Myjka ultradźwiękowa

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: dooomino »

No i do takiej temperatury jadę, po 45minutach destylat ma okolice 50 stopni, później 10 minut przerwy i znów ultradźwięki na 45 minut temperatura 45-50 stopni C - całość bezpośrednio nalana do myjki.

Zastanawiam się czy po nalaniu świeżego nastawu + wsypanie płatków dębowych da nam trunek który przeleżał z takimi płatkami np dwa miesiące
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2018, 21:33 przez dooomino, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dynio »

Koniecznie trzeba to robić z płatkami właśnie! Ultradźwięki wyciągają w ekspresowym czasie wszystkie "dobra" z dębu, które beczka oddaje latami..

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dooomino »

To kolego jutro pójdą pierwsze testy i zdam relację, jeden minus jest taki, że płatki które mi zostały były już dwukrotnie używane :/ Zadębiałeś już w taki sposób ?
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2018, 22:01 przez dooomino, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dynio »

To nic, przecież Szkoci starzeją też w uzywanych beczkach. Czekam z niecierpliwością na wyniki

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dooomino »

Jestem po testach które nie przyniosły pozytywnych skutków, po godzinie trunek do którego dorzuciłem 3g/l płatków zmętniał, nabrał lekko brązowego koloru ale jest mętny jakbym go rozcieńczył wodą z kranu.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dynio »

Tego się właśnie obawiałem, kolega ma w pracy taką myjke. Zrobię test po Nowym Roku z butelką whisky i płatkami

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 gru 2018, 14:19 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: acurlydrug »

Domino może wystarczy przefiltrować przez watę, bo to jakieś resztki dębu?

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: Dario3 »

po godzinie trunek do którego dorzuciłem 3g/l płatków zmętniał
Kawitacja zrobiła swoje.
może wystarczy przefiltrować przez watę, bo to jakieś resztki dębu?
Nie wystarczy. Aby wyklarować to długi czas leżakowania, a i to wątpliwe.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: rozrywek »

Będę brutalnie szczery.

Ten nie ma czasu, tamten również, ale macie czas na pitolenie o tym i czas na przeglądanie aledrogo.
To tylko przegląd treści wypowiedzi, bez cytowania autorów. Tak lepiej.

Oczywiście wydane fundusze, na sprzęt, modyfikacje, naprawy, nowe sterowniki, inne pizdryki.

A na zostawienie czegoś samemu sobie, niech sobie dojrzewa czasu już nie ma.
Marność nad marnościami i jeszcze raz marność.

Ciekawe ile kosztuje beczułka do leżakowania dobroci a ile ta......myjka.
I ile to warte.

A czas, pojęcie względne, ile czasu potrzeba aby nalać i zostawić w pindu, a ile na pitolenie się z nowoczesnością i tysiącem niewiadomych.
Przepraszam za brutalność i szczerość, ale inaczej się nie da.

Wlej, zostaw, zapomnij, odszpuntuj kiedy trzeba.

Myjka ultradźwiękowa, kontra Rozrywkowa beczka czasowa. Co wygra? jak myślicie? Najlepszego w nowym roku.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

forma
300
Posty: 314
Rejestracja: sobota, 20 gru 2008, 12:51
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: forma »

sledze temat z tymi myjkami i ...... mam mieszane uczucia,ale wiem jak to sprawdzić. Produkt musi bronić się sam, jak dopuścimy myjki do konkursu to zobaczymy jak takie urobki wypadną.... ale to jeszcze kwestia do przemyślenia....
NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW TEN,CO NIC NIE ROBI !!!

dooomino
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 27 wrz 2017, 17:40
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: dooomino »

Kolego rozrywek, nie mogę się z Tobą zgodzić, przy zakupie myjki kierowałem się jej alternatywnym wykorzystaniem i stwierdziłem, że mogę zaryzykować bo jeśli nie przyniesie efektu dla bimbru to wykorzystam ją w warsztacie samochodowym w celu czyszczenia wtryskiwaczy - u mnie rozwiało to wszelkie wątpliwości do tego dostałem ją w cenie netto.
Głównym powodem nabycia jej była ciekawość czy pomoże ona złagodnieć takiemu świeżemu destylatowi który został odłożony na dwa tygodnie w szklanym balonie z mocno opalanymi płatkami dębowymi - po tym czasie jest dosyć ostry, zawse dodaje jeszcze 2g cukru na 1l po dwóch tygodniach, po zlaniu znad płatków odkładam na ponad miesiąc i wszystko nabiera łagodnego smaku. Teraz gdy posiadam myjkę taki destylat lpgodnieje mi po godzinie w ultradźwiękach - jedyny dodatek to łyżeczka cukru na 5l. Mnie to wystarcza.

