Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Budowa kolumn rektyfikujących.

użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gdzieś na zagranicznych forach wyczytałem, że wysokość segmentu to 3/4 jego średnicy, więc jeżeli jest to prawda, to Twoja powinna mieć 76,62mm czyli by się zgadzało z tymi 80mm
promocja
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

@japitole jest taka sprawa... Jeszcze nie wiem za bardzo jak to nazwać, ale kolumna półkowa na buforze i 5 sitach daje mi "słaby" spirytus około 94%. Smak jest nieco inny niż na zasypowej. Ktoś gdzieś to tak ładnie nazwał "że półkowa bardzo dobrze frakcjonuje"...
Ja mam takie nieodparte wrażenie, że każda z tych półek zachowuje się jak bufor na buforze.
Teraz mam mało czasu na tego typu eksperymenty ale mam nadzieję, że uda mi się rozwinąć myśl wraz z dowodami i jakaś tezą w niedługim czasie.
Pozdrawiam Gacek.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Na 3 półkach odbieram 92%. Pracowałem na 2,6kW i odbierałem 30ml. Wrzucę zdjęcia żeby było wiadomo na czym robię. Papugi jeszcze nie mam, myślę o rozszerzeniu do 5-ciu półek. Zawory w drodze, cukrówki będę robił na automacie jak opanuję "Rakietę". :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 18 sty 2020, 02:40 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: lesgo58 »

To nie są tylko 3 półki. To są 3 półki plus.... Pamiętaj, ze bufor wstępnie tez wzmacnia.
P.S. Proponuję nie zaśmiecać głównego tematu pobocznymi tematami.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

aakk
1150
Posty: 1160
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: RE: Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: aakk »

.Gacek pisze:@japitole jest taka sprawa... Jeszcze nie wiem za bardzo jak to nazwać, ale kolumna półkowa na buforze i 5 sitach daje mi "słaby" spirytus około 94%. Smak jest nieco inny niż na zasypowej. Ktoś gdzieś to tak ładnie nazwał "że półkowa bardzo dobrze frakcjonuje"...
Ja mam takie nieodparte wrażenie, że każda z tych półek zachowuje się jak bufor na buforze.
Teraz mam mało czasu na tego typu eksperymenty ale mam nadzieję, że uda mi się rozwinąć myśl wraz z dowodami i jakaś tezą w niedługim czasie.
Udało się więcej eksperymentować? Jakieś nowe wrażenia?
Zastanawia mnie jeszcze z jaką maksymalną prędkością możemy odbierać spirytus aby kolumna pracowała do końca stabilnie. Oczywiście mówię o przypadku gdy posiadamy bufor.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

Cześć Adam. Czekam jeszcze na nową głowicę z wysokim zasypem nad OLM i przygotowuję nastawy na Black Labelach. Postaram się założyć osobny temat aby tu nie śmiecić.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Cześć!

Co myślicie o skręceniu sitowej 4’ na szpilkach M6? Zakładając, ze nad nią będzie ciężka głowica ufo z OLM oraz będzie dużo półek Np. 11 :) ?

Ma ktoś doświadczenie z cieńszymi szpilkami? Pomijam wszystkie naprężenia na szkło itp, interesuje mnie tylko wytrzymałość takich szpilek...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: użytkownik usunięty »

Wytrzymają bez problemu.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: cumel »

10 szkieł miałem poskręcane m6 i na tym głowica aabratek :D wszystko razem nawet bez rurek między półkami. Nic się z tym nie działo.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Dziękuje Wam za informacje- uratowaliście mój projekt:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

Przemek a co Ty kombinujesz? Uchyl rąbka tajemnicy...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Jeszcze kilka dni i zaprezentuje coś o czym wspominałem już kiedyś- zupełnie nowe podejście do modulowosci i przezbrojeń- po odkręceniu 4 motylków ze szpilek zmiana konfiguracji w przedziale 2-11 półek w okolo 10 min. bez rozkręcania kolumny na części pierwsze :D

Ps. Gacek- mówiłem Ci przez tel. Kilka miesięcy temu, że podsunąłeś mi pomysł zupełnie przez przypadek- już zrealizowany, teraz trzeba tylko skręcić:)
Ostatnio zmieniony środa, 2 wrz 2020, 22:49 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: .Gacek »

Wiedziałem ale chciałem żebyś się podzielił przed szerszą publicznością :hahaha:
Ostatnio zmieniony środa, 2 wrz 2020, 23:17 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Publiczność oczekuje z niecierpliwością

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Spokojnie, jeszcze gładź, malowanie itp mam na głowie:) ale widać koniec !
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Nie bój nic zaraz połówka ta lepsza wymyśli coś nowego one tak lubią. Już czeka i dopadnie Cię w momencie rozluźnienia.
Ostatnio zmieniony środa, 2 wrz 2020, 23:56 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

O tyle mam dobrze, że ma już dość remontów bo od 4 miesięcy każda chwile poświęcam na prace wykończeniowe + chociaż chwile z dzieckiem... cała nasza trójka ma po dziurki w nosie tego wszystkiego i szybko nic wymyślone nie będzie:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Od 3 lat mam co robić urok domu, i żona nie musi wymyślać a jest co robić, ale takie prace to przyjemność

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Cześć..

Nie skończone ale napiszę kilka słów...


