Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

lesgo58 pisze:...
Prawdopodobnie poza brakiem doświadczenia - nie masz konkretnego punktu odniesienia.
A to na pewno. Niestety nie mam pod ręką żadnych po/przed-gonów czy bimbru, żeby niuchnąć...
Na potwierdzenie moich słów proponuje zrobić - przy następnej rektyfikacji - małe doświadczenie. Gdy ocenisz, że odebrałeś przedgony i chcesz przejść do odbioru gonu to zatrzymaj cały proces i jeszcze przez jakieś 20-30 minut postabilizuj. Po czym delikatnie odkręć zaworek odbioru i powąchaj roztarte na przedramieniu pierwsze krople tego co ukapie. Obiecuję, że się zdziwisz.
Nie, nie zdziwię się - poleci smrodek. To akurat oczywiste - bardziej lotne frakcje zostają do samego końca,
tylko oczywiście proporcje się zmieniają...
Gdy następnym razem będziesz rektyfikował pobierz z całego procesu 3 próbki. Mogą być małe buteleczki. Z początku odbioru gonu, ze środka i z końca. Pozostaw je zamknięte przez 2-3 dni. Po czym przeprowadź próby organoleptyczne. Powąchaj po otwarciu każdej buteleczki. Po czym weź z każdej butelki próbkę i rozcieńcz - tak do ok. 20 %. Powąchaj i posmakuj.
Wnioski pozostawiam Tobie.
Tak będzie :) Zamówiłem zapas piersiówek, muszę tylko jeszcze materiał porównawczy kupić...

Nastawiłem chamski nastaw, żeby było szybko i byle jak - 3.5kg cukru, wody do 10.5l obj. i 1/3 paczki
świeżych drożdży piekarniczych :) Zamieszałem mieszadłem do zapraw tynkarskich ;) i wystawiłem na
słońce. Chcę, żeby powstało jak najwięcej smrodów :) Ciekawe jak szybko przefermentuje...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: herbata666 »

PierwszyWolnyLogin pisze::)

Efekt: <> 60ml przedgonów, około 1300ml idealnego spirytusu 96.5-97%, oraz około 50ml pogonów.
Z tym, że te pogony spokojnie mogą trafić do zasadniczej partii - właśnie je pije i są lepsze niż sklepowy wypust...

PWL
Niektórzy robią 3 razy na 200cm zasypu i twierdzą że jeszcze coś im nie pasuje, sam miałem nieraz szanse próbować "idealnych rektyfikatów", które jechały rozpuszczalnikiem jak cholera. Wszystko jest to kwestia gustu i co komu smakuje. Dla jednego będzie idealne dla drugiego niepijalne.

Post kolegi, proszę traktować z lekkim przymrużeniem oka :D.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: aakk »

Oj tak.. zbiegiem czasu, nabierania doświadczenia, poznania swojej aparatury wymagania nam też rosną a przynajmniej mi :) to co kiedyś było dla mnie akceptowalne dzisiaj jest niepijalne. Jak ktoś postawi drożdżowca to jednak wolę kierować..
Chciałbym spróbować, powąchać takiego serca kolegów którzy siedzą w tym ld lat i mają swoją aparaturkę w jednym paluszku..
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: lesgo58 »

PierwszyWolnyLogin pisze:
Tak będzie :) Zamówiłem zapas piersiówek, muszę tylko jeszcze materiał porównawczy kupić...


PWL
Nie musisz. Jeśli nie znajdziesz innego źródła chętnie służę pomocą. Mogę Ci podesłać wzorcowe przedgony, pogony i niezły spirytus. Będziesz miał porównanie co można i co powinieneś uzyskać. Wystarczy się przyłożyć. I dużo ćwiczyć. I wyciągać wnioski.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: herbata666 »

Prawie każdy to przeżywał, przy pierwszym czy drugim razie jest zawsze wielkie łał :D. Z biegiem czasu większość użytkowników nabiera pokory, mam kilku znajomych co robią rektyfikat na poziomie mistrzowskim, wtedy mając taką próbkę wiemy do czego możemy dążyć :D. Już nawet pali licho ten spirytus (jak dojdziemy do wysokiego poziomu, to różnice są naprawdę subtelne), wtedy dobór wody powoduje znaczące różnice :D.