Mod.
Nie cytuj postów w całości.
Ostatnio zmieniony środa, 16 sty 2019, 14:30 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

stefunk
150
Posty: 183
Rejestracja: sobota, 30 lis 2019, 12:53
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: stefunk »

Panowie jak wyszły kolejne testy? Jakieś wnioski?
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MalyJack »

Mnie manewry z myjką wyszły na pozytyw. Uważam, że myjka bardzo przyśpiesza "starzenie". Trunek staje się zdecydowanie mniej drażniący.
I to nie jest tylko moje subiektywne odczucie, ale zgromadzonych w koło probierników...
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Trunek, czyli co?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MalyJack »

Pisząc trunek, miałem na myśli destylat owocowy, destylat zbożowy (w tym dębiony przez dwa-trzy tygodnie przed ultradźwiękowaniem).
Pisząc myjka ultradźwiękowa, miałem na myśli 2 litrową, fabrycznie nową myjkę ultradźwiękową za około 270 zeta. Nie z Pierdonki.
Ale żeby była jasność, mam też trunki leżakowane bez użycia ultradźwięków. Mnie bardziej chodziło o doświadczenie z tym związane i ciekawość.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: czytam »

Warto stosować myjkę ale:
1. Nie może być to najtańszy (biedronka, lidl) model.
2. Należy wkład (surówka łyski, rumu, brandy... z dodatkami typu płatki dębowe, karmel, melasa, cukier, dunder...) traktować nią kilka(naście) razy, kontrolując jego temperaturę.
3. Pozwolić mu odpocząć z miesiąc.
Potem porównać z placebo leżącym w szkle. Różnica będzie ewidentna.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Czy trunek po zastosowaniu myjki nie "wraca" potem do swoich pierwotnych właściwości smakowych? Czy efekt zostaje?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: akanim »

@ MASaKrA_Domingo
Łaźnia ultradźwiękowa nazywana myjką to urządzenie znane od lat. Codziennie używam jej w pracy.
Używana jest do mycia, pozbywania się gazów z roztworów (odgazowanie), ekstrakcji i nawet prowadzi się reakcje chemiczne pod wpływem ultradźwięków (mocno potrafi je przyśpieszyć).
Ideą użycia łaźni jest zawsze jedno - zastąpienie mieszania roztworów, czasami przez godziny do minut a czasami wręcz sekund.
Użycie łaźni zawsze powinno wyglądać w następujący sposób.
1. do łaźni nalać wody do odpowiedniej wysokości.
2. wstawić butelkę z alkoholem i materiałem jaki chcemy ekstrahować (jak w punkcie 2 kolegi czytam wyżej)
3. aby ekstrakcja była jak najbardziej efektywna należy znaleźć odpowiednie miejsce w łaźni. Jeśli znajdziemy to miejsce to pojawi się w trunku jakby mgiełka, pęcherzyki powietrza, jakby wrzało. Czasami trzeba odlać lub dolać wody do łaźni.
4. włączyć na 15 minut.
Takie potraktowanie trunku z np. płatkami dębowymi odpowiada kilku godzinom albo wręcz dniom mieszania ręcznego, ekstrakcji w ten sposób lub rozpuszczania. A miesiącom leżakowania.
Efekt ekstrakcji jaki uzyskasz jest natychmiastowy ale to nie znaczy, że od razu super. Wyciągnąć, wyekstrahować garbniki itp. to jedno a ustabilizowanie się trunku, reakcje jakie zajdą wymagają czasu (ponowne potraktowanie łaźnią trunku bez płatków dębowych wskazane w celu skrócenia tego czasu).
Są trzy sensowne metody starzenia trunków.
Łaźnia ultradźwiękowa aby z czegoś wyekstrahować.
Łaźnia ultradźwiękowa aby szybciej ustaliła się równowaga, nowy smak trunku.
Temperatura około 60 st.
Naświetlanie lampami UV, zwykle o określonych długościach fal.
Są już nawet patenty na aparaty i sposób starzenia przy wykorzystaniu temperatury i UV.

