Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Naczynia do nastawiania zacieru.

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy

Post autor: wkg_1 »

Wiem, posty o plastyku już były ale nie mogłem dokładnie znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
Muszę przewieźć nastaw i nie za bardzo chciałbym kupować 10 dam po 5L a mam bańki po wodzie Żywiec.
Czy nastaw po kilkunastu godzinach może przejść zapachem plastyku z tych baniaków ?
Ktoś próbował ?

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: misiek35 »

Śmiało możesz przewozić, nic mu nie będzie.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: zzibii »

Ja przygodę z nastawami cukrowymi zaczynałem od takich butelek 5l po wodzie mineralnej. 2 kg cukru i woda prawie do pełna. Nie zauważyłem by nastaw przeszedł zapachem plastiku. Warunek to butelku 5l po wodzie do picia.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: wawaldek11 »

wkg_1 musisz pamiętać o odgazowaniu przed podróżą - żeby Ci butelki za bardzo nie spuchły ;)
Albo szczelnie nie zamykać.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: wkg_1 »

Dzięki za odpowiedzi !

OK, będzie odgazowane, już jest sklarowane. Były jednak posty o smaku alkoholu trzymanego w plastyku po coca-coli i się trochę obawiałem.
Nastaw 55L z konwertu, dobre drożdże Pure 48, pierwsza gonitwa "nietechniczna" na Akasowym cudzie i gdyby mi przeszło to jakimś smrodem to byłbym podłamany.

Szczególnie, że ostatnio miałem niemiłą przygodę. Końcówki odciśniętej żurawiny po nalewce - zasypane cukrem - próbowałem wycisnąć w wyciskarce do soków. Zamiast soku wyszedł mus - przepyszny dodatek do lodów waniliowych. No poezja ! Niestety w szale przygotowań do wyjazdu pomyliłem nakrętki i zakręciłem słoik z musem nakrętką po ogórkach, oczywiście ze zmywarki. Łatwo się domyśleć - rano miałem pyszny czerwony alkoholowy musik o zapachu kiszonych ogórków : /////
zzibii pisze:Ja przygodę z nastawami cukrowymi zaczynałem od takich butelek 5l po wodzie mineralnej. 2 kg cukru i woda prawie do pełna. Nie zauważyłem by nastaw przeszedł zapachem plastiku. Warunek to butelku 5l po wodzie do picia.
Woda z cukrem czy już przefermentowany nastaw okł 17% ? Bo to jednak różnica : (
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 gru 2018, 18:58 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: misiek35 »

Spokojnie, nie jeden z forumowiczów fermentował nastawy a nawet wina w takich butelkach. Sam tak robiłem i nigdy nie zauważyłem żadnego zapachu. Zdarzało mi się nawet przewozić 96vol.
w pecie i też wbrew opinii różnych osób nie stwierdziłem niczego dziwnego.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 gru 2018, 19:12 przez misiek35, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: zzibii »

Ja fermentowałem cukrówkę w takich 5l. Po zakończonej pracy lewarowałem nastaw do pustych butelek też 5l by się wyklarowały. Zaleta to łatwość przenoszenia (jak było zimno to wynosiłem pod wiatę). Dodatkowo pięknie widać jak się od góry klaruje. Po wyklarowaniu nastaw czasami czekał 2 miesiące zanim trafił na rurki.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 10 gru 2018, 19:29 przez zzibii, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: wkg_1 »

No to mnie uspokoiliście ; )
W sumie to fajny pomysł z tą fermentacją w 5L bańkach i łatwością przenoszenia. Nie kipiało Ci ? Jak patrzę jak te drożdże pracują przez pierwsze dwa dni to bym się trochę obawiał ; ) Ja fermentuję w 30L biowinach z kranikiem. Kranik jest komfortowy ale zawsze pozostaje obawa o szczelność.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: zzibii »

Nic nie kipiało, zawsze zostawiałem kilka cm wolnego miejsca do korka, który był tylko nasadzony na butelkę. Drożdże Alcotec 48 Pure lub Moskva Style (złote). Teraz i ja fermentuje w 30 litrowych wiaderkach. Do tej pory jak ma nastaw dłużej leżakować, to po sklarowaniu i odgazowaniu przechowuje go w takich 5 l butlach. Potem jest wygoda przy wlewaniu nastawu do kega.

Autor tematu
wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: wkg_1 »

https://www.winodomowe.pl/product-pol-7 ... Style.html te ?
Raz je tylko kupiłem i różnica w zapachu nastawu względem Alkoteca 48 Pure jest dramatyczna ! Nigdy więcej ....
Może to woda ?

larry007
30
Posty: 44
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: larry007 »

Ja cukrówki stawiam w bańkach plastikowych od piwa o poj. 30l, na allegro były chyba 4 sztuki za 60zł. Nie wyczułem jeszcze różnicy w smaku lub zapachu pomiędzy szklanym gąsiorem a plastikowym kegiem. Jedyna różnica jest w transporcie, plastik albo trzeba złapać od spodu albo palcami przez gardziel i uważać żeby się nie wyślizgnęło.
PS - Zawsze nastawiam na alkotec 48 pure 25l nastawu, 8kg cukru w tym. Beczki trzymam w piwnicy, temperatura nastawu 16-18 stopni więc u mnie trwa to około 2 tygodnie ale wynik około 18 stopni mocy przeważnie jest :)
Ostatnio zmieniony sobota, 22 gru 2018, 14:59 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

psotnikpiotr
150
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 18 lis 2018, 17:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Staram się żyć zgodnie z naturą. Stawiam na to co swoje, bo swoje to lepsze i zdrowsze.
Ulubiony Alkohol: Oczywiście, że własny (piwo, wino i co ino)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Kraina karpia (Dolny Śląsk)
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: psotnikpiotr »

Witam.
Odświeżam temat. Co do plastiku i naszym hobby. Otóż ja nastawy/zacier nastawiam w bańkach od wody mineralnej 19,5l. Nic nie reaguje 8 nastawy wychodzą ok. Idealnie pasują korki teflonowe 48mm+rurka fermentacyjna.

Pozdrawiam.
,, Bimber przyczyną ślepoty'' a co tam swoje w życiu widziałem :freak: :odlot:
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: .Gacek »

Ja mam po wodzie eden 18,9 litra. Jestem bardzo zadowolony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

psotnikpiotr
150
Posty: 192
Rejestracja: niedziela, 18 lis 2018, 17:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) Staram się żyć zgodnie z naturą. Stawiam na to co swoje, bo swoje to lepsze i zdrowsze.
Ulubiony Alkohol: Oczywiście, że własny (piwo, wino i co ino)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Kraina karpia (Dolny Śląsk)
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Czy mogę trzymać nastaw w 5L bańkach po wodzie ?

Post autor: psotnikpiotr »

Witaj kolego @Gacek :) ja właśnie mam takie same też po wodzie Eden. Przepraszam za pomyłkę co pojemności tych pojemników :oops: . Otóż tak jak pisze kolega Gacek mają one 18,9l. Posiadam ich 7szt i bardzo dobrze się sprawują. Po skończonej robocie mycie w wrzątku i jest ok

Pozdrawiam :)
,, Bimber przyczyną ślepoty'' a co tam swoje w życiu widziałem :freak: :odlot:
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”