Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: jarek_lech »

Szanowni koledzy z forum,
Na wstępie chylę czoła przed waszą wiedzą i doświadczeniem w psoceniu. Studiuje to forum od tygodnia i szczerze, aż bałem się napisać, gdyż poziom tego forum przypomina tu bardziej elitarny klub psotników, a niżeli przystanek dla amatora-żółtodzioba, nie mniej jednak napisać muszę, bo najzwyczajniej w świecie zgłupiałem od ilości informacji i porad na tym forum, a nie chciałbym utopić pieniędzy i nie mieć satysfakcje z produktu końcowego. Najwyżej zostanę zbesztany i dostana permanentnego bana, jako nie godzien tej grupy ;)
Jak każdy tu obecny, chciałbym rozpocząć przygodę z psoceniem, jak się domyślam, po to to forum powstało.
a czemu chciałbym spróbować swoich sił w tej sztuce:
- każdy musi mieć jakieś hobby :D
- kolega mnie nim zaraził (on psoci na szybkowarze i wbrew powszechnej opinii, wychodzi mu to naprawdę bardzo dobrze)
- zawsze lubiłem "swojskie"
- jak mawiał Nikoś - "...Nie nasze mi szkodzi..."
- dostęp do owoców - jabłka i winogrona ( w sporych ilościach)
- w przyszłości chęć spróbowania stworzenia "swojskiego" burbonu (jestem fanem tego trunku)

Teraz trochę o moich warunkach lokalowych (które niestety trochę mnie ograniczają - blok) dlatego m.in pozwoliłem sobie na ten post:
- jestem ograniczony w kwestii pojemnika fermentacyjnego - jedyna miejsce gdzie mogę go trzymać, to narożna szafka pod zlewozmywakiem. Największy baniak jaki w teorii powinien się tam zmieścić (bazuje na danych z aukcji) to takie cudo 30litrowe - lektury forum wywnioskowałem, że się nada:
http://allegro.pl/beczka-plastikowa-30l ... 63143.html
W tym baniaku, jak rozumiem można wyprodukować max 25l zacieru (cukrówki), a bezpiecznie będzie 20l (cukrówka i owoce). Nie chce mieć niechcianej eksplozji pod zlewem (może i wersja 40l też by weszła, ale to już na styk i może zabraknąć miejsca na rurkę)
- gotowanie na gazie odpada
- gotowanie na oddzielnej kuchence elektrycznej - to też nie to o czym marze

Wiedząc, że na 99% będę dysponować 20l zacieru, rozpocząłem poszukiwania sprzętu na taki litraż. Główne wymogi dla sprzętu, to
- jednolita konstrukcja - wbudowane grzałki
- stabilność zestawu, nie może być chybotliwy
- wysokość całkowita - im niżej tym lepiej - lub możliwość rozłożenia na mniejsze elementy. Psocić w okresie letnim, będę na działce i za każdym razem będę zestaw ze sobą wozić.
- prostota w obsłudze - w końcu to mój pierwszy sprzęt :)

Wiadomo, jak większość "nie znających się" , zacząłem od poszukiwań na Aledrogo i zaciekawiło mnie coś takiego:
http://allegro.pl/destylator-elektryczn ... 60357.html
znając już trochę poziom tego forum i waszą wiedze, wiem, że to nie do końca może być dobry pomysł, nie mniej chciałbym usłyszeć waszą opinie - zestaw pasuje mi pod każdym względem - wielkość, wysokość, cena :)

Po fali ew. krytyki zestawu powyżej, bardzo was proszę o poradę, tylko w granicach rozsądku - 1000pln to trochę sporo jak na początek -, co nabyć? Z forum wywnioskowałem, ze w większości są tu polecane kolumny aabratek (początkowo myślałem, że to nick kogoś z forum, kto produkuje kolumny :D ) tylko czy taka kolumna będzie na tyle uniwersalna aby móc produkować trunki, które wymieniłem na początku (cukrówka (nie musi mieć 96%), owoce, "burbon").
Czy tylko kolumny aabratek, są warte zainteresowania?
Czy takie zestawy jak wyżej, naprawdę nie mają sensu?
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

Witaj na forum :)

Dobrze, że najpierw pytasz, a później chcesz dokonać zakupu, większość robi odwrotnie i wtedy są problemy.

