Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Wstępna obróbka zacierów i redestylacja z wykorzystaniem podstawowych metod kociołkowych.

Autor tematu
szymonrc
30
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 16 paź 2014, 21:08
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: szymonrc »

Do tej pory działałem głównie z piwami. Mam duży ok. 30l garnek SS, w który służy mi do zacierania. Nadaje się do indukcji i można w nim szczelnie zamknąć pokrywę (po dorobieniu uszczelki i klipsów). Pokrywa jest względnie sztywna, więc na samym środku chce umieścić kolumienkę z miedzi 28mm. Z racji tego, że nad płytą gazową mam nisko okap odpada grzanie na gazie. Inna kwestia, to względy bezpieczeństwa. Chcę zastosować przenośną płytę indukcyjną. Z tego co obserwuję, to jednopalnikowe indukcje mają zazwyczaj max 2..2,2kW. Wydaje mi się to trochę mało. Czajnik 2kW gotuje 1,7l wody w ok. 5 min. Ta sama moc analogicznie powinna zagotować 20l w około godzinę, ale z praktyki wydaje mi się , że przy tak dużym garnku będą większe straty ciepła i może to potrwać sporo dłużej. Szukać mocniejszej płyty, czy 2kW wystarczy na tą ilość?

Wysłane z mojego Lenovo PB2-690M przy użyciu Tapatalka
promocja

grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Post autor: grimek »

Skoro to jest przenośna płyta nie należy spodziewać się dużych mocy. Ograniczeniem zazwyczaj jest instalacja (moc urządzenia podłączanego do gniazda nie może być
większa niż 2 kW ), chyba ze zastosujesz dedykowany obwód z większym zabezpieczeniem niż standardowe gniazdka w mieszkaniu/domu.
Skoro to kuchenka indukcyjna może w grę wchodziłoby ocieplenie zbiornika?
Weź pod uwagę że gdy w cieczy pojawiają się % spada temperatura wrzenia ;)

zenonowsianka
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 22:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Post autor: zenonowsianka »

Miałem taki garnek nieco ponad 20 litrów, kuchenka indukcyjna 2200 W wystarczała bez problemu, po "zagotowaniu" proces prowadziłem bodaj na połowie mocy. Zawsze możesz na początek do testów mniej nalać wsadu.
Z indukcją jest pewien problem - nie grzeje równomiernie jak grzałka, tylko pulsacyjnie (włącza się i wyłącza naprzemian). Jednak da się prowadzić proces.

Autor tematu
szymonrc
30
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 16 paź 2014, 21:08
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Post autor: szymonrc »

Zauważyłem inny problem - te wszystkie kuchenki są maciupkie. Moj garnek - mimo iż ma fajnie profilowane/zwężane dno ->

Obrazek

- to cały czas jego średnica spoczywająca na kuchence, to prawie 40cm.

Nigdy wcześniej nie używałem kuchenki indukcyjnej. Czy zadziała, jeśli będzie za duża średnica na polu grzewczym? Nie wiem, czy nie lepszym pomysłem będzie zwykła kuchenka grzałkowa lub halogenowa.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Post autor: wawaldek11 »

W kuchence oporowej łatwiej płynnie regulować moc - co jest ważne.
Pozdrawiam,
Waldek

zenonowsianka
50
Posty: 55
Rejestracja: środa, 12 mar 2014, 22:39
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Post autor: zenonowsianka »

szymonrc pisze:Czy zadziała, jeśli będzie za duża średnica na polu grzewczym?
Oczywiście, że zadziała. Grzana będzie część dna garnka, nie całe dno, ale to wystarczy.

Autor tematu
szymonrc
30
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 16 paź 2014, 21:08
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: RE: Re: Dobór kuchenki indukcyjnej do destylatora PS

Post autor: szymonrc »

Kupiłem gastronomiczną Hendi 3,5kW. Jestem w szoku, jak to szybko grzeje wodę w porównaniu do konwekcyjnej/oporowej.

Wysłane z mojego Lenovo PB2-690M przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 mar 2018, 22:26 przez szymonrc, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i rektyfikacja metodą pot still”