Wiśnie jak długo trzymać?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
antek87
1
Posty: 1
Rejestracja: czwartek, 5 lip 2018, 12:29

Post autor: antek87 »

Witam,
z góry przepraszam, jeśli już było to napisane, ale nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi.

Robię wino z wiśni wydrylowanych, z całych owoców.
Jak długo wino z wiśni może fermentować w miazdze? Czy jeżeli odcisnę je po zakończeniu fermentacji burzliwej to będzie ok?
W przepisach na wino z wiśni widzę, że zazwyczaj dodaje się do niego sporo wody. Czy są jakieś argumenty za dodawaniem wody poza zwiększaniem objętości i możliwością rozpuszczenia w niej cukru?
Jaki jest najlepszy sposób na odciśnięcie owoców? W zeszłym roku robiłem wino z winogron i wydaje mi się, że dużo wina zmarnowałem bo nie umiałem dobrze odcisnąć owoców.
Jaka jest zawartość niecukrów w wiśniach? 4 blg? Początkowo cukromierz wskazywał mi 12 blg.

Z góry dziękuję za podpowiedzi :) :) :)

lasso
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 7 lip 2017, 00:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wiśnie jak długo trzymać?

Post autor: lasso »

Polecam do wydrylowanych i rozdrobnionych owoców dodać pektoenzym na 2-3 dni (rozbija błony komórkowe) , a następnie odcisnąć sok, dodać syropu cukrowego i zadać drożdże. Wg mnie w większości przepisów dodaje się za dużo wody. Wszystko zależy od kwasowości owoców. Jeśli nie możesz jej zmierzyć możesz przyjąć "tabelkowe" wartości i wg nich dodawać wodę (pamiętaj o objętości cukru po rozpuszczeniu) Jeśli chodzi o Twoje pytanie odnośnie konieczności dodawania wody to ogólnie kwasowość moszczu powinna być na poziomie 8 a w większości owoców jest zdecydowanie większa i stąd konieczność rozcieńczenia wodą. Najlepsza do wyciskania owoców jest prasa lecz to drogi sprzęt dla osób, które nie chcą wykonać go samodzielnie. Mam nadzieję, że odrobinę pomogłem
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Wiśnie jak długo trzymać?

Post autor: lesgo58 »

antek87 pisze:
Z góry dziękuję za podpowiedzi :) :) :)
Nie ma za co. Jestesmy tutaj po to aby pomagać... :D
Na początek polecam następującą lekturę.:
podstawowe-zasady-wyrobu-domowych-trunkow-t6449.html
Później:
http://wino.org.pl/old/frames/index2.htm
albo:
http://multimex.cc.pl/zasady.html
Są to ABC winiarstwa.
A dopiero po tym będziemy rozmawiać o szczegółach i niuansach.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”