Pomoc/problem Kolumna Elite LM/VM/OVM

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
maciekazsx
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 16 gru 2018, 22:24

Post autor: maciekazsx »

Witam,
jakiś czas temu zakupiłem sprzęt https://destylatorymiedziane.pl/pl/kolu ... 24067.html Zacząłem na nim prace i wraz z nią powstało kilka problemów. Nie ukrywam, że jest to moje dziewicze psocenie na takim sprzęcie więc lekko jestem zdezorienotwany. Jeśli znalazłby się ktoś kto zna odpowiedzi i rozwiązania na moje problemy będę wdzięczny.

PROBLEM 1: Dokręcenie
Wystąpił już na początku składania i tak na prawdę nawiązuję to do problemu drugiego. Mianowicie podczas skręcania kolumny używałem taśmy teflonowej, po dokręceniu zaworu kulkowego do kolumny a następnie chłodnicy największy opór otrzymywałem przy koncie ok 45*. Z racji niepraktyczności dodawałem więcej taśmy teflonowej od początku, mimo to opór uzyskiwałem na kącie ok 45* chłodnicy do kolumny. Założyłem więc taśmę ponownie i skończyłem dokręcenia gdy uzyskałem równoległość. Jednak miałem świadomość, że nie jest to maksimum dokręcenia. Nie wiem teraz czy mam dokładać maksymalnie dużo warstw taśmy czy takie dokręcenie może być wystarczające.

PROBLEM 2: Straty
Kocioł zalewam zawsze minimum 10* zacierem. Kocioł ma 30l wiec zalewam ok 25l. Po raz kolejny uzyskuje ok 1.5l 96* roztworu i ok 1l 80*. przed gon i pogon to ok 300ml. Wydaję mi się że jak na taki wkład własny, uzyskany efekt jest dość słaby. Może aby lepiej zobrazować pracę: włączam 2 grzałki na maksa, dy na górnym termomentrze mam ok 40 st, celc puszczam chłodzenie. Po zagotowaniu czekam ok 30 min przy czym wyłączam górną grzałkę. Po 30 min odpalam zawór LM odbieram 300 ml przedgonu po czym odkręcam VM i odpieram towar. W zależności co robie i co chce LM mam mniej lub bardziej odkręcone. I teraz moje pytanie skąd te straty i czy to wgl są straty. Czy to jest kwestia że gdzieś na całej maszynie mam jakąś niedokręconą część (tak jak wyżej pisałem), czy na etapie procesu produkcji robię jakiś błąd? Ogólnie pomieszczenie w którym pracuję jest w miarę wietrzone dlatego nie odczuwam zbytnio zapachu.

PROBLEM 3: Temperatura
Wiem że sposób którym robię jest drogą na skróty ale gdy tylko zacznie bulgotać mi na poziomie szybki wyłączam górną grzałkę. Temperatura cieczy w kegu wynosi wtedu ok 94 st celc i pozostaje tam w miarę stała. Natomiast na dwóch termometrach temp waha się. Najczęściej utrzymuję się na poziomie ok 74 st w pewnym momencie temperatura na dolnym termometrze wzrasta po czym na górnym. Co ma na to wpłym i czym mogę to kontrolować?


Na chwilę obencą to są moje 3 największe problemy z jakie nie pozwalają mi spać spokojnie... najbardziej męczy mnie problem strat w końcowym produkcie. Za wszelkie podpowiedzi i odpowiedzi bardzo dziękuję! :piwo: :respect:

wawaldek11
2500
Posty: 2916
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Pomoc/problem Kolumna Elite LM/VM/OVM

Post autor: wawaldek11 »

A producenta zapytałeś? Na pewno pomoże.
Pozdrawiam,
Waldek

PETER29
850
Posty: 897
Rejestracja: piątek, 18 lut 2011, 16:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: ŚLĄSKIE
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 104 razy
Re: Pomoc/problem Kolumna Elite LM/VM/OVM

Post autor: PETER29 »

Napisz z ilu kilogramów cukru robisz zacier ( czytaj nastaw ). Skąd wiesz że ma 10%?
_______________________________________________________________________________
Pozdrawiam KRZYSZTOF
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pomoc/problem Kolumna Elite LM/VM/OVM

Post autor: lesgo58 »

Kol. @maciekazsx
Pytanie podstawowe - czy otrzymałeś instrukcję? Czy ją czytałeś?
Bo z opisu wynika, że nie. otrzymałeś kolumnę rektyfikacyjną a traktujesz ja jakbyś destylował.
Jesli jednak instrukcji nie otrzymałeś to dzwoń do producenta i poproś o takową.
Resztę pominę bo raczej jest konsekwencją braku znajomości w prowadzeniu procesu rektyfikacyjnego.
W międzyczasie zapoznaj się z tym kompendium:
post80861.html#p80861
post78355.html#p78355
Może coś Ci się rozjaśni.

