2 problemy- 2 rozwiązania

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
dziadyga
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 17:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: dziadyga »

Witam. Po zbudowaniu piewszego wechikół czasu - CM'a, przymierzam sie do budowy drugiej aparatury. Tym razem chcę stworzyc LM do wyrobów wolnych od jakichkolwiek zapachów. Mam w glowie 2 ''projekty'', ale wybór pomiędzy nimi nie jest prosty...
Poniżej moje koncepcje i bardzo proszę o wypowiedz i dobrą radę.
Obrazek
Aparat wykonany będzie z miedzi. Pierwsza wersja kusi mnie, ponieważ wiem, ze będę w stanie to wykonać sam. Lutowałem rury miedziane na złączkach i wiem, ze sobie z tym poradzę. Mam jednak limit w postaci dosyć niskiego pomieszczenia, przez co zastosowanie wariantu nr.1 spowoduje utratę wysokosci kolumny na rzecz chłodnicy. Przez to wlasnie drugie rozwiązanie wydaje się lepsze. Ale i tu pojawia sie problem, gdyż nie lutowałem nigdy rur o tej samej srednicy i boję się ze nie podołam. Nie chcę dawać tego nikomu z zewnątrz do zrobienia... Co sądzicie o tej pierwszej opcji? czy to wg ma prawo funkcjonować jak należy? Sama kolumna miałaby ok 1,2m wysokosci. Czy jest sens budowac tak niską kolumnę?
Z góry dziekuję i pozdrawiam
promocja

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: 2 problemy- 2 rozwiązania

Post autor: Szlumf »

Pomyśl o Thorze na bazie trójnika. Sam polutujesz i zyskasz na wysokości.
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: 2 problemy- 2 rozwiązania

Post autor: masterpaw2 »

Dziadyga, uderz raczej w nieco większą średnicę niż 42mm, będziesz się strasznie ślimaczył z odbiorem. Na kolumnę takie minimum to 54mm w przypadku Cu.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
dziadyga
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 17:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: 2 problemy- 2 rozwiązania

Post autor: dziadyga »

Dzięki za porady. Masterpaw2 przekonałeś mnie. Czy 1,2m wysokości kolumny to faktycznie tak mało? Czy te 350mm więcej zrobi dużą róznicę?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: 2 problemy- 2 rozwiązania

Post autor: masterpaw2 »

Zależy o jakiej wysokości mowa? Jeśli o całości (bez kega oczywiście), to lipa, jeśli natomiast o 120cm wypełnienia (dobrego) poniżej odbióru, to całkiem przyzwoicie. A jeżeli będziesz chciał się bawić w obniżony odbior boczny, typu OVM, OLM, dodaj jeszcze około 25cm nad nim.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)

Autor tematu
dziadyga
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 30 gru 2015, 17:20
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: 2 problemy- 2 rozwiązania

Post autor: dziadyga »

Mowa oczywiscie o wysokości kolumny bez chłodnicy. Wobec tego będę mierzył w rozwiązanie nr.1, które przedstawiłem. A thor to jednak sporo większy koszt, biorąc pod uwagę, że materiał na chłodnicę pionową już mam. Zastanawia mnie jeszcze rozwiązanie na zasadzie aabratka, z tym, że połączenie części skośnej z pionową zrobić na miedzianym kolanku 90° i trochę go "naciągnąć" na nieco większy kąt. Jak myślicie?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: 2 problemy- 2 rozwiązania

Post autor: masterpaw2 »

Da radę, ale lepszy Thor jak radził kol. szlumf.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”