Co do sprzętu z linku to słusznie się domyślasz, że jest bardzo kiepski i śmiało możesz o nim zapomnieć.
Zwykły aabratek byłby dla Ciebie najlepszy, ale to się wiąże z kosztami przynajmniej 1300 zł. Więc gdybyś był zdecydowany tyle wydać to byśmy mogli Ci coś doradzić.

Skoro jednak dysponujesz budżetem poniżej 1000 zł to może mógłbyś pomyśleć o klasycznym pot stillu, którym to mógłbyś spokojnie robić destylaty owocowe. Jednak musisz pamiętać o tym, że spirytusu na tym sprzęcie nie zrobisz, a cukrówki będą raczej smakować jak typowy bimber.

Ja na Twoim miejscu raczej zdecydowałabym się na zwykłego aabratka na kegu 30 l, bo mówiłeś, że byś mógł mieć około 25 l nastawu jednorazowo z wypełnieniem zmywakowym. Gdybyś na kilku rzeczach oszczędził to może za niewiele ponad 1000 zł udałoby się zakupić taki sprzęt, a w przyszłości ewentualnie mógłbyś go ulepszyć.

Co do nastawów to ja w baniakach 18,9 l miałem wlane 18 l nastawu, tylko bez rurki fermentacyjnej i nigdy nie miałem problemów z "wykipieniem"

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Wielkie dzięki za odpowiedź!

Nie chciałbym marnować waszego czasu, ale gdyby ktoś jednak miał chwile i chciał opisać, tak dla potomnych i dla mnie laika, co dokladnie jest spratolone w tym zestawie co przesłałem? - zakładam, ze wszystko :-), ale mimo wszystko, jako człowiek dociekliwy, chcialbym poznać wiecej szczegółów

Czy mam rozumieć, ze aabratek, jest na tyle uniwersalnym sprzętem, ze bede w stanie gotować zaciery ktore opisałem na początku (cukier, owoce,zborze)?
Cena, no właśnie, to chyba większość na początku odstraszała - 1300 pln - rozumiem, że to cena za podstawę podstaw?
Czy mógłbyś wspomóc jakiś linkiem, tak żeby zobaczyć jak to wygląda?
Zapewne większość z was od czegoś zaczynała i jak czytam forum, potem "rozwijała" się rozbudowując aparaturę. Moge się domyślić, że pewnie i w moim przypadku tak będzie, dlatego pytam tutaj, doświadczonych kolegów, jak dobrze zacząć kompletowanie sprzętu, żeby dobrze skończyć :)

Jezeli chodzi o Spiryt, to na początek, nie jest to produkt na którym mi zależy, może byc klasyczny bimberek - zalezy mi bardziej na jakości - przyjemny zapach, łagodny w smaku.



Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: RE: Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

mariusz19029 pisze:

Co do nastawów to ja w baniakach 18,9 l miałem wlane 18 l nastawu, tylko bez rurki fermentacyjnej i nigdy nie miałem problemów z "wykipieniem"
Sorry, za może banalne pytanie, ale jako nastawiasz bez rurki? Baniak jest otwarty?
Przy tej beczce co podesłałem to domyślam sie, ze jedna rurka nie wyda i myslalem np. Nad 3-4 lub nad niezakrecaniem wieka tylko położeniu wieka z jedną rurką. Kolega, ktory psoci, uzywa i poleca drożdży Moscva Style, one chyba az tak burzliwie nie pracują



Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: BimbrownikNI »

Oto Aabratek http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6856864305. Napisz do kolegi Herbata666, jest na tym forum. Super konstruktor moze coś Ci pomoże. On robi arcydzieła a nie tylko destylatory.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

Opisywać mi się nie chce, ale podsylam link w którym dość dobrze wszystko zostało wyjaśnione.
http://alkohole-domowe.com/forum/odstoj ... t9099.html

