Projekt destylatora na szybkowarze

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36

Post autor: Deas »

Witam piszę tego posta po raz drugi ponieważ po edycji poprzedni zniknął.
Mam szybkowar 15l na którym chcę zbudować destylator. Mam dwa pomysły.
1. Deflegmator miedziany z rurki 28 mm długości 60 cm za nim trójnik z termometrem dwa kolanka i chłodnica prosta z rurki 15 mm i płaszcza 28mm.
2. jak w punkcie pierwszym z tą różnicą że za trójnikiem dodatkowe 20 cm rurki a za nią głowica z ZP.

Mam odnośnie tego pytanie. W pokrywce szybkowaru jest otwór 1/4" czy nie będzie to zbyt mało na głowice i czy w związku z tym opłaca sie robić na tym głowicę CM czy pozostaje potstill ?
promocja

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: Szlumf »

Czy ten otwór ma na pewno tylko1/4"? W moim szybkowarze miałem 2 otwory po około 8mm. W jednym zamontowałem termometr a drugi wykorzystałem do zasilania deflegmatora (bez rozwiercania). Deflegmator zasilałem wężykiem silikonowym wciśniętym w otwór. Deflegmator był dwuczłonowy. Na dole typowy z rury szklanej wypełnionej kłębkiem miedzi i pociętymi rurkami szklanymi. Na górze chłodnica kulowa wypełniona koralikami szklanymi. Ta chłodnica pracowała jako płaszcz wodny. Wszystko działało dość dobrze przy pracy z małą mocą. Przy większej zalewało bo skropliny nie nadążały ze spływem. Ale w sumie to było dobre bo wymuszało na mnie pracę z małą mocą i destylat był całkiem dobry.
I jeszcze jedno. Przed chłodnicą końcową miałem szklany odstojnik z którego kropelkowo odbierałem skropliny podczas całego procesu. Starałem się by poziom cieczy w odstojniku był niski - ze 2-3cm na dnie.

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: Deas »

Tak nypel 1/4 idealnie pasuje do otworu w szybkowarze (średnica wewnętrzna to około 9mm a zewnętrzna 12mm).
Jaką wydajność miałeś na takim otworze z refluksem i jaka była moc destylatu?
Czy termometr w drugim otworze montowałeś używając wężyka silikonowego jako uszczelki ??

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: Szlumf »

Wydajność miałem na poziomie 600ml/godzinę. Najwyższa osiągnięta moc to 82%. Grzałem na kuchence indukcyjnej 2000W z 10 stopniami regulacji. Rozgrzewanie na max. Destylacja na 1-3 stopniu. Destylowałem tylko kiepskie wina owocowe. Produkt był bardzo dobry.
Termometr uszczelniałem wężykami silikonowymi wetkniętymi jeden w drugi. Miałem też drugi termometr na wejściu par do chłodnicy.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: ramzol »

http://alkohole-domowe.com/forum/topic14998.html
http://alkohole-domowe.com/forum/topic15052.html
http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... ml#p117733
Jak założysz nypel to go nie wypełniaj bo będzie zalewało. Zostaw odrobinę miejsca nad przewężeniem puste co by flegma mogła spokojnie wrócić do gara. Opcja z punktu 2 jest dużo lepsza jeżeli szukasz czystszego destylatu nadającego się szybciej do spożycia na czysto. Do uszczelnień śmiało możesz używać taśmy teflonowej. Na zasilaniu płaszcza (ZP) załóż zaworek do regulacji przepływu wody. Reszta w tematach.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Autor tematu
Deas
30
Posty: 31
Rejestracja: wtorek, 6 gru 2016, 21:36
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: Deas »

Postanowiłem że jednak zbuduję pot stilla. Mam jednak pewne pytanie, a mianowicie posiadam trzy rurki 28 mm. 0,4; 0,5 i 0,6 m. Nie wiem jaka konfiguracja będzie lepsza. Czy deflegmator zrobić z rurki 0,5 i 0,6 m a chłodnicę z 0,4m czy deflegmator 0,4 i 0,5 a chłodnicę z 0,6m. Chłodnica będzie chłodnicą prostą z rurki 28mm a w środku 15mm i czy taka chłodnica z rurki 0,4 będzie miała wystarczającą wydajność czy lepiej dać 0,6m?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: ramzol »

Dostałeś na tacy;
Rura główna, deflegmator, fi28 długość całkowita 60,5cm plus 3cm port termometru.
Płaszcz fi35 długość 21cm
Chłodnica Liebiga 47cm fi15, płaszcz fi28 długości 38cm
Króćce fi10
Uszczelnienia taśma teflonowa
Dasz radę sobie odpowiedzieć na zadane pytanie czy jednak nadal oczekujesz pomocy :evil: Daj trochę od siebie satysfakcja będzie większa i czytaj panocku czytaj ;)
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

Pawlik67
200
Posty: 224
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 13:08
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: Pawlik67 »

Koledzy, czy ktoś próbował rozwiercać pokrywę od szybkowaru?
Ja mam keg 30 i do tego kolumnę z rury Cu 28mm, 160 długa. Ponieważ mam grzałki w kegu to żeby bezpiecznie pracować ( nie narażać się na spalenie grzałki) powinienem mieć około 18 litrów wsadu, w związku z tym muszę zbierać surówkę.
Wymyśliłem, żeby do drugiego gotowania zrobić sobie mniejszy kociołek.
Pomyślałem o szybkowarze 17 litrowym i chciałbym do niego użyć moja kolumnę która na śrubunek 1,1/4'. Nie wiem tylko jak zachowa się ta cienka pokrywka podczas wiercenia otworu. Oczywiście wiem że muszę zrobić stojak do kolumny bo ta przykrywka nie utrzyma kolumny. Czu ktoś z was rozwiercał taka przykrywkę?
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: szatajoh »

Tak powiększałem otwór okrągłym nowym pilnikiem do ostrzenia łańcucha piły spalinowej.

LechFoto
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 9 maja 2014, 12:59
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: LechFoto »

Są takie kamienie stożkowe z prętem mocowane do wiertarki o różnych średnicach, i nimi bardzo dobrze się powiększa otwory w tej pokrywce.

litzl
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 15 kwie 2016, 12:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: litzl »

Nie wiem jakiej grubości jest ta pokrywka, ale wiertło stożkowe/stopniowe też jest fajną zabawką gdybyś planował dalej rozbudowywać i wiercić ;) Kupiłem na znanym portalu aukcyjnym za ok. 20 złotych bo nie chciało mi się czekać na przesyłkę z Chin, tam można dorwać jeszcze taniej. Rozwiercałem tym otwory fi8 na fi22 w dennicy nierdzewnej - poszło bardzo szybko i sprawnie. Nie wiem jak z trwałością takich tanich wierteł bo do tej pory korzystałem z niego tylko raz (dwa otwory).

Pawlik67
200
Posty: 224
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 13:08
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Projekt destylatora na szybkowarze

Post autor: Pawlik67 »

Dzięki za rady. Najpierw spróbuje z tym kamieniem stożkowym, bo takie mam, a jeżeli nie pójdzie to kupię wiertło stożkowe. Najważniejsze że jest to wykonalne, teraz mogę spokojnie zamawiać szybkowar
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”