Budowa i eksploatacja chłodnic.

Bubi
10
Załączniki
Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Postautor: Bubi » środa, 18 gru 2019, 22:37

Czy ten regulator opisywany tutaj przez Drupiego i na zdjęciu przez Japitole rzeczywiście zda egzamin przed spadkiem ciśnienia?
U mnie ciśnienie w sieci wodociągowej jest w zasadzie stałe, ale okresowo, gdy inni domownicy odkręcają wodę, obserwuję „zadyszkę” wylatującej wody z chłodnicy i wtedy temperatura w ciągu kilku minut szybko na niej rośnie, osiągając wartość ponad 65 stopni, co powoduje wyłączenie grzałki przez sterownik. Bardzo jest to wkurzające, bo wymaga mojej reakcji zaworkiem kulowym i samym sterownikiem. Dlatego chciałbym ustabilizować przepływ wody w chłodnicy, bez zakazywania domownikom używania wody w tym czasie celem stabilizacji ciśnienia. Mam nadzieję, że opisywany tutaj reduktor sprawi, że odpowiednie ciśnienie będzie utrzymane zarówno w wyniku oddziaływania zbyt silnego strumienia wody, jak i w moim przypadku tj . przy spadku ciśnienia poniżej ustawionego poziomu, co powinno skutkować tym, że sprężyna i uszczelnienie w reduktorze opadają, umożliwiając większy przepływ wody, tym samym stabilizując jej przepływ.

dostawa 5zł
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

użytkownik usunięty

Postautor: użytkownik usunięty » czwartek, 19 gru 2019, 01:07

Taką samą sytuacje mam u siebie i od czasu zamontowania regulatora mam spokój. Tak że działa i spełnia swoją rolę.
Zrób tak jak ja zrobiłem, czyli najpierw przetestowałem go przed gonieniem. Ustawiłem przepływ wody na głowicy i ją puściłem.
W między czasie odkręciłem na full inny kran i tak przez ponad 10 minut sprawdzałem co jakiś czas przepływ wody na głowicy, który się nie zmieniała.

pepe59
200
Załączniki

Postautor: pepe59 » czwartek, 19 gru 2019, 07:14

Regulator ciśnienia, jak go nazywasz, jest de facto ogranicznikiem ciśnienia (prawidłowo jest nazywany reduktorem ciśnienia) więc nie zdoła podnieść ciśnienia i przepływu wody, gdy w domu będzie duży odbiór. Wobec powyższego najlepiej, gdyby był podłączony do instalacji tam, gdzie jest dostateczna podaż wody i nie następują jakieś nadzwyczajne spadki ciśnienia z powodu dużego odbioru, np. w pobliżu głównego rozdziału na dom, bo wtedy pracuje najstabilniej. Jeśli tak się nie da, to podłączasz go tam, gdzie możesz, ale musi być wyregulowany tak, żeby przy największym odbiorze wody w domu (spadek ciśnienia w instalacji) zdołał dostarczyć jej tyle do kolumny, aby ta miała prawidłowe chłodzenie. Gdy następnie ciśnienie w instalacji wzrośnie (wejście reduktora), reduktor będzie starał się utrzymać na swoim wyjściu zadaną wartość ciśnienia, dzięki czemu przepływ będzie stabilny. Oczywiście pomiędzy reduktorem a wejściem deflegmatora wskazane jest wstawienie zaworka regulacyjnego (najlepiej precyzyjny) aby odpowiednio wyregulować przepływ wody przez chłodnicę.

aakk
650
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: aakk » czwartek, 26 mar 2020, 14:52

Jak stabilne ciśnienie można uzyskać dzięki takim zabiegom? U mnie również pływa, w skrajnych wartościach różnica dochodzi nawet do 10°C. Głównie to skacze ~6°C. A może to normalne że tak równomiernie rysuje się na wykresie..?
Wycinek wykresu przedstawia około 2 godziny stabilnego procesu. Obrazek
Wykonam kolumnę aabratek w dowolnej konfiguracji. Rura 60,3 - 101,6mm, zbiorniki 30-500L. Ponadto każdy podzespół kolumny.
Zapraszam do kontaktu :freak:

Awatar użytkownika

robert4you
800
Załączniki

Postautor: robert4you » czwartek, 26 mar 2020, 20:44

Widzę że BLYNK w akcji !!
U mnie temperatura wody zmienia się o ok 2°C. Mam stałe ciśnienia wody.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP proszę pisać na : moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Opis tu: https://alkohole-domowe.com/forum/post233272.html#p233272