Na aabratku równie dobrze możesz robić spirytus jak i destylaty smakowe, od Ciebie zależy co wybierzesz, jednak ten sprzęt jest na tyle uniwersalny, że możesz robić na nim wszystko.
Tutaj link do samej kolumny bez kega
http://allegro.pl/aabratek-bimber-keg-d ... 07740.html


Dla Ciebie najlepszy byłby keg z płaszczem, gdyż chcesz robić zaciery zbożowe które podczas gotowania w zwykłym kegu mogłyby się przypalac.
Zapytaj się jakiegoś producenta jaka byłaby cena takiego kega, ale zaznaczam, że są dość drogie, więc zawsze możesz kupić zwykły keg, a zaciery zbożowe sobie póki co odpuścić.

Co do nastawu to nie wkładam w ogóle rurki, przy drożdżach turbo nie jest to konieczne, ważne, żeby w deklu beczki był otwór, na który możesz nałożyć gazę, żeby muszki czy jakieś śmieci nie dostały się do środka, ewentualnie jak fermentacja będzie ustawać to wtedy możesz włożyć rurkę.

Co do postu wyżej, to Herbata666 robi fantastyczne kolumny, ale nie wiem czy akurat w Twoim przypadku się sprawdzi, ponieważ jego kolumny są trochę droższe. Jednak pytaj u źródła, może się mylę
Jeszcze wkleję jeden link, ta osoba robi tanie, ale też poprawnie skonstruowane kolumny
http://allegro.pl/aabratek-fi-70-destyl ... _c=Product

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Dzieki za odesłanie do tematu.
Czyli głównym spartolenie. W przesłanym przez mnie zestawie są odstojniki? A długość tej kolumny? Zimne palce? Refluks?

Co do zboża, to zanim do niego przejdę, najpierw chce opa opanować destylaty cukrowe i owocowe, na zboże przyjdzie czas. Tak wiec celuje w zwykłego kega max 30 litrów.


Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

BimbrownikNI pisze:Oto Aabratek http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6856864305. Napisz do kolegi Herbata666, jest na tym forum. Super konstruktor moze coś Ci pomoże. On robi arcydzieła a nie tylko destylatory.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk
Czy ma rozumieć, ze kolega Herbata666, dostarcza/sprzedaje Swoje sprzęty na tek aukcji?
To jest ten sam sklep, którego produkt umieściłem w pierwszym poście. Czy mam rozumieć, ze koledzy robią sprzęt "komercyjny" i dla specjalistów?
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

W przesłanym przez Ciebie linku sprzęt ma zimne palce i odstojniki.
Lepiej skup się na tych kolumnach, które wysłałem Ci w linkach, do nich musisz jeszcze dokupić keg 30 l, ale to już rozmawiaj z tymi producentami.

O czym musisz pamiętać:
-port termometru w kegu
-spust z kega
To podstawa
-port termometru jakieś 30 cm od kega na tzw 10 półce, producent będzie wiedział o co chodzi.
-port termometru w głowicy
-wypełnienie zmywakowe(jest tańsze od sprężynek, co prawda trochę gorsze, ale jak chcesz zaoszczędzić to spokojnie możesz z niego skorzystać)
-wysokość kolumny w zależności od wysokości lokalu, ale 150 cm powinno być ok.
-ocieplenie kolumny i kega możesz zrobić we własnym zakresie
-No i rzecz według mnie najważniejsza, średnica kolumny, im większa tym szybsze tempo odbioru destylatu, ale też większe zapotrzebowanie energetyczne i więcej wypełnienia musisz włożyć.

Jak czegoś nie wiesz to pytaj, ale przede wszystkim czytaj różne tematy na tym forum.
Edit: Ten sprzęt z linku nie jest użytkownika Herbata666, patrząc na inne sprzęty jakie ma w swojej ofercie ten facet z allegro to nie ryzykowalbym zakupu od tego człowieka.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: BimbrownikNI »

Ja tylko podalem przyklad jak wyglada aabratek. Nie polecam tamtych aukcji bo nie znam.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Dzięki za wyjaśnienie z tym sklepem, bo juz zwątpiłem.

