Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
kris13
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2014, 11:41
Podziękował: 1 raz

Post autor: kris13 »

Znalazłem taka ofertę http://www.olx.pl/oferta/destylator-keg ... 77ad2bb8c2 i zastanawiam się czy taka beczka sprawdzi się do destylacji gęstego w kąpieli wodnej i do zacierania?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: spawacz »

Witaj. Z tego co wiem aluminium nie nadaje się w żadnym wypadku jako destylator. Nie masz pewności czy powłoka ceramiczna nie jest popękana i to co do niej wlejesz nie będzie miało styczności z podgrzewanym aluminium. Ja odradzał bym, zrobisz jak zechcesz. pozdrawiam
.....tymczasem w blaszaku :?

czeejen
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2015, 12:53
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: czeejen »

Nie ma przeciwwskazań do stosowania aluminium w naszym hobby. W tym poście jest wszystko co powinieneś wiedzieć http://alkohole-domowe.com/forum/post30597.html#p30597.

Sam jak na razie używam kany na mleko jako zbiornik. Choć w planach mam zbiornik z płaszczem z kwasiaka bo kwasiak jest łatwiejszy w obróbce.
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: spawacz »

Przeczytałem ale mimo tego trochę nie ufny jestem. Pracowałem jako kucharz w czasach gdy aluminiowe kotły, blaty i szafy były na topie, teraz pracuje przy maszynach do przetwórstwa spożywczego i nie ma mowy o elementach aluminiowych nawet jeśli chodzi o elementy które nie mają bezpośredniego kontaktu z spożywką. Wystarczy przysłowiową szmatą przelecieć po aluminium i zbierasz osad na kawałku materiału. Zatrucie glinem jest bardzo bolesne ale do przeżycia (zobaczymy za kilka kilkanaście lat), miałem to.
.....tymczasem w blaszaku :?

czeejen
20
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2015, 12:53
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: czeejen »

Miałeś zatrucie glinem? Opowiedz w jakich okolicznościach się tego nabawiłeś?
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: spawacz »

Nabawiłem się tego zatrucia podczas spawania i obrabiania aluminium. Miałem bardzo nietypowe spawanie w bardzo nietypowym miejscu, później czyszczenie i wygładzanie spawów. Niestety ze względu na nietypowość zlecenia nie byłem w stanie robić zgodnie z przepisami BHP. Brak wentylacji oraz brak możliwości korzystania z chociażby maseczki przeciw pyłowej spowodował u mnie 5 dniowe bule żołądka w skali 9 na 10. Siłą rzeczy oddychając przełykasz, a że było to pomieszczenie niewielkich rozmiarów nie mogłem sobie pozwolić na bezdech, a że było ciężki to wentylacja przez nos nie dawała rady. W każdym razie moja głupota zafundowała mi ból porównywalny a niekiedy mocniejszy niż ten który odczuwasz gdy np uderzysz się bezpośrednio w żołądek. Leczenie na tego typu zatrucie jest przyjmowanie bardzo dużych dawek wapnia w postaci syropu i tabletek musujących. Pomimo wyników badań kolegów z forum twierdze że glin/aluminium to straszne dziadostwo i jeżeli jest alternatywa to trzeba z niej korzystać - stal KO , CU byle nie alu. Ciekawy tylko jestem o ile skróciłem sobie żywot bezmyślnością.
.....tymczasem w blaszaku :?

michaljezupe
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2016, 10:04
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: michaljezupe »

Do Autora tematu:
Pokusiłem się na zakup takiej beczułki. Po pierwszym testowym gotowaniu okazało się, że ta cała ceramika stała się plastyczna. Na dnie zaczęła się marszczyć. Wygląda na to, że jest to jakaś folia/natrysk który pod wpływem temperatury zaczyna się oddzielać od podłoża. Ogólnie beczka jest dość miła w obróbce i lekka a co ważne - szczelna z oryinalna uszczelka i obejmą. Ani aluminium ani ta "ceramika" nie zostanie oddestylowana do produktu gotowego.
Awatar użytkownika

spawacz
250
Posty: 299
Rejestracja: sobota, 25 paź 2014, 19:02
Ulubiony Alkohol: coś co sam wyprodukuję
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: północna zachodnia Polska
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 68 razy
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: spawacz »

Skoro ta ceramika się stała plastyczna znaczy to że to nie ceramika tylko jakiś plastyk, a skoro jest to plastyk to podczas zmiany formy ze stałej w plastyczną uwalnia to co ma najlepsze w sobie :ok: podgrzej sobie coś bezwonnego z plastyku i zobacz czy dalej jest bezwonne.
.....tymczasem w blaszaku :?
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: zzibii »

michaljezupe pisze:szczelna z oryinalna uszczelka i obejmą.
A ta uszczelka to z silikonu? czy gumowa?

michaljezupe
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2016, 10:04
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: michaljezupe »

Guma ale ma bardzo małą powierzchnię kontaktu. Dopiero raz gotowałem w celu oczyszczenia sprzętu więc nie mogę powiedzieć nic na temat zapachów i smaków. Jeśli ta powłoka będzie nadal się oddzielać to pewnie ją usunę.

Autor tematu
kris13
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 23 mar 2014, 11:41
Podziękował: 1 raz
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: kris13 »

Ja również zakupiłem te beczkę. Używam jej do destylacji gęstego w kąpieli wodnej i nie zauważyłem żeby się coś działo z powłoką. Przedestylowałem na niej śliwki, winogrona, gęste po zacieraniu mąki, owoce ponalewkowe i w środku wygląda jak nowa. Żadnych obcych zapachów ani smaków nie zaobserwowałem, uszczelkę dorobiłem sobie z silikonu akwarystycznego i jak na razie jestem zadowolony. Pozostaje jeszcze aspekt z czego jest ta powłoka i czy jest neutralna dla zdrowia?.

michaljezupe
5
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 4 gru 2016, 10:04
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka aluminiowa z powłoką ceramiczna

Post autor: michaljezupe »

Po docelowym gotowaniu mogę powiedzieć, że guma z ktorej wykonana jest uszczelka jest neutralna. Nie wychwyciłem żadnych obcych zapachów ani smaków. Podobnie było z szybkowarem kukta którego wcześniej używałem. Tam też była podobna uszczelka.
Niestety powłoka "ceramiczna" degraduje. Sukcesywnie usuwam ją z dna. Możliwe, że odchodzi przez to że grzeję taboretem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”