Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Wszystko na temat chemicznego oraz mechanicznego oczyszczania końcowego produktu destylacji, włączając węgiel aktywny, nadmanganian potasu, filtracje, klarowanie, pozbywanie się niechcianych substancji, zapachów drożdży itp...

Autor tematu
lenny4589
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2012, 12:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: BIMBER
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: modliborzyce

Post autor: lenny4589 »

Witam was wszystkich. :D
Mam do was takie pytanie zrobiłem nastaw z dżemów i 40 kg cukru i 120 l wody z drożdżami bayanusa g995. Po pół roku przerobiłem przez kolumnę ( 7 zimnych palców). Wyszło mi 93 % 17 l i posiada delikatny smród i smak bardzo chce usunąć niepotrzebny zapach. Tylko jest jeden problem nie wiem jak to zrobić ?.
Bardzo was proszę o wasze osobiste sposoby eliminowania nie potrzebnych zapachów.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: radius »

Hasło na dziś - węgiel aktywny :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
lenny4589
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2012, 12:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: BIMBER
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: modliborzyce
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: lenny4589 »

Posiadam tubę szklaną 150 cm wysoką o średnicy 5 cm i do tego wkładam do dwa przewody z kroplówek. A wiec spróbuje przepuścić przez węgiel aktywny.
A jaki węgiel aktywny proponujecie ?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: Pretender »

Czarny, tylko czarny ...
Kup taki jaki masz w swoim mieście, będzie dobry. Opisz jak chcesz filtrować, bo po przeczytaniu twojego posta mam wątpliwości ...

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: Szlumf »

Jeżeli do zimnych paluchów masz ze 120cm wypełnienia to ja bym nie bawił się z węglem tylko przepuścił drugi raz z porządnym cięciem frakcji. Jeżeli masz niższy sprzęt to przerób tą tubę szklaną na kolumnę. I koniecznie poczytaj jak sobie z paluchami radził Aronia http://alkohole-domowe.com/forum/topic10600.html.

karola44-81
100
Posty: 139
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 09:30
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: karola44-81 »

Puść to na rurę jeszcze raz. Nic tak nie działa na smrody i zapachy jak spokojna powtorna destylacja.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2368
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: Kamal »

lenny4589 pisze: A jaki węgiel aktywny proponujecie ?
Kokosowy firmy storms.
K.
Obrazek

Autor tematu
lenny4589
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2012, 12:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: BIMBER
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: modliborzyce
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: lenny4589 »

Pretender pisze:Czarny, tylko czarny ...
Kup taki jaki masz w swoim mieście, będzie dobry. Opisz jak chcesz filtrować, bo po przeczytaniu twojego posta mam wątpliwości ...

Rozcieńczyć okowitę do 50 % i przepuścić go przez filtr węglowy, o wysokości 150 cm. I będzie po kropelce powoli spływał do słoika.

misiek35
100
Posty: 132
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:10
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: misiek35 »

Jak chcesz uzyskać prawidłowy efekt musisz filtrować od dołu do góry nie odwrotnie.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Jak usunąć nie przyjemny zapach z okowity

Post autor: JanOkowita »

Trochę się uśmiałem z tematu, bo to mój Nick (Jan Okowita). Jak coś czuję pod pachami to idę pod prysznic. :D

A na poważnie: może to być węgiel aktywny granulowany - Storms (z łupin kokosowych) lub inny aktywny węgiel, np: https://alkohole-domowe.pl/product-pl-9 ... litra.html Storms ma współczynnik adsorpcji większy o 10% niż węgiel kamienny, ale cenę wyższą o 40%. Proszę wybierać co kto lubi. :czytaj:
Ważne jest, aby przed pierwszym użyciem węgiel zalać wrzącą wodą - wówczas odgazuje się, uaktywni i przy okazji pozbędziemy się drobnych pyłków które mogłoby pojawić się w filttrowanym destylacie. Po takim zabiegu należy węgiel przełożyć do filtra -np: https://alkohole-domowe.pl/product-pl-4 ... wnego.html lub też kolumny filtracyjnej, np: https://alkohole-domowe.pl/product-pl-8 ... 46-cm.html

Filtrowany destylat warto przedtem rozcieńczyć do mocy konsumpcyjnej, zmrozić i dopiero tak gęsty filtrować. Przy filtrze w postaci rury do węgla należy zasypać filtr do 3/4 wysokości, a na spód włożyć kawałek waty lub chusteczki higienicznej. Przy filtrze w formie kolumny filtracyjnej należy tak ustawić naczynia z destylatem i pojemnikiem do odbioru, aby zachować grawitację. Mam tu na myśli siły, które potrafią "przepchać" destylat do gónego króćca odbioru. Nie wolno też zapominać o odpowiednich wężykach silikonowych ( do tej kolumienki pasuje ten wężyk : https://alkohole-domowe.pl/product-pl-3 ... -8-mm.html ).

A w razie pytań zawsze można zadzwonić po poradę od poniedziałku do piątku w godz.9-17: Sklep AD 22 734 07 47
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oczyszczanie destylatu”