Co do lektury forum, to czytam czytam i głowa mi już pęka od nadmiaru informacji i człowiek po prostu zgłupiał :)

Kolega BimbrownikNI zaproponował mi zestaw od Swojego kolegi (nowy): Keg 50l, zimne palce, kolumna dzielona sms Wysokość 150cm, średnica 60,3. Wypełnienie sprężynki pryzmatyczne pół miedź pół KO. Grzałki 2x2KW, całość w cenie odrobinę wyższej niż ten zestaw co ja wysłałem, ale zdecydowanie mniejszej niż podstawowy aabratek. Niestety nie posiada zdjęć sprzętu :(

I mi zamącił w głowie, czy nie zacząć od czegoś takiego a potem ew. przerobić na aabratka?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: prolog1975 »

Kolega mariusz19029 dobrze prawi zacząć od aabratka. Następnie rozbudować aabratka jak się wkręcisz. Ja postawiłem na aabratka i jest lux
Prostota obsługi, stabilność procesu, wynik końcowy powtarzalny 96+.
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

Jednym słowem chce Ci wcisnąć sprzęt, przed którym chcemy Cię ustrzec....
Mówisz, że na początek mógłby być, najwyżej później przerobisz, tylko, że później go nie będziesz mógł sprzedać, bo Bimbrownikni o tym sprzęcie już mówił kilka miesięcy temu i z tego co pamiętam cena to 800 zł i jakoś chętnych nie widać, zakładam, że Tobie powiedział niższą cenę. Z drugiej strony niech Bimbrownikni go dokładnie opisze, gdzie ma porty termometrow, jak jest dzielona kolumna itd, bo może faktycznie opłaca się kupić od razu wywalić zimne palce i zamówić głowicę aabratka, chociaż nie wiem jaki jest koszt samej głowicy i czy ktoś takie zlecenia wykonuje.

Najprostszym rozwiązaniem będzie zakup aabratka. Najwyżej poczekaj z miesiąc czy dwa, dozbieraj pieniędzy i wtedy kup. Do dalszej rozbudowy jest idealny, ale i w podstawowej wersji spokojnie spełni Twoje wszystkie wymagania.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: BimbrownikNI »

Mariusz, ja nic nie wciskam tylko pomagam znajomemu. Co do dołożenia aabratka to proszę linki koszt ok 110zl plus spawanie lub zlacze http://stalowkasklep.pl/uklad-stalego-r ... -p-90.html http://stalowkasklep.pl/rurka-karbowana ... -p-94.html
Ja nie wiem gdzie sa porty itd. Nawet zdjęć nie mam. Cena jest do uzgodnienia ze sprzedawca ja koledze jarek_lech dałem namiary będzie się dogadywać.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: aronia »

Kolega BimbrownikNI gra w jakąś dziwną grę... pierwsze doradza Ci porządny sprzęt(na który skądinąd nie pozwala Twój budżet), polecanego producenta od którego lada dzień zakupi kolumnę, a później podsuwa coś przed czym wszyscy przestrzegają, żeby przysłużyć się jakiemuś swojemu znajomemu...
Sorki, ale przeróbka czegokolwiek co ma w nazwie zimne palce nawet kupionego okazyjnie zazwyczaj kończy się wydaniem większej kwoty niż zakup od razu tego rozwiązania na które masz później przerabiać tamten wieszak, który proponuje BimbrownikNI. Ja osobiście podziękowałbym takiemu doradcy i każdej kolejnej jego poradzie przyjrzał się z kilku stron - czy aby nie ma jakiegoś drugiego dna: czy np. te sprężynki które są w tamtym sprzęcie są któregoś z 2 polecanych producentów czy może to jakaś samoróbka albo jakość nie warta ani połowy tej ceny...