Do wszystkiego potrzeba czasu i praktyki :D.
Bo gdybanie i wnioskowanie prowadzi często do rozczarowań.
Ostatnio zmieniony środa, 3 lip 2019, 16:46 przez herbata666, łącznie zmieniany 1 raz.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Wlałem do baniaka różne resztki pierwsze spiritusy, przed/po gony, 1.5l cukrówki która mi została i przepędziłem.
Tym razem korzystałem już z minimalnej pomocy sterownika co jest wygodne jak się okazało :)

Wyglądało to tak:
1. Rozgrzewanie baniaka do 85stC z kontrolą temperatury - trwało to <> 40min.
2. Po osiągnięciu zadanej temperatury przełączyłem na tryb kontroli mocy i zacząłem powoli
zwiększać, w końcu stanęło na 50%. Okazało się, że wystarczy. Zawór otwarty na full.
3. Pierwszy wykap poleciał po około 15 min. Odebrałem około 20ml, zakręciłem zawór,
odkręciłem chłodzenie i zostawiłem kolumnę w spokoju na niecałą godzinę. Zapomniałem
zaznaczyć na wykresie niestety do kiedy...
4. Odkręciłem mocno zawór, spuściłem <> 10ml (jeziorko), po raz pierwszy poczułem aceton :)
Ale dosłownie w pierwszych kilku ml... Zakręciłem i ustawiłem odbiór na około 1 krople / 2s. -
w tym trybie przez około 20min odebrałem jakieś 20ml. płynu. Całe te <> 30ml wyraźnie pachnie,
ale do rozpuszczalnika nadal daleko (poza pierwszymi kroplami).
5. Rozkręciłem zawór ustalając odbiór na około 500ml, w efekcie wyszło może 450ml/h
Odbierałem serce do momentu gdy temp. na głowicy skoczyła o 0.2stC do 77.3stC.
6. Zmieniłem flaszkę i zebrałem resztki, az do 96-97stC na głowicy, wyszło tego max 100ml.
To też mocniej pachnie i też nie rozpuszczalnikiem ;)

Pierwsze wrażenia organoleptyczne obiecujące, skomentuję jak się zmrozi ;)
rekt05.jpg
.PS

I po pierwszych testach :)

Porównaliśmy z małżonką z wódką rozcieńczoną z Polmosowskiego spirytusu 95%.
Krótko - moje o niebo lepsze! Pierwsze wrażenie - lekko słodkawa wódeczka,
przyjemny smak do samego końca, na tyle języka delikatna gorycz ale nic mocnego.

Polmos - już po smaku poznałem buteleczki. Smak typowy dla wódki sklepowej,
na tyle języka nieprzyjemny smak "otrzepujący". Ble :( Idzie do redestylacji :D

Tak, że Wasze zdrowie. Mogę stwierdzić, że jest dobrze...

Jutro na rurę idzie kompot z ziemniaków - bardzo jestem ciekaw porównania...
Postaram się zrobić go możliwie tak samo jak dzisiaj...

PWL
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 lip 2019, 20:08 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 4 razy.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

PierwszyWolnyLogin pisze:
Pierwsze wrażenia organoleptyczne obiecujące, skomentuję jak się zmrozi ;)

PWL
Jak się zmrozi to i starogardzka jest dobra...
Rozcieńcz sobie z wodą do 15% i oceń destylat w temperaturze pokojowej. To jest najlepszy test organoleptyczny dla świeżego destylatu.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Nie jest.

Pierwsze porównanie robiliśmy - Polmos z lodówki, moja pokojowa.
Już moja wypadła znacznie lepiej niż Polmos.

Po schłodzeniu obydwu do tej samej temperatury różnica tylko się powiększyła.

PWL

Mod.
Po co cytujesz post poprzednika i to w całości?
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 lip 2019, 20:03 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: herbata666 »

PierwszyWolnyLogin pisze: Odbierałem serce do momentu gdy temp. na głowicy skoczyła do 70.3stC.
PWL
Chyba 78,3C ???
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

Też nie - chodziło o 77.3C
Proces trwał przy <> 77.10C. Przy 77.3C w głowicy zmieniłem flaszki i odebrałem końcówkę.
Dzięki za czujność, poprawione.