Dlatego też trunek nigdy nie wraca do poprzednich właściwości smakowych!!! Ale użycie łaźni to tak jak z destylacją, wszystko zależy od operatora. Nie da się powtarzalnie na różnych myjkach uzyskać dwóch identycznych trunków korzystając z tego samego przepisu.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 sty 2021, 23:37 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: kondon »

Polecisz jakieś konkretne urządzenia, a jakich unikać?

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: akanim »

@london
Na allegro widzę aktualnie 2 za rozsądne pieniądze i powinny dobrze i długo działać.
https://allegro.pl/oferta/wanna-myjka-2 ... 9842775364
https://allegro.pl/oferta/myjka-ultradz ... 9960170372
Mniejsze niż 2 L nie mają sensu, woda w myjce zbyt szybko będzie się grzała od działania ultradźwięków.
Elektroniczne wyświetlacze i regulatory nie mają sensu, na pewno wcześniej niż później przestaną działać od drgań. Najlepsze są zwykłe pokrętła, analogowe. Timer i regulacja temperatury. Nie wiem czy ma sens ta regulacja mocy ultradźwięków w tej drugiej, nie mam do czynienia z czymś takim.
Im niej elektroniki tym lepiej, to jest tak proste urządzenie, że nie ma czego wymyślać, żadne wodotryski, wygląd.
Aha, trunków nie wlewamy do wanienki ale wstawiamy w butelce, w wanience ma być zwykła woda z kranu. Można je wstawiać na siatkę, ale także wprost na dno bez siatki drucianej.
Z czasem na dnie wanienki pojawią się taki wytarcia, woda potrafi wytrzeć chrom. Nad tymi miejscami najlepiej ustawiać butelkę z trunkiem jeśli sama wanna jest wystarczająco duża.
https://www.youtube.com/watch?v=pyY9Ho2Jblk 9:38 minuta filmu pokazuje jak ma się zachowywać trunek w butelce jeśli znaleźliście najlepsze miejsce i dopasowaliście ilość wody w łaźni. Można wrzucić cukier do butelki z wodą i trzymając butelkę znaleźć miejsce i wysokość nad dnem kiedy kryształki cukru rozpuszczają się najlepiej. Tam efektywność działania jest najlepsza.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: czytam »

Jakiś powód, aby nie wlewać trunków bezpośrednio do wanienki? Zakładam, że jest czysta.

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: akanim »

Nie ma powodu nie wlewać, bardziej kwestia wygody. Wlać to jedno ale wylać to drugie. Jak w wanience masz wodę a w butelce trunek i np. płatki dębowe to po prostu wyciągasz butelkę z wody w dowolnym momencie, nawet na chwilę, żeby ocenić kolor itp. Tak jest po prostu łatwiej. W linku masz patent na starzenie ultradźwiękowe.
https://patents.google.com/patent/US20100062120A1/en
A w temacie starzenia masz cały topic
https://homedistiller.org/forum/viewtop ... 44&t=55301
A Bryan Davis z Lost Spirits Distillery zaadoptował, bo nie wymyslił to co się robi podczas badań starzeniowych leków w farmacji. Temperatura i UV. Użył tych samych lamp co w komorach starzeniowych i sprzedaje za grubą kasę :) ma 2 patenty na proces.
Ale w domu też można zrobić :)
Awatar użytkownika

MalyJack
300
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 10 gru 2016, 22:22
Krótko o sobie: Nie ma takiej mozliwosci, aby bylo niemozliwe.
Ulubiony Alkohol: Biały
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Środa Śląska
Podziękował: 156 razy
Otrzymał podziękowanie: 98 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MalyJack »