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: BimbrownikNI »

Ja poleciłem co znajomy ma do sprzedania za kasę jaka celował kolega jarek. Sprężynki sa od plipka wiec nawet przerabiajc sprzęt jest warty.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Koledzy, czy macie jakieś konkretne przykłady, przesłanki, dlaczego akurat ten sprzęt jest zły, czy poprostu z zasady odradzacie wszystko co nie jest aabratkiem?
Nie mówię, ze to co kolega mi proponuje jest czyms ekstra - mieści sie w moim budżecie i to mnie zaciekawiło -, sam zresztą tego nie ukrywa, że nie jest to tak dobry sprzęt jak proponowane przez was, ale czy naprawde jest to aż taki złom, ze nie warto sie tym zainteresować na początek przygody z psoceniem​. Tym bardziej, że zależy mi na produktach smakowych?
Dlaczego nie można takiego systemu przerobic na aabratek? Jeżeli kolumna jest dzielona, to nie można dorobić potem samej góry?

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: Szlumf »

Zimne palce są podobno prawie tak dobre do smakówek jak kolumna półkowa. A kolega Aronia osiągał na nich całkiem przyzwoity spirytus. Opis znajdziesz na forum. Potarguj się jeszcze i kupuj. Głowice innego typu sam dorobisz lub dokupisz jak uzbierasz kasę.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: aronia »

Konkrety - porównaj ofertę przedstawioną przez Bimbrowniki z opisem z tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/jak-ot ... 10969.html .

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Koledzy dziękuje za odpowiedź. Podkreślę jeszcze raz, Spirytus, to nie jest mój cel, celem są owocówki i dobry bimber. Skoro odezwali sie specjaliści od CM - dziękuje bardzo, to może ocenią sprzęt który proponuje mi kolega Bimbrownik.

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

jarek_lech pisze:Dlaczego nie można takiego systemu przerobic na aabratek? Jeżeli kolumna jest dzielona, to nie można dorobić potem samej góry?
Pewnie, że można, zapytaj 2-3 producentów w jakiej cenie mogą Ci ewentualnie w przyszłości zrobić taką głowicę i może się okazać, że nawet taniej wyjdziesz niż gdybyś miał kupić gotowego aabratka, a jak Ci się spodoba ten system to nawet nie będziesz musiał przerabiać.

Przede wszystkim wymagaj od Bimbrownikniego dokładnego opisu kega i kolumny oraz jakiegoś zdjęcia. Najlepiej niech Bimbrownikni zamieści to wszystko w tym temacie, a my Ci pomożemy to wszystko zweryfikować.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: aronia »

Tylko zorientuj się wcześniej czy któryś z producentów będzie chciał później "rzeźbić" w wykonanej przez kogoś kolumnie, bo co innego jak przerabia swoją, a co innego jak poprawia po kimś.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: BimbrownikNI »

Jeszcze raz powtarzam! Ja tej kolumny nie mam. Pomagam tylko znajomemu poprzez umieszczenie ogłoszeń, osoba starsza dostała nieudany prezent. Dałem koledze namiary z tego co wiem rozmawiali i będą się dogadywać.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

aronia pisze:Tylko zorientuj się wcześniej czy któryś z producentów będzie chciał później "rzeźbić" w wykonanej przez kogoś kolumnie, bo co innego jak przerabia swoją, a co innego jak poprawia po kimś.
Wiesz, na złączu sms wykonanie głowicy nie powinno stanowić problemu dla producenta. Gorzej jeśli faktycznie trzeba będzie przerabiać lub dostosowywać kolumnę.
JarekLech, znalazłem na allegro u jakiegoś co prawda nieznanego mi producenta głowicę aabratek na złączu sms.
http://allegro.pl/glowica-destylatora-a ... l#imglayer