PWL
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 lip 2019, 20:08 przez PierwszyWolnyLogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Jakub ja nie jestem złośliwy... wbrew pozorom bardzo intrygują mnie Twoje posty w kilku tematach i proszę Cię nie stawaj okoniem w każdej możliwej sytuacji...
Wierz mi lub nie ale szczerze Ci kibicuję i jeżeli Ci coś radzę to albo z własnego doświadczenia albo z chęci pomocy w danym temacie ze szczerego serca, jak każdemu innemu użytkownikowi na forum.
Proszę Cię nie bądź sztywniak...
Jeżeli nie potrafisz normalnie to strzel dwie setki i kijek z dupy sam wyjdzie ☺ (z góry zaznaczam, że to żart abyś Focha nie strzelił - nie jesteśmy dziećmi)
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

.Gacek pisze:Jakub ja nie jestem złośliwy... wbrew pozorom bardzo intrygują mnie Twoje posty w kilku tematach i proszę Cię nie stawaj okoniem w każdej możliwej sytuacji...
Piszę jak jest (w zasadzie po co?) - porównuje dwie wódki, nie po to żeby się chwalić czy coś,
obydwoje z żoną mamy dokładnie to samo odczucie, ale nie na pewno się mylę. Na szczęście
zawsze znajdzie się ktoś, kto mnie naprostuje :)

Znasz ten kawał?

Przychodzi ze szkoły do domu dziewczyna, od progu woła do matki - Mamo dostałam piątkę!
Matka - nie ciesz się - i tak masz raka.

Na szczęście te kilkadziesiąt lat praktyki nauczyło mnie, żeby robić swoje nie patrząc
na to co mówi rada starszych i mądrzejszych :) Czas zawsze pokazuje kto miał racje.

Tak, że możesz pisać że ja nie wiem jak spróbować wódki - nie przeszkadza mi to...
Bez spiny oczywiście :D

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: lesgo58 »

PierwszyWolnyLogin pisze: Na szczęście te kilkadziesiąt lat praktyki nauczyło mnie, żeby robić swoje nie patrząc
na to co mówi rada starszych i mądrzejszych :) Czas zawsze pokazuje kto miał racje.


PWL
Czy słuszna droga? To zależy.
Jak na razie to tylko kopiujesz i powielasz błędy starszych i mądrzejszych w temacie. Arogancja ma swoje zalety, ale nie zawsze.
Niestety ale to hobby bazuje tylko i wyłącznie na cierpliwości i przekazywaniu doświadczeń. Potrzeba pokoleń aby dojść do czegoś sensownego. I ciężko wymyślić coś nowego.
Ale chętnie Tobie kibicuję, bo mam podobny charakter. Żebyś Ty wiedział jakie kółko zatoczyłem w przerabianiu sposobów rektyfikacji/destylacji i próbowaniu różnych konfiguracji sprzętowych. W końcu "powróciłem" do źródeł.
Jednak ten kilkuletni pobyt na forach o podobnej tematyce nauczył mnie przede wszystkim pokory, tak niezbędnej aby osiągnąć sukces.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 8 lip 2019, 06:51 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: johnex »

PierwszyWolnyLogin pisze: porównuje dwie wódki, nie po to żeby się chwalić czy coś,
obydwoje z żoną mamy dokładnie to samo odczucie
Jak zrobisz rektyfikację zgodnie ze sztuką (czyt. dokładnie odetniesz pogon) to dopiero się zdziwicie jaka jest różnica pomiędzy "sklepową" a "własną". Poza tym poczekaj trochę z degustacją niech się trunek trochę "przegryzie". Pamiętam, że na studiach piło się "świeżo rozrabiany" spirytus i wrażenia podczas spożycia i po były bezcenne :womit:
Jak dla mnie trunek po rozrobieniu musi postać przynajmniej 2-3 tygodnie.

