Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

Autor tematu
Fiflak
200
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Załączniki
Okowita, czyli pszeniczna whisky słodowa.

Postautor: Fiflak » wtorek, 4 wrz 2018, 14:10

Taka staropolska odpowiedź na szkockie single malty. Na forum tematy pszeniczne się już pojawiały. Zakładam osobny wątek, ponieważ chciałbym porozmawiać o konkretnym rodzaju destylatu. Dotychczas sporządziłem dwie partie okowity, na Safspirit American Whiskey a drugi kocioł na Fermiolach. Oba trunki zaskoczyły mnie swoją intensywnością i bogactwem smaków oraz aromatów. Pszeniczna, ze słodu charakteryzuje się słodyczą i łagodnością. Niestety drożdże gorzelnicze, pomimo przerwy ferulikowej, nie wyprodukują nut bananów i goździków. Planuję, jeżeli będę miał możliwość, eksperymentować dalej z kolejnymi zacieraniami. Być może warto zastosować mieszankę drożdży do piwa pszenicznego, plus gorzelnicze do dokończenia fermentacji. Co sądzicie o tym pomyśle? Oczywiście jestem wielce ciekaw wszelkich osiągnięć szanownych kolegów, odnośnie destylatów z pszenicznego słodu. Gotowałem z młótem. Trzeba będzie kiedyś spróbować filtracji i fermentowania samej brzeczki.

Rabat 3%
Prasa do owoców F20
Cena: 329.00 zł   Darmowa dostawa!
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Markusek
20
Załączniki
Re: Okowita, czyli pszeniczna whisky słodowa.

Postautor: Markusek » środa, 5 wrz 2018, 06:11

Witam. Swoją przygodę ze zbożówkami rozpocząłem od pszenicy z racji, że mam swoje ziarno. Pierwszym nastawem był nastaw z zielonego, mokrego słodu pszenicznego i pszenicy. Po przeczytaniu wielu wątków o robieniu słodu namoczyłem 8 kg pszenicy i po osiągnięciu odpowiedniej wielkości kiełków zmieliłem maszynką do mięsa. Zacier był z 6kg zmielonego ziarna pszenicy + wiadro zmielonego mokrego słodu pszenicznego i 40l wody + STRONGFERM WHISKY MALT. Blg startowe 14 ale nie przejmuje się tym surowca mam pod dostatkiem. Gotuje na grzałkach w kociołku ok 30l. Pierwszy wsad to zlany płyn znad gęstwy. Drugi wsad to odciśnięta gęstwa. Uzysk ok 3l serca 84%. Zapach świeżego zboża, smak nieco 'mączny'. Na razie stoi w butli szklanej z wiórami dębowymi. Drugi nastaw tylko ze zmielonego mokrego słodu pszennego. 13kg pszenicy przerobionej na słód i 40l wody + femiole. Tym razem blg 12. Przepędzone w ten sam sposób najpierw płyn a potem reszta odciśnięta. W porównaniu do pierwszego zacieru tym razem surówka bardziej aromatyczna i mocniejszym smakiem mąki. Kolejnym nastawem buła już śrutowana pszenica 80% + jęczmień 20% + enzymy + fermiole. Pędzenie w ten sam sposób. Otrzymany trunek ostrzejszy od poprzednich z mniejszym posmakiem mąki. Wszystkie trunki w szklanych damach z kilkoma płatkami dębu średnio palonego czekają na beczkę. Mam jeszcze do przerobienia 30kg śruty pszenno-jęczmiennej ale to chyba późną jesienią po sezonie śliwkowym i jabłkowym. Będę robił je chyba na eznymach - mielenie maszynką 10 mokrego słodu jest 'trochę' upierdliwe. Destyluje to zimnych palcach. Rura 100cm z 20cm zasypem miedzią reszta pusta. Pierwszy przebieg z bardzo delikatnym reflusem i cięciem przedgonów a potem do 30%. Druga destylacja tak samo ale z cięciem pogonów na smak i aromat tak około do 50% alko. Plan mam taki aby uzbierać 30l wsadu do beczki i zapomnieć o niej na kilka lat aby uzyskać okowitę coś w stylu starki.

ogurek
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Załączniki

Postautor: ogurek » środa, 5 wrz 2018, 09:32

Skoro sam czujesz różnicę w smaku, to może zamiast kupować enzymy, kup słód pszeniczny, albo wysusz swój?? Teoretycznie powinno wystarczyć 20% słodu do zatarcia.
Żeby odpędzić złe sny, pociągnęła solidny łyk z butelki pachnącej jabłkami i radosną śmiercią mózgu.

Awatar użytkownika

Doody
1950
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki

Postautor: Doody » środa, 5 wrz 2018, 09:58

Pszenica jest fajna na delikatna wódeczkę zbożową. Za starkę najlepiej jest użyć żyta.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
Fiflak
200
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Załączniki

Postautor: Fiflak » środa, 5 wrz 2018, 10:44

Post Markuska potwierdza wyższość słodu nad ziarnem. Byłem ciekaw, czy w pszenicy jest to wyczuwalne. Już wiem, że lepiej zainwestować ponownie w worek słodu, niż zacierać pszenicę enzymami. Planowałem taki eksperyment na tą jesień. Okazuje się, że, jeśli myślimy o jakości, warto nawet słodować samodzielnie. Oczywiście jeśli ktoś to potrafi i dysponuje odpowiednim pomieszczeniem. Niestety nie posiadam piwnicy a bez niej, nie ma mowy o dosyć stabilnej niskiej temperaturze. Dajmy na to 12°C i do tego wysoka wilgotność powietrza. Poguglałem sobie, zwłaszcza po forach piwowarskich. Opinie, jak zwykle są różne. Jednym filtracja poszła dobrze, innym średnio a kolejna grupa uważa, że zacier 100% słód pszeniczny, należy sobie darować. Ma ktoś jakieś doświadczenia w temacie filtracji? Może łuska gryczana dałaby radę? Słód zmieliłbym na walcowym śrutowniku.

maniek86
200
Krótko o sobie: siłownia,boks,golebie wysokolotne,domowa łycha
Ulubiony Alkohol: Hudson Manhattan Rye
Załączniki

Postautor: maniek86 » wtorek, 25 wrz 2018, 20:45

Łuska owsiana czesto stosowana jest przez piwowarów na wyspach. Sam bede testował za kilka tygodni ale do słodu żytniego.
Bimber forever !!!

Awatar użytkownika

Blażej
100
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: Blażej » czwartek, 27 wrz 2018, 16:00

Osobiście przerabiałem pszenice zacierną słodem i enzymami destylaty bardzo porównywalne, obydwa na drożdżach piwnych WB-06 szczerze polecam, banana i goździka, nie znajdziemy, mamy za to bardzo fajny materiał na wódeczkę, ze słodkim finiszem leżakowaną na lekko palonym dębie . Osobiście na destylacie pszenicznym robię Żubrówkę (bez dosładzania) ze świeżej trawy, rewelacyjnie się uzupełniają smaki.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”