maniek00000

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
maniek00000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 24 maja 2017, 19:44

Post autor: maniek00000 »

Witam,
Jestem początkującym użytkownikiem kolumny, którą dostałem od kolegi. Używałem jej około dziesięć razy, zawsze uzyskuje moc około 95% ale tylko z sześć razy produkt był też dobry w smaku. Reszta po rozrobieniu ma posmak rozpuszczalnika. Przez te dziesięć razy zawsze na szczycie kolumny mam temperaturę stałą problem zaczął się dzisiaj. Sprzęt zrobiony jest z szybkowaru i miał zawór bezpieczeństwa, trzeba było go wyciągnąć do góry żeby się zamknął. Wydawało mi się że zawór ten przepuszcza i go usunąłem. Dzisiaj próbowałem destylować i ciągle mi zalewa kolumnę (przynajmniej tak mi się wydaje).

Kolumna ma obwód zewnętrzny 11cm i wysokość 86cm.
Zawsze grzeje na gazie na początku jak zaczyna się gotować to przestawiam na kuchenkę elektryczną 1500W z zamontowanym ściemniaczem do regulacji mocy. Jakiej mocy bym nie dał to proces wygląda tak, że kapie około dwie krople na sekundę i raz na jakiś czas syczy i leje ciurkiem. Moc miałem chyba minimalną bo jak zmniejszyłem to całkowicie przestało destylować. Woda też odkręcona bardzo delikatnie. Zastanawia mnie czy wcześniej nadmiaru ciśnienia nie zabierał ten zawór bezpieczeństwa i dlatego nie zalewało kolumny.
Czytałem na forum o prawidłowym procesie destylacji i stabilizacji ale wydaje mi się że zawsze opisywane są inne kolumny niż moja. Ja mam tylko jeden termometr na samym szczycie kolumny już za refluxem i nie wiem co się dzieje przed chłodnicą w kolumnie.

Jaka powinna być prędkość odbioru na takim sprzęcie?

Dziękuję za pomoc. Załączam zdjęcie zestawu.
Zapomniałem dodać że w kolumnie są zmywaki ubite dosyć ciasno ale nie wiem dokładnie ile ich jest
kolumna.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 13 lut 2019, 11:24 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: maniek00000 - zalewanie kolumny

Post autor: johnex »

Cześć. W tym dziale się tylko witamy i piszemy parę słów o sobie.
Moderatorów proszę aby resztę dyskusji przenieść do działu problemy destylacyjne.
Na podstawie obwodu, który podałeś przypuszczam, że masz kolumnę o średnicy 35 mm. Z tego co widzę, to jest to kolumna w systemie CM.
Tutaj masz opis rodzajów kolumn: cm-lm-vm-trzy-gracje-a-kazda-piekna-t2945.html
Co do twoich problemów z destylacją to według mnie problem leży w za mocno ubitych zmywakach. Sam zauważyłeś, że zawór przepuszczał czyli niebezpiecznie wzrastało ciśnienie. Gdy wymontowałeś zawór to ciśnienie rosło aż do momentu aż samo znalazło sobie ujście. Stąd według mnie "syczy i leci ciurkiem". Dobrze, że nie było jakiegoś nieszczęścia.
Co do ilości zmywaków to zakładając, że ścianka twojej rury ma 1,5 mm to objętość kolumny wynosi jakieś 0,7l. Zmywaków powinno być jakieś 250 g/l.
Mam również nieodparte wrażenie, że nie do końca umiesz obsługiwać swoją kolumnę. Po włożeniu w kolumnę odpowiedniej ilości zmywaków radzę przed następnym użyciem dokładną lekturę wątku: jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... 10969.html
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”