Jedną myjkę niestety załatwiłem. Po prostu strzelił ten generator ultradźwiękowy, poszły iskry w instalację i tego typu rzeczy... Z perspektywy czasu, teraz jak kojarzę, to właśnie wstawiłem do zalanej wanny naczynie z płynem bezpośrednio na miejsce gdzie był ten generator przyklejony.
Być może błędem było nie zostawienie przestrzeni pomiędzy dnem wanny a dnem naczynia...
Tak tylko... z doświadczenia. Więc jak miałbym teraz wstawiać butelkę, to raczej w koszu.
https://www.facebook.com/Jack-Parrot-Alchemy-Jacek-Plona-268115644134379/

frantictic
2
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 22 gru 2020, 17:32
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: frantictic »

To czy ustawisz w koszu czy bezpośrednio na dnie nie ma znaczenia. Kosz jest tylko po to żeby elementy czyszczone były zawieszone wyżej i fale miały lepszy do nich dostęp. Natomiast ustawie ciężkiego elementu w pobliżu przetwornika przy cienkim zbiorniku może wypaczyć dno i spowodować oderwanie przetwornika co napewno spali układ sterujący.
Co do mocy i największej efektywności myjki to jest ona w miejscu mocowania przetwornika, zależnie od mocy przetworników może być jeden 50-100 W albo 2, 4, wtedy już mamy większą moc 120, 200 W itd. Kwestia jest jeszcze jaką częstotliwość ma nasza myjka, do różnych zastosowań dedykowane są różne częstotliwości pracy. Do precyzyjnego czyszczenia delikatnych układów np. 100 kHz. Tanie myjni często mają np. 28 kHz, a to już robi różnicę, przy postarzaniu pewnie też.
Osobiście jeszcze nie korzystałem ze swojej myjki do tych celów, ale przy najbliższej okazji zamierzam poeksperymentować.



Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: lesgo58 »

Co jakiś czas powraca temat postarzania za pomocą myjki. Swego czasu sam robiłem próby i powiem szczerze - pozostał niesmak. Odniosłem wrażenie, że myjka tak jakby podbijała błędy zrobione podczas destylacji. Jedno jest pewne - z gówna złota nie zrobi. Wtedy dopiero uczyłem się destylować. Może teraz - jakbym spróbował już na (w moim odczuciu) prawidłowych destylatach... Kto wie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie mam myjki, aczkolwiek śledzę ten temat. Z ciekawości.
Myślę, że z myjką to jest trochę tak, jak z chodzeniem na siłownię a chodzeniem na siłownię i waleniem sterydów.

Przyjdzie byle knypek, naogląda się wyjadaczy i chce w ciągu 3msc zbudować to, co oni przez 10lat. A tak się nie da. Biorą więc różne środki, po których a i owszem - szybko nabierają masy, ale razem z tym zaczynają się problemy ze skórą, agresja, potliwość itp.
Tak jak i tam - nie nadrobi się byle czym cierpliwości i czasu.
Wiele przemian fizykochemicznych wymaga czasu, tak po prostu. Ot, chociażby utlenianie kwasów do estrów - jest to reakcja powolna, bo zależy od równowagi kwas-estry-rozpuszczalnik.
Nie mniej, pewno i pobawię się kiedyś myjką, tak samo jak NaOH i KMnO4. Wszystko, co prowadzi nas do lepszego, jest naszym przyjacielem.
Poza tym - ktoś wskazał drogę. Nie uczmy się wyważać otwartych drzwi.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

akanim
50
Posty: 82
Rejestracja: piątek, 8 mar 2019, 00:28
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: akanim »

MASaKrA_Domingo
Nie polecam KMnO4, zbyt dużo potencjalnych problemów jak się zrobi źle, bez zwracania uwagi na pH. Woda utleniona bezpieczniejsza i to jest po prostu czysta woda.