Zaczęło się od jednego z forumowych kolegów który nakręcił mnie na spirytus z półkowej, postanowiłem zrobić kolumnę 10 półkową z maksymalną prostotą w przezbrojeniu- wyszła maszyna 11 półek, jeśli chodzi o przezbrojenia jestem zadowolony, może Was to zainteresuje:)

Po pierwsze zamówiłem na laserze formatki na "zakończenia":
Przechwytywanie.PNG
do tego wypaliłem pierścienie 100x110 h 12mm, później wyjaśnię czemu taka wysokość...


Zrobiłem 3 moduły półkowej: 2, 3, 4 półki :
IMG_4497.JPG

Od dołu i od góry wstawiłem zakończenia kolumny czyli formatka + przyspawany pierścień, dodatkowo dolne zakończenie zostało wzbogacone o port termometru:
IMG_4496.JPG
IMG_4505.JPG
moduły skręciłem za pomocą rurek 12x2 które nagwintowałem M12x1.25 (rurki kiepsko się gwintuje to raz, a dwa nie mam doświadczenia w tym i wyszło jak wyszło, trzyma ale estetyka zostawia wiele do życzenia), gwint jest dziwny, ale celowy- najmniej z meteycznych gwintów M12 zbiera materiału i najlepiej wypadł w testach na rurze 12x2.

I teraz cały myk z modułowością:) na pierścienie zakończeń idealnie pasuje uszczelka szkła więc na końcówki zakładam uszczelki, dokładam kryzy/flansze i skręcam na szpilce M6 - niestety nie wchodzi M8- kiedyś o to pytałem i te szpilki powinny śmiało wytrzymać:
IMG_4498.JPG
Mogę założyć flansze ze złączami na pojedyncze moduły lub zestawiać ze sobą różne opcje 2+3, 2+4 itp... dodatkowo przygotowałem sita które mogę umieścić między modułami i kombinacji mam jeszcze więcej 2+1+3, 2+1+4, maksymalnie 2+1+3+1+4= 11 :punk: :
IMG_4502.JPG
IMG_4503.JPG

Takie rozwiązanie pozwala na zestawienie ilości półek od 2 do 11 sztuk przy odkręceniu jedynie 4 motylków skręcających całość- czyż to nie fajne? Wiem, może trochę przekombinowane, ale jak sobie pomyślę ile to dłubania i stresu by było przy przezbrojeniu klasycznej kolumny z 11 półkami to jestem pewien, że prędzej czy później szkła byłyby do wymiany.

Dodatkowo dzięki portom termometrów w każdym module mogę mieć ruchome wskazanie zależnie od ustawienia modułów np:

2+1+3+1+4 - porty na 3 i 7 półce
4+1+2+1+3 - porty na 5 i 8 półce
itd...

Teraz trochę o wymiarach- żeby minimalizować wysokość szkła są h=80mm, te dodatkowe cm znacząco zmniejszają całą konstrukcję, stosując standardowo szła h=100mm byłoby słabo. dodatkowo pierwsze i ostatnie szkło każdego modułu jest pomniejszone o wysokość pierścienia (12mm), jeśli skręcę dwa moduły z dodatkowym sitem między nimi całkowita wysokość półki wyniesie około 80mm. Celowo pierścienie mają taką wysokość, dzięki temu z uszczelką są wyższe od nakrętki ściskającej moduł z podkładką, nie ma problemu ze skręcaniem, jeśli pierścień byłby niższy musiałbym zmniejszać nakrętki lub dorabiać jakieś niestandardowe.

Oczywiście nie policzyłem tego wcześniej i metrowa szpilka jest za krótka, nie da się nią skręcić wszystkich modułów z dodatkowymi sitami- dlatego na fotkach wszystko jest w proszku. kupię dodatkowe szpilki, przedłużę je i wtedy będę robił testy w boju, dam znać jak poszło :D

pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: Moskit81 »

Gdzie kupowałeś szkła? Docieli na 80mm czy własnymi siłami? Pomysł świetny, wysokość metr z groszami?

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Szkła standardowo w kapilarze, odcinają bez problemu, ale u nich jakoS tak dziwnie działa, ze minimalna wysokość to 100 mm wiec kupując 80 mm czy 68 mm płaciłem jak za 100mm.

Wysokość modułów (+-5mm):

2p. 26 cm
3p. 35 cm
4p. 43 cm

Do tego należy doliczyć kryzy i złącze + uszczelki i sita między modułami. Myśle, ze całość 11 półek nie powinno przekroczyć 110 cm + wysokość złącza :)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

użytkownik usunięty
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: użytkownik usunięty »

Niedawno kupiłem 1 odcinek 100/110mm wysokości 50mm i zapłaciłem jak za 100mm. Z przesyłką nieco ponad 90zł. Ile Ciebie za sztukę wyszło jeśli można wiedziec? :)

Autor tematu
chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: chprzemo »

Nie powiem Ci dokładnie bo zamówiłem je jakoś tak na początku roku i było jeszcze przed kolejną podwyżką cen. Coś około 60 pare zł/sztuka, ale pewien nie jestem...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Kolumna półkowa sitowa by CHPRZEMO

Post autor: prolog1975 »

Feti zależy od tego ile odcinków kupujesz Ale i tak najlepszy z najlepszych jest autor tematu :respect: u niego jest najlepsza cena :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”