Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
Kamyk12
10
Załączniki
Mniejsza moc grzania, a jakość !

Postautor: Kamyk12 » piątek, 7 cze 2019, 07:33

Witam Panowie
Zastanawiam się nad jedną rzeczą, a mianowicie nad mocą grzania.
Powiedzmy, że moja moc robocza (odbiór) jest 3700W - i efekt bardzo dobry. Czy są wyczuwalne jakieś różnice przy pracy na mniejszych mocach, powiedzmy 3300W? Wiadome jest, że praca na wyższych mocach powoduje stratę jakości, a mnie interesuje praca na mniejszej mocy. Robił może ktoś takie doświadczenie?

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

lesgo58
4000
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Mniejsza moc grzania, a jakość !

Postautor: lesgo58 » piątek, 7 cze 2019, 11:07

Spokojnie możesz pracować na mniejszej mocy. Pamiętaj tylko aby dla utrzymania podobnego RR dostosować prędkość odbioru.
Jedyny minus to dłuższa praca.

PierwszyWolnyLogin
200
Krótko o sobie: Jeśli chcesz troszeczkę podstaw szklaneczkę :)
Status Alkoholowy: Drinker
Załączniki

Postautor: PierwszyWolnyLogin » piątek, 7 cze 2019, 13:45

No tak, ale pytanie było czy są jakieś różnice w jakości - w domyśle, czy jeśli mniejsza moc to jakość się podniesie?

PWL

Awatar użytkownika

herbata666
1000
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: herbata666 » piątek, 7 cze 2019, 14:44

Zrób próbę przy pracy na 3000W (jak się da realna moc), wtedy opisz czy zauważyłeś zmianę jakości, nie chcę pisać swoich spostrzeżeń żeby nic Ci nie sugerować.
Oczywiście tak jak napisał Leszek zmniejsz prędkość odbioru względem mocy, ja bym się trzymał wartości 12ml/1kW, czyli powinieneś odbierać 2160ml/h.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

lewy87r
20
Załączniki

Postautor: lewy87r » piątek, 7 cze 2019, 15:10

Ja przy przebiegu jabłek nie odczuwałem rażącej różnicy w tym co wykapało.

Autor tematu
Kamyk12
10
Załączniki

Postautor: Kamyk12 » piątek, 7 cze 2019, 15:36

Czyli różnice w jakości (smaku) są niewyczuwalne. Chodziło mi o możliwość grzania mniejszą mocą bez utraty jakości, niż przesadzić z dużą mocą. RR wiadomo trzeba dostosować.
herbata666 - co wyczuwasz przy mniejszych mocach?

Awatar użytkownika

drgranatt
850
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » niedziela, 9 cze 2019, 13:58

Kamyk12 pisze:Witam Panowie
Zastanawiam się nad jedną rzeczą, a mianowicie nad mocą grzania.
Powiedzmy, że moja moc robocza (odbiór) jest 3700W - i efekt bardzo dobry. Czy są wyczuwalne jakieś różnice przy pracy na mniejszych mocach, powiedzmy 3300W? Wiadome jest, że praca na wyższych mocach powoduje stratę jakości, a mnie interesuje praca na mniejszej mocy. Robił może ktoś takie doświadczenie?

Teoretycznie różnice nie powinny występować jeśli moc byłaby zmniejszona o te 400 W ale musisz pamiętać o jednej rzeczy. Zawsze prędkość odbioru musi być dobrana do mocy grzania.
Czy ustaliłeś dla swojego sprzętu moc, przy której utrzymuje się zalanie kolumny?
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Awatar użytkownika

herbata666
1000
Załączniki

Postautor: herbata666 » niedziela, 9 cze 2019, 21:24

I tu Andrzeju jest największy problem, mało kto wie tak naprawdę jaka moc jest u niego graniczna, a na jakiej powinien pracować. Wielu nowicjuszy i nie tylko mam problem, albo nawet nie jest świadoma tego że pracują na mikro zalaniach. Termometr nic nam tu nie pomoże, bo na nim będzie temperatura stabilna, przeważnie troszkę wyższa, ale biorąc pod uwagę czujniki DS i ich rozrzut nie będzie ona do wychwycenia. Najlepszym urządzeniem do wychwycenia zalań (mikro zalań), będzie czujnik ciśnienia, ewentualnie U-rurka z bufora albo zbiornika. Czujnik zobrazuje nam dokładnie jakie mamy ciśnienie w kolumnie podczas zwykłej pracy i czy jest ono stabilne, możemy również sobie podejrzeć jak wzrasta słup ciśnienia jak zwiększamy moc i wywołujemy zalanie.

