisał, czysta wódka nie ma smaku, charakteru, tego czegoś, czego się oczekuje. Skłonny jestem zgodzić się z Twoimi kolegami, że cukrówka lepiej im smakowała.
Możesz zapytać, że skoro glukoza na czystą nie nadaje się, co co polecam? Cóż, zboża i skrobię ziemniaczaną.
Ale by całkowicie glukozy nie przekreślić jako źródło wódki czystej, mam dla Ciebie propozycję. Jako, że robię dużo nalewek, a do wielu wskazane jest użycie rumu jako jednego ze składników, postanowiłem taki właśnie spirytus z posmakiem rumu stworzyć. Dałem na 12,5 kg glukozy 1,8 kg melasy z trzciny cukrowej. Zrobiłem nastaw jak każdy z glukozy, przegoniłem raz przez kolumnę i powstał trunek o zdecydowanie innej nucie zapachowej. Całość przeznaczona na nalewki. Ale nie byłbym sobą gdybym nie spróbował tego w charakterze wódki czystej, białej. Rozrobiłem niewielką ilość do 40% i pozwoliłem temu tworowi trochę poukładać się, jakieś 10 dni. Zaskoczenie było spore, bo powstała wódka nie była bezpłciowa. Wódka z glukozy miała smak i zapach. Była smaczna i zapewne śmiało mogłaby konkurować z cukrówką.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Cukrówka X2 vs glukozówka 2,5

Post autor: Doody »

Wódka z glukozy jest dużo łagodniejsza od wódki z cukru. Robiłem ją wiele razy i zawsze była łagodniejsza. Ja rektyfikuję glukozówkę dwa razy i jest jak dla mnie idealna.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gotowe Destylaty”