Awatar użytkownika

magius
100
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Załączniki

Postautor: magius » niedziela, 31 maja 2020, 19:17

Szlumf pisze:Regulator mam tylko na nitce zasilającej skraplacz. Przepływ falował pomimo skręcenia na minimum. Prawdopodobnie z powodu zbyt niskich ciśnień za hydroforem. Nie ustawię go w górnym zakresie bo by prawie cały czas pompa chodziła. Powodowało to za duże - jak na moje wymagania - zmiany temperatury wody na wylocie ze skraplacza. Zmiany były rzędu +-5C i uniemożliwiały mi stabilną pracę z wysoką temperaturą refluksu. Sprawdzałem wtedy odbiór przedgonów z odpowietrzenia głowicy i musiałem mieć stabilne chłodzenie by to miało sens. Prezentowany układ z zaworem od spłuczki klozetowej sprawdził się doskonale. Korzystam z niego cały czas choć już nie odbieram przedgonów z odpowietrzenia głowicy.

Odgrzeję nieco temat.
Możesz powiedzieć jakie miałeś ciśnienie za hydroforem?
U mnie mam baniak pojemności 200l ciśnienie poniżej którego załączana jest pompa to 0,88 bara a gdy jest wyłączone to około 1,27 (przeliczałem wszystko z kG/cm2 taki mam manometr na baniaku).
No i się teraz zastanawiam, czy metoda z reduktorem u mnie zadziała, czy nie będę miał zbyt niskiego ciśnienia jak u kolegi Szlumf.
Chyba, że jest opcja kupić jakiś reduktor do niskich ciśnień który by dawał stabilniejsze ciśnienie na wyjściu?

Autor tematu
Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » niedziela, 31 maja 2020, 20:03

O ile pamiętam 2,5 bara.

Awatar użytkownika

magius
100
Załączniki

Postautor: magius » niedziela, 31 maja 2020, 20:12

To niedobra wiadomość dla mnie, gdyż u mnie ciśnienie jest o wiele niższe.
Czyli opcja z reduktorem odpada, czy szukać jakiegoś bardziej dokładnego, do niższych ciśnień? Ustawiłbym wtedy ciśnienie poniżej którego załącza się pompa w układzie i chyba powinno działać?
Tutaj widzę nawet reduktor z odpowiednim zakresem:
https://nts.tanake.com.pl/sklep/reduktory-cisnienia-wody-regulowane/reduktor-cisnienia-wody-prv-3-4-f-m-0-8-2-5-bar

arTii
1150
Krótko o sobie: ponad 40 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od niedawna - mój własny :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: arTii » poniedziałek, 1 cze 2020, 06:52

@Maciuś- żeby ciśnienie było stabilne zastosuj otwarty zbiornik powyżej skraplacza z którego woda swobodnie będzie się pod własnym ciśnieniem przemieszczała do skraplacza. A żeby zbiornik się napełniał zastosuj zawór od spłuczki do WC
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.
http://forum.nettemp.pl, http://wiki.nettemp.pl

Zamówienia i zapytania o sterownik MOONSHINER RGAP
prosimy pisać na email: moonshiner.rgap (małpa) gmail.com

Awatar użytkownika

magius
100
Załączniki

Postautor: magius » poniedziałek, 1 cze 2020, 07:27

Z tym rozwiązaniem mam taki problem, że zbiornika z wodą nie dam rady dać powyżej - skraplacz jest pod samym sufitem, wyżej już się nie da. Dlatego tak kombinuje z tymi reduktorami...

użytkownik usunięty

Postautor: użytkownik usunięty » poniedziałek, 1 cze 2020, 09:46

Szlumf pisze:O ile pamiętam 2,5 bara.

Mój ma minimalne ciśnienie wylotowe 1,5 bara, więc pewnie są i o innym ciśnieniu.

Autor tematu
Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » poniedziałek, 1 cze 2020, 10:17

W pierwszym poscie tamatu napisałem:
....." Wcześniej miałem zbiornik na poziomie gruntu i jakąś chińską mini pompkę bo ta obiegowa nie podnosiła wystarczająco. Pracowało też dobrze ale chińszczyzna po 30h pracy padła i zmuszony byłem umieścić zbiornik wyżej.".....
Zbiornik może być nisko tylko pompka konieczna.

Awatar użytkownika

magius
100
Załączniki

Postautor: magius » poniedziałek, 1 cze 2020, 12:26

Nadal używasz tej chinskiej pompki, po podniesieniu zbiornika?