PS.
Grzałki mają rozrzut kilku procent, napięcie potrafi skakać co kilka voltów w zależności od pory dnia, sterowniki niektóre też nie do końca realnie sterują mocą, przy tylu zmiennych bez aktywnego pomiaru podczas procesu nie jesteśmy w stanie ustalić MOC bierzącej z jaką grzejemy, dajmy przykład :
Mam grzałkę 4000W dla 230V w sieci mam 201V w dodatku grzałka na 230V może mieć +- 5% rozrzutu. W takiej sytuacji bez realnego pomiaru, możemy pomarzyć żeby poznać moc z jaką grzejemy.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

adamkli
50
Załączniki

Postautor: adamkli » niedziela, 9 cze 2019, 21:33

Gdzie najlepiej zamontować taki czujnik ciśnienia? Jakiś konkretny model?

Awatar użytkownika

herbata666
1000
Załączniki

Postautor: herbata666 » niedziela, 9 cze 2019, 22:17

Może być taki :
http://www.manometry24.pl/pl/katalog/Manometry_KFM/612_20#e
Można kupić Sterownik MSR Boleckiego i do niego dokupić czujnik ciśnienia.
Można kupić cyfrowy na aliexpres :
https://pl.aliexpress.com/item/32950034937.html?spm=a2g17.search0104.6.3.52c35f89RJJvNM&s=p
Ja mam zamontowany na deklu zbiornika.
Mufa 1/2'->zawór->manometr

Zapomniałem napisać maksymalnie brać ten do 10kPa, nawet 6kPa da radę, bo dla standardowej kolumny, ciśnienie robocze oscyluje między 1-1,5kPa, podczas zalewania może wzrosnąć nawet do 6-8kPa.
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 cze 2019, 22:20 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

Arti44
5
Załączniki

Postautor: Arti44 » poniedziałek, 10 cze 2019, 05:31

Nie ma szans na użycie takiego czujnika jak ten lub podobny?
https://botland.com.pl/pl/czujniki-cisnienia/13225-freescale-mpxv5050gc6u-czujnik-cisnienia-powietrza-barometr-200kpa.html
Zasięg temperatur owy - 40 do 125 stopni 2,5% błędu pomiaru. Do tego jakaś tania płytka arduino. Na nasze potrzeby powinna starczyć,. A cena znacznie przyjemniejsza

Awatar użytkownika

drgranatt
850
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: drgranatt » poniedziałek, 10 cze 2019, 09:02

herbata666 pisze:PS.
Grzałki mają rozrzut kilku procent, napięcie potrafi skakać co kilka voltów w zależności od pory dnia, sterowniki niektóre też nie do końca realnie sterują mocą, przy tylu zmiennych bez aktywnego pomiaru podczas procesu nie jesteśmy w stanie ustalić MOC bierzącej z jaką grzejemy, dajmy przykład :
Mam grzałkę 4000W dla 230V w sieci mam 201V w dodatku grzałka na 230V może mieć +- 5% rozrzutu. W takiej sytuacji bez realnego pomiaru, możemy pomarzyć żeby poznać moc z jaką grzejemy.

Piotrze, wszystko zgadza się. Bez rozpisywania się zadam tylko jedno pytanie.
Jeżeli mam możliwość rzeczywistego, bieżącego, realnego pomiaru mocy i ustalam, że w moim sprzęcie zalanie kolumny (widoczne we wzierniku) utrzymuje się przy mocy 2800 W, to Twoim zdaniem, jaka powinna być moc robocza dla tej kolumny? :scratch:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Awatar użytkownika

Pablito
30
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: Pablito » poniedziałek, 10 cze 2019, 09:42

Niestety jest za mało czuły, Jak napisał kol. Herbata666, manometr 6kPa lub 10kPa wystarczy. Na tym co zaproponowałeś możesz w ogóle nie zaobserwować zmian ciśnienia

Awatar użytkownika

herbata666
1000
Załączniki

Postautor: herbata666 » poniedziałek, 10 cze 2019, 10:01

OK, ja bym zrobił próby dla 2600W; 2300W; 2000W i sprawdził na ślepo jakość urobku dla tych trzech mocy, mi teraz jest ciężko dokładnie określić moc ponieważ od prawie dwóch lat kieruje się ciśnieniem w kotle które wynosi między 12-14 hektopaskali. Moja kolumna czyli 76,1mm zalewa się przy 4100W (sprężynki to 3,5mm z drutu 0,3mm ciężar zasypu około 1250g/l, na chwilę obecną chyba najlepsze na rynku), pracuje z realną mocą 3100W.

