Wino z malin co dalej ?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Silverski
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 30 lis 2016, 02:03

Post autor: Silverski »

Witam nastawiłem wczoraj winko malinowe w proporcji 14 kg maliny 3kg cukru 4 litry wody drożdże bayanus , moje pytanie w jakiej proporcji dodać następna partie wody z cukrem aby winko wyszło 12 proc i kiedy najlepiej to zrobić? Odrazu mówię że to moje 2 wino proszę o wyrozumiałość :poklon;

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: TUTEK »

Cześć Silverski. Będąc całkowicie opanowany i wyrozumiały proponuję Ci poczytać o podstawach wyrobu win. Na tym forum jest tego informacji całkiem sporo. O ile od początku postępowałeś słusznie, czyli zmierzyłeś BLG soku z malin to z resztą poradzisz sobie sam.
Dla przykładu, jak stworzyłem sam wino półsłodkie z jabłek:
http://alkohole-domowe.com/forum/wino-z ... ml#p140846
Sam wszystko policzysz. Powodzenia

Autor tematu
Silverski
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 30 lis 2016, 02:03
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: Silverski »

Nie zmierzyłem blg... czyli co teraz:p?

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: TUTEK »

Nic się nie dzieje. Jeżeli nie zależy Ci na aptekarskiej dokładności to przyjmij 10 - 12 BLG ze względu na:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Malina_w%C5%82a%C5%9Bciwa.
A czy dolewać wody, czy nie to zapytałbym bardziej doświadczonych winiarzy. Ja wszystkie moje wina robiłem z pulpy i jestem zadowolony.

Autor tematu
Silverski
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 30 lis 2016, 02:03
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: Silverski »

Zależy mi, żeby wino miało około 12 % i było półsłodkie-słodkie. :) Więc zastanawiam się jak ułożyć proporcje wody/cukier i kiedy dodać. :-P?




M. - A mi zależy na poprawnej pisowni.

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: TUTEK »

http://alkohole-domowe.com/forum/podsta ... t6449.html
et voilà
Czytaj chłopie a nie proś o jałmużnę. Wiedza którą sam pozyskasz jest lepiej przyswajalna od tej otrzymanej na talerzyku od innych. podałem Ci już dwa linki i uważam że wystarczy. Dasz sobie radę.
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: sargas »

Po 3-4 dniach dodaj kolejną porcję cukru i wody. Przepisów jest mnóstwo na necie z dokładnym opisem ile w jakich proporcjach kiedy dawać.

Autor tematu
Silverski
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 30 lis 2016, 02:03
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: Silverski »

Moje winko ma w tym momencie 7 blg ładnie pracuje. Znalazłem taki przepis 7 kg owocu 4 litry wody 2,8 cukry, czyli dla mojego nastawu będzie to 14 kg, 8 litrów wody, 5,6 cukru. Obecnie dodałem już 14 kg malin 4 litry wody i 3 kg cukru, jak blg spadnie do 5 to dodam 2,6 cukru + 4l wody Czy wszystko będzie w porządku :)?

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: TUTEK »

No, matematyka poprawna.
14 = 7*2
8 = 4 *2
5,6= 3+2,6
A czy wszystko będzie w porządku? Kto to wie.
Kolego Silverski, przepraszam za ironiczne traktowanie tego tematu. Niestety nie wiem co to za przepis, bo nie opisujesz wszystkiego. Ba, nawet nie będziesz w stanie teraz opisać wszystkiego, gdyż na początku nie zebrałeś wszystkich danych. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że duża ilość wody maksymalnie rozcieńczy bukiet Twojego wina, po kolejne, jak będziesz stopował fermentacje (bo bayanusy na 12% nie skończą-chyba że z głodu i czasu padną)? Kiedy będziesz dosładzał? Jaka jest kwasowość moszczu? Kiedy będziesz zlewał? Czy podczas pierwszego zlewania postarasz się odzyskać maksymalną ilość płynu? Jak dużo objętościowo/masowo straci wino po oddzieleniu części stałych?
A na koniec Ci napisze, że skoro masz już jakiś przepis, to trzymaj się go ściśle i dostaniesz to co autor zakładał. Na przyszłość polecam forumowe przepisy, lub JanCieślak - "domowy wyrób win" strona 124, wydanie z 2015r

Autor tematu
Silverski
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 30 lis 2016, 02:03
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: Silverski »

To są początki później będzie tylko lepiej dlatego zadaje dużo pytań dzięki za odpowiedzi:)

piotrek51515
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 18:32
Podziękował: 16 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: piotrek51515 »

Ja tez nastawiłem balon z malinami mija wlasnie 1,5 miesiąca. Cukier dodawałem w 3 mniejszych partiach zależało mi na mocniejszym winie około 15% - 16%. Przed 3 dodaniem cukru dodałem odrobinę drożdży. Po zebraniu tego co zostało z malin i sprobowaniu trunku myślę, że z czasem wino zyska jeszcze walorów smakowych. Nie chcę za szybko go zlewać z nad osadu niech poleży trochę na drożdżach. Obserwuj wino cały czas. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze i cukrze. Zwróć też uwagę aby powietrze się nie dostawało do środka. To są może oczywiste rzeczy ale naprawde mogą ci zepsuć nastaw.
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: sargas »

Również jestem nie jestem zwolennikiem zbyt szybkiego zlewania owoców. Inna kwestia że te owocki po pierwszym odcedzeniu i tak pójdą na gar więc się nie zmarnują.
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino z malin co dalej ?

Post autor: siwy1121 »

piotrek51515 pisze:Ja tez nastawiłem balon z malinami mija wlasnie 1,5 miesiąca.
Owoce powinieneś wywalić po tygodniu- tyle w zupełności wystarczy, żeby oddały pełnię smaku, a nie zaczęły oddawać goryczy z pestek i nie zaczęły bardziej psuć smaku niż poprawiać.
piotrek51515 pisze:Przed 3 dodaniem cukru dodałem odrobinę drożdży.
Nie ma najmniejszej potrzeby. te drożdże które były w winie są już zahartowane w boju i poradzą sobie z tym cukrem lepiej niż te świeże które zapewne padły od razu po dodaniu-bo zakładam, że ich nie zahartowałeś.
piotrek51515 pisze:Nie chcę za szybko go zlewać z nad osadu niech poleży trochę na drożdżach.
Jak wino poleży trochę na drożdżach zaśmierdnie i będzie walić myszą.
piotrek51515 pisze:To są może oczywiste rzeczy ale naprawde mogą ci zepsuć nastaw.
No właśnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”