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: rastro »

MASaKrA_Domingo pisze: Wiele przemian fizykochemicznych wymaga czasu, tak po prostu. Ot, chociażby utlenianie kwasów do estrów - jest to reakcja powolna, bo zależy od równowagi kwas-estry-rozpuszczalnik.
Brednie... żadne kwasy się nie utleniają do estrów... tylko zachodzi reakcja pomiędzy kwasami hydroksylowymi a związkami z grupą hydroksylową z wydzieleniem wody. Jednak faktycznie jest to reakcja równowagowa, ale to raczej nie ma większego znaczenia gdyż w naturalny sposób reakcja nie przebiega szczególnie szybko, natomiast zwykle związkiem, który przeszkadza jest woda.

Utlenianie, np przy pomocy KMnO4 może prowadzić do powstawania czegoś nieco bardziej paskudnego... niż estry.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MASaKrA_Domingo »

https://alkohole-domowe.com/forum/otrzy ... tml#p18543

Reakcja dobrze znana. W skrócie - co by nie powstało, nie jest lotne i zostaje w kegu. Z tym, że zawsze dodajesz do surówki, nigdy do nastawu.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: Erazer »

zwykle związkiem, który przeszkadza jest woda
Zatem destylaty o wyższym stężeniu będą dojrzewać szybciej? Jest taka zależność między stężeniem alkoholu a czasem potrzebnym na dojrzewanie?
Jeśli tak, to nierozcienczony destylat, nawet spirytus dojrzeje szybciej?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: rastro »

Być może... ale obawiam się że w tym konkretnym przypadku największym problemem jest niewielka ilość kwasów karboksylowych, oraz że całe to dojrzewanie to o wiele bardziej skomplikowany proces niż tylko estryfikacja.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie no, oczywiście że tak. Inaczej byśmy mieli whisky po 2dniach, a nie po 3latach.
Pewno, w dawnych czasach nie było rozwiniętej chemii i jestem przekonany, że dziś dalibyśmy sobie z tym radę i dla chemika ze stopniem naukowym to fraszka jest, a nie chemia.
Nie mniej, jaki producent sprzedałby whisky trzydniowe? I najpewniej byłaby jakaś różnica w smaku.
Sól kuchenna, czyli NaCl. Jakże prosta reakcja. Wystarczy kwas HCl i NaOH i mamy sól plus wodę. Oba związki świetnie znamy.

Czy ktoś chce taką sól jeść? Ja jednak wolę Kłodawską.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: .Gacek »

Drodzy forumowicze, aby nie dublować tematów...
Szukam urządzenia o nazwie VOLCANO EXPERT M. Sam producent opisuje procedury postarzania alkoholu ale również moi znajomi mają o tym urządzeniu dobre zdanie. Nie chcę pożyczać, wiadomo jak to jest...
Czy ktoś z Was wie gdzie mogę to kupić? Wszystkie strony są bułgarskie, w Polsce nie dostępne, portale aukcyjne puste.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: Kòpôcz »

Rozczaruję Cię - u mnie też wszystkie drogi prowadzą do Bułgarii. Może Andrzej ma jakieś inne źródło.
P.S. Nie ma co się raczej bać zakupów z Bułgarii - kiedyś sprowadzałem stamtąd komponenty do budowy wędek, mam same dobre doświadczenia
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: drgranatt »

"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: Doody »

Jak ktoś będzie kupował/sprowadzał to urządzenie to jestem skłonny je kupić i partycypować w kosztach sprowadzenia. Także proszę o cynk :ok:
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: .Gacek »

Niestety wszystkie próby założenia konta na bułgarskim olx zostały odrzucone na wszystkich przeglądarkach. Jutro spróbuję założyć konto z komputera stacjonarnego i z innego adresu IP, dam znać :mrgreen:
Darek jak coś ogarnę to zadzwonię z tematem.
Pozdrawiam Gacek.

zwirek
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 27 lip 2022, 21:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: wielkopolska/lubuskie
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: zwirek »

Hej jak by ci się udało to też bym był zainteresowany.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: drgranatt »

"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Myjka ultradźwiękowa

Post autor: drgranatt »

.Gacek pisze:Niestety wszystkie próby założenia konta na bułgarskim olx zostały odrzucone na wszystkich przeglądarkach. Jutro spróbuję założyć konto z komputera stacjonarnego i z innego adresu IP, dam znać :mrgreen:
Darek jak coś ogarnę to zadzwonię z tematem.
Zarejestrowałem się bez problemu.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”