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

A żaden znany Ci producent nie zajmuje sie produkcją samych głowic?
Jeżeli dobrze rozumiem technikalia tych sprzętów, są one oparte na ogólnie dostępnych materiałach KO, rury standartowe, złącza sms, też nie należą raczej do grupy "wynalazków", a sama głowica to już kwestia twórcy. Tu rozchodzi się o ew. Połączenie jej z tym zestawem i to cala filozofia, tu już wszyscy spawacze wyemigrowali do UK?
Jeżeli i kompletna głowica miesci sie w takiej kwocie jak przeslales, to decydując sie na sprzet od kolegi Bimbrownik i nawet dokupując kolumnę aabratek (co na razie jest mi zbędne), wychodzi taniej lub tyle samo co zestawy przez was polecane. Tak więc mam możliwość rozłożenia kosztów zakupu aparatury na "raty"
Dodatkowo poszperałem na forum i znalazłem sporo artykułów o CM i naprawde nie rozumiem tej całej nagonki w moim poście na tą metodę destylacji? Nie osiągnę nią czystego spirytusu - no i ok, to nie jest moim celem - celem jest dobry bimber i owocówki.
Oczekiwałem od tej grupy rzetelnej i popartej faktami oceny, jako laik, ktory chce rozpocząć przygode z psoceniem i nie chce odrazu wydawać ponad tygla na sprzęt, tylko małymi krokami - jeżeli mnie to wciągnie - rozwijać się.

Nie chce tu bronić kolegi BimbrownikaNI, ale odnoszę wrażenie, że jesteście do niego uprzedzeni i nie bardzo rozumiem czemu.



Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: radius »

jarek_lech pisze:A żaden znany... producent nie zajmuje sie produkcją samych głowic?
Zajmuje się, np. ten - http://stalowkasklep.pl/advanced_search ... fa12e8c2c8
SPIRITUS FLAT UBI VULT

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: lesu.pl »

Najlepiej na początek kup sobie kega 30 litrów i niech ktoś Ci wspawa kawałek rurki do podłączenia zwykłej szklanej chłodnicy. Osiągniesz za 250 zeta to co chcesz osiągnąć. A później kup aabratka. To chyba najrozsądniejsza podpowiedź dla Ciebie na tą chwilę. Porównywanie nalewek na bimbrze, nawet dobrze zrobionym, a nalewek na dobrze zrobionym spirytusie mija się z celem.

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Pisząc o owocówkach, mialem na mysli, produkcje na zacierze owocowym (winogrona, jakblka)

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: radius »

Owoców się nie zaciera :problem: Zaciera się zboża i inne produkty zawierające skrobię ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Czytam to forum dalej i naszła mnie pewna dygresja. Proponujecie mi kolumne aabratek, ok fajny sprzęt, ale rozumiem z treści przedstawianych na tym forum, jest on wyspecjalizowany w otrzymywaniu czystego, jak najmniej wonnego destylatu, czyli spirytusu.
Jak już pisałem na wstępie i wspominałem później, spirytus nie jest moim celem, mnie interesuje destylacja trunków smakowych - owocowych i bimbru, szukania nowych smaków, kombinowania z nastawami - chce to traktowac jako hobby, a nie masa produkcje spirytu.
Dlatego nie moge zrozumieć czemu tak usilnie proponujecie mi aabratka, ktory jak rozumiem nie spełni moich oczekiwań?
Sa na forum koledzy, ktory do otrzymywania destylatów takich jak mnie interesują używają metody CM lub kolumny półkowej.
Dlatego ponawiam pytanie co jest takiego złego w metodzie CM?

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: Doody »

Na aabratku możesz robić zarówno czysty spirytus jak i mocno aromatyczne alkohole smakowe. Masz możliwość dokładnego odebrania przedgonów i otrzymania destylatu bez frakcji lekkich. Na CM zawsze będziesz miał bimber, który będzie czuć "bimbrem" czyli mieszaniną aromatów frakcji lekkich i drożdżowych.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Doody, bardzo Ci dziekuje za szybka odpowiedz

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

mariusz19029
100
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2015, 22:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: mariusz19029 »

Ja jeszcze dodam, że oczywiście jak wspomniałeś koledzy robią destylaty smakowe na kolumnach CM i półkowych, a także w alembikach. Polecalismy Ci aabratka, bo na nim też zrobisz bardzo dobry destylat smakowy, możesz go zrobić bez wypełnienia i refluksu, z małą ilością wypełnienia i delikatnym refluksem i jeszcze na wiele innych sposobów. Tym bardziej, że wcześniej pisałeś, że głównie destylaty smakowe, ale czasami lub w przyszłości również będziesz chciał robić spirytus.
Dlatego też mówiliśmy o aabratku jako najbardziej wielofunkcyjnej i najprostszej w obsłudze dla początkujących kolumnie.
Ostatecznie to jest Twój wybór i kupisz to co uznasz za słuszne.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: lesgo58 »

jarek_lech pisze: Dlatego nie moge zrozumieć czemu tak usilnie proponujecie mi aabratka, ktory jak rozumiem nie spełni moich oczekiwań?
Żle zrozumiałeś przesłanie. Koledzy proponują aabratka bez niepotrzebnego wdawania się w szczegóły, gdyż uważają to za rzecz oczywistą i ogólnie znaną. Wątek aabratka przewija się na tym forum tak często, że trudno ominąć jego zalety i wszechstronność.
Spójrz na top listę (ocena tematów): http://alkohole-domowe.com/forum/toplist?mode=topic . Jest tam kilkanaście tematów traktujących o tej kolumnie i sposobie jej użycia do destylacji prostych.
Spójrz w szczególności na pierwszy lepszy temat: http://alkohole-domowe.com/forum/topic9301.html
A wszystko dla Ciebie powinno stać się jasne.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Lord Pagon
200
Posty: 215
Rejestracja: sobota, 1 lip 2017, 17:08
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: Lord Pagon »

Jarku moim zdaniem tak jak lesgo58 pisał zacznij od kega 30l i 2 grzałek łącznie 3500W, postaw na nim najtańszego pot-stilla, a potem Aabratka albo jakąś miedzianą Basic czy Elite .
Choć nie mi tu doradzać, bo jestem jak ty przed trudnym wyborem, ale mi zależy najbardziej na luxusowym spirycie do domowych nalewek i cała droga przebyta po forum doprowadziła mnie do Abratka i ( Nixona Stoen'a) bez żadnego doradzania. Ja już wiem co chcę mieć ale jak to zdobędę, to już inna sprawa, ze względów ekonomicznych skłaniam się ku budowie z możliwością rozbudowy; idę w miedz bo to łatwo można modernizować we własnym zakresie - z kwasówką trochę więcej problemów jak dla mnie. No chyba że się jest spawaczem :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 lip 2017, 00:14 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Konieczne były poprawki - interpunkcja i literówki.

Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

O i to jest jakaś propozycja. To teraz czas na troche matematyki:
Keg + grzałki + potstill = ? No wlasnie ile?
Aabratek z wypełnieniem = jezeli dobrze czytałem to jest koszt ok. 1500 pln
"Upgrade" z pot still na aabratka = 700pl ?
Poprawcie mnie jeżeli gdzieś podałem złe ceny?
Bardzo mi się podoba kierunek tej dyskusji, dziękuje wszystkim uczestnikom i liczę na dalszy dialog

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jpiwek »


Autor tematu
jarek_lech
30
Posty: 37
Rejestracja: poniedziałek, 26 cze 2017, 22:12
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: jarek_lech »

Oczywiście, że google nie boli, tylko wybór/propozycje szanownej braci psotniczej, są dla mnie bardziej wiarygodne a niżeli wybór bota, opartego na lepszym wypozocjonowaniu swojej komercyjnej strony, nie mniej bardzo Ci dziękuje za te linki.

Wysłane z mojego K6000 Plus przy użyciu Tapatalka

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: Szlumf »

Jarek_lech.
Już Ci pisałem. Starguj ze 100zł (dla zasady :D ) i bierz sprzęt od kumpla BimbrownikNI. Jak masz choć trochę pojęcia o majsterkowaniu i podstawowe narzędzia to za 200-300zł głowicę zrobisz sam bez spawania.

BimbrownikNI
50
Posty: 95
Rejestracja: poniedziałek, 12 gru 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Pierwszy i nie ostatni sprzęt dla laika

Post autor: BimbrownikNI »

Szlumf na racje ale jeśli chodzi o targowanie to nie ze mną [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]. Ja bylem tylko łącznikiem miedzy kolega Jarek_lech a sprzedającym. Resztę już się Panowie sami dogadają.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”