P.S. 1/ Skręcanie kolumny przy użyciu teflonu nie jest takie trudne. Jednak trzeba być uważnym aby skręcało się dosyć ciasno jednak na całym gwincie. po skręceniu staraj się już więcej kolumny nie ruszać. Bo bardzo łatwo o naruszenie szczelności powłoki teflonowej. Nie wiem czy żeby mieć pewność w prawidłowym uszczelnieniu nie można użyć innego szczeliwa. To tez powinien Ci wyjaśnić producent.,
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 lip 2019, 14:45 przez lesgo58, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

lewy87r
50
Posty: 96
Rejestracja: wtorek, 1 sie 2017, 13:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Pomoc/problem Kolumna Elite LM/VM/OVM

Post autor: lewy87r »

Też mam sprzęd od tego producenta.

No instrukcja sie kłania jak wół ale tipy też by się przydały których nie ma w instrukcji.

Przerób sobie na OVM (lepszy efekt),
Jeśli chodzi o taśmę teflonową to zakłada się ją cienko - za grubo jak jest to się "ściągnie" wraz z nakręcanym elementem.
Nie trzeba dociągać "na opór" wszystkiego jak przy pakułach zostaw jeden zwój do końca, ustaw w pionie i jak jest w miarę sztywno i nie cieknie to uznaj, że jest ok. Gwint trzyma rurkę a nie taśma - taśma tylko uszczelnia połączenie.

Ja po kilku przebiegach na swojej aparaturze (pierwsze o dziwo były całkiem ok - albo nie zwracałem tak uwagi) - też nie mogłem się doliczyć ilości wykapanego towaru - znikało różnie 0.5L, 1L czasem 1,5L na wsadzie 42Litra. - w końcu któregoś pięknego dnia przy gotowaniu widzę nad sprzętem plamę na suficie... okazało się, że towar uciekał powolutku górą, wcześniej żadne plamy się nie robiły pewnie kwestia wietrzenia pomieszczenia i wilgotności.
Okazało się, że skraplacz oczywiście jest przewymiarowany i nie powinno tak się dziać ale niestety się działo. Robiłem jakieś "zaślepki" itp by zatrzymać te uciekające opary pomiędzy skraplaczem ale słabo to się sprawdzało. Natomiast poinformowałem producenta o problemie.
Rozwiązanie było banalne - wsadzenie w środek skraplcza rozczochranego zmywaka.

Od tamtej pory nie zdarzyło się bym nie doliczył się ilości towaru a wręcz czasem jestem mile zaskoczony...

Btw. port termometru też przerabiałem (dziura w zaślepce mosiężnej) bo był wątpliwej jakości. Po przerobieniu i wymianie termometru jakoś stabilniej wszystko pracuje :)

Ale ogólnie to jestem zadowolony ze sprzętu - pozwolił mi on po wymianie wypełnienia na sprężynki na danie lania Polmosowi :)


btw. co do stężenia i temperatury w kotle - https://www.bimber.info/forum/download/file.php?id=7112
wnioskuję że twój wsad ma nie więcej jak 10% skoro przy "zalaniu" kolumny w kegu masz ~94stopnie więc twój uciąg wydaje się być prawidłowy.
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 lip 2019, 13:07 przez lewy87r, łącznie zmieniany 1 raz.

Lesnyludek
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 10 mar 2018, 12:46
Re: Pomoc/problem Kolumna Elite LM/VM/OVM

Post autor: Lesnyludek »

Witam.
Co to są te tipy?
Mam Elite od Zygmunta i szczerze mówiąc nie jestem zadowolony.
Może jak przerobię co tam radzicie będzie ok. Tylko kurcze , dać tyle kasy i otrzymać sprzęt do przeróbki, z chińskim za pół dolara termometrem...Troszkę słabo. Napisz mi o tych tipach proszę.
Producent burczy i mówi o instrukcji . Jest nieuprzejmy strasznie. Instrukcje jaka otrzymałem chyba na kolanie kserował, bo blada i niewidoczna.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 paź 2019, 06:11 przez Lesnyludek, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”