Kłopot z zalaniem kolumny

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
krzysiek_not
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 12 mar 2016, 19:04

Post autor: krzysiek_not »

Witam wszystkich.
Forum przeglądam od paru tygodniu, czyli jestem jeszcze zielony, skonstruowałem swój pierwszy destylator typu aabratek OLM, lecz w żaden sposób nie mogę zalać kolumny...
A więc po kolei:
Keg 50l , grzałki 2x2000w, wysokość kolumny 165cm w tym 25 cm katalizatora w postaci sprężynek miedzianych reszta to sprężynki K.O wszystko od Plipka, sprężynki przesiewane 3 razy, całość nie izolowana, latarka, wężownica fi 10 2.5m, 4x termometry w kegu, 10 półce, głowicy, chłodnicy
Przebieg procesu
Grzanie pełną mocą około godziny w momencie skoku temperatury na 10 półce odkręcam chłodzenie, przy temperaturze 87C z rurki powrotu zaczyna powracać destylat na wypełnienie od tego momentu temperatura wzrośnie do 89C i gwałtownie zaczyna spadać do 78C w ciągu kilku minut.
I to praktycznie koniec, całość staje na 85C w zbiorniku, 78C 10 półka, 68C głowica, 50C chłodnica.
W kegu znajduje się ,,1410,, sklarowany
Z góry dziękuje za pomoc :poklon;
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: radius »

Nie podałeś najważniejszej w tym wypadku informacji - średnicy kolumny. To od niej zależy czy zalejesz kolumnę mocą jaką podałeś.
No i dodatkowo zmierz rzeczywistą moc grzałek. Mogą się różnić nawet do 20% od podanej w specyfikacji.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

siacha
10
Posty: 19
Rejestracja: środa, 8 lip 2015, 13:44
Podziękował: 4 razy
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: siacha »

Sprawdź czy dobrze pospinałes grzałki
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: AN-KA »

@KRZYSIEK NOT..........., napisałeś min: "...całość nie izolowana....". Mam rozumieć, że chodzi o ocieplenie kolumny i zbiornika ?
Jeżeli tak, to przez nieocieplone elementy dochodzi do dużych strat ciepła. Stąd znaczna część energii cieplnej zamiast podgrzewać nastaw, ogrzewa pomieszczenie :)
Przy ocieplonym (zaizolowanym :) ) swoim "aparacie" (rura 60,3mm) i grzałkach 2x2000W problemu z zalaniem kolumny nie mam......
Pozdrawiam
AN-KA
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: gary1966 »

Serwus, zawsze możesz zalać kolumnę "ręcznie" tzn. wlać 0,5 l 96% ( przy wyłączonym grzaniu) do kolumny przez głowicę, ja tak robię, po odebraniu dawki dla mumina :twisted:
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: Szlumf »

Źle Ci pokazują termometry. A z pewnością ten w kotle. Skalibruj je we wrzątku.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: herbata666 »

Po pierwsze, tak jak napisał Czesław podaj jaka średnica wewnętrzna kolumny (obliczymy moc potrzebną do zalania), kolejna sprawa to dobre zaizolowanie zbiornika i kolumny oraz sprawdzenie watomierzem jaką moc pobiera grzałka, wtedy będziemy mieć jakiś punkt zaczepienia, żeby doradzić Ci gdzie może tkwić problem. Dodatkowo podał byś ile czasu próbujesz zalać kolumnę (może zalanie łapie gdzieś poniżej, a Ty po prostu tego nie zauważasz, jest wiele opcji). O termometrach nic już nie mówię bo, ten temat poruszył Marek (podstawa to wiedzieć jaka tem. jest w zbiorniku- wiesz kiedy skończyć).
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
krzysiek_not
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 12 mar 2016, 19:04
Re: Kłopot z zalaniem kolumny

Post autor: krzysiek_not »

Średnica wewnętrzna to 60,5mm grzałki postaram się sprawdzić w najbliższych dniach, kega oraz kolumny nie chciałem od razu ocieplać ze względu na możliwe przeróbki. A jeśli chodzi o czas zalewania kolumny to po spadku temp na 10 polce grzałem jeszcze około 50 min. lecz żadnych zmian.
Istnieje możliwość złego podpięcia grzałek?
A jeśli chodzi o termometry tylko ten na 10 półce ma bezpośredni kontakt z ,,produktem,, resztę termometrów umieściłem w zadeklowanej rurce fi8 wewnątrz, nie maja one bezpośrednio kontaktu z produktem zapewne stąd ta różnica temp.

Moc 1 grzałki to 1890 W, 2 - 1920 W
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”