Ile razy destylować śliwowice?

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
steryd23
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 23:56

Post autor: steryd23 »

Witam wszystkich pasjonatów. Jestem po 50 i mam 35 lat Mam dużo śliwek, więc postanowiłem zrobić Sliwowice, swoją pierwszą w życiu...po pierwszym psoceniu na kolumnie abartek otrzymałem 4,5 l "sliwowicy" 94% pachnie bardzo dobrze i moje pytanie czy jest sens pędzenia tego jeszcze raz ????
Pozdrawiam
promocja
Awatar użytkownika

psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Ile razy destylować śliwowice?

Post autor: psotamt »

steryd23 pisze:...pachnie bardzo dobrze i moje pytanie czy jest sens pędzenia tego jeszcze raz ????
Nooo, na to pytanie odpowiedzieć można tylko po próbie organoleptycznej i po zapoznaniu się z Twoimi preferencjami smakowymi :)
Ale jeśli 94% pachnie bardzo dobrze, to i psuć tego nie należy. Na zdrowie!
P.S. Gdy gdzieś się wchodzi, wypada przywitać się w stosownym temacie.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

tomhas
250
Posty: 253
Rejestracja: poniedziałek, 12 lip 2010, 21:53
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Ile razy destylować śliwowice?

Post autor: tomhas »

steryd23 pisze:94% pachnie bardzo dobrze
Rozcieńcz do np 50%, odstaw na kilka dni i wtedy sprawdzić jak pachnie.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ile razy destylować śliwowice?

Post autor: masterpaw2 »

Kol. steryd, Tyś raczej uzyskał spirytus śliwkowy aniżeli śliwowicę, opisz dokładnie jak robiłeś nastaw, no i oczywiście sam proces. Wysoki % urobku świadczy o tym, że nie robiłeś tego bez refluksu (zaworek odbioru otwarty na maxa). Wykastrowałeś w ten sposób mnóstwo aromatów, które zostały w dundrze.
Poczytaj sobie temat:
sposob-uzycia-kolumny-do-destylacji-pro ... t9301.html
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
steryd23
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 23:56
Re: Ile razy destylować śliwowice?

Post autor: steryd23 »

Masrerpaw2 dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, teraz już wiem co robiłem źle... Po prostu pędziłem to jak bym chciał uzyskać spirytus ... Jutro próba numer 2, ale teraz jestem zorientowany w temacie dzięki Tobie
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Ile razy destylować śliwowice?

Post autor: masterpaw2 »

Kolego steryd, jeśli tak jak pisałeś, masz dużo śliwek, rób kolejny nastaw z minimalną ilością cukru (max 1kg na 10kg owocu), ewentualnie klasycznego ortodoksa (tylko cukry zawarte w owocach). Po przefermentowaniu (przed gotowaniem oczywiście) wzmocnisz w/w , uzyskanym wcześniej spirytusem śliwkowym.
W ten sposób najlepiej go wykorzystasz.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”