Autor tematu
Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » poniedziałek, 1 cze 2020, 13:26

Chińczyk padł tak jak napisałem. Dlatego podniosłem zbiornik i wykorzystałem jakąś poniewierającą się po garażu pompkę obiegową CO. Ta pompka od CO podnosiła wodę o góra 0,5m. Sama grawitacja przy podniesionym zbiorniku wystarczy mi do schłodzenia około 3000W. Przy wyższych mocach grzania wspomagam się pompką.

Awatar użytkownika

magius
100
Załączniki

Postautor: magius » poniedziałek, 1 cze 2020, 14:02

Ok, wszystko dla mnie już jasne.
Mysle że taka pompka:
https://allegro.pl/oferta/pompa-obiegowa-ibo-rh-25-60-180-cyrkulacyjna-co-8337199657
powinna się nadac. Dziękuję za porady

Carl
30
Załączniki
Re: RE: Re: Prosty sposób na stabilne ciśnienie wody.

Postautor: Carl » poniedziałek, 1 cze 2020, 17:52

Szlumf pisze:Sama grawitacja przy podniesionym zbiorniku wystarczy mi do schłodzenia około 3000W.

Przy jakiej różnicy wysokość lustro zbiornika - skraplacz?

Wystukane z Tapatalka

Autor tematu
Szlumf
1800
Załączniki

Postautor: Szlumf » poniedziałek, 1 cze 2020, 20:01

1,4m ale przed skraplaczem mam ze 2m wężyka 6mm średnicy wewnętrznej, który dławi przepływ.

Carl
30
Załączniki

Postautor: Carl » poniedziałek, 1 cze 2020, 21:21

Wysokość spora, ale wężyk faktycznie trochę mały.

Wystukane z Tapatalka

KRWI
10
Załączniki

Postautor: KRWI » czwartek, 9 lip 2020, 05:55

Pozwolę sobie na drobną sugestię
Śledząc temat zauważyłem skupianie na regulacji ciśnienia za pomocą sprężynowych redaktorów ciśnienia... do uzyskania określonego przepływu?!
Założenie słuszne tylko przy stabilnym ciśnieniu na wejściu, teoretycznie możemy uzyskać stabilny przepływ ale będzie to raczej przypadek niż uzyskanie konkretnego celu w przy określonym działaniu. Reduktor ciśnienia będzie tylko obniżał ciśnienie poniżej zadanego, przy zmianie na wejściu redukcja ciśnienia będzie proporcjonalna. Więc jeżeli ciśnienie będzie się wachać na wejściu to przy tej budowie zaworu będzie się również wachać na wyjściu co skutkowało będzie wachaniem przepływu w układzie, które przełoży się na wachanie temperatury... tyle o reduktorach ciśnienia.
W tym układzie należy się skupić na precyzyjnej i w pełni kontrolowanej regulacji PRZEPŁYWU a nie ciśnienia.
Postaram się dobrać kilka typów zaworów które umożliwiają tego typu regulację... ale to w weekend...
Zakładam że wymagany przepływ będzie poniżej 12 l/min - myślę że najbardziej odpowiednie będą zawory równoważąco-pomiarowe z grupy rotametrów - koszt jakieś 100-200 zł
Po zamontowaniu zaworu w układzie w sposób eksperymentalny będzie można określić najbardziej korzystny przepływ dla uzyskania określonej temperatury i wtedy podczas następnych procesów trzeba będzie w prosty sposób dokonać nastawy do wartości wcześniej ustalonej eksperymentalnie. Reasumując tylko raz trzeba będzie podkręcić zaworem "na oko" a potem każdy w swoim układzie będzie wiedział jaką nastawę na zaworze należy ustawiać.
Więcej postaram się napisać w weekend.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

Lord Pagon
100
Załączniki

Postautor: Lord Pagon » piątek, 10 lip 2020, 20:32

Czekam na jakiś stabilny pomysł gdyż u mnie wąchania dochodzą do 10 stopni oczywiście reduktor ciśnienia i zaworek precyzyjny nie pomaga muszę trzymać temperaturę w granicach 45-50 stopni wody na wyjściu. Wiele już razy skn mi wyłączył aparat jak sobie ustawiałem wyżej i godzina w plecy na stabilizację . Puki co dobrym rozwiązaniem może być zbiornik z zaworem od spłuczki i pompka gdyż nie dam rady zbiornika nad skraplaczem umieścić .

Wróć do „Chłodzenie”