Arti44 musisz chyba przetestować, ale pomiar jest strasznie duży do 200kPA, my potrzebujemy max 10kPa w dodatku dokładność to +-2,5% czyli 2.5kPa, a potrzebujemy pracować na 1,5kPa więc może być problem.
Ja bym poszedł w coś takiego prędzej :
https://mselektronik.pl/automatyka/czujniki/cisnienia/mpx2010gp
https://mselektronik.pl/automatyka/czujniki/cisnienia/mpxv5010gc6u
tu jeszcze na i2C
https://www.tme.eu/pl/details/abpdjjn010kg2a3/czujniki-cisnienia/honeywell/

PS.
Jak by była osoba chętna zbudować taki mały układ tzn. Czujnik+wyświetlacz+obudowa to z chęcią odkupie taki wynalazek :D.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 cze 2019, 10:03 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

adamkli
50
Załączniki

Postautor: adamkli » poniedziałek, 10 cze 2019, 10:38

Ciekawe czy dało by radę skonfigurować to pod espeasy. Aktualnie jestem na etapie dodawania YFS401 - do kontrolowania ilości przepływu wody. Taki tam bajer

pepe59
50
Załączniki

Postautor: pepe59 » poniedziałek, 10 cze 2019, 10:51

@herbata6666
A dlaczego nie czujnik różnicowy do utrzymywania, przez cały proces, stałej różnicy ciśnienia pomiędzy wybranym miejscem kolumny a ciśnieniem atmosferycznym. Wtedy termometr na 10p. mógłby być np. wskaźnikiem do dokonania korekty parametrów pracy kolumny, gdy temp. skoczy w górę oraz do zmiany naczynia, gdy skoczy kolejny raz.

Awatar użytkownika

Pablito
30
Załączniki

Postautor: Pablito » poniedziałek, 10 cze 2019, 12:08

pepe59
Technicznie rzecz biorąc manometr pokazuje nadciśnienie względem ciśnienia atmosferycznego, no chyba że kupisz manometr na ciśnienie absolutne.

pepe59
50
Załączniki

Postautor: pepe59 » poniedziałek, 10 cze 2019, 13:17

@Pablito
Zanim coś napiszesz, to sprawdź czy nie wprowadzasz swoją wypowiedzią kogoś w błąd. Elektroniczne czujniki mierzące różnicę ciśnień, mają fizycznie najczęściej dwa króćce ( różnica ciśnień nie musi być mierzona w stosunku do ciśnienia atmosferycznego) . Każdy czujnik ciśnienia posiada swoją notę katalogową, więc radzę do nich zaglądać.

Szlumf
1500
Załączniki

Postautor: Szlumf » poniedziałek, 10 cze 2019, 13:30

Gdyby jakiś pasjonat zrobił sterowanie mocą (fazowe) na podstawie ciśnienia w kolumnie to byłbym zainteresowany. A może ktoś podpowie krok po kroku jak to ma zrobić kompletny laik.

Awatar użytkownika

Pablito
30
Załączniki

Postautor: Pablito » poniedziałek, 10 cze 2019, 13:41

@pepe59
W swojej wypowiedzi nie użyłem "przetwornik różnicy ciśnień", tylko manometry. Nazwy "manometr" używa się do przyrządu wskazującego ciśnienie względem ciśnienia atmosferycznego.
A teraz pytanie: Czy potrzebujemy przetwornika różnicy ciśnień w naszym zastosowaniu?
pepe59 pisze:A dlaczego nie czujnik różnicowy do utrzymywania, przez cały proces, stałej różnicy ciśnienia pomiędzy wybranym miejscem kolumny a ciśnieniem atmosferycznym.

Przecież tylko mierzysz ciśnienie względne w tym rozwiązaniu, więc po co używać przetwornika różnicy ciśnień, skoro sprawę załatwi czujnik ciśnienia względnego.
Przetwornik różnicy ciśnień ma sens, gdyby mierzyć różnicę ciśnień w dwóch różnych punktach kolumny

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”