Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
veszed
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 12 lut 2017, 11:43
Podziękował: 2 razy

Post autor: veszed »

Witam serdecznie.
Na wstępie chciałbym wyjaśnić, że zwykle wolę czytać tematy (nawet jeśli są związane z moim problemem tylko pośrednio) zamiast je zakładać. Jednak tym razem zmusiła mnie do tego osobista tragedia - utrata dziesiątek gram alkoholu etylowego i kilkunastu godzin wolnego czasu. Mam nadzieję, że specjaliści którzy tutaj są poświecą mi chwilę czasu, cierpliwości i staną się na moment mentorami dla laików takich jak ja :)
Otóż posiadam aparaturę złożoną z szybkowaru 12l podgrzewanego kuchenką elektryczną, oraz zestawu :
1.Deflegmator ze szklanym wypełnieniem
2. Tradycyjny odstojnik szklany
3. Chłodnica spiralna
4. Filtr węglowy.
Wszystko do wglądu na załączonych zdjęciach.
Na pierwszy rzut naszykowałem 25l nastawu cukrowego o mocy ok.14%. Fermentacja bez problemu.
Mam kilka pytań dotyczących procesu destylacji ponieważ przy drugim akcie nadal miałem bardzo odrzucające wrażenia zapachowe a przy trzecim grzaniu otrzymałem 500ml mlecznego 40% roztworu. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przy sprzęcie jaki posiadam i zwyczajnym nastawie cukrowym nie ma co spodziewać się cudów, ale mimo wszystko nie chcę powtórzyć błędów i dowiedzieć się z czego one wynikają.

Po pierwsze : W trakcie kilkugodzinnej destylacji oba odstojniki przez cały czas równomiernie odbierają znaczną ilość urobku, mniej więcej tyle samo ile kapie z chłodnicy. Czy tak powinno być? Jeśli nie, to jaka może być przyczyna i w jaki sposób to zmienić?

Po drugie : W którym elemencie aparatury odbieramy przedgony i pogony? Na deflegmatorze, odstojniku czy chłodnicy?

Po trzecie : Przeczesując forum zdałem sobie sprawę, że sam alkoholomierz nie wystarczy do kontroli i nie obejdę się bez termometru w związku z czym proszę Cię fachowcu, doradź mi które miejsce na moim sprzęcie jest najbardziej optymalne do jego umieszczenia.

Po czwarte : Ograniczam moc grzewczą ze względu na filtr który przy szybszym kapaniu nie daje rady i przebiera. Zastanawiam się czy ten filtr jest zbudowany w taki sposób aby ograniczyć zbyt intensywne grzanie, czy też może jest po prostu słabo przemyślanym dodatkiem. Jeśli to drugie, to jaka jest dla niego w miarę ekonomiczna alternatywa, co zmienić?

Cała aparatura została zamówiona w jednym zestawie, a wszystkie elementy sprawiają wrażenie przemyślanej myśli konstruktorskiej. Szybkowar zamiast tradycyjnego pstryczka posiada ruchomy zawór bezpieczeństwa, przez który intensywnie ucieka znaczna ilość pary. W tym momencie przytykam dziada rękawicą kuchenną i szmatami, dzięki czemu znacznie ograniczam jego przepustowość, ale nie zatykam całkowicie. Zastanawiam się jednak czy nie nie lepiej będzie wstawić zamiast niego klasycznego pstryczka.

Każda odpowiedź, chociaż do pojedynczego pytania, będzie na wagę złota. Z góry dziękuję :)

Ps. Produktem końcowym będzie tylko i wyłącznie cytrynówka więc Okowity na to nie potrzebuję, ale mimo wszystko poprzednim razem cytrynki nie były w stanie zagłuszyć aromatów najlepszego jakie posiadałem 0,5l z pierwszego tłoczenia.
Ps2.Wklejam link do albumu ponieważ na telefonie nie jestem w stanie dodać obrazów bezpośrednio.
https://onedrive.live.com/?cid=be207251 ... 9xfntzdoxQ
koncentraty wina
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Post autor: spawacz »

Witaj. Przedgon gon pogon odbierasz przez chłodnicę. Odstoinik wywal od razu jest ci zbędny. Filtr węglowy wywal bo ci ogranicza przepływ i powoduje nieporządny wzrost ciśnienia. Jak już chcesz filtrować węglem zrób to po destylacji wg sztuki ale poczytaj o tym na forum. Wiele z tego arcydzieła szklanego hutnika dmuchacza nie będzie ale gra warta nauki. Termometr powinieneś mieć w szybkowarze. Przedgon minimum 100 ml wylewasz. Gon, ja tne przy 50 % reszta to pogon -zbierasz i dolewasz do następnego gotowania. Pozdrawiam i zachęcam do studiowania forum.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

MaciejZZadupia
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2016, 00:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z zadupia;)
Ulubiony Alkohol: Gin
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Post autor: MaciejZZadupia »

Wywal ten "ruchomy zawór bezpieczeństwa" i w to miejsce daj sondę termometru. Sondę wsadz w kawałek wężyka i na wcisk w otwór. Miałem taki sam i mnie wkurzał, teraz siedzi tam sonda na kablu od taniego termometru. Zwykły za 10pln wystarczy.
Możesz dać drugi termometr na szczycie pomiędzy deflegmatorem a chłodnicą.
Wywal odstojniki, deflegmator bezpośrednio do chłodnicy. Filtr na bok i filtracja PO skończeniu destylacji. Do deflegmatora przydało by się trochę sprężynek pryzmatycznych to by problem zapachu się zmniejszył. Nastaw rób na mniejszej ilości cukru niż przepisowa i "czystsze" drożdże np Alkotec Vodka Star.
Przedgony, gon I pogon odbierasz na końcu chłodnicy.

Powiedzmy że z pełnego garnka odbierz 100ml przedgonu (aż destylat przestanie śmierdzieć, to co kapie rozejrzyj na palcach i wąchaj.) Gon główny odbieraj do powiedzmy 40volt, później to pogoń. Pierwsza destylacja zawsze ma mniej volt i bardzo zmienna jest. Drugi raz rozcieńczyć do poniżej 40volt i drugi proces jest znacznie stabilbiejszy. Widać to po termometrze "na szczycie"

Maciej Z Zadupia

Autor tematu
veszed
2
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 12 lut 2017, 11:43
Podziękował: 2 razy
Re: Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Post autor: veszed »

Bardzo dziękuję, zrobiłem to co radziliście. Na test wlałem resztkę nastawu i z około 2,5-3l wyszło mi 0,5l ponad 80volt. Jestem po właściwej filtracji węglem i poprawił on w dużym stopniu jakość.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy podczas drugiej destylacji z przedgonem i pogonem postępujemy tak samo jak przy pierwszej? W końcu teoretycznie rzecz biorąc większość marasu oddzielona została w trakcie pierwszej destylacji.

Roman_Piotrowicz
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 23:04
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Post autor: Roman_Piotrowicz »

Ja zawsze odbieram przedgon. Nawet przy drugiej destylacji. Tylko już o połowę mniej. Przykładowo, wlewasz 10l zacieru do pierwszej destylacji to odbierasz 100ml przedgonu. Za drugim razem z 10l rozcieńczonego destylatu odbierasz 50ml. Myślę, że taki zabieg jest wystarczający.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3847
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Post autor: Doody »

Zamiast ustalać, że "za drugim razem odbieram połowę" lepiej zaufać zmysłom ;) Ja zawszę podczas odbioru przedgonu co pewien czas odbieram kilka kropel do menzurki i niucham, rozcieńczam, próbuje rozcieram w palcach i znowu niucham ;) aż uznaję, że to co kapie można uznać za serce i przekładam wężyk do naczynia docelowego.
Pozdrawiam
Darek

Roman_Piotrowicz
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 29 gru 2015, 23:04
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Szklany pot still/szybkowar. Jak poprawnie destylować?

Post autor: Roman_Piotrowicz »

W sumie racja, ale na pot stillu moim zdaniem zawsze będzie czuć jakieś niepożądane smaki. A ta teoria o której wspomniałem sprawdza się przy odbiorze lekkich frakcji i zmniejsza ryzyko, że ktoś się zatruje. Chyba, że jestem w błędzie to proszę o wyprowadzenie mnie z niego.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”