W temacie pogonów chodzi mi o to, że gdy masz skok temperatury w głowicy to już dawno poszły pogony do "serca" i jest już po przysłowiowych "ptakach".
Przypomnij jeszcze na jakich wysokościach masz umieszczone termometry 1, 2 i 3.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

johnex pisze:...Poza tym poczekaj trochę z degustacją niech się trunek trochę "przegryzie"...
Jasne. Ale jak nie zamoczyć dzioba choćby trochę jeśli człowiek ciekawy efektu ;)
johnex pisze:W temacie pogonów chodzi mi o to, że gdy masz skok temperatury w głowicy to już dawno poszły pogony do "serca" i jest już po przysłowiowych "ptakach".
Dlatego mam termometr 40cm poniżej głowicy żebym mógł zewrzeć pośladki i nie przegapić skoku
temperatury w głowicy. Te 0.2stC, które uważam jak na razie za koniec odbioru serca chyba są ok -
przelecieć może z 10ml ew.
Zresztą z ciekawości odetnę dzisiaj serce gdy temp. skoczy na termometrze piętro niżej i zobaczę co nakapie...
Strata urobku będzie pewnie na poziomie 20-30ml więc nie ma problemu...
johnex pisze: Przypomnij jeszcze na jakich wysokościach masz umieszczone termometry 1, 2 i 3.
1 - pod zaraz na początku kolumny, jeszcze pod wypełnieniem. Czyli mierzy temp. par wchodzących do kolumny.
2 - w kolumnie <> 40cm powyżej,
3 - tak samo, znowu <> 40cm wyżej.
Kolejny już w głowicy jest jakieś 50cm powyżej.

Przy przenoszeniu kolumny albo jakimś serwisie dołożę chyba jeszcze dwa termometry pomiędzy 2 / 3
i 3 / głowicę. Będzie dokładniej widać jak pary wędrują...

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: johnex »

Właśnie wiem, że masz termometry niżej (tylko nie wiedziałem w którym miejscu) i zastanawiałem się dlaczego czekasz na skok temperatury w głowicy.
Jak będziesz robił następny raz to zrób proces ze stałą mocą grzania. Jak zaobserwujesz skok o 0,2 na termometrze 2 to zmniejsz odbiór o połowę. Zobaczysz co się będzie działo na wykresach.
A termometr między 2 a 3 jak najbardziej by się przydał (byłby na wysokości 10 półki).

PS Czy kiedy zielony na zielonym wykresie są widoczne wyraźne skoki działała "automatyka mocy" a pod koniec zacząłeś grzać ze stałą mocą (wykres staje się liniowy)?
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Autor tematu
PierwszyWolnyLogin
350
Posty: 392
Rejestracja: poniedziałek, 25 mar 2019, 07:58
Status Alkoholowy: Drinker
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: PierwszyWolnyLogin »

johnex pisze:...
Jak będziesz robił następny raz to zrób proces ze stałą mocą grzania.
Ta robię. Tylko początkowo rozgrzewam baniak zmienną mocą, ze stabilizacją temp. na 85stC.
Po prostu, żebym nie musiał pilnować. Potem przelączam w trym manualny i steruję mocą.
Było 50% czyli chyba 600W - płytka nie jest opisana ;)
Jak zaobserwujesz skok o 0,2 na termometrze 2 to zmniejsz odbiór o połowę. Zobaczysz co się będzie działo na wykresach.
A termometr między 2 a 3 jak najbardziej by się przydał (byłby na wysokości 10 półki).
Tak zrobię. OK..
johnex pisze:PS Czy kiedy zielony na zielonym wykresie są widoczne wyraźne skoki działała "automatyka mocy" a pod koniec zacząłeś grzać ze stałą mocą (wykres staje się liniowy)?
Nie. Przypuszczam, że trochę za wysoki poziom cieczy w baniaku chlapał na termometr ;)

PWL
Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

Powitać. Czy kąt blaszek/półek po których spływa flegma to kąt 45' ?? Jaka powinna być odległość między nimi? Zaworek odbioru może być w poziomie czy lepiej w pionie? Można linka.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 wrz 2019, 06:49 przez wegemantm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Szukaj pod hasłem Alex Bokakob. W googlach pełno rysunków i zdjęć.
A @PWL to już raczej Ci nie odpisze...
Pozdrawiam Gacek.

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

Kąt 60'
Odległość od blaszek 15mm
Blaszki nakładają się 6mm
Podziękował
A rureczkę refluksu gdzieś w połowie blaszki zrobić czy niżej ? Jeziorko będzie miało tyle co nic.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: johnex »

.Gacek pisze:A @PWL to już raczej Ci nie odpisze...
Dlaczego? Coś mnie ominęło?
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Ostatni wpis 31.08.2019, baj baj.

To wyżej to jego stopka, ostatnie logowanie 31.08.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

Rureczka refluksu musi być wlutowana/wspawana tak, aby jej dolna krawędź, była co najmniej na równo z górną krawędzią rurki odbioru lub ciut wyżej.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

Czyli lepiej wyżej czy niżej bo nie bardzo rozumiem bez rysunku :/
Aaaa zajarzyłem po przeczytaniu dziesiąty raz :freak:
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 wrz 2019, 15:05 przez wegemantm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Zaworek na zewnątrz musi być niżej niż ta rurka wewnątrz.
Pozdrawiam Gacek.

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

A jest jakiś szablon na rurę 51 żeby wyznaczyć kąt 60' ??? Ciąłem z ręki i mi trochę nie wyszło :/
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: jatylkonachwile »

Przykład jak to zrobić samemu.
Obrazek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

A po co się tak trudzić, jak można sobie ściągnąć gotowe szablony tutaj - https://homedistiller.org/forum/viewtop ... &start=195
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

Szablony do półek i języczka są ale jak narysować na kartce i okleić rurę ni w ząb nie wiem :/ Ja to muszę mieć wytłumaczone łopatologicznie :(
http://www.metalgeek.com/static/cope.pcgi
O co tu kaman :bezradny:
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 wrz 2019, 17:00 przez wegemantm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: jatylkonachwile »

Przecież podana przez ciebie strona jest gotowym rozwiązaniem, podajesz średnicę, kąt i masz gotowy wzór do wydrukowania który wycinasz, przyklejasz na rurkę i gotowe.

Edit: Aczkolwiek jak teraz patrzę to raczej się nadaje do rysowania wzoru do głowicy thora, do aabratka nie mogę ustawić. Ja bym narysował to wg mojego obrazka.
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 wrz 2019, 19:13 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

jatylkonachwile pisze:Ja bym narysował to wg mojego obrazka.
Eeech, a wystarczy sobie ściągnąć... post142603.html#p142603 ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

I tą falę wydrukować i przykleić na rurę?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

Oczywiście. Możesz dopasować szablon do każdej rury, zmieniają procentowo wielkość wydruku :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

Kąt 60 czy 49 ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

AndreV6
20
Posty: 20
Rejestracja: środa, 26 cze 2019, 22:18
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: AndreV6 »

Czym jest element "B" na drugim rysunku?

Wytapane z Mobilnego Centrum Dowodzenia
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: .Gacek »

Według mnie jeden pies... w oryginale u Alexa jest 30* czyli tak jakby u Ciebie 60*.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: mtx »

Nie ma to żadnego znaczenia, chodzi tylko o to, by półki na siebie zachodziły i żeby dolna zbierała wszystkie skropliny przy jak najmniejszym jeziorku LM.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: czytam »

Mniejszy kąt, to wyższa półka - utrata miejsca.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 wrz 2019, 21:25 przez czytam, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: radius »

AndreV6 pisze:Czym jest element "B" na drugim rysunku?
Odejściem VM :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wegemantm
30
Posty: 47
Rejestracja: czwartek, 3 gru 2015, 21:18
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Prosta, tania, aparaturka do oceny :)

Post autor: wegemantm »

A lepiej rurkę czy języczek ? Języczek jest na końcu blaszki a rurkę można dość nisko wspawać (wysokość nad odbiorem) co zmniejszy jeziorko, dobrze rozumuję ? Port termometru może być na prosto czy koniecznie pod kątem ?
Ostatnio zmieniony piątek, 20 wrz 2019, 23:24 